Kao nositelji projekta ili partneri, velik broj strukovnih škola iz svih županija uključeno je u projekte centra kompetentnosti na područjima Turizam i ugostiteljstvo, Strojarstvo, Elektrotehnika i računalstvo, Poljoprivreda ili Zdravstvo. Škole se kroz dobivena EU sredstva dograđuju i dobivaju vrijednu opremu potrebnu za daljnje učenje i usavršavanje, a negdje se Centri smještaju u posebne zgrade. Za čak 25 Regionalnih centara kompetentnosti osigurano je 1,5 milijarda kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda.
Riječ je mjestima izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojima će se provoditi programi redovitog strukovnog obrazovanja, stručnog usavršavanja i cjeloživotnog obrazovanja kao i drugi oblici obrazovanja kao što je učenje kroz rad, natjecanja i sl. Usavršavanjem u određenim strukovnim zanimanjima, prilagođenima potrebama tržišta rada, učenici će steći potrebne vještine, suradnja s poduzetnicima je već dogovorena, a i učitelji će proći posebnu izobrazbu. Osim što se proširuju škole koje su nositelji ili partneri u projektima, dobivaju i vrijednu opremu, a rade se negdje i posebni laboratoriji, kongresne dvorane i sl.
REGIONALNI CENTRI KOMPETENTNOSTI U STRUKOVNOM OBRAZOVANJU
U Karlovačkoj županiji ovih je dana potpisan ugovor o radovima na objektu karlovačke Oružane gdje će se smjestiti tri centra kompetentnosti – strojarstva, turizma i ugostiteljstva te elektronike i računarstva. Potonja dva djeluju u suradnji s Primorsko-goranskom županijom. Karlovačka županija dio je i projekta RCK Panonika iz područja poljoprivrede kojem je nositelj Poljoprivredno- prehrambena škola u Požegi, a Prirodoslovna škola Karlovac partner.
Na jesen bi trebala biti raspisana javna nabava za opremanje RCK, sljedeće godine opremanje i obavljeno, kao i rekonstrukcija do sredine sljedeće godine, a do kraja 2023. bi projekt trebao biti i završen. Zgrada je bila i oštećena uslijed potresa krajem 2020. godine.
U prizemlju zgrade smjestit će se RCK za turizam i ugostiteljstvo, a prostor će imati Turistički informativni centar, Poduzetništvo u turizmu te Suvenirnicu, prodavaonicu delikatesa & slastica…
Na prvom katu će biti RCK iz strojarstva (projekt „RCK – STRuKA“) koji će se sastojati od 7 specijaliziranih nastavnih kabineta (pneumatika, mehanika fluida i hidraulika, robotika i dr.) te tehnički, pomoćni i komunikacijski prostori.
Na drugom katu bit će RCK Elektrotehnika i računarstvo (Projekt RCK KaRijERA ) a na kojem će se smjestiti pet specijaliziranih nastavnih laboratorija (obnovljivi izvori energije, industrijska automatizacija i dr.) te tehnički, pomoćni i komunikacijski prostori
U potkrovlju će biti Veleučilište u Karlovcu, prostori od višenamjenskih dvorana, uredskih prostora, multimedijske učionice i zajedničke prostorije.
Projekti „KaRijERA i JA“ i „STRuKA i Ti“, usmjereni su na uspostavu rada Centra te razvoj i modernizaciju strukovnog obrazovanja u (pod)sektorima elektrotehnike i računalstva te strojarstva. Na projektima sudjeluje 26 partnera iz obrazovnog, javnog, civilnog i privatnog sektora. Ukupna vrijednost projekata je približno 60 milijuna kuna, a projektima će se razviti novi standardi zanimanja i modernizirati postojeći srednjoškolski strukovni programi, razvit će se i modernizirati programi za obrazovanje odraslih i strukovni programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom.
Započele su i aktivnosti na razvoju i modernizaciji ukupno 20 srednjoškolskih strukovnih programa kroz inovativne metode poučavanja i inovativne modele učenja za zanimanja poput elektrotehničara, tehničara za mehatroniku, autoelektričara, CNC operatera ili automehatroničara. U suradnji sa Savezom udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije radi se također na modernizaciji programa primjerenih učenicima s teškoćama i obrazovanju odraslih osoba s invaliditetom za zanimanja poput mehatroničara i strojarskog računalnog tehničara. Osnovane su radne skupine za istraživanje i analizu postojećih programa za obrazovanje odraslih, a koje će biti zadužene za razvoj ukupno 12 formalnih programa obrazovanja odraslih.
Projekt RCK KaRijERA iz elektrotehnike i računarstva osim izgradnje i opremljenosti omogućit će stvaranje mreže suradnje između različitih sektora na području Karlovačke i Primorsko goranske županije. Provedba ovog projekta, kako stoji u opisu, omogućit će razvijanje kvalitetnih kadrova koji će kroz školovanje ovladati svim vještinama i kompetencijama koje su tražene od strane realnog sektora te koji će se nakon završetka školovanja moći uspješno uključiti na regionalno tržište rada. Također, u novouređenim i opremljenim prostorima u partnerstvu s ključnim dionicima moći će se razvijati i provoditi programi strukovnog obrazovanja, programi formalnog i neformalnog obrazovanja odraslih te programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom, u skladu s načelima osiguravanja kvalitete i relevantnosti za potrebe tržišta rada.
U skladu s promjenama tržišta i brzim razvojem tehnologije koja zahtjeva stalnu prilagodbu obrazovnog sektora potrebama poslodavaca i tržišta rada kroz projekt u suradnji s projektnim partnerima, Elektroindustrijskom i obrtničkom školom Rijeka u Primorsko-goranskoj županiji, započela je izrada dva nova standarda zanimanja i to iz područja informacijskih tehnologija, informatičke sigurnosti i računalnih mreža te područja brodske elektrotehnike, elektronike, automatizacije i informatike. Kroz započete aktivnosti poput osuvremenjivanja postojećih strukovnih programa, programa za učenike s teškoćama i osoba s invaliditetom te razvojem novih formalnih i neformalnih programa učvrstili su se partnerski odnosi s Veleučilištem u Karlovcu, Tehničkim veleučilištem u Zagrebu, Pučkim otvorenim učilištem iz Zagreba te Udrugom osoba s invaliditetom Karlovačke županije.
Tehnička škola Karlovac jedina je u RH imenovana centrom kompetentnosti u dva sektora.
Zbog važnosti razvoja turizma, a na osnovu turističkih potencijala Županije (Aquatika, Rastoke, Plitvice, četiri rijeke …) tražio se je jaki partner u turizmu, a i tu je dogovorena s Primorsko – goranskom županijom.
Ove godine planirano je opremanje regionalnog centra kompetentnosti Ugostiteljske škole u Opatiji u iznosu 58 milijuna kuna financiranih europskim sredstvima.
Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli, Istarska županija, također je nositelj budućeg centra kompetentnosti iz turizma i ugostiteljstva.
Regionalni centar kompetentnosti Panonika je centar izvrsnosti u kojem će korisnici steći najsuvremenija znanja u području poljoprivrede, primjenljive u praksi i utjecati tako na tehničko-tehnološki razvoj poljoprivredne proizvodnje, opću konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava, razvoj ekološke proizvodnje, kontinentalni agroturizam i ruralni razvoj. Težnja je doprinositi povećanju konkurentnosti poljoprivrede pružanjem znanja za poljoprivredu zasnovanu na suvremenim tehnologijama i suvremenim metodama uzgoja, obrade i plasmana proizvoda, povećanju kvalitete strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja, te osiguranjem smještaja za korisnike. Regionalno djelovanje Centra je na području 5 županija: Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska, Sisačko-moslavačka te Karlovačka županija. Riječ je o projektu vrijednom 49,4 milijuna kuna, a nositelj je Poljoprivredno-prehrambena škola iz Požege u Požeško-slavonskoj županiji.
Ovih je dana gotovo 3,3 milijuna kuna vrijednu opremu dobila Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači u Virovitičko-podravskoj županiji kroz projekt Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti Panonika, a gdje je pitomačka srednja škola, uz Požeško-slavonsku županiju, Veleučilište u Požegi, Kutjevo d.d., Prirodoslovnu školu iz Karlovca, Ekonomsku školu iz Požege i Udrugu učeničkih domova RH – partner na projektu.
‘Kroz projekt se nabavlja suvremena specijalizirana oprema koja će unaprijediti nastavno obrazovni proces. Opremu koju smo dogovorili putem javne nabave, je najveća investicija u opremanje Srednje škole Stjepana Sulimanca od njenog otvorenja. Ovo je suvremena oprema, s kojom ćemo stvarati uvjete za obrazovanje, ne samo za naše učenike, već i za učenike iz cijele regije, kao i studente. Naša djelatnost u sklopu Regionalnog centra kompetentnosti Panonika, RKC, oprema će početi za to. Poljoprivreda je jedna od ključnih djelatnosti ne samo Virovitičko-podravske već i susjednih nam županija, a u našoj školi, u budućnosti, svi oni koji to požele, moći će ostvariti dodatne obrazovne kvalifikacije. Nama je cilj „proizvoditi kvalitetne poljoprivredne kadrove“, a uz ovu opremu, naše stručne djelatnike, profesore, uz potporu nadležnog ministarstva, Virovitičko-podravske županije i općine Pitomača, postati nositelji znanja i kompetencije u području poljoprivrede na ovom području’ – naglasio je ravnatelj Srednje škole Stjepan Sulimanac Josip Ivoš. Od ove godine, škola ima na raspolaganju u 75 hektara poljoprivrednog zemljišta, koje će biti presudna u stvaranju kvalitetnih poljoprivrednih kadrova, jer će na navedenoj površini učenici provoditi praksu, koja je iznimno važna u poljoprivrednom procesu.
Od dobivene opreme tu je ona za pedološki laboratorij za vježbe i nastavu, oprema za praktičnu nastavu i vježbe, informatička oprema za učionice, plastenik s mikrokontrolerima a naknadno će se dobiti i laboratorijska oprema za pedologiju.
‘Srednja škola Stjepana Sulimanca se i do sada pokazala kao škola koja je iznimno uspješna u povlačenju europskih sredstava, a ovo je samo dio kolača koji će pitomačka škola dobiti kroz projekt Regionalnog centra kompetentnosti Panonika. Ovaj projekt značit će i poboljšanje obrazovanja, ne samo za učenike ove škole, već i sve oni koji će u ovoj školi dobiti nadgradnju svojega znanja, temeljeno radu učenika i odraslih polaznika strukovnog obrazovanja u nama iznimno važnom poljoprivrednom (pod)sektoru – podcrtao je župan Andrović.
Inače, s područja Virovitičko-podravske županije, uz Srednju školu Stjepana Sulimanca, koja je partner Poljoprivrednoj-prehrambenoj školi iz Požege, partneri na ostalim regionalnim centrima kompetentnosti, iz područja turizma i ugostiteljstva, strojarstva, elektrotehnike i računalstva, te poljoprivrede, su i sljedeće srednje škole: Strukovna škola Virovitica, industrijsko-obrtnička škola Slatina, Srednja škola Marka Marulića Slatina, Tehnička škola Virovitica, Srednja škola Stjepana Ivšića Orahovica.
U Vukovarsko-srijemskoj županiji, Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci koja je imenovana jednim od tri Regionalna centra kompetentnosti u sektoru poljoprivrede u RH, nositelj je projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, I. faza u okviru kojeg će se unaprijediti infrastrukturu korisnika i škole partnera, kako bi se omogućili kvalitetni i inovativni programi obrazovanja u sektoru poljoprivrede te time povećao interes učenika za upis u Poljoprivredno šumarsku školu Vinkovci i Srednju školu Ilok.
Projekt ukupne vrijednosti 29,8 milijuna kuna u potpunosti se financira bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt se provodi u partnerstvu sa Srednjom školom Ilok i Vukovarsko-srijemskom županijom dok je Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije suradnik na projektu te nakon uspješne pripreme projekta pruža i stručnu pomoć u provedbi projekta. Najveći dio iznosa projekta je ulaganje u infrastrukturu odnosno rekonstrukcija, dogradnja, obnova i prilagodba objekata u Iloku i u Vinkovcima.
Regionalni centar kompetentnosti Slavonika 5.1 projekt je u Brodsko-posavskoj županiji, za strukovna obrazovanja u sektoru strojarstva, elektrotehnike i računalstva, poljoprivrede i zdravstva. Korisnik projekta je Tehnička škola Slavonski Brod, a partneri još 10 škola unutar Brodsko-posavske, ali i Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.
Projektom “Slavonika 5.1” Tehnička škola Slavonski Brod, u suradnji s partnerima, uspostavlja se Regionalni centar kompetentnosti (RCK) u sektoru strojarstva kako bi u regiji od 5 županija stvorili privlačan, inovativan i tehnološki napredan sustav obrazovanja i osposobljavanja spreman za provedbu učenja temeljenog na radu. Edukacijama, opremanjem i internacionalizacijom osnažiti će se 12 strukovnih škola u Slavoniji za plasiranje stručnjaka iz sektora strojarstva na tržište rada.
Svrha RCK je osiguranje kvalitetnog sustava strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja uz kontinuiran, svrsishodan i strateški razvoj u suradnji s poslodavcima, osnivačima, razvojnim agencijama, strukovnim udruženjima, visokim učilištima i civilnim sektorom, a koji mogu pridonijeti tome da se razvije sustav strukovnog obrazovanja u sektoru strojarstva.
Projekt se provodi do kraja sljedeće godine, isto kao i projekt RCK „Slavonika 5.0“ kojemu je cilj s partnerima i sudionicima, osigurati kvalitetniji sustav strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja uz kontinuirani, svrsishodan i strateški razvoj. Kroz projekt će se dograditi i prilagoditi objekt za Regionalni centar kompetencija i opremiti specijaliziranom opremom, suvremenim tehnologijama i ostalom opremo, i ojačat će se kapaciteti nastavnika i ostalih dionika u odgojno-obrazovnim procesima kroz razne edukacije.
Ovi projekti zajedno čine najveće ulaganje u obrazovanje u Hrvatskoj, a vrijedni su oko 80 milijuna kuna.
Nakon što su početkom prošle godine počeli radovi na rekonstrukciji i dogradnji postojeće zgrade Radionice Tehničke škole Čakovec u vrijednosti od 14,3 milijuna kuna u Međimurskoj županiji, započelo je prošli mjesec opremanje budućeg Centra kompetentnosti u strojarstvu. Ukupna vrijednost opreme iznosi 22,2 milijuna kuna.
Nakon opremanja novih školskih praktikuma učenici će imati mogućnost učiti i raditi u najsuvremenijoj opremi u praktikumu za energetsko strojarstvo i obnovljive izvore energije, praktikumu za fluidne tehnike, praktikumu za mjerenja i kontrolu kvalitete, praktikumu za automatizaciju i robotiku, praktikumu za razvoj i konstrukcije, praktikumu automehatronike, praktikumu za zavarivanje i obradu metala, praktikumu CAD/CAM tehnologije te praktikumu za CNC tehnologiju.
U potkrovlju Centra kompetentnosti nalazi se multimedijalna konferencijska dvorana koja može primiti i do 120 osoba. U potkrovlju su smještena dodatna 4 laboratorija u kojima će učenici strojarskih zanimanja, odrasli polaznici, nastavnici, ali i poduzetnici i gospodarstvenici imati prilike sudjelovati u programima stručnog usavršavanja i educirati se u novo opremljenim praktikumima.
Regionalni centar kompetentnosti TŠČ financira se iz Europskog Socijalnog fonda (Uspostava RCK u strojarstvu SJEVER – TŠČ, ukupna vrijednost 26.2 milijuna kuna) i Europskog fonda za regionalni razvoj (Regionalni centar strojarstva SJEVER, ukupna vrijednost 29.9 milijuna kuna).
Projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti Tehničke škole Čakovec jedan je od najvažnijih kapitalnih projekata Međimurske županije. Uspostavom Centra u cijelosti će se promijeniti sadržaj i obrazovna kvaliteta kao i primjena inovativnih metoda učenja. Projektom će se omogućiti stvaranje infrastrukturnih, tehnoloških, organizacijskih i stručnih preduvjeta za vrhunsko strukovno obrazovanje te obrazovanje odraslih sukladno potrebama gospodarstva u području strojarstva u regiji.
Splitsko-dalmatinska županija sudjeluje u projektu Centra kompetentnosti. Naime, odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja SŠ Turističko ugostiteljska škola je imenovana kao regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju za sektor turizma i ugostiteljstva. Škola je imenovana na razdoblje od 5 godina s mogućnošću ponovnog imenovanja. Ukupna vrijednost bespovratnih sredstava (što je ujedno i vrijednost projekta) iznosi 74,3 milijuna kuna.
Kreiranjem tržišno oblikovanih programa u suradnji s poslodavcima te primjenom inovativnih modela učenja, tehnologija i trendova, učenici i polaznici RCK-a poboljšat će izlazne kompetencije, razinu kreativnosti i zapošljivosti. Projekt će provesti škola i partneri: SŠ Braća Radić, Kaštel Štafilić; SŠ Bol; SSŠ Blaž Jurjev Trogiranin; Hotel Split d.d., Split; Grand Hotel Lav, Podstrana; Splitsko-dalmatinska županija; Hrvatska-gospodarska komora – Županijska komora Split; Šefovi kuhinja mediteranskih i europskih regija; Sveučilište u Splitu i H.L.Dvorac d.o.o.
Srednja Obrtna tehnička škola je imenovana kao regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju za sektor elektrotehnika i računalstvo. Ukupna vrijednost bespovratnih sredstava (što je ujedno i vrijednost projekta) iznosi 49,9 milijuna kuna. Sredstvima iz ESF-a će se usavršavati nastavnici, mentori iz gospodarstva, nezaposlene osobe, podmirivat će se troškovi gostovanja stručnjaka iz zemlje i inozemstva, organizirat će se razna natjecanja i smotre, sajmovi RCK, Dani karijera i slično, izrađivat će se novi kurikulumi za redovno srednjoškolsko obrazovanje i programe cjeloživotnog učenja, organizirat će se studijska putovanja s ciljem razmjene dobre prakse i usvajanja vještina i znanja potrebnim za suvremeno obrazovanje.
Projekt će provesti škola i partneri: SŠ Elektrotehnička škola, Split; Tehnička škola, Šibenik; Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, Split; Splitsko-dalmatinska županija; Institut perspektiva ekonomije Mediterana, Split; Tekoma d.o.o., Split i JU Centar izvrsnosti SDŽ.
U Osječko-baranjskoj županiji u tijeku je i provedba projekata Regionalnih centara kompetentnosti, Elektrotehnička i prometna škola Osijek i Ugostiteljsko turistička škola Osijek vrijednih ukupno 170 milijuna kuna.
Regionalni centar kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Osijeku provodit će projekt „VirtuOS – uspostava regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva“. Glavne aktivnosti bit će usmjerene na provedbu obrazovanja, usavršavanja i osposobljavanja u ugostiteljstvu i turizmu temeljenog na radu, a prema potrebama poslodavaca. Aktivnosti projekta provodit će se u partnerstvu s osnivačem Osječko-baranjskom županijom, Udrugom djece i mladih s poteškoćama u razvoju Zvono te s poslodavcima HUP-Zagreb d.d., Sunčane toplice d.o.o. i Palisada d.o.o. Kroz projekt je osigurana suradnja s četiri srednje strukovne škole s područja Slavonije i Baranje koje pružaju obrazovanje iz turističkog i ugostiteljskog smjera, kao i Ekonomskim fakultetom u Osijeku i Filozofskim fakultetom Osijek.
Regionalni centar kompetentnosti će dobiti novu opremu, nove smještajne kapacitete za učenike i učitelje, više konkretne prakse za učenike, ulazak učenika u svijet rada, tijesnu suradnju s poslodavcima te edukaciju učitelja.
Krajem prošle godine predstavljen je projekt „Regionalni centar kompetentnosti u Sisačko-moslavačkoj županiji – prema novim i inovativnim znanjima i vještinama“ koji, uz partnerstvo Sisačko-moslavačke županije provodi Tehnička škola Sisak.
“U okviru ovog projekta učenici Tehničke škole Sisak, stjecat će nova znanja, razvijat će svoje vještine i sposobnosti na najmodernijoj opremi koju nema nitko u Hrvatskoj. To znači da će učenici biti konkurentni na tržištu rada ako se odluče na rad poslije završetka srednje škole, a isto tako to znači da će biti konkurentni u odnosu na kolege iz drugih škola prilikom upisa na fakultete. Ovaj projekt će dati snažan doprinos razvoju gospodarstva na području Siska, Sisačko-moslavačke županije jer će omogućiti poduzetnicima da bez naknade koriste opremu u okviru Regionalnog centra kompetentnosti. Poduzetnicima izvan područja naše Županije omogućit ćemo korištenje ove opreme uz uvjet da osnivaju tvrtke na području Sisačko-moslavačke županije i da zapošljavaju ljude s područja Županije. Ono što ćemo mi kao Sisačko-moslavačka županija možemo dodati ovome projektu je Poduzetnički centar iz razloga da poduzetnicima izvan županije omogućimo prostor u kojemu će obavljati svoje djelatnosti. Isto tako u okviru ovog projekta očekujemo da učenici koji završe Tehničku školu Sisak, otvore obrte te da se zaposle i ostvaruju dobre plaće. Svi znamo da dobra plaća ujedno znači i ostanak naših ljudi na području Siska i na području Sisačko-moslavačke županije. Realizacijom ovog projekta stavljamo u funkciju zgradu vojarne u Lađarskoj ulici u Sisku koja je dugo napuštena i zapuštena te tako ćemo udahnuti život jednoj od najljepših ulica u Sisku, jer će nakon realizacije ovog projekta na tom području svakodnevno prolaziti između 600 i 700 ljudi.”, izjavio je župan Ivan Celjak.
Medicinska škola Bjelovar u suradnji s osnivačem i partnerom Bjelovarsko-bilogorskom županijom provodi projekt „Regionalni centar kompetentnosti Medicinske škole Bjelovar“, do svibnja 2023. godine. Ukupna vrijednost projekta je gotovo 33,4 milijuna kuna. Bespovratna sredstva iznose 30.000.000,00 kn i dolaze iz Europskog fonda za regionalni razvoj dok preostali iznos od 3.3 milijuna kuna u omjeru pola-pola osiguravaju Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i Bjelovarsko-bilogorska županija. Potrebno je dograditi dio zgrade koji će pružiti adekvatno opremljen prostor za održavanje ili povećanje broja upisanih učenika u srednju školu u jednoj smjeni i mjesto gdje će se moći provoditi stručno osposobljavanje i prekvalifikacije u drugoj smjeni. Projektom će se dograditi prostor bruto površine od 1866 m2 (zatvoreni prostori) i 106 m2 (natkriveni prostori) te prenamijeniti u postojećem dijelu zgrade 91 m2 neto površine, u koje će se smjestiti 8 kabineta od kojih dio čini simulacijski centar, 2 laboratorija, 2 specijalizirane učionice, opće učionice, kabinete za profesore te sanitarne i pomoćne prostorije.
Izvođenje radova rekonstrukcije i dogradnje započelo je u lipnju prošle godine. Kabineti će se putem projekta opremiti potrebnom specijaliziranom opremom, a učionice redovnom opremom za rad RCK, ukupne vrijednosti 11 milijuna kuna.
Inače, projekt Regionalnog centra kompetentnosti u zdravstvu Medicinske škole Bjelovar sastoji se od 2 projekta ukupno vrijedna 62,5 milijuna kuna. Dogradnja Medicinske škole i opremanje je prvi, a Uspostava regionalnog centra kompetentnosti je drugi koji se paralelno provodi.
Uz promociju strukovnih zvanja, organizirat će se i održavanje programa prilagođenih učenicima s teškoćama. Uz mnogobrojna usavršavanja izradit će se i 3 nova standarda zanimanja, standard kvalifikacija i kurikula za njegovateljicu za palijativnu skrb, medicinsku sestru za palijativnu skrbi, CAD CAM specijalista. Ciljane skupine su minimalno 120 odgojno-obrazovnih radnika u ustanovama za strukovno obrazovanje, minimalno 400 učenika upisanih u ustanove strukovnog obrazovanja, te najmanje 3 odrasla polaznika novog programa. Uspostavom RCK pružit će se relevantne praktične vještine učenicima i odraslim polaznicima u strukovnom obrazovanju.
U Šibensko-kninskoj županiji, izdvaja se kapitalni projekt ARS Mechanica – projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) u (pod) sektoru strojarstva za Šibensko-kninsku, Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačko-neretvansku županiju. Trajanje projekta je predviđeno do rujna 2023., a nositelj je Industrijsko-obrtnička škola Šibenik dok je Šibensko-kninska županija partner na projektu.
U Varaždinskoj županiji, u Medicinskoj školi u Varaždinu otvorit će se Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija. U prvoj fazi dogradit će se novih 2300 četvornih metara škole, za što je iz operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” osigurano 29,8 milijuna kuna. Projekt će obuhvatiti 440 učenika Medicinske škole i oko 1200 studenata zdravstvenih studija Sveučilišta Sjever. Sadašnji prostor pretvorit ćemo u malu bolnicu sa svim funkcionalnim jedinicama koje bolnica mora imati, od bolesničkih soba, male operacione demo sale, specijaliziranih kabineta, laboratorija, farmaceutskog i dentalnog laboratorija. A drugi dio objekta odnosi se na opremanje škole i dodatno obrazovanje nastavnika, za što će se izdvojiti oko 50 milijuna kuna
Ove godine počinje u Krapinsko-zagorskoj županiji provedba dosad najvećeg projekta u obrazovanju, Centra kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Zaboku, čija se vrijednost procijenjuj120 milijuna kuna“ rekao je župan Kolar.
U Zagrebačkoj županiji, radi se 110 milijuna kuna vrijedan projekt „Regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0“. Regionalni centar kompetentnosti je integrirani projekt čiji je nositelj Srednja strukovna škola Velika Gorica, a koji će osigurati učenje temeljeno na radu i potrebama tržišta rada. Uz SSŠ Velika Gorica, dogradit će se Srednja strukovna škola Samobor i Srednja škola Dugo Selo. U sve tri škole uspostavit će se centri izvrsnosti. Nadalje, modernizirat će se postojeći kurikulumi u strukovnim školama, uvesti novo zanimanje u obrazovni sustav (specijalist 3D tehnologija), izraditi individualizirani programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom, izraditi programi obrazovanja odraslih, provoditi stručna usavršavanja, uspostaviti karijerni centar…
RCK će umrežiti srednje strukovne škole u županiji, svi učenici koji se školuju za strukovna zanimanja dolazit će u tri centra izvrsnosti i učiti u realnim uvjetima. Srednja strukovna škola Velika Gorica postat će centar izvrsnosti za CAD/CAM/CNC sustave (softversko dizajniranje, programiranje strojnih tehnoloških postupaka, numeričko upravljanje strojem) i 3D tehnologije, Srednja strukovna škola Samobor centar izvrsnosti za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije, a Srednja škola Dugo Selo centar izvrsnosti za robotiku. Sva tri centra bit će opremljena najsuvremenijim strojevima, uređajima i opremom.
Projekt bi trebao biti gotov krajem 2023., a osigurano je 49,6 milijuna kuna iz Europskoga socijalnog fonda (za izradu novih kurikuluma, programa obrazovanja odraslih i stručna usavršavanja nastavnika) i 30 milijuna kuna iz Europskoga fonda za regionalni razvoj (za dogradnju škola i nabavu opreme). Preostali iznos, od 30 milijuna kuna, osigurava Zagrebačka županija.
Početkom godine počeli su radovi na sanaciji zgrade Turističke i ugostiteljske škole Dubrovnik vrijedni 3,3 milijuna kuna unutar Dubrovačko-neretvanske županije. Radovima na zgradi Turističke i ugostiteljske škole u Župskoj ulici u Dubrovniku počinje prva od tri glavne aktivnosti na uspostavi infrastrukture Regionalnog centra kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu Dubrovnik. Planirani završetak radova na zgradi Turističke i ugostiteljske škole je do početka iduće školske godine. (L. Kiseljak)