Home - glavna vijest

Stotine milijuna kuna ulaže se u razvoj centara kompetentnosti – EU sredstvima nabavlja se najsuvremenija oprema, učenicima se osiguravaju najbolji uvjeti za učenje i strukovno usavršavanje

Kao nositelji projekta ili partneri, velik broj strukovnih škola iz svih županija uključeno je u projekte centra kompetentnosti na područjima Turizam i ugostiteljstvo, Strojarstvo, Elektrotehnika i računalstvo, Poljoprivreda ili Zdravstvo. Škole se kroz dobivena EU sredstva dograđuju i dobivaju vrijednu opremu potrebnu za daljnje učenje i usavršavanje, a negdje se Centri smještaju u posebne zgrade. Za čak 25 Regionalnih centara kompetentnosti osigurano je 1,5 milijarda kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Europskog socijalnog fonda.

Riječ je mjestima izvrsnosti strukovnog obrazovanja i osposobljavanja u kojima će se provoditi programi redovitog strukovnog obrazovanja, stručnog usavršavanja i cjeloživotnog obrazovanja kao i drugi oblici obrazovanja  kao što je učenje kroz rad, natjecanja i sl. Usavršavanjem u određenim strukovnim zanimanjima, prilagođenima potrebama tržišta rada, učenici će steći potrebne vještine, suradnja s poduzetnicima je već dogovorena, a i učitelji će proći posebnu izobrazbu. Osim što se proširuju škole koje su nositelji ili partneri u projektima, dobivaju i vrijednu opremu, a rade se negdje i posebni laboratoriji, kongresne dvorane i sl.

REGIONALNI CENTRI KOMPETENTNOSTI U STRUKOVNOM OBRAZOVANJU

U Karlovačkoj županiji ovih je dana potpisan  ugovor o radovima na objektu karlovačke Oružane gdje će se smjestiti tri centra kompetentnosti – strojarstva, turizma i ugostiteljstva te elektronike i računarstva. Potonja dva djeluju u suradnji s Primorsko-goranskom županijom. Karlovačka županija dio je i projekta RCK Panonika iz područja poljoprivrede kojem je nositelj Poljoprivredno- prehrambena škola u Požegi, a Prirodoslovna škola Karlovac partner.

Na jesen bi trebala biti raspisana javna nabava za opremanje RCK, sljedeće godine opremanje i obavljeno, kao i rekonstrukcija do sredine sljedeće godine, a do kraja 2023. bi projekt trebao biti i završen. Zgrada je bila i oštećena uslijed potresa krajem 2020. godine.

U prizemlju zgrade smjestit će se RCK za turizam i ugostiteljstvo, a prostor će imati Turistički informativni centar, Poduzetništvo u turizmu te Suvenirnicu, prodavaonicu delikatesa & slastica…

Na prvom katu će biti RCK iz strojarstva (projekt „RCK – STRuKA“) koji će se sastojati od 7 specijaliziranih nastavnih kabineta (pneumatika, mehanika fluida i hidraulika, robotika i dr.) te tehnički, pomoćni i komunikacijski prostori.

Na drugom katu bit će RCK Elektrotehnika i računarstvo (Projekt RCK KaRijERA ) a na kojem će se smjestiti pet  specijaliziranih nastavnih laboratorija (obnovljivi izvori energije, industrijska automatizacija i dr.) te tehnički, pomoćni i komunikacijski prostori

U potkrovlju će biti Veleučilište u Karlovcu, prostori od višenamjenskih dvorana, uredskih prostora, multimedijske učionice i zajedničke prostorije.

Projekti „KaRijERA i JA“ i „STRuKA i Ti“,  usmjereni su na uspostavu rada Centra te razvoj i modernizaciju strukovnog obrazovanja u (pod)sektorima elektrotehnike i računalstva te strojarstva. Na projektima sudjeluje 26 partnera iz obrazovnog, javnog, civilnog i privatnog sektora. Ukupna vrijednost projekata je približno 60 milijuna kuna, a projektima će se razviti novi standardi zanimanja i modernizirati postojeći srednjoškolski strukovni programi, razvit će se i modernizirati programi za obrazovanje odraslih i strukovni programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom.

Započele su i aktivnosti na razvoju i modernizaciji ukupno 20 srednjoškolskih strukovnih programa kroz inovativne metode poučavanja i inovativne modele učenja za zanimanja poput elektrotehničara, tehničara za mehatroniku, autoelektričara, CNC operatera ili automehatroničara. U suradnji sa Savezom udruga osoba s invaliditetom Karlovačke županije radi se također na modernizaciji programa primjerenih učenicima s teškoćama i obrazovanju odraslih osoba s invaliditetom za zanimanja poput mehatroničara i strojarskog računalnog tehničara. Osnovane su radne skupine za istraživanje i analizu postojećih programa za obrazovanje odraslih, a koje će biti zadužene za razvoj ukupno 12 formalnih programa obrazovanja odraslih.

Projekt RCK KaRijERA iz elektrotehnike i računarstva osim izgradnje i opremljenosti omogućit će  stvaranje mreže suradnje između različitih sektora na području Karlovačke i Primorsko goranske županije. Provedba ovog projekta, kako stoji u opisu, omogućit će razvijanje kvalitetnih kadrova koji će kroz školovanje ovladati svim vještinama i kompetencijama koje su tražene od strane realnog sektora te koji će se nakon završetka školovanja moći uspješno uključiti na regionalno tržište rada. Također, u novouređenim i opremljenim prostorima u partnerstvu s ključnim dionicima moći će se razvijati i provoditi programi strukovnog obrazovanja, programi formalnog i neformalnog obrazovanja odraslih te programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom, u skladu s načelima osiguravanja kvalitete i relevantnosti za potrebe tržišta rada.

U skladu s promjenama tržišta i brzim razvojem tehnologije koja zahtjeva stalnu prilagodbu obrazovnog sektora potrebama poslodavaca i tržišta rada kroz projekt u suradnji s projektnim partnerima, Elektroindustrijskom i obrtničkom školom Rijeka u Primorsko-goranskoj županiji, započela je izrada dva nova standarda zanimanja i to iz područja informacijskih tehnologija, informatičke sigurnosti i računalnih mreža te područja brodske elektrotehnike, elektronike, automatizacije i informatike. Kroz započete aktivnosti poput osuvremenjivanja postojećih strukovnih programa, programa za učenike s teškoćama i osoba s invaliditetom te razvojem novih formalnih i neformalnih programa učvrstili su se partnerski odnosi s Veleučilištem u Karlovcu, Tehničkim veleučilištem u Zagrebu, Pučkim otvorenim učilištem iz Zagreba te Udrugom osoba s invaliditetom Karlovačke županije.

Tehnička škola Karlovac jedina je u RH imenovana centrom kompetentnosti u dva sektora.

Zbog važnosti razvoja turizma, a na osnovu turističkih potencijala Županije (Aquatika, Rastoke, Plitvice, četiri rijeke …) tražio se je jaki partner u turizmu, a i tu je dogovorena s Primorsko – goranskom županijom.

Ove godine planirano je opremanje regionalnog centra kompetentnosti Ugostiteljske škole u Opatiji u iznosu 58 milijuna kuna financiranih europskim sredstvima.

Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu u Puli, Istarska županija, također je nositelj budućeg centra kompetentnosti iz turizma i ugostiteljstva.

Regionalni centar kompetentnosti Panonika je centar izvrsnosti u kojem će korisnici steći najsuvremenija znanja u području poljoprivrede, primjenljive  u praksi i utjecati tako na tehničko-tehnološki razvoj poljoprivredne proizvodnje, opću konkurentnost poljoprivrednih gospodarstava, razvoj ekološke proizvodnje, kontinentalni agroturizam i ruralni razvoj. Težnja je doprinositi povećanju konkurentnosti poljoprivrede pružanjem znanja za poljoprivredu zasnovanu na suvremenim tehnologijama i suvremenim metodama uzgoja, obrade i plasmana proizvoda, povećanju kvalitete strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja, te osiguranjem smještaja za korisnike. Regionalno djelovanje Centra je na području 5 županija: Požeško-slavonska, Virovitičko-podravska, Bjelovarsko-bilogorska, Sisačko-moslavačka te Karlovačka županija. Riječ je o projektu vrijednom 49,4 milijuna kuna, a nositelj je Poljoprivredno-prehrambena škola iz Požege u Požeško-slavonskoj županiji.

Ovih je dana gotovo 3,3 milijuna kuna vrijednu opremu dobila Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači u Virovitičko-podravskoj županiji kroz projekt Uspostava Regionalnog centra kompetentnosti Panonika,  a gdje je pitomačka srednja škola, uz Požeško-slavonsku županiju, Veleučilište u Požegi, Kutjevo d.d., Prirodoslovnu školu iz Karlovca, Ekonomsku školu iz Požege i Udrugu učeničkih domova RH – partner na projektu.

‘Kroz projekt se nabavlja suvremena specijalizirana oprema koja će unaprijediti nastavno obrazovni proces. Opremu koju smo dogovorili putem javne nabave, je najveća investicija u opremanje Srednje škole Stjepana Sulimanca od njenog otvorenja. Ovo je suvremena oprema, s kojom ćemo stvarati uvjete za obrazovanje, ne samo za naše učenike, već i za učenike iz cijele regije, kao i studente. Naša djelatnost u sklopu Regionalnog centra kompetentnosti Panonika, RKC, oprema će početi za to. Poljoprivreda je jedna od ključnih djelatnosti ne samo Virovitičko-podravske već i susjednih nam županija, a u našoj školi, u budućnosti, svi oni koji to požele, moći će ostvariti dodatne obrazovne kvalifikacije. Nama je cilj „proizvoditi kvalitetne poljoprivredne kadrove“, a uz ovu opremu, naše stručne djelatnike, profesore, uz potporu nadležnog ministarstva, Virovitičko-podravske županije i općine Pitomača, postati nositelji znanja i kompetencije u području poljoprivrede na ovom području’ – naglasio je ravnatelj Srednje škole Stjepan Sulimanac Josip Ivoš. Od ove godine, škola ima na raspolaganju u 75 hektara poljoprivrednog zemljišta, koje će biti presudna u stvaranju kvalitetnih poljoprivrednih kadrova, jer će na navedenoj površini učenici provoditi praksu, koja je iznimno važna u poljoprivrednom procesu.

Od dobivene opreme tu je ona za pedološki laboratorij za vježbe i nastavu, oprema za praktičnu nastavu i vježbe, informatička oprema za učionice, plastenik s mikrokontrolerima a naknadno će se dobiti i laboratorijska oprema za pedologiju.

‘Srednja škola Stjepana Sulimanca se i do sada pokazala kao škola koja je iznimno uspješna u povlačenju europskih sredstava, a ovo je samo dio kolača koji će pitomačka škola dobiti kroz projekt Regionalnog centra kompetentnosti Panonika. Ovaj projekt značit će i poboljšanje obrazovanja, ne samo za učenike ove škole, već i sve oni koji će u ovoj školi dobiti nadgradnju svojega znanja, temeljeno radu učenika i odraslih polaznika strukovnog obrazovanja u nama iznimno važnom poljoprivrednom (pod)sektoru – podcrtao je župan Andrović.

Inače, s područja Virovitičko-podravske županije, uz Srednju školu Stjepana Sulimanca, koja je partner Poljoprivrednoj-prehrambenoj školi iz Požege, partneri na ostalim regionalnim centrima kompetentnosti, iz područja turizma i ugostiteljstva, strojarstva, elektrotehnike i računalstva, te poljoprivrede, su i sljedeće srednje škole: Strukovna škola Virovitica, industrijsko-obrtnička škola Slatina, Srednja škola Marka Marulića Slatina, Tehnička škola Virovitica, Srednja škola Stjepana Ivšića Orahovica.

U Vukovarsko-srijemskoj županiji, Poljoprivredno šumarska škola Vinkovci koja je imenovana jednim od tri Regionalna centra kompetentnosti u sektoru poljoprivrede u RH, nositelj je projekta Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi, I. faza u okviru kojeg će se unaprijediti infrastrukturu korisnika i škole partnera, kako bi se omogućili kvalitetni i inovativni programi obrazovanja u sektoru poljoprivrede te time povećao interes učenika za upis u Poljoprivredno šumarsku školu Vinkovci i Srednju školu Ilok.

Projekt ukupne vrijednosti 29,8 milijuna  kuna u potpunosti se financira bespovratnim sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Projekt se provodi u partnerstvu sa Srednjom školom Ilok i Vukovarsko-srijemskom županijom dok  je Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije suradnik na projektu te nakon uspješne pripreme projekta pruža i stručnu pomoć u provedbi projekta. Najveći dio iznosa projekta je ulaganje u infrastrukturu odnosno rekonstrukcija, dogradnja, obnova i prilagodba objekata u Iloku i u Vinkovcima.

Regionalni centar kompetentnosti Slavonika 5.1 projekt je u Brodsko-posavskoj županiji, za strukovna obrazovanja u sektoru strojarstva, elektrotehnike i računalstva, poljoprivrede i zdravstva. Korisnik projekta je Tehnička škola Slavonski Brod, a partneri još 10 škola unutar Brodsko-posavske, ali i Požeško-slavonske, Virovitičko-podravske, Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije.

Projektom “Slavonika 5.1” Tehnička škola Slavonski Brod, u suradnji s partnerima, uspostavlja se Regionalni centar kompetentnosti (RCK) u sektoru strojarstva kako bi u regiji od 5 županija stvorili privlačan, inovativan i tehnološki napredan sustav obrazovanja i osposobljavanja spreman za provedbu učenja temeljenog na radu. Edukacijama, opremanjem i internacionalizacijom osnažiti će se 12 strukovnih škola u Slavoniji za plasiranje stručnjaka iz sektora strojarstva na tržište rada.

Svrha RCK je osiguranje kvalitetnog sustava strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja uz kontinuiran, svrsishodan i strateški razvoj u suradnji s poslodavcima, osnivačima, razvojnim agencijama, strukovnim udruženjima, visokim učilištima i civilnim sektorom, a koji mogu pridonijeti tome da se razvije sustav strukovnog obrazovanja u sektoru strojarstva.

Projekt se provodi do kraja sljedeće godine, isto kao i projekt RCK „Slavonika 5.0“ kojemu je cilj s partnerima i sudionicima, osigurati kvalitetniji sustav strukovnog obrazovanja, obrazovanja odraslih i cjeloživotnog učenja uz kontinuirani, svrsishodan i strateški razvoj. Kroz projekt će se dograditi i prilagoditi objekt za Regionalni centar kompetencija i opremiti specijaliziranom opremom, suvremenim tehnologijama i ostalom opremo, i ojačat će se kapaciteti nastavnika i ostalih dionika u odgojno-obrazovnim procesima kroz razne edukacije.

Ovi projekti  zajedno čine najveće ulaganje u obrazovanje u Hrvatskoj, a vrijedni su oko 80 milijuna kuna.

Nakon što su početkom prošle godine počeli radovi na rekonstrukciji i dogradnji postojeće zgrade Radionice Tehničke škole Čakovec u vrijednosti od 14,3 milijuna kuna u Međimurskoj županiji, započelo je prošli mjesec opremanje budućeg Centra kompetentnosti u strojarstvu. Ukupna vrijednost opreme iznosi 22,2 milijuna kuna.

Nakon opremanja novih školskih praktikuma učenici će imati mogućnost učiti i raditi u najsuvremenijoj opremi u praktikumu za energetsko strojarstvo i obnovljive izvore energije, praktikumu za fluidne tehnike, praktikumu za mjerenja i kontrolu kvalitete, praktikumu za automatizaciju i robotiku,  praktikumu za razvoj i konstrukcije, praktikumu automehatronike, praktikumu za zavarivanje i obradu metala, praktikumu CAD/CAM tehnologije te praktikumu za CNC tehnologiju.

U potkrovlju Centra kompetentnosti nalazi se multimedijalna konferencijska dvorana koja može primiti i do 120 osoba. U potkrovlju su smještena dodatna 4 laboratorija u kojima će učenici strojarskih zanimanja, odrasli polaznici, nastavnici, ali i poduzetnici i gospodarstvenici imati prilike sudjelovati u programima stručnog usavršavanja i educirati se u novo opremljenim praktikumima.

Regionalni centar kompetentnosti TŠČ financira se iz Europskog Socijalnog fonda (Uspostava RCK u strojarstvu SJEVER – TŠČ, ukupna vrijednost 26.2 milijuna kuna) i Europskog fonda za regionalni razvoj (Regionalni centar strojarstva SJEVER, ukupna vrijednost 29.9 milijuna kuna).

Izvođenje radova rekonstrukcije i dogradnje započelo je u lipnju prošle godine. Kabineti će se putem projekta opremiti potrebnom specijaliziranom opremom, a učionice redovnom opremom za rad RCK, ukupne vrijednosti 11 milijuna kuna.

Inače, projekt Regionalnog centra kompetentnosti u zdravstvu Medicinske škole Bjelovar sastoji se od 2 projekta ukupno vrijedna 62,5 milijuna kuna. Dogradnja Medicinske škole i opremanje je prvi, a Uspostava regionalnog centra kompetentnosti je drugi koji se paralelno provodi.

Uz promociju strukovnih zvanja, organizirat će se i održavanje programa prilagođenih učenicima s teškoćama. Uz mnogobrojna usavršavanja izradit će se i 3 nova standarda zanimanja, standard kvalifikacija i kurikula za njegovateljicu za palijativnu skrb, medicinsku sestru za palijativnu skrbi, CAD CAM specijalista. Ciljane skupine su minimalno 120 odgojno-obrazovnih radnika u ustanovama za strukovno obrazovanje, minimalno 400 učenika upisanih u ustanove strukovnog obrazovanja, te najmanje 3 odrasla polaznika novog programa. Uspostavom RCK pružit će se relevantne praktične vještine učenicima i odraslim polaznicima u strukovnom obrazovanju.

U Šibensko-kninskoj županiji,  izdvaja se kapitalni projekt ARS Mechanica – projekt uspostave Regionalnog centra kompetentnosti (RCK) u (pod) sektoru strojarstva za Šibensko-kninsku, Splitsko-dalmatinsku i Dubrovačko-neretvansku županiju. Trajanje projekta je predviđeno do rujna 2023., a nositelj je  Industrijsko-obrtnička škola Šibenik dok je Šibensko-kninska županija partner na projektu.

U Varaždinskoj županiji, u Medicinskoj školi u Varaždinu otvorit će se Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija. U prvoj fazi dogradit će se novih 2300 četvornih metara škole, za što je iz operativnog programa “Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.” osigurano 29,8 milijuna kuna.  Projekt će obuhvatiti 440 učenika Medicinske škole i oko 1200 studenata zdravstvenih studija Sveučilišta Sjever. Sadašnji prostor pretvorit ćemo u malu bolnicu sa svim funkcionalnim jedinicama koje bolnica mora imati, od bolesničkih soba, male operacione demo sale, specijaliziranih kabineta, laboratorija, farmaceutskog i dentalnog laboratorija. A drugi dio objekta odnosi se na  opremanje škole i dodatno obrazovanje nastavnika, za što će se izdvojiti oko 50 milijuna kuna

Ove godine počinje u Krapinsko-zagorskoj županiji  provedba dosad najvećeg projekta u obrazovanju, Centra kompetentnosti u ugostiteljstvu i turizmu u Zaboku, čija se vrijednost procijenjuj120 milijuna kuna“ rekao je župan Kolar.

U Zagrebačkoj županiji, radi se 110 milijuna kuna vrijedan projekt „Regionalni centar kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0“. Regionalni centar kompetentnosti je integrirani projekt čiji je nositelj Srednja strukovna škola Velika Gorica, a koji će osigurati učenje temeljeno na radu i potrebama tržišta rada. Uz SSŠ Velika Gorica, dogradit će se Srednja strukovna škola Samobor i Srednja škola Dugo Selo. U sve tri škole uspostavit će se centri izvrsnosti. Nadalje, modernizirat će se postojeći kurikulumi u strukovnim školama, uvesti novo zanimanje u obrazovni sustav (specijalist 3D tehnologija), izraditi individualizirani programi za učenike s teškoćama i osobe s invaliditetom, izraditi programi obrazovanja odraslih, provoditi stručna usavršavanja, uspostaviti karijerni centar…

RCK će umrežiti srednje strukovne škole u županiji, svi učenici koji se školuju za strukovna zanimanja dolazit će u tri centra izvrsnosti i učiti u realnim uvjetima. Srednja strukovna škola Velika Gorica postat će centar izvrsnosti za CAD/CAM/CNC sustave (softversko dizajniranje, programiranje strojnih tehnoloških postupaka, numeričko upravljanje strojem) i 3D tehnologije, Srednja strukovna škola Samobor centar izvrsnosti za senzoriku, automatiku i obnovljive izvore energije, a Srednja škola Dugo Selo centar izvrsnosti za robotiku. Sva tri centra bit će opremljena najsuvremenijim strojevima, uređajima i opremom.

Projekt bi trebao biti gotov krajem 2023., a osigurano je 49,6 milijuna kuna iz Europskoga socijalnog fonda (za izradu novih kurikuluma, programa obrazovanja odraslih i stručna usavršavanja nastavnika) i 30 milijuna kuna iz Europskoga fonda za regionalni razvoj (za dogradnju škola i nabavu opreme). Preostali iznos, od 30 milijuna kuna, osigurava Zagrebačka županija.

Moglo bi vas zanimati

Raste broj učenika u srednjim školama – evo u kojim županijama ih je...

Sve je više vjetroelektrana na Jadranu – prednjače Šibensko-kninska i Zadarska županija

Od 1.273 kategoriziranih turističkih objekata tek 6 posto je s pet zvjezdica –...

Poduzetnici 2024. zaključili u plusu, rasle su plaće, dobit i broj zaposlenih –...