Home - glavna vijest

Za sport najviše izdvojile Primorsko-goranska i Osječko-baranjska županija, evo koje su još u top pet

Za sport su u 2023. godini, u odnosu na broj stanovnika i prema udjelu iz proračuna, najviše izdvojile Primorsko-goranska, Osječko-baranjska, Međimurska, Vukovarsko-srijemska  i Zagrebačka županija. Prema rastu izdvojenih sredstava u apsolutnom iznosu na godišnjoj razini, uz Osječko-baranjsku, Primorsko-goransku i Vukovarsko-srijemsku pridružuju se Istarska i Dubrovačko-neretvanska županija, dok su u relativnom rastu u top pet i Virovitičko-podravska i Požeško-slavonska županija. Pokazuje to naša nova proračunska analiza napravljena iz županijskih izvješća o rashodima iz konsolidiranih proračuna, za posljednje dostupnu, 2023. godinu.

‘Nacionalni program sporta 2019. – 2026. ‘ prvi je razvojni akt planiranja i razvoja sporta, kojim se želi i pomoći u bavljenju sportom kod učenika.  U tom smjeru idu i županije pa izdvajaju sve više sredstava za uključivanje mladih u sport, sufinanciranje raznih projekata, aktivnosti, stipendiraju mlade sportaše, ali i financijski pomažu u gradnji sportskih infrastruktura…

Kako bi se pomoglo razvoju sporta na lokalnoj razini Zakonom o sportu koji je stupio na snagu pretprošle godine propisana je po prvi puta mogućnost sufinanciranja županijskih sportskih zajednica izravno iz državnog proračuna. Riječ je o programima svih pet krovnih sportskih udruženja, ali i aktivnosti pomoći 21 županijskoj sportskoj zajednici za stručni rad i opremu za djecu i mlade do 18 godina, javni poziv za sportske građevine, organizaciju velikih međunarodnih sportskih natjecanja, natječaje programa lokalnog sporta, Hrvatska pliva i druge.

Ta su sredstva namijenjena  ciljano za sport djece i mladih, odnosno za njihovu opremu te rad trenera koji rade s njima u klubovima i drugim sportskim udrugama. Dodatno se usmjerava na manje razvijena područja te se u obzir  uzima  indeks razvijenosti pojedinih dijelova županije.

Lani je čelnicima županijskih sportskih zajednica dodijeljeno 16 ugovora o sufinanciranju programa razvoja od interesa za jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave u ukupnom iznosu od gotovo četiri milijuna eura. U 2023. godini za ovu namjenu dodijeljeno je tri milijuna eura, a ove godine sredstva su povećana na 7,6 milijuna te je upravo neki dan izašao popis 20 županijskih sportskih zajednica kojima su sredstva pripala.

Tijekom 2023. i 2024. s gotovo 7 milijuna eura  sufinancirane su plaće za 1100 trenera te sportska oprema za više od 100.000 djece.

Do 2023. za sportske objekte izdvojeno je 14 milijuna eura, a lani 10 milijuna, kao i natječaj za sufinanciranje sportskih programa poticanja lokalnog sporta i sportskih natjecanja te programa Hrvatska pliva u 2024. godini u ukupnoj vrijednosti od četiri milijuna eura.

Županije u proračunu za sport izdvajaju do 1 posto sredstava. No, kontinuirano se na godišnjoj razini povećavaju sredstva u većini županija. Tri županije se već mogu pohvaliti titulama Europske regije sporta. 2022. godine to je bila Međimurska županija, lani Osječko-baranjska, a ove Istarska županija. Sve tri su u vrhu po izdvajanju za sport.

Županije za sport izdvajaju do 1 posto proračuna, a u 2023. godini njih 15 je povećalo izdvajanja u odnosu na godinu prije. Posljednjih godina redaju se i županije koje imaju status Europske regije sporta. Godine 2022. po prvi puta je to bila Međimurska županija, lani Osječko-baranjska, ove godine Istarska, a za sljedeću se kandidirala Primorsko-goranska županija.

Za sport je po stanovniku u 2023. godini najviše izdvojila Primorsko-goranska županija, 7,15 eura, Osječko-baranjska županija 5,93 eura, Međimurska županija 5,29 eura, Vukovarsko-srijemska 4,71 euro i Zagrebačka županija 4,05 eura. Prema udjelu iz proračuna također predvode Primorsko-goranska i Osječko-baranjska županija, s 0,82 posto, odnosno 0,66 posto, slijedi Zagrebačka s 0,62 posto, Međimurska s 0,43 posto i Vukovarsko-srijemska s 0,39 posto. Prema trendu, odnosno rastu izdvojenih sredstava u 2023. u odnosu na 2022. godinu, u apsolutnom iznosu, predvodi Osječko-baranjska županija s 297,1 tisućom više izdvojenih sredstava, Primorsko-goranska s 249,8 tisuća, Istarska s 207,5 tisuća, Vukovarsko-srijemska sa 180,1 tisućom i Dubrovačko-neretvanska sa 136,8 tisuća više izdvojenih sredstava. U postocima, s rastom izdvojenih sredstava na godišnjoj razini, predvodi Virovitičko-podravska županija, za 90,35 posto, Dubrovačko-neretvanska za 51,54 posto, Istarska za 42,81 posto, Požeško-slavonska za 40,97 posto i Vukovarsko-srijemska za 36,50 posto.

Primorsko-goranska županija vodeća je po ulaganju u sport, per capita i prema udjelu iz proračuna, s izdvojenih 7,15 eura, odnosno 0,82 posto proračuna. U odnosu na 2022. godinu sredstva je povećala za 249,8 tisuća eura, što ju je svrstalo na drugu poziciju.

U 2023. godini za aktivnost Promicanja i poticanja sporta realiziran je iznos od 2,15 milijuna eura od kojih je za javne potrebe  u sportu bilo izdvojeno  918.300 eura, RSRTC Platak 515.560 eura, Centar bazičnih sportskih priprema  Delnice 376.936 eura, a  kroz suradnju s jedinicama  lokalne samouprave realizirani  su projekti: obnove nogometnih igrališta u Gradu Rijeci (157.720 eura) , opremanje sportske dvorane u Loparu, otok Rab (33.180 eura), Biatlon centra Vrbovska poljana, Mrkopalj (53.100 eura), Obnova svlačionica NK Gomirje i uređenje rukometnog  igrališta u Vrbovskom (45.000 eura). Program nagrađivanja kvalitete u sportu i vrhunska sportska postignuća realiziran je u  iznosu  od 55.000 eura.

U 2024. godini kroz županijsku Zajednicu sportova financiralo se je 17 različitih programskih područja, od djelovanja županijskih saveza, izdavačke djelatnosti do financiranja županijskih trenera, rada s mlađim uzrastima i sporta osoba s invaliditetom. Nastavljena je i suradnja s gradovima i općinama na realizaciji projekata, kao što je obnova nogometnih igrališta u Rijeci.

U generacijski projekt razvoja Regionalnoga sportsko-rekreacijskog i turističkog centra Platak je kroz 10 godina i uloženih oko 15 milijuna  eura početkom  2024. godine u rad puštena i nova  žičara Radeševo koja je, uz sustav zasnježenja ali i brojne druge sportske sadržaje, prometnula Platak kao cjelogodišnju zonu sporta i rekreacije.

Primorsko-goranska županija za objekte kojima upravlja Goranski sportski centar, a to su Platak i sportski objekti u Delnicama, u ovoj godini izdvaja 1,1 milijun eura, a kako bi građani imali kvalitetnu mogućnost bavljenja sportom i rekreacijom. ‘Jedan od ciljeva je da se od Delnica stvori Centar bazičnih priprema sportaša’, istaknuo je neki dan župan Zlatko Komadina. Ukupna vrijednost, koliko se troši za tu sportsku priču je 2,6 milijuna eura, od čega sam GSC prihoduje na Platku oko 1,1 milijun eura, Čavle s 50 tisuća eura, ostalo alimentira PGŽ.

Osječko-baranjska županija izdvojila je 5,93 eura po stanovniku za sport u 2023. godini, odnosno 0,66 posto, što ju je svrstalo na drugo mjesto, a vodeća je bila po rastu izdvojenih sredstava, za 297,1 tisućom eura.

Osječko-baranjska županija: Doček olimpijaca u Osijeku

Osječko-baranjska županija lani je nosila titulu Europske regije sporta.

Osječko-baranjska županija objavila je početkom prošle godine javni poziv za sufinanciranje kapitalnih ulaganja u sportske objekte i terene na području Županije u 2024. godini. Poziv se odnosi na izgradnju, građevinske zahvate (dogradnja, rekonstrukcija, obnavljanje) i opremanje sportskih objekata i terena za što planirana sredstva iznose 400.000 eura. Potpisano je ukupno 45 ugovora, 20 sa jedinicama lokalne samouprave i 25 ugovora sa sportskim klubovima i udrugama. ‘Cilj je da ravnomjerno i u svim dijelovima županije razvijamo sportske aktivnosti i potičemo nove naraštaje da se uključe u rad klubova i udruga. Poseban naglasak stavljamo upravo na djecu i mlade, ali i rekreativne sportaše i građane te ćemo im nizom manifestacija nastojati približiti sportski način života i potaknuti ih na promjenu životnih navika’ – rekao je lani župan Mato Lukić.

Kako stoji u ovogodišnjem Proračuna u malom ‘Planiramo sufinancirati sportske sustave, sportska događanja, manifestacije, obuku neplivača i ostale programe u sportu te tako pridonijeti sustavnom stvaranju vrhunskih, poluprofesionalnih, rekreativnih i drugih sportaša kao i promovirati sport kao zdrav način života za sve generacije. Naša županija ima bogatu sportsku tradiciju i dobre sportske rezultate. Stvoreni su uvjeti za kvalitetan život građana s nizom gospodarskih i sportskih objekata te sportskih udruga, što je glavni razlog zbog čega smo osvojili naslov “European Region of Sport 2024.” i ušli u članstvo u europskom udruženju ACES Europe (Europske regije sporta) iz Bruxellesa.’

Međimurska županija izdvojila je za sport 5,29 eura po stanovniku za sport i zauzela treće mjesto te 0,43 posto proračuna u 2023. godini i zauzela četvrtu poziciju u odnosu na ostale županije.

U 2023. godini izdvojeno je nešto više od 557 tisuća eura, lani je za sport izdvojeno ukupno 664.000 eura, uz dodatna sredstva namijenjena investicijama u sportsku infrastrukturu.

Lani je osigurano 529.000 eura za provedbu programa javnih potreba u sportu, dodatno je osigurano 135.000 eura za rad Međimurskog školskog sportskog saveza, nagrađivanje sportaša za vrhunske rezultate…

Na teritoriju Županije djeluje više od 400 sportskih udruga i klubova te 15-ak tisuća sportašica i sportaša.

Tijekom 2022. godine dovršena je energetska obnova najveće sportske dvorane u Međimurju – dvorane Graditeljske škole Čakovec, a  obnova dvorane nastavljena je u 2023. godini unutrašnjim uređenjem, kao i uređenjem vanjskih sportskih terena koji su obnovljeni i modernizirani te dvoranu i terene koristi više od 2000 učenika i 700-tinjak sportaša koji treniraju u vrhunskim uvjetima.

Zbog dugog čekanja na suglasnosti nadležnog Ministarstva, Skupština Međimurske županije donijela je odluku da se vlastitim snagama završi gradnja i opremanje sportske dvorane Osnovne škole Sveta Marija, koja je započela lani.

Značajnim ulaganjem Međimurska županija pomogla je i postavljanje suvremene balon-dvorane u Čakovcu koju koriste sportski klubovi Čakovca te studenti dvaju visokoškolskih ustanova – Međimurskog veleučilišta te Odsjeka Učiteljskog fakulteta u Čakovcu.

U sklopu projekta No boundaries, koji je Međimurska županija kao nositeljica provela s partnerima iz Slovenije i Mađarske, postavljene su lani sprave za vježbanje na otvorenom, u potpunosti prilagođene osobama s invaliditetom, na dvije lokacije – u Čakovcu  te u Podturnu. Time je zaokružen međunarodni projekt vrijedan 200.000 eura, tijekom kojeg je realiziran niz sadržaja u koji su uključene brojne osobe s tjelesnim oštećenjima, te im je omogućeno uključivanje u sportsko-rekreativne aktivnosti, a time i otvoren put prema zdravim životnim navikama.

Vukovarsko-srijemska županija je po stanovniku izdvojila 4,71 euro, iz proračuna izdvojila 0,39 posto, a u godinu dana sredstva za sport povećala za 180,1 tisuću eura, odnosno 36,5 posto.

Vukovarsko-srijemska županija: 20,1 tisuća eura za najbolje sportaše, trenere i kolektive

Županijski savez športova VSŽ proveo je lani Javni poziv za sufinanciranje/financiranje programa javnih potreba u sportu Vukovarsko-srijemske županije za 2024. godinu te po prvi puta dao potporu trenerima za mlađe kategorije. Kroz program Financiranje stručnih kadrova u nogometu financirao se je rad 12 nogometnih trenera s područja cijele županije koji treniraju djecu do 18 godina. Potpisani su ugovori s devet nogometnih klubova, vrijedni ukupno 120.960 eura.

Za sufinanciranje/financiranje projekata 142 udruge iz područja sporta lani je osigurano 60.000 eura.

Vukovarsko-srijemska županija će sredstvima iz NPOO-a dobiti dvije sportske dvorane, u osnovnim školama „Franjo Hanaman“ u Drenovcima i Ilača-Banovci.

Na kraju prošle godine organizirano je tradicionalno nagrađivanje izvrsnosti u sportu  te su uručene nagrade za najuspješnije sportaše, trenere i kolektive koji su svojim izvanrednim rezultatima postigli značajne uspjehe na regionalnoj i nacionalnoj razini. Nagrađeno je ukupno 45 pojedinaca, 15 trenera i jedan sportski kolektiv, za što je iz županijskog proračuna izdvojeno 20,1 tisuća eura, odnosno ukupno 34,3 tisuće eura u 2024. godini.

Virovitičko-podravska županija imala je najveće povećanje sredstava u relativnom pokazatelju, za 90,35 posto u 2023. godini, u odnosu na 2022.

Virovitičko-podravski župan Igor Andrović predvodit će u nedjelju na utrci “Wings for Life World Run” u Zadru tim Hrvatske zajednice županija

Ministarstvo turizma i sporta odobrilo je lani 75,8 tisuća  eura za projekt “Rekonstrukcija postojećeg sportskog terena u multifunkcionalni sportski teren” kod zgrade Gimnazije Petra Preradovića u Virovitici. Na terenima će se moći održavati natjecateljski sport i sportska rekreacija, a ostavit će se i dovoljno prostora za buduću prilagodbu sportova koji će se razvijati nakon završetka projekta, poput badmintona, atletike ili druge sportske aktivnosti.

S ciljem potpore u provođenju procesa organizacije natjecanja te osiguranja kvalitetnih uvjeta za učenike i njihove voditelje, a na temelju odluke Skupštine Školskog sportskog saveza Virovitičko-podravske županije, od ove godine, Savez će pružati financijsku potporu za nabavku prehrane učenicima i njihovim voditeljima na školskim srednjoškolskim sportskim natjecanjima. Od prošle godine, Županija izdvaja sredstva i za prijevoz učenika i njihovih voditelja na sportska natjecanja. Lani su i uvedene sportske stipendije. Stipendije se dijele za 12 mjeseci, od 50 eura (6. kategorija), do 90 eura mjesečno za 2. kategoriju sportaša.

Istarska županija je za 207,5 tisuća eura, odnosno 42,81 posto  povećala sredstva za sport u 2023. godini, u odnosu na godinu prije, što ju je svrstalo na treću poziciju.

Istarska županija ove godine nosi titulu Europske regije sporta – izdvajanja rastu, uveden Fond za sport, potpore za infrastrukturu dobivaju i JLS-ovi

Iz Fonda za sport za 2023. godinu Županija je osigurala 114,5 tisuća eura. Fond za sport  je jedinstven te vrste u Hrvatskoj. Već u prvoj, 2022. godini, kada je bilo osigurano 76 tisuća eura, polučio je ogroman interes i izuzetno pozitivne povratne reakcije, pa su zato i sredstva u 2023. godini povećana za 67 %, a takav trend nastavljen. Lani je osigurano 125 tisuća eura, a za ovu planirano je 150.000.

‘Uspostavom Fonda potvrdili smo da nam je sport itekako važan, da želimo nastaviti u njega ulagati, a kako se pokazalo najveće potrebe postoje po pitanju edukacije trenerica i trenera. Zahvaljujući Fondu školovalo se ukupno 172 trenera, a u prosincu su potpisani ugovori s dodatnih 93 trenera i trenerica.  Iz županijskog proračuna financira se i rad Školskog sportskog saveza gdje se sredstva također povećavaju. Konkretno, u 2025. godini osigurali smo 295,5 tisuća eura za Školski sportski savez, odnosno povećanje od preko 80 posto u odnosu na 2024., a čak 251 % više u odnosu na 2019. godinu. Za Sportsku zajednicu Istarske županije smo, pak,  osigurali preko 1,2 milijuna eura, što je 90 % više u usporedbi s 2024.  Kad pogledamo sve skupa u kumulativu, za sport smo u tri godine povećali sredstva za čak 300 %, u odnosu na 2021. Time šaljemo jasnu poruku, ne samo riječima, nego i konkretnim financijama da nam je sport bitan’, poručio je u svojim izlaganjima župan Boris Miletić.

Istarska županija je lani uvela još jednu novinu, financijsku potporu jedinicama lokalne samouprave za izgradnju, održavanje i opremanje sportskih objekata. U tu je svrhu u proračunu osigurano 200.000 eura. Ove godine izdvaja se dodatnih 200 tisuća eura za županijske sportske saveze kako bi mogli nabaviti novu opremu.

Prema lanjskim podacima, Županija broji 32.773 registriranih sportašica i sportaša od koji se 17.000 aktivno bavi natjecateljskim sportom, oko 600 sportskih klubova i udruga, 1200 aktivnih trenera, 700 sudaca i nadzornika te preko 2 tisuće sportskih djelatnika. (L. Kiseljak)

Moglo bi vas zanimati

Od 2021. godine broj obrta povećan za gotovo 30 posto, evo u kojim...

‘Ostvarili smo sva obećanja – vratili smo mlade u ruralne krajeve, otvorili vrtiće,...

Uz Dan žena: Žensko poduzetništvo jača u svim županijama – evo gdje najviše...

Bolnice, škole, dvorane, parkovi, dvorci… Međimurska županija u četiri je godine pokrenula projekte...