Home - glavna vijest

Županije podižu izdvajanja za unapređenje kvalitete života – prednjači Sisačko-moslavačka, evo tko je još u top pet…

Sisačko-moslavačka županija najviše je u 2023. godini izdvojila proračunskog novca unutar funkcijske klasifikacije Usluga unapređenja stanovanja i zajednice. Također je Županija imala i najveći rast izdvojenih sredstava. Po izdvojenim sredstvima po stanovniku i po proračunskom udjelu u top pet su još  Ličko-senjska,  Zagrebačka, Bjelovarsko-bilogorska i Primorsko-goranska županija. U rastu izdvojenih sredstava u odnosu na 2022. u apsolutnom i relativnom iznosu u top pet su iste prve spomenute četiri županije, a peta je Varaždinska, odnosno Međimurska županija. Pokazala je to naša analiza napravljena iz podataka proračunskih izvješća o rashodima za 2023. godinu, posljednju za koju su podaci dostupni.

Ukupno je Sisačko-moslavačka županija po stanovniku izdvojila 712 eura, Ličko-senjska županija gotovo 49 eura, Zagrebačka županija blizu 48 eura, Bjelovarsko-bilogorska županija blizu 47 eura i Primorsko-goranska županija 11 eura po stanovniku. Prema udjelu iz proračuna Sisačko-moslavačka županija predvodi s 34,6 posto, Zagrebačka je izdvojila unutar spomenute proračunske stavke 7,3 posto, Bjelovarsko-bilogorska županija 3,6 posto, Ličko-senjska 3,3 posto i Primorsko-goranska županija 1,3 posto. U odnosu na 2022. godinu najveći rast izdvojenih sredstava imala je opet Sisačko-moslavačka županija, za 90,7 milijuna eura, odnosno za preko tisuću posto. Zagrebačka je izdvojila 11,4 milijuna više, odnosno blizu 400 posto, što ju je svrstalo na drugo, odnosno treće mjesto. Kao treća po rastu u apsolutnom iznosu za 4,2 milijuna je Bjelovarsko-bilogorska županija, odnosno druga po postotnom rastu od preko 700 posto. Ličko-senjska županija je na četvrtoj poziciji, s rastom od gotovo 1,6 milijuna eura, odnosno preko 300 posto. Varaždinska je kao peta najviše povećala sredstva u apsolutnom iznosu, za 399.5 tisuća eura, a Međimurska u relativnom, za 67 posto.

Obnova koja se najvećim dijelom financira europskim sredstvima,  pridonijele su da je u 2023. godini Sisačko-moslavačka županija najviše izdvojila unutar stavke Usluge unapređenja stanovanja i zajednice. No iz uz europski novac, koji se je mogao povući za puno kapitalnih projekata, sve županije dodatno ulažu sredstva u cilju poboljšanja kvalitete života.

Riječ je o gradnjama škola, vrtića, domova za starije, a onda ujedno i pružanje boljih usluga od asistenata u nastavi, socijalnih usluga za mlade i starije osobe, nagrađivanja i stipendiranja učenika i studenata, potpora za obnovljive izvore energije, uređenja zelenih površina… Sve te stavke nisu dio naše analizirane unutar tablice – Usluge unapređenja stanovanja i zajednice, no u  tekstu za vodeće županije smo razradili i njih, odnosno sve projekte i usluge koje doprinose boljoj kvaliteti života.

Sisačko-moslavačka županija vodeća je po svim kategorijama koje smo analizirali – po izdvojenom proračunskom udjelu od 34,6 posto, izdvojenim sredstvima za kategoriju Usluge unapređenja stanovanja i zajednice po stanovniku, u iznosu od 712 eura te povećanju sredstava za tu stavku na godišnjoj razini za nešto više od tisuću posto, odnosno za 90,6 milijuna eura.

Obnova europskim i nacionalnim sredstvima s jedne strane uz dodatna izdvajanja iz županijskog proračuna, posljednje dvije godine promijenile su razinu usluge koja se nudi građanima svih životnih dobi.

‘U 2025. godini pokreću se i brojni novi projekti u sklopu kojih će se graditi nove škole, školske sportske dvorane, smještajni kapaciteti za umirovljenike, ali i infrastruktura kojom će se potaknuti razvoj gospodarskih aktivnosti. Krećemo s novim projektima, poput izgradnje umirovljeničkog naselja u Kutini i uređenje objekata u cilju uspostave poduzetničkih inkubatora, odnosno poduzetničkih centara. Poduzetnički centri nalazit će se na tri lokacije u Sisku i jednoj u Glini, a u njima će se gospodarstvenicima i novim investitorima osigurati prostor za rad i razvoj njihove djelatnosti. Sisačko-moslavačka županija do sada je obnovila niz objekata javne namjene u području obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi. Obnovljeno je, uređeno i opremljeno 9 zgrada Doma zdravlja SMŽ, 7 bolničkih zgrada, 23 školska objekta, kompleks zgrada novog odgojno-obrazovnog i kulturnog centra u Sisku, 3 Doma za starije osobe, zgrada Kulturno-povijesnog centra SMŽ u Sisku, zgrada bivše Komade, otvoren je novi Dom za starije osobe u Kutini i prvi županijski Učenički dom u Sisku, izgrađena 2 nova vrtića u Sisku i Martinskoj Vesi te niz drugih projekata. Kroz nekoliko mjeseci očekujemo završetak obnove svih zgrada bolnice dr. Ivo Pedišić na lokaciji u Sisku. Očekujemo dovršetak zgrada u Lađarskoj ulici u Sisku, ambulante u Capragu, zgrade Doma zdravlja u Petrinji. Kroz nekoliko mjeseci završit ćemo najveći dio obnove koja je u nadležnosti Županije“, rekao je nedavno župan Ivan Celjak.

Svi Domovi za starije osobe u nadležnosti Županije obnovljeni su, a obnovom su svima dodane nove vrijednosti i sadržaji, poput dizala, novih odjela, nove opreme i slično. Početkom 2024. godine iz vlastitog proračuna uredila je i otvorila i Dom za starije osobe u Kutini u kojem je smješteno 45 korisnika. Smještajne kapacitete Županija povećava i na području grada Siska gdje u naselju Caprag gradi novu zgradu za smještaj starijih osoba, a pokrenut je i projekt kojim će Kutina dobiti županijsko naselje s 25 stambenih jedinica za smještaj umirovljenika. Županijska naselja su jedinstveni projekt  u Hrvatskoj.  Banovi dvori u Glini jedno je od tri koje je i odnijelo pobjedu kao najbolji EU projekt po izboru javnosti u našem izboru za najbolji EU projekt.
Osnovna ideja naselja prvenstveno je bila osigurati smještaj osobama čiji su domovi stradali u potresu. Nakon prestanka te potrebe naselja će ući u sastav domova za starije osobe te postati najmodernija umirovljenička naselja kakvih nema nigdje u Hrvatskoj.

Županija sufinancira smještaj naših umirovljenika u sisačkom i petrinjskom Domu za starije.

Uz sve to, Županija je prva u zemlji otvorila županijski vrtić. Uz obnovu škola, brine i o stipendiranju učenika i studenata.

Ličko-senjska županija izdvojila je gotovo 49 eura po stanovniku unutar proračunske stavke Usluge unapređenja stanovanja i zajednice, iz proračuna 3,30 posto, a u godinu dana sredstva povećala za 1,6 milijuna eura, odnosno za 311 posto.

Županija je nedavno izglasala da će dati naknadu za sve umirovljenike za Uskrs. Prvi su osigurali umirovljenicima i studentima besplatan prijevoz te stipendije za studente i srednjoškolce deficitarnih zanimanja. U suradnji s Općom bolnicom Gospić i Odjelom ginekologije, izdvojeno je početnih 30 tisuća eura za opremanje bolnice, a po potrebi i više, kako bi se osigurala kvalitetna zdravstvena skrb.

– U ove tri i pol godine radili smo korektno, disperzivno po svim gradovima, razvijajući Ličko-senjsku županiju.  Mogu kazati da smo jako puno sredstava iz izvornog proračuna osigurali kao razvojnih, od ulaganja u infrastrukturu do kapitalnih investicija. Jednako tako pratimo i socijalnu komponentu, pa je kroz proračun za pomoć umirovljenicima osigurano 100 tisuća eura, kao i sredstva za stipendije srednjih škola i studenata, a sufinanciramo i prijevoz najugroženijim kategorijama. Kroz uvođenje linijskog prijevoza koje će biti sufinancirano od strane države, osigurat će se svim stanovnicima naše županije bolju povezanost. Nastavit ćemo i dalje ravnomjerno pomagati sva četiri grada i osam općina, rekao je pri predstavljanju proračuna župan Ernest Petry.

‘Županija  provodi Program socijalne pomoći  koji obuhvaća dodjelu jednokratne novčane  pomoći osobama slabijeg imovinskog statusa i pomoći za podmirenje troškova liječenja socijalno ugroženim građanima te je 2023. godine  dodijelila i prigodne nagrade umirovljenicima povodom blagdana. Slijedi  izrada Socijalnog plana Ličko-senjske županije koji bi u  konačnici doprinio razvoju transparentnog sustava socijalne skrbi s dostupnim informacijama o kapacitetima, pružateljima socijalnih usluga i potrebama razvoja socijalnih usluga te je temelj za planiranje daljnjih ulaganja u razvoj i širenje socijalnih usluga. Iz proračuna su lani izdvajana i značajna sredstva za sufinanciranje troškova za potrebe Doma za starije osobe u Gospiću te podružnica u Otočcu i Udbini. U 2023. kroz NPOO odobrena su sredstva za gradnju novog Centra za starije u Senju, gdje će biti osigurana skrb za 103 starije osobe, a jedan od programa financiranja je i rad Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja. Kroz projektne aktivnosti planirano je i dodatno osposobljavanje stručnjaka za pružanje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga za žene žrtve nasilja i žrtve nasilja u obitelji. Ličko-senjske županije prva je u Hrvatskoj još 2022. godine potpisala ugovor s HŽ Putničkim prijevozom o sufinanciranju troškova javnog prijevoza kojim se omogućio besplatan prijevoz vlakom umirovljenicima i studentima s područja županije diljem Republike Hrvatske.’ – rekao je u nedavnom intervjuu za naš portal župan Petry. Napomenuo je i kako je omogućen besplatan prijevoz za cca 620 učenika osnovnih škola iz udaljenijih područja za što je osigurano 1,4 milijuna eura, a studentima besplatan prijevoz vlakom. Ličko-senjska županija i Obrtnička komora stipendiraju učenike deficitarnih zanimanja, s mjesečnim iznosom od 100 eura. Sporazumom je osigurano 12.000 eura za stipendiranje 12 učenika, pri čemu Županija sudjeluje s 8.000 eura, dok Obrtnička komora osigurava 4.000 eura.
Primorsko-goranska županija izdvojila je 1,27 posto iz proračuna te 11 eura po stanovniku unutar stavke Usluge unapređenja stanovanja i zajednice.

U narednim godinama planirana je realizacija više kapitalnih projekata u zdravstvu, školstvu i socijali, i to projekti Doma zdravlja u Opatiji i Doma za starije u Delnicama, izgradnja novih škola u Marinićima i Kastvu, izgradnja sportske dvorane Željezničke tehničke škole Moravice i energetska obnova domova zdravlja i domova za starije.

‘Poseban naglasak stavljen je na rekordni proračun za 2025. godinu, koji predviđa povećanje kapitalnih investicija za čak 100 posto. Među ključnim projektima izdvojeni su dovršetak zgrade Hrvatske gorske službe spašavanja, početak gradnje Zavoda za hitnu medicinu te završetak projekta Zdravstvenog centra Rujevica Zapad, s planiranim nastavkom Rujevica Istok. Također, u završnoj je fazi Centar za obuku interventnih službi u Šapjanama, dok su zdravstvene ustanove obogaćene s desecima novih vozila. Ulaže se i u pomorsku infrastrukturu, kao što su luke u Rabu, Baški, Novom Vinodolskom i  Krku, a dovršen je projekt žičare na Platku. Gradi se nekoliko osnovnih škola, uključujući one u Viškovu i Kastvu, dograđuju se škole u Dobrinju, Omišlju i Čavlima, a realiziraju se i projekti sportskih dvorana u Moravicama, Rijeci i Triblju. Osim toga, najavljena je nabava novog broda za Pomorsku školu Bakar.’ – neki su od projekata koji su unaprijedili kvalitetu života, a koje je izdvojio župan Zlatko Komadina.

Županija je također krenula s provedbom  demografske mjere poticajnog stanovanja. Cilj mjere jest stvaranje uvjeta za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji kroz davanje stambenih jedinica u vlasništvu jedinica lokalne samouprave u dugoročni, društveno dostupan najam. Do sada je uređeno 9 stambenih jedinica i to u Čabru, Vrbovskom, Mrkoplju, Cresu  te u gradu Rijeci.

Osigurano je ove školske godine 167 pomoćnika u nastavi za 179 učenika s teškoćama,  nagrađuju se najbolji učenici i njihovi mentori, a od ove godine Županija stipendira uz deficitarne učenike i studente i one darovite.

U Kostreni počinju radovi na izgradnji Centra za starije osobe  vrijedan 17,4 milijuna eura.

U Delnicama je počelo uređenje prvog kata gdje će biti smješten Dom za starije osobe, ispostava Doma na Kantridi, projekt kojim Primorsko-goranska županija osigurava dostupnost socijalnih usluga na području Gorskog kotara.

Varaždinska županija povećala je u 2023. godini unutar stavke Usluge unapređenja stanovanja i zajednice sredstva u proračunu za 399,5 tisuća eura, što ju je svrstalo na petu poziciju u odnosu na ostale županije.

– 2025. godina bit će u znaku nikad većeg županijskog proračuna, nikad više povučenih bespovratnih sredstava s državne i europske razine, a što za sobom povlači nikad toliko investicija i nikad više za programe socijalne ravnopravnosti – istaknuo je nedavno župan Anđelko Stričak.

Najveći projekti su uređenje hotela Minerva u Varaždinskim Toplicama te gradnja nove zgrade Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije u kojoj će se nalaziti i novi mikrobiološki laboratorij. Počet će uređenje najvećeg i najstarijeg hrvatskog zaštićenog arboretuma Opeka  čime će kompleks s već obnovljenim dvorcem Opeka postati vrhunska destinacija cijele Hrvatske. Završit će dogradnja u školama u Ivancu, Novoj Vesi Petrijanečkoj i Strmcu Podravskom, čime će Županija postati prva u državi s jednosmjenskom nastavom u svim školama. Kreće se i s postupkom izgradnje školskih sportskih dvorana. I dalje će se voditi brigu o socijalnoj ravnopravnosti, za što je u proračunu osigurano više od deset milijuna eura. U tu kategoriju spadaju asistenti u nastavi, prijevoz učenika, stipendije i nagrade za učenike i studente, prehrana učenika, produženi boravak. Podupire se i mobilnost mladih u svrhu neformalnog učenja, a sve s ciljem osnaživanja njihova položaja kako bi postali aktivni građani i to putem ERASMUS+ projekata, kao i za rad centara izvrsnosti. Nastavlja se i s projektom Regionalnog centra civilne zaštite Varaždin, opremanjem vatrogasnih društava, HGSS-a, Crvenog križa Varaždinske županije. Osigurana su i sredstva za potpore u turizmu te dodjela bespovratnih sredstava za poticanje korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama.

Međimurska županija je peta među županijama po rastu proračunskih sredstava u relativnom iznosu, za 67 posto unutar stavke Usluge unapređenja stanovanja i zajednice.

„ Najveća ulaganja odnose se na područja obrazovanja i zdravstva. Neki od najvećih projekata su početak izgradnje OŠ Nedelišće, obnova Gospodarske škole, izgradnja centra palijativne medicine, centra za starije i nemoćne osobe u Nedelišću, obnova Feštetićeva kaštela u Pribislavcu, palače  međimurske popevke u Donjoj Dubravi, dogradnja Gimnazije, formiranje interpretativnog centra u Štrigovi posvećenog nasljeđu svetoga Jeronima,  pet sportskih školskih dvorana i 12 dogradnji škola, energetska obnova javnih zgrada, uređenje kulturnih i povijesnih lokaliteta, razvoj komunalne i prometne infrastrukture uređenje parkova, ali i nove prijave poput prijave logističko distributivnog centra za voće i povrće u Prelogu, novog prostora za bolničke laboratorije, zatim uređenje infrastrukture u Poslovnom parku, uređenje centra znanosti ITEO, Zelene oaze u Čakovcu, završetka sportske dvorane u Svetoj Mariji, školske sportske dvorane u Prelogu i Murskom Središću te mnogih drugih“, iznio je nedavno župan Matija Posavec.

Nastavljaju se isplate jednokratnih potpora studentima od 100 eura,  kao i srednjoškolcima za nabavu radnih materijala, a ta će se potpora s 50 eura po učeniku povisiti na 80 eura. Nastavlja se provoditi program stipendija za deficitarna obrtnička zanimanja, besplatan prijevoz vlakom i autobusom, nastavlja se s financiranjem osobnih asistenata u vrtićima i školama. U domove za starije uvodi se fizikalna terapija te program dnevnog centra za ljude treće životne dobi, uz daljnje osnaživanje Centra za pomoć u kući te Regionalnog centra za ranu intervenciju u djetinjstvu.

– Međimurska županija u mnogim modelima, osobito onima vezanima uz potpore građanima prva u Hrvatskoj implementira rješenja. Jedno od njih je i financiranje asistenata za djecu s razvojnim poteškoća u školama, ali i u vrtićima. Međimurje je predvodnik u ranoj intervenciji u djetinjstvu i naša je Međimurska udruga za ranu intervenciju MURID, uz podršku  Županije, izgradila i formirala jedinstven regionalni centar za ovaj važan oblik pomoći i pravovremene dijagnostike za djecu s poremećajima iz spektra autizma. Također, pred završetkom je i zgrada novog regionalnog centra za odgoj i obrazovanje, ustanova koja obrazuje učenike s razvojnim poteškoćama i koja uz pomoć Grada Čakovca i Međimurske županije doživljava procvat. Kada je riječ o podršci našim starijim i nemoćnim sugrađanima nismo mogli čekati državu, već je Međimurska županija u suradnji s najvećom općinom na našem području – Nedelišćem – započela veliki projekt izgradnje suvremenog centra za starije osobe.  Za naše sugrađane s malim mirovinama smještenim u domovima za starije i nemoćne već smo tijekom ove godine osigurali po 200 eura pomoći. U 2025. godini provest ćemo i dodatne mjere s ciljem zaustavljanja rasta cijena smještaja za korisnike Doma za starije i nemoćne osobe, kojem je Županija osnivač, pokrivanjem dijela plaća zaposlenika.’ – rekao nam je u nedavnom intervjuu župan Matija Posavec.

Nakon najvećeg investicijskog ciklusa u zdravstvo Međimurja nastavlja se ulaganje i u nadstandarde.

Za godišnje cikluse potpora koje Međimurska županija daje građanima za lakši prelazak na obnovljive izvore energije u kućanstvima kontinuirano raste interes pa iz godine u godinu povećava iznos potpora. U tijeku je realizacija velikog projekta uređenja parkovne arhitekture u okruženju  triju srednjih škola, u centru Čakovca uz Dom za starije i nemoćne te u krugu zdravstvenih ustanova. Aplicirat ćemo projekt Zelene oaze Čakovca, najvećeg  parka u ovom dijelu Europe, čiji projekt previđa vodenu površinu te niz sadržaja koji će sigurno podići kvalitetu života u gradu, a i cijelom Međimurju ponuditi nesvakidašnje mjesto za rekreaciju i odmor.

‘U proračunu za 2025. godinu  sadržano je 48 projekata,  koje ćemo mahom provesti uz sufinanciranje europskim sredstvima i koje će mijenjati lice Međimurja te dodatno podići kvalitetu života naših ljudi.  Standard u Međimurju zadnjih je godina usporediv sa standardom u najrazvijenijim sredinama Europske unije.’ – ističe župan. (L.K., Foto: Pixabay)

Moglo bi vas zanimati

Od 2021. godine broj obrta povećan za gotovo 30 posto, evo u kojim...

‘Ostvarili smo sva obećanja – vratili smo mlade u ruralne krajeve, otvorili vrtiće,...

Uz Dan žena: Žensko poduzetništvo jača u svim županijama – evo gdje najviše...

Bolnice, škole, dvorane, parkovi, dvorci… Međimurska županija u četiri je godine pokrenula projekte...