Iako predškolski odgoj nije u nadležnosti županija, one ipak sudjeluju i pomažu gradovima i općinama u gradnji, nabavi opreme ili poboljšanju rada vrtića
Iako predškolski odgoj nije u nadležnosti županija, one ipak djelomično sudjeluju u pomoći gradovima i općinama pri gradnji, nabavi opreme ili poboljšanju kvalitete rada vrtića, a dio njih – točnije pet županija u vrtiće je u 2019. uložilo milijunske iznose. Gledaju li se apsolutne brojke, prednjači Splitsko-dalmatinska županija sa 4,3 milijuna kuna, no ona ima i neusporedivo veći proračun u odnosu na ostale županije. Analiziramo li pak podatke o konsolidiranim proračunima županija i udio njihovog proračunskog izdvajanja za vrtiće, na prvom je mjestu Brodsko-posavska županija, a potom Dubrovačko-neretvanska, Splitsko-dalmatinska, Krapinsko-zagorska i Međimurska županija. U odnosu na broj stanovnika prvih pet županija po izdvajanju za vrtiće je isti, samo prvo mjesto pripada Dubrovačko-neretvanskoj, drugo Brodsko-posavskoj, treće Krapinsko-zagorskoj, a četvrto Splitsko-dalmatinskoj županiji i peto Međimurskoj. U apsolutnom iznosu najviše su proračunska sredstva za vrtiće u odnosu na 2018. godinu povećale Brodsko-posavska, Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Međimurska i Istarska županija.


Međimurska županija je dobru praksu osiguravanja osobnih asistenata za djecu s teškoćama u razvoju vrtićke dobi nastavila i u ovoj pedagoškoj godini i po tome je jedinstvena u zemlji. U županijskom proračunu predviđeno je 460.000 kuna za financiranje 50% iznosa plaće 35 asistenata koji pružaju pomoć i podršku 42 djece s teškoćama u predškolskim ustanovama, dok ostatak sufinanciraju jedinice lokalne samouprave.
Inicijativa ovog programa započela je 2015. godine kako bi se djeca s teškoćama u razvoju uredno uključila u redovne vrtiće s ciljem osobnog i socijalnog razvoja. Kako zakonski okviri Republike Hrvatske ne pretpostavljaju model integracije djece predškolskog uzrasta, Međimurska županija i Savez udruga za uključivanje djece predškolske dobi s teškoćama u razvoju u odgojno obrazovni sustav Međimurske županije „Prvi korak“, uz podršku općina i gradova, prvi su implementirali ovakav oblik podrške.
Prema podacima UNICEF-a udjel obuhvaćene djece u vrtićki program porastao je od 2012. do 2018. godine sa 64,7 na 72,5 posto, a broj upisane djece povećan je za 12 posto u tom razdoblju.
„Svako ulaganje u dječje vrtiće i predškolske ustanove je benefit za lokalnu zajednicu i podizanje kvalitete života naše sredine.’ istaknuo je nedavno župan Matija Posavec, prilikom otvaranja DV Dječja mašta, prvog u Međimurju koji je europska točka za darovite na području predškolskog odgoja.
U Proračunu Dubrovačko-neretvanske županije u 2019. bilo je osigurano 60.000 kuna za dječje vrtiće na području Županije u cilju poboljšanja materijalnih uvjeta, podizanje kvalitete pedagoških standarda i nabavka didaktičkih sredstava i opreme.
Što se tiče trenda, naša je analiza temeljena na podacima konsolidiranih proračuna pokazala da je u apsolutnim brojevima najveći porast izdvojenih sredstava za predškolski odgoj imala Brodsko-posavska županija, 3,2 milijuna kuna, pa Splitsko-dalmatinska sa 3,1 milijun kuna više sredstava iz proračuna, Dubrovačko-neretvanska sa 3 milijuna kuna više, Međimurska sa 601 tisućom kuna više i Istarska sa 83,5 tisuća kuna više.
Istarska županija se je lani uključila u projekt izgradnje dječjeg vrtića Karojba sufinanciravši 50 % kredita, te je u tu svrhu 2019. godine isplaćeno 106.105,85 kuna. Iznos od 17.561,29 kuna isplaćeno je, pak, Općini Lanišće kao tekuća pomoć roditeljima za prijevoz djece u dječji vrtić Buzet.
U 2020. godini sufinanciraju kredit Općini Karojba sukladno Sporazumu za izgradnju vrtića Karojba u iznosu od 115.000,00 kuna, a u 2021. godini 110.000,00 kuna.
U Istarskoj županiji je inače i najveća pokrivenost mališana obuhvaćenih u predškolski odgoj. Još u 2012. to je bilo 74,9 posto, a u 2018. godini 78,6 posto. Broj upisane djece porastao je u tom razdoblju za pet posto. Inače, čak pet gradova u toj županiji su u vodećih deset po izdvajanju proračunskih sredstava za vrtiće.
U periodu od 2018. godine na nacionalnoj razini, prema jedinicama lokalne samouprave kao osnivačima dječjih vrtića, iz Europskog socijalnog fonda, Programa ruralnog razvoja te Državnog proračuna usmjereno je milijardu i pol kuna, u projekte izgradnje i obnove vrtića te poboljšanje materijalnih uvjeta i unaprjeđenje usluga u sustavu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku osiguralo je ukupno 447,9 milijuna kuna za kapitalna ulaganja u vrtićima kroz Europski socijalni fond i državni proračun. K tomu je osigurano i 13,5 milijuna kuna za održavanje postojećih ili razvoj novih predškolskih djelatnosti u 2020. godini za vrtiće na potpomognutim područjima.
Kako bi se dostupnost vrtića prilagodila potrebama roditelja, osigurano je 318,6 milijuna kuna iz Europskog socijalnog fonda te zaposleno 830 djelatnika i pomoćnog osoblja za produženi boravak i dodatne programe za 6387 djece. (Lidija Kiseljak)