I ove godine Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike,, objavilo je na proljeće otvoreni trajni poziv na dostavu projektnih prijedloga „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (školska godina 2022. – 2023.)“, ukupne vrijednosti 30.000.000 milijuna kuna. Sredstva su osim pojedinim gradovima, dodijeljena i za 15 županija kroz dvije odluke o financiranju, a najviše su dobile Šibensko-kninska, Karlovačka i Sisačko-moslavačka županija.
Projekt se sufinancira u okviru Operativnog programa za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014. – 2020. iz Fonda europske pomoći za najpotrebitije.
Ciljane skupine bila su djeca koja žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, polaznici su obveznog osnovnoškolskog programa i definirana su kao najpotrebitija prema kriterijima partnerskih organizacija.
Najniži iznos zatraženih bespovratnih sredstava po projektu mogao je biti 200.000 kuna, a najviši milijun kuna.
Obavezni partneri su bile javne osnovne škole koje se nalaze u jedinicama područne (regionalne) samouprave s indeksom razvijenosti ispod 105%, a neobavezni partneri druga javna tijela koja su osnivači javnih osnovnih škola na području s indeksom razvijenosti ispod 105%.
U prvoj odluci o financiranju odobreno je 14,6 milijuna kuna, a u drugoj 12,8 milijuna kuna. Ove školske godine u projekt će biti uključeni i ukrajinski mališani.
Najveći iznos od 999,9 tisuća kuna dobila je Šibensko-kninska županija za projekt Obrok taj svima daj VI.
Iznos od 999,7 dobile su Sisačko-moslavačka županija za projekt Idemo na obrok u kojem sudjeluje 22 škole sa 967 učenika i Karlovačka županija za projekt Osiguranje školske prehrane za djecu u riziku u siromaštvu. Time je i ove godine besplatna školska prehrana osigurana za 983 učenika u 18 osnovnih škola kojima je Karlovačka županija osnivač.
Po 999,1 tisuću kuna dobile su Krapinsko-zagorska županija za projekt Zalogajček 7, Varaždinska županija za projekt Užina za sve V, Međimurska županija za projekt Školski obroci svima i Osječko-baranjska županija za projekt Vrijeme je za školski obrok.
U Osječko-baranjskoj županiji osigurana je školska prehrana za 994 učenika iz 18 škola kojima je osnivač Osječko-baranjska županija. kao i već niz godina uz ovaj projekt, dodatno i kroz projekt „Školski obrok za sve“ osigurana je besplatna prehrana za sve osnovnoškolce s područja Županije.
I Varaždinska županija izdvaja vlastita sredstva kako bi svi potrebiti imali osiguran besplatan obrok.
‘Dobivenim iznosom osigurat ćemo besplatan školski obrok za 994 učenika osnovnih škola. Uz ta bespovratna sredstva, Varaždinska županija će iz svog proračuna osigurati dodatnih 2,3 milijuna kuna za više od 2.000 učenika u riziku od siromaštva. Time ćemo u sve naše 33 osnovne škole projektom besplatne školske prehrane obuhvatiti ukupno više od 3.000 učenika u riziku od siromaštva. Ukupno će tako za tu namjenu biti izdvojeno 3,3 milijuna kuna’ – rekao je prilikom dodjele ugovora župan Anđelko Stričak.
Virovitičko-podravska županija za projekt Žličica 5 dobila je 998,7 tisuća kuna, u projekt je uključeno 14 osnovnih škola partnera s područja Županije, kojima je VPŽ osnivač, a odnosi se na 1.391 učenika.
Požeško-slavonska županija za sedmu fazu projekta Obrok za sve 998,5 tisuća kuna.
Vukovarsko-srijemskoj županiji odobreno je za projekt Užina za sve VII 995,8 tisuća kuna. Lanjske školske godine Županija je izdvojila svojih 2,3 milijuna kuna kako bi projektom bilo obuhvaćeno što više djece.
Brodsko-posavska županija je za projekt Osiguranje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva dobila 993,4 tisuće kuna.
Bjelovarsko-bilogorskoj županiji odobreno je 980,2 tisuće kuna za projekt Školski obrok za sve, Koprivničko-križevačkoj 892,5 tisuće kuna, Ličko-senjskoj županiji 461 tisuća kuna za projekt Obrok za sve 3, a Zadarskoj županiji 380,9 tisuća kuna za projekt Osigurajmo obrok u školskoj godini 2022./2023. godini.

