Home - glavna vijest

Sve županija povećale izdvajanja za zdravstvo – evo koje su najviše pojačale ulaganja u infrastrukturu, stručne kadrove i studente medicine…

Prema udjelu iz proračuna najviše su za zdravstvo u 2023. godini izdvojile Brodsko-posavska županija, Šibensko-kninska, Požeško-slavonska, Zadarska  i Istarska županija. U odnosu na broj stanovnika pet vodećih su:  Požeško-slavonska, Šibensko-kninska, Brodsko-posavska, Dubrovačko-neretvanska i Varaždinska županija. U odnosu na 2022. najveći porast izdvojenih sredstava (u apsolutnom iznosu i postotnom) imale su Krapinsko-zagorska, Bjelovarsko-bilogorska, Zadarska, Požeško-slavonska, Splitsko-dalmatinska i Brodsko-posavska županija. Pokazuje to analiza izdvajanja za zdravstvo u 2023. godini, napravljena iz proračunskih izvješća županija. 

Ulaganje u zdravstvo, je uz obrazovanje, govore često župani, najvažnija stavka u proračunu. Po tom pitanju posljednjih godina uloženo je puno u podizanje kvalitete i standarda, uključujući i u bolnice nad kojima su lani izgubili upravljanje. Uz nadležnost koju imaju nad domovima zdravlja, zavode za javno zdravstvo, zavode za hitnu medicinu, neke nad specijalnim bolnicama…, niti pitanje nadstandarda u zdravstvu nije upitno u niti jednoj županiji. Dodatno se uključuju i u brigu o dostatnim kadrovima, pa je velik broj njih uveo mjere kojima, primjerice, pomažu pri otplati stambenog kredita ili najma stanovanja zdravstvenom kadru, a Istarska gradi i 22 stana za liječnike. Studentima medicine daju najizdašnije stipendije u odnosu na one u drugim smjerovima. Primjerice Istarska županija daje 500 eura mjesečno studentima, a onima završnih godina čak 1.000 eura, Šibensko-kninska 340 eura, Brodsko-posavska 220 eura mjesečno…

Velike su i investicije u svim županijama, grade se nove bolnice, zavodi za javno zdravstvo, domovi zdravlja…, a europskim sredstvima ulaže se u specijalne bolnice koje će biti u funkciji zdravstvenog turizma. Primjerice, SB Krapinske toplice, SB Stubičke toplice, SB Kalos, Biokovka…

Problem kadrova u zdravstvu je prisutan u cijeloj EU, pa će se tako na plenarnoj sjednicu Europskog parlamenta u utorak raspravljati o potrebama EU-a za radnom snagom u zdravstvu i o tome kako osigurati ponudu kvalitetnih radnih mjesta u tom sektoru. Svjetska zdravstvena organizacija očekuje da će do 2030. u EU-u nedostajati 4,1 milijun zdravstvenih radnika, unatoč tome što je zdravstvenih radnika i njegovatelja više nego ikad prije.
Europski parlament zagovara modernizaciju politika strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, povećanje ulaganja u digitalizaciju takvih programa te jačanje učenja kroz rad.

Naša analiza pokazuje da su u 2023. godini sve županije povećale izdvajanja za zdravstvo u odnosu na 2022. godinu, da su dvije izdvojile više od 60 posto, a njih 9 između 50 i 60 posto.

Prema udjelu iz proračuna najviše je za zdravstvo u 2023. godini izdvojila Brodsko-posavska županija, (60,51 posto), nešto manje Šibensko-kninska županija (60,01 posto), Požeško-slavonska izdvojila je 55,64 posto, Zadarska 55,39 posto i Istarska 53,69 posto. Po stanovniku je najviše izdvojila Požeško-slavonska županija (972 eura), Šibensko-kninska 874 eura, Brodsko-posavska 819 eura, Dubrovačko-neretvanska 816 eura i Varaždinska županija 812 eura. Prema relativnom pokazatelju najveći porast izdvojenih sredstava u proračunu za zdravstvo, u 2023. godini u odnosu na 2022., imala je Krapinsko-zagorska županija (25 posto), Bjelovarsko-bilogorska 25 posto, Zadarska 20, Požeško-slavonska 18 i Splitsko-dalmatinska 17 posto. U apsolutnim brojevima najveći rast zabilježila je Zadarska županija, za 21,7 milijuna eura, Krapinsko-zagorska za 18,3 milijuna eura, Bjelovarsko-bilogorska za 14,1 milijun, Brodsko-posavska za 12,2 milijuna i Splitsko-dalmatinska za 11,5 milijuna eura.

Brodsko-posavska županija izdvojila je iz proračuna 60,51 posto sredstava za zdravstvo u 2023. godini, što ju je svrstalo u vodeću među županijama, treća je po ulaganju per capita s 819 eura, a četvrta po rastu izdvojenih sredstava u odnosu na 2022. godinu, za 12,2 milijuna eura.

Brodsko-posavska županija nabavila dva nova vozila za Zavod za hitnu medicinu

Ovih je dana obavljena primopredaja dvaju novih vozila županijskome Zavodu za hitnu medicinu. Riječ je o novim modernim vozilima vrijednim 282 tisuće eura koji su osigurani u proračunu Županije. Prema riječima ravnatelja Zavoda Branka Godića, nova bi vozila trebala značajno utjecati na sigurnost pacijenata i djelatnika, no isto tako, olakšati im rad. Naime, na području županije godišnje obave oko 25 tisuća intervencija, a taj broj je u porastu. Župan Danijel Marušić stoga je najavio i nabavu još dodatna četiri vozila do kraja godine – dva namijenjena timovima Zavoda za hitnu medicinu te dva namijenjena za sanitetski prijevoz.

U proračunu kod stavke izdvajanja za zdravstvo stoji da se ulaže u medicinsku i laboratorijsku opremu, građevinske objekte, prijevozna sredstva, te informatizaciju zdravstvenih ustanova. Osiguravaju se nadalje potrebne mjere na unapređenje zdravlja i zdravstvenih usluga, financiranje djelatnosti zdravstvenih ustanova koji su proračunski korisnici Brodsko-posavske županije. Izrada projektne dokumentacije i izgradnja zdravstvenih objekata…

Za studente, buduće doktore medicine, mjesečno daje stipendiju u iznosu od 220 eura.

Šibensko-kninska županija druga je po udjelu izdvojenih sredstava iz proračuna za zdravstvo (60 posto), kao i po izdvojenim sredstvima po stanovniku (874 eura).

Sukladno izmjenama zakona, pripojeni su domovi zdravlja ŠKŽ u jednu ustanovu zbog ekonomičnosti i racionalizacije poslovanja. Od planova za ovu godinu su, primjerice, stipendiranje studenata, osiguranje potrebnog stručnog kadra, financiranje izrade projektne dokumentacije za novu bolnicu, stvaranje preduvjeta za prijave na natječaj iz sredstava EU.

Od ovogodišnjih planiranih 1,5 milijuna eura, kako stoji u prijedlogu proračuna, sredstva su usmjerena za provođenje mjera i djelatnosti zdravstvene zaštite, među kojima su, između ostalih, interventna sredstva u zdravstvu i sufinanciranje doktorice medicine u Općini Murter, nadalje, osigurana su sredstva za sufinanciranje pripravničkog staža laboranata u OBŠKŽ, izrada studije za heliodrom u OVB Hrvatski ponos Knin, preventivne mjere zdravstvene zaštite, stipendije za studente medicinske biokemije za što se izdvaja 13.000 eura, za ostale stipendije u zdravstvu i socijalnoj skrbi 17.000 eura, a za stipendije za studente medicine 40.800 eura, za sufinanciranje udruga s područja zdravstva 28.000 eura.. Osigurana su i sredstva za sufinanciranje djelatnosti pedijatrije u OBŠKŽ, financiranje izrade projektne dokumentacije za novu zgradu ZZHMŠKŽ , sufinanciranje specijalizanata medicinske biokemije u OBŠKŽ, sufinanciranje kamate stambenih kredita zdravstvenih djelatnika, sufinanciranje adaptacije prostora za hitnu medicinu u Skradinu, stipendije za učenike i studente s invaliditetom, opremanje vozila autoškole opremom za invalide itd.

Kako se navodi u obrazloženju prijedloga ovogodišnjeg proračuna, sufinanciranjem izrade projektne dokumentacije za izgradnju nove zgrade Zavoda za hitnu medicinsku pomoć stvaraju se preduvjeti za apliciranje na natječaje kojim bi se planirana izgradnja i realizirala čime bi stanovništvo naše županije
dobilo višu razinu bolničkih usluga. Kako se pokazalo tijekom sezone 2023. i 2024. godine, otvaranje trijažne pedijatrijske ambulante pri OHBP Šibenik je rasteretilo rad pedijatrije te se s istom praksom nastavlja u 2025. godini. Uvode se nove stipendije za učenike i studente s invaliditetom, kao i opremanje vozila autoškola opremom za invalide, kao i sufinanciranje samog pohađanja autoškole invalidima. Potiče se i investicijski forum zdravlja, sporta i turizma, koji bi se 2025. godine trebao održati u Šibeniku. Isto tako, potiče se i izvrsnost i cjeloživotno usavršavanje sufinanciranje studijskih projektnih edukacija i programa u zdravstvu. Planiran je i značajan rast broja stipendija deficitarnim zanimanjima iz područja zdravstva, kojima bi se osigurao kvalitetan kadar u zdravstvenoj zaštiti u narednim razdobljima.

U suradnji s jedinicama lokalne samouprave, Županija je krajem prošle godine dodijelila 8 stipendija studentima medicinskog područja  (medicinske biokemije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, studenti logopedije, studenti medicine), u iznosu od 340 eura mjesečno.

Ovih dana Županija je nabavila dva nova i suvremeno opremljena vozila, u ukupnoj vrijednosti od 212 tisuća eura.

– S ova dva nova vozila, možemo se pohvaliti da smo u protekle tri godine kupili ukupno osam vozila za sanitetski prijevoz, čija ukupna vrijednost iznosi oko 600 tisuća eura. Uz to je u tijeku i postupak nabave vozila hitne pomoći. Sanitetska vozila godišnje prijeđu i do 10 tisuća kilometara, što znači da moraju biti nova, sigurna i udobna te zadovoljavati sve potrebne tehničke uvjete – kazao je župan dr. sc. Marko Jelić.

Peta po izdvojenim sredstvima za zdravstvo u proračunu je Istarska županija (53,69 posto).

Istarska županija: Za 10 studenata medicine završnih godina mjesečno po 1.000 eura stipendije, objavljen natječaj

Županija ima niz cijeli paket zdravstvenih mjera, a velika pažnja daje se kadrovima koji je dio županijskog Programa mjera za zadržavanje i privlačenje ljudskih resursa u javnim i zdravstvenim ustanovama Istarske županije.

Od ove godine tu je i nova mjera financirana iz proračuna. Pa su tako nedavno Istarski domovi zdravlja objavili Natječaj za dodjelu stipendija studentima medicine za akademsku godinu 2024./2025. Na natječaju će biti dodijeljeno ukupno 10 stipendija, svaka u iznosu od čak 1.000 eura mjesečno. Stipendije su namijenjene redovitim studentima četvrtih, petih i šestih godina integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija medicine u Republici Hrvatskoj, kao i studentima sa sličnim statusom na području Europske unije. Ove godine povećane su i stipendije s 292 na 500 eura studentima na studijima za deficitarna zanimanja u zdravstvu.

„Na početku mandata odredili smo jasno kako je zdravstvo jedan od naših najvećih prioriteta i smatram kako smo to pokazali dijelima, a ne riječima. Ukupno smo za poboljšanje materijalnih i nematerijalnih uvjeta za zdravstvene radnike u javnom i zdravstvenom sustavu osigurali u 2025. godini  5,75 milijuna eura, a to je povećanje od 74%, u što je uključena i izgradnja 22 stana za medicinsko osoblje. Uz to osigurali smo rast Programa mjera za zadržavanje i privlačenje ljudskih resursa u javnim zdravstvenim i socijalnim ustanovama Istarske županije od 44%, a iste smo proširili s tri nove mjere među kojima je i vrlo važna dodjela stipendija za naše redovite studente četvrtih, petih i šestih godina studija medicine.“ – kazao je župan Boris Miletić.

Od ove godine mjerama su obuhvaćeni i novi korisnici uz iz zdravstvenog i socijalnog sektora – medicinski radnici, socijalni radnici, studenti i učenici. Osigurano je 3,1 milijun eura za 22 stana za medicinsko osoblje.

Dodijeljeno je lani 8 jednokratnih naknada u iznosu od 20 tisuća eura svaka za kupnju prvog stana ili kupnju/izgradnju kuće, isplaćeni su bonusi vjernosti poslodavcu i bonusi dobrodošlice,  plaća se i 150 stanarina itd.

U nedavnom istraživanju 24sata Istarska županija je istaknuta kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj što se tiče timova hitne pomoći. Nastavni zavod za hitnu medicinu Istarske županije, prema Mreži hitne medicine, ima 40 timova T1 i 20 T2, a zaposleno je 50 liječnika te još jedan dodatni na pola radnog vremena. Zahvaljujući sufinanciranju Istarske županije i jedinica lokalne samouprave, dodano je 5 liječnika u T2, čime je osigurano još pet T1 s liječnikom, a tijekom turističke sezone tu su i dodatni timovi. Ove je godine  za kompletiranje obnove vozila Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Istarske županije, odnosno kupnju dodatnih 10 ambulantnih vozila i 5 sanitetskih vozila, planirano 2,2 milijuna eura.

Krapinsko-zagorska županija povećala je u proračunu za 2023. godinu sredstva za zdravstvo za 18,3 milijuna eura u odnosu na 2022., što je drugo najveće povećanje u odnosu na ostale županije.

Krapinsko-zagorska županija: Opremljena stomatološka ambulanta Doma zdravlja Donja Stubica, ulaganja u domove zdravlja obuhvaćaju još nekoliko općina

U siječnju su isporučena dva nova vozila Zavodu za hitnu medicinu Krapinsko-zagorsko županije. Vozila ukupne vrijednosti 336.250 eura namijenjena hitnoj medicinskoj službi Krapina i Ispostavi Donja Stubica uvelike će unaprijediti hitnu medicinsku pomoć na području Krapinsko-zagorske županije. “Imamo fantastične ljude koji su motivirani i educirani, a naš je zadatak i odgovornost da njihovo znanje i emociju koju ulažu u posao popratimo s najmodernijom medicinskom opremom i najmodernijim vozilima. Ako u kontinuitetu ne ulažete u vozni park, ako ne ulažete u ljude, onda ne možete imati dobro postavljen sustav”, rekao je župan Željko Kolar prilikom primopredaje i dodao kako je na području Županije sustav izvrsno postavljen. Najavio je župan Kolar i novi pravilnik koji će definirati novu opremu za svih 140 djelatnika Zavoda, što će također financirati Županija. “Izdana je građevinska dozvola za izgradnju novog Zavoda za hitnu medicinu. Poslao sam prijedlog Ministarstvu da financiraju 50% izgradnje.  Ako ne dobijemo podršku, sami ćemo to odraditi, ali će trajati duže“, poručio je župan Kolar.

Krajem prošle godine je  predstavljena  prezentacije projekta gradnje Zavoda za hitnu medicinu.

Lokacija zgrade je u neposrednoj blizini Doma zdravlja Krapina te zauzima oko 1.500 metara kvadratnih dok parkirna mjesta zauzimaju 500 metara kvadratnih. Konfiguracija terena uvelike je odredila koncepciju objekta te se on sastoji od tri etaže, a suteren ima direktnu vezu s pristupnom cestom odnosno s magistralom.

U 2024. godinu zaprimljeno je 34.300 poziva, odnosno svaki 4. stanovnik županije okrenuo je broj 194, obavljeno je 14.700 intervencija na terenu,  obrađeno 7.600 pacijenata u  prostorima za reanimaciju…

Nedavno je otvorena nova stomatološka ordinacija u Domu zdravlja u Donjoj Stubici gdje je i  zamijenjena vanjska stolarija. Ide se i u izgradnju nove zgrade u Gornjoj Stubici i u toj zgradi će biti kompletno novi prostori Doma zdravlje ispostave Donja Stubica-ambulanta Gornja Stubica za primarnu zdravstvenu zaštitu, dentalnu medicinu i za sve ostale ambulante koje su u zgradi koja je vlasništvo Općine.

Krajem prošle godine počela je obnova stare zgrade Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, osigurano iz Fonda solidarnosti. Krenuo je i projekt gradnje bazena i hotela Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Stubičke Toplice. Radi se o velikom ulaganjuu sklopu kojeg će Bolnica izgraditi lječilišni hotel i natkriti postojeći vanjski bazen, u sklopu kojeg se planiraju i dodatni sadržaji medicinskog wellnessa.

Lani je Županija za rodilište Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterane  nabavila opremu vrijednu 41,1 tisuću eura – rađaonski stol te ultrazvučni uređaj za detekciju hitnih stanja u rađaonici. Uručeni su i uobičajeni pokloni za novorođenčad, nadalje, donirano je 60.900 eura za nabavu sanitetskog vozila, 703 eura za nabavu klima uređaja za Odjel pedijatrije te 18.810 eura za nabavu radnog stroja za održavanja okoliša.

Varaždinska županija za zdravstvo je po stanovniku izdvojila u 2023. godini 812 eura, što ju je svrstalo na petu poziciju među županijama.

Varaždinska županija: Centralni operacijski blok Opće bolnice Varaždin bit će završen do siječnja 2026.

Izgradnja Centralnog operacijskog bloka u Općoj bolnici Varaždin, najveći projekt u zdravstvu na području Varaždinske županije i najveća investicija u bolnički sustav u Hrvatskoj iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, odvija se prema zacrtanom planu i trebao bi biti početkom sljedeće godine. Vrijednost projekta je 45 milijuna eura, od čega su 43 milijuna eura bespovratna sredstva iz NPOO-a, a dva milijuna eura osigurava Varaždinska županija iz svojega proračuna.

Objekt će imati osam moderno uređenih operacijskih sala s heliodromom, medicinsko-biokemijski laboratorij, RTG dijagnostiku, transfuzijsku medicinu, odjele jedinice intenzivnog liječenja te anesteziologiju i reanimaciju…, a objekt će spojnim hodnicima biti povezan s ostalim bolničkim zgradama. Druga najveća investicija je projekt obnove Minerve Specijalne bolnice Varaždinske Toplice vrijedan 22 milijuna eura te izgradnja nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo vrijedna 18 milijuna eura.

U novoj zgradi Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije na jednom će biti objedinjene sve djelatnosti ove zdravstvene ustanove. Nova zgrada bit će površine gotovo 6.400 četvornih metara i gradi se u krugu Opće bolnice Varaždin, a u njoj će se nalaziti mikrobiološki laboratorij, ordinacije školske medicine, epidemiologija, javno zdravstvo, ekologija i sve druge djelatnosti Zavoda. Na ravnom krovu zgrade bit će postavljen uređaj za mjerenje koncentracije peludi u zraku, a kasnije i uređaj za mjerenje kvalitete zraka.
Varaždinska županija: Uskoro počinje gradnja nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo u krugu OB Varaždin

– Za povećanje standarda u zdravstvu ukupno će se u 2025. izdvojiti 92,4 milijuna eura ili gotovo 36 posto ukupnih proračunskih sredstava, što je 16 milijuna eura više nego 2024. Uz obnovu Minerve i izgradnju nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo, planirana je i nabava medicinsko-dijagnostičke opreme vrijedne 13,8 milijuna eura, nabava pet vozila za hitnu medicinu vrijednih oko 800.000 eura, a uz to i niz manjih potrebnih zahvata na obnovi dotrajalog prostora u sklopu zdravstvenih ustanova – naveo je župan Anđelko Stričak prilikom predstavljanja ovogodišnjeg proračuna.

Opća bolnica Varaždin priprema  dva projekta, ukupne vrijednosti oko 30 milijuna eura, a riječ je o obnovi bolnica u Klenovniku i Novom Marofu.

Za Opću bolnicu Varaždin za naredno 5-godišnje razdoblje u planu je 148 specijalizacija i 33 uže specijalizacije. Naravno, specijalizacije su planirane i za druge zdravstvene ustanove, te se tako dolazi do gotovo 260 specijalizacija. Ujedno, planirane su i druge edukacije i usavršavanja i to ne samo za liječnike, već i za druge zdravstvene djelatnike.

Liječnicima se pomaže u najmu stana, u koji ulaze na rok od 3 godine. Plaćaju 50 % najamnine, a Grad Varaždin i Varaždinska županija ostatak najamnine, svaka s po 25 %. Liječnici se mogu odlučiti za otkup stana u roku 3 godine, a cijena stana će biti 1450 eura po kvadratnom metru s time da će im najam koji počinju plaćati dijelom ulaziti u otkupnu cijenu.

Splitsko-dalmatinska županija peta je među županijama po rastu izdvojenih sredstava za zdravstvo u 2023., u odnosu na 2022., za 16,69 posto, odnosno za 11,5 milijuna eura.

Ustanove u zdravstvu čiji osnivač je Splitsko-dalmatinska županija su Dom zdravlja SDŽ, Zavod za hitnu medicinsku pomoć SDŽ, Nastavni zavod za
javno zdravstvo SDŽ, Stomatološka poliklinika, Poliklinika za rehabilitaciju osoba sa smetnjama u razvoju i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju „Biokovka“.  Kako stoji u obrazloženju proračuna, sredstva namijenjena za zdravstvo usmjerena su za obavljanje zdravstvene djelatnosti na primarnoj i sekundarnoj razini u području opće/obiteljske medicine, stomatološke zdravstvene zaštite, zdravstvene zaštite žena, dojenčadi i predškolske djece, patronažne zdravstvene zaštite, laboratorijske, radiološke i druge dijagnostike, medicine rada, specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite,
djelatnosti stacionara i djelatnosti rodilišta, kontinuirano obavljanje djelatnosti hitne medicine i sanitetskog prijevoza sukladno propisima i osiguranje dostupnosti svim korisnicima na području SDŽ, dodatni timovi u turističkoj sezoni i prilikom zaštite od požara, osiguranje kvalitete pružanja zdravstvene zaštite u turističkoj sezoni na način da se organiziraju dodatni medicinski timovi i timovi za helikopterski prijevoz, kontinuirano obavljanje javno zdravstvene djelatnosti…

Kroz Program Zdravstvo  4,7 milijuna eura odnosi se na specijalistička usavršavanja i stjecanja prvih radnih iskustava, 6,3 milijuna eura za Projekt Zelena i digitalna tranzicija Specijalne bolnice Biokovka, 647 tisuća eura na dodatne timove HMP u turističkoj sezoni i prilikom zaštite od požara, 319 tisuća eura na Aktivnost Hospicij Matošić – palijativna skrb itd.

Lani je pokrenut mobilni pedijatrijski palijativni tim Doma zdravlja, kojeg predvodi bivši ravnatelj KBC  prof. dr. Julije Meštrović. (L.K.)

 

Moglo bi vas zanimati

Od 1.273 kategoriziranih turističkih objekata tek 6 posto je s pet zvjezdica –...

Poduzetnici 2024. zaključili u plusu, rasle su plaće, dobit i broj zaposlenih –...

Istra najposjećenija destinacija u pet ovogodišnjih mjeseci, Virovitičko-podravska ostvarila najveći rast broja noćenja

U travnju veći turistički promet – po ukupnom broju i rastu noćenja predvode...