Karlovačka, Splitsko-dalmatinska, Zadarska, Virovitičko-podravska, Osječko-baranjska županija, Zagrebačka… najviše su po stanovniku ili kroz udjel u proračunu uložili za obitelj i djecu u 2023. godini. Tako pokazuje naša analiza koja je u obzir uzela proračunsku stavku ‘Obitelj i djeca’ iz proračunskih izvješća županija za 2023. godinu. Napravili smo i usporedbu s 2022. godinom, a najveći rast sredstava imale su Splitsko-dalmatinska županija, Primorsko-goranska, Karlovačka, Zagrebačka i Međimurska županija.
Nakon desetljeća upozorenja, konkretnije demografske mjere, najavljuje i država. Stručnjaci su još prije deset godina i više upozoravali na demografski slom, jer ulaskom u EU olakšalo se je i iseljavanje. Prevladavala je misao da će se usmjeravanjem projekata u najproblematičnije slavonske županije, zaustaviti i iseljavanje, no problemi, prije svega s ruralnim krajevima ostaju. Niti sa zapošljavanjem više nije toliki problem, rastu i plaće, ali niti to ne zaustavlja odljev. Velik broj županija je reagirao puno ranije i napravio mjere koje će vratiti stanovnike u ruralne krajeve, a u pojedinima se prvi konkretni rezultati već i vide. Prva je s takvom mjerom počela Splitsko-dalmatinska županija, nastavila Karlovačka, Primorsko-goranska mjerama želi više stanovnika u Gorskom kotaru… Usmjerene su na mlade obitelji, a i riječ je prije svega o unutarnjim migracijama. Naravno, za takvo što treba osigurati bolje prometnice, blizinu škola i vrtića te ostalu infrastrukturu, a i to je omogućeno, najviše europskim novcem.
Od 1. ožujka na snazi će biti izmjena i dopuna Zakona o o rodiljnim i roditeljskim potporama, kojima se povećava naknada s 995 eura na 3000 eura, mijenjaju se i naknade vezane uz komplikacije u trudnoći i naknade za bolovanje radi njege djeteta. Resorni ministar Šipić neki dan je izjavio kako će promjene vratiti mlade u Hrvatsku, kada vide da se sustav mijenja, između ostaloga i da nije nepravedno i korumpirano.
Uz mjere kojima obiteljima omogućavaju priuštivo stanovanje, pojedine županije uključile su se i u brigu predškolskog obrazovanja (koje je u nadležnosti gradova i općina), potiču znanje učenika kroz centre izvrsnosti, grade centre kompetentnosti, stipendiraju učenike i studente, a zbog sve izraženijih poremećaja kod mladih vode i o tome brigu, uključujući i one s poteškoćama u razvoju i s invaliditetom…
Mi smo izdvojili proračunsku stavku ‘Izdvajanja za obitelj i djecu’, koja, ovisno o knjiženjima županija, ne sadržava sve nabrojane mjere, ali daje sliku županija kojima je cilj zadržati ili vratiti stanovnike i pomoći mladima u stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje, druženje i sl. Prve dvije pozicije zauzimaju upravo Splitsko-dalmatinska i Karlovačka županija koje imaju mjere novčanih potpora za gradnju ili kupnju kuća u ruralnim krajevima županija.
U odnosu na broj stanovnika, najviše je za obitelj i djecu izdvojila Karlovačka županija, 3,27 eura, slijedi Splitsko-dalmatinska s izdvojenih 2,75 eura, Zadarska s 2,23 eura, Virovitičko-podravska s 2,09 i Osječko-baranjska s 1,38 eura. Iz proračuna su najviše izdvojile: Splitsko-dalmatinska 0,35 posto, Karlovačka 0,22 posto, Zagrebačka 0,20 posto te Osječko-baranjska i Zadarska 0,15 posto. U odnosu na 2022. godinu, lani su najveći rast izdvojenih sredstava unutar stavke Obitelj i djeca, u apsolutnom iznosu, imale Splitsko-dalmatinska županija, s rastom od 264,4 tisuće eura, Primorsko-goranska s ratom od 175,1 tisuću, Karlovačka 125,8 tisuća, Zagrebačka 43,4 tisuće i Međimurska 20,6 tisuća eura više. U postocima, najveći rast zabilježen je kod Primorsko-goranske županije, za 134 posto, Karlovačke za 52 posto, Splitsko-dalmatinske za 29 posto, Međimurske za 27 posto i zagrebačke za 12,5 posto.
Karlovačka županija izdvojila je 3,27 eura po stanovniku, iz proračuna izdvojila 0,22 posto, a u godinu dana povećala sredstva za 125,8 tisuća eura, odnosno za 52 posto.
U sklopu Stambenog programa za mlade mnogo je obitelji doselilo u ruralne krajeve Županije.
„Kad živimo na selu, želimo imati i školu i doktora i vrtić u blizini pa u tom smjeru su i naša ulaganja već dugi niz godina, upravo da osnažimo tu mrežu od dječjih vrtića, ambulanti, ljekarni, u konačnici i javnog prijevoza koji bi trebao biti kvalitetniji. Naravno, potrebno je i radno mjesto koje bi trebalo biti dobro i pravedno plaćeno. To su te stvari koje zaokružuju preduvjete da netko negdje želi živjeti“, rekla je nedavno županica Martina Furdek Hajdin.
Bespovratna sredstva ostvarilo je do sada 50-ak obitelji, a kako se interes povećava, i proračunska sredstva rastu, ove godine samo s 200 na 240 tisuća eura.
Kako stoji u prijedlogu ovogodišnjeg proračuna, za demografsku mjeru osigurano je 250 tisuća eura, za mjeru stambenog zbrinjavanja.
Isti iznos osiguran je za novorođene bebe. Karlovačka županija svakom novorođenom djetetu daruje paket i novčani iznos, za prvo dijete 150 eura, drugo dijete 200 eura i treće i svako sljedeće dijete 250 eura.
Iako nije osnivač vrtića, ipak je i na tom području napravila puno posljednjih godina.
Pa je tako u koordinaciji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i načelnicima pojedinih općina krajem 2019. godine krenula s uvođenjem programa predškolskog odgoja i obrazovanja u organizaciji osnovnih škola u lokalnim zajednicama u kojima nema mogućnosti osnivanja vrtića ili ne postoji mogućnost prihvata djece u najbližem vrtiću. Nastavno na navedeno Karlovačka županija pokrenula je postupak uređenja jedinica za provođenje programa odgojno-obrazovnog rada s djecom rane i predškolske dobi, od 3. godine života do polaska u školu u općinama, odnosno osnovnim i područnim školama u kojima vrtić do tada nije bio ustrojen. Do sada je u suradnji općina, škola i Karlovačke županije ustrojeno ukupno 7 jedinica predškolskog odgoja (Tounj, Lasinja, Saborsko, Cetingrad, Bosiljevo, Krnjak i Plaški).
Karlovačka županija je i ove godine povećala iznose i broj stipendija. Od ove će godine stipendirati 150-ero učenika i studenata, umjesto 100 koliko je stipendirala proteklih godina. Do sada se dodjeljivalo po 50 učeničkih i studentskih stipendija, a od sada će se dodjeljivati po 75. Rastu i iznosi: učeničke stipendije će, umjesto 70, iznositi 80 eura na mjesec, a studentske rastu sa 110 na 150 eura mjesečno. Izravne stipendije, koje se dodjeljuju za deficitarna zanimanja od posebnog interesa za Karlovačku županiju, a to su zidar, tesar, tapetar i limar, bit će, umjesto dosadašnjih 130, su 150 eura.
Učenici osnovnih i srednjih škola, koji su sudjelovali na nekom od državnih natjecanja, nagrađuju se zajedno sa svojim mentorima, iznosom od 30 do 300 eura. Za razliku od prijašnjih godina kada su novčano bila nagrađena samo prva tri mjesta, ove godine su svi novčano nagrađeni, a isto je planirano i u sljedećoj godini.
Važna institucija za obrazovanje mladih je Regionalni centar kompetentnosti za četiri područja – turizam i ugostiteljstvo, strojarstvo, elektrotehnika i računalstvo.
Osiguravaju se i dodatna sredstva za pomoćnike u nastavi.
Splitsko-dalmatinska županija je najviše izdvojila iz proračuna kroz stavku ‘Obitelj i djeca’, 0,35 posto, po stanovniku je izdvojila 2,75 eura, a u godinu dana povećala sredstva za 264,4 tisuće eura, odnosno za 52 posto.
Županija je prva krenula s projektom Tu je moj dom, odnosno s potporom mladim obiteljima za kupnju, dogradnju ili adaptaciju kuća u ruralnim područjima. Župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban u rujnu je dodijelio 31 ugovor iz tog demografskoga projekta, a ukupno je do sada dodijeljeno 319 ugovora ukupne vrijednosti gotovo 3,8 milijuna eura. Kroz te ugovore je zbrinuto ukupno 677 djece.
Županija ima i mjeru “Budi tu – tu je tvoj dom” kroz koji se u 10 mjeseci školske i akademske godine roditeljima isplaćuje 66 , 79 ili 92 eura, obiteljima koje imaju četvero i više djece na školovanju, a žive na jednom od područja unutar prve tri skupine indeksa razvijenosti. Radi se o obiteljima s područja Čiste Provo, Lećevice, Lokvičića, Lovreća, Prološca, Zagvozda, Podbablja, Prgometa, Runovića, Šestanovca, Hrvaca, Muća Otoka, Primorskog Doca, Sućurja, Trilja, Vrlike i Zmijavaca. Obitelji koje stanuju u prvoj skupini dobit će 995, u drugoj 862 i u trećoj skupini razvijenosti 663 eura dodatno, najavljeno je neki dan.
Gradovi Imotski, Vrlika, Trilj te općine Cista Provo, Gradac, Lećevica, Lokvičići, Lovreć, Proložac, Zagvozd, Prgomet, Podbablje, Runovići, Šestanovac, Hrvace, Muć, Otok, Primorski Dolac, Zmijavci i Sućuraj mogu se javiti na aktualni Javni poziv Splitsko-dalmatinske županije u svrhu dobivanja potpore u visini od 30 eura mjesečno za vanškolsku aktivnost jednog djeteta iz spomenutih gradova odnosno općina.
Primorsko-goranska županija je imala najveći rast izdvojenih sredstava unutar stavke ‘Obitelj i djeca’, 134 posto, a u vodećih pet je i po rastu u apsolutnom iznosu, za 175 tisuća eura u 2023., u odnosu na 2022. godinu.
Županija je također krenula s provedbom demografske mjere poticajnog stanovanja. Cilj mjere jest stvaranje uvjeta za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji kroz davanje stambenih jedinica u vlasništvu jedinica lokalne samouprave u dugoročni, društveno dostupan najam. Ovogodišnja vrijednost Javnog poziva je 120 tisuća eura na koji se mogu javiti zainteresirane jedinice lokalne samouprave. Do sada je uređeno 9 stambenih jedinica i to u Čabru, Vrbovskom, Mrkoplju, Cresu te u gradu Rijeci.
Osigurano je ove godine 167 pomoćnika u nastavi za 179 učenika s teškoćama, kreću i veliki kapitalni projekti u zgrade škola, nagrađuju se najbolji učenici i njihovi mentori, a od ove godine Županija stipendira uz deficitarne učenike i studente i one darovite. Proračunom Primorsko-goranske županije planirana su sredstva za financiranje 25 stipendija darovitim učenicima, 25 stipendija darovitim studentima i 37 stipendija studentima deficitarnih zanimanja, od kojih 29 nastavlja primati stipendiju, a osam je novih stipendista, i to dva studenta iz studija fizike, dva iz biologije, dva iz geografije i po jedan iz kemije i socijalnog rada. Stipendija u visini od 160 eura isplaćivat će se za period od deset mjeseci.
Virovitičko-podravska županija izdvojila je 2,09 eura po stanovniku.
Županija izdvaja za stipendije za učenike i studente, a od ove godine daje i sportske stipendije. Na području Županije djeluje sedam Centara izvrsnosti, izdvaja za radne materijale učenika, prijevoz studenata…
Još 2018. godine Županija je prepoznala važnost potpore stambenog zbrinjavanja za zdravstveni kadar. Od tada je za dvije mjere, kroz subvenciju kamata na stambene kredite te plaćanje subvencije najamnina liječnicima, magistara farmacije i inženjera biokemije – magistara medicinske biokemije zdravstvenih ustanova čiji je osnivač, izdvojila gotovo 400.000 eura. I tako privukla mladi kadar da dođe u Županiju.
‘Svaka jedinica lokalne samouprave u zadnjih desetak godina provela je brojne infrastrukturne projekte, stvorila određena radna mjesta te zaposlila određeni broj ljudi. Virovitičko-podravska županija neprestano surađuje s jedinicama lokalne samouprave i pronalazi način za dodatna ulaganja i za stvaranje dodatnih radnih mjesta kroz stvaranje osnovnih uvjeta od predškolskog do visokoškolskog obrazovanja, ali i materijalne sigurnosti za svaku obitelj. Kada bismo prepoznali osnovno, gore navedene mjere za poticaj mladim obiteljima, stvorili bismo sigurnost i želju za ostanak na području određene jedinice lokalne samouprave, ali i Virovitičko-podravske županije. Na taj način bi i nezaposleni roditelji imali mogućnost ostati i ne razmišljati o egzistenciji i budućnosti izvan granica Republike Hrvatske.’ – rekli su nam nedavno u Županiji.
Osječko-baranjska županija izdvojila je po stanovniku 1,38 eura, odnosno 0,55 posto iz proračuna.
U nizu poticajnim demografskih mjera pokrenut je projekt „Stvorimo dom u Osječko-baranjskoj županiji“. U suradnji s bankama i jedinicama lokalne samouprave subvencionira se kamata na kredite za kupovinu kuća i stanova, što su u proteklih pet godina koristile 594 mlade obitelji, koje su gotovo bez kamata na kredite kupile 274 stana i 320 kuća.
‘U središtu svih naših planova i aktivnosti su djeca, mladi i mlade obitelji. Oni su naša budućnost, razlog zbog kojeg ne odustajemo i ne posustajemo’ – izjavio je nedavno župan Mato Lukić.
Daju se i stipendije. Ove će se godine dodijeliti 100 stipendija učenicima i 70 stipendija studentima za 2024./2025. školsku, odnosno akademsku godinu.
Visina stipendija za učenike iznosi 70 eura mjesečno, a za studente 160 eura mjesečno. 30 stipendija bit će dodijeljeno darovitim učenicima te 30 stipendija darovitim studentima, 30 stipendija bit će dodijeljeno učenicima te 20 stipendija studentima koji se obrazuju za zanimanja iz STEM područja.
Međimurska županija je za ‘Obitelj i djecu’ izdvojila 27 posto više novca u 2023. godini na godišnjoj razini, odnosno 27 posto više.
„Odavno smo, mnogo prije Vladine porezne reforme, rasteretili građane, te kod nas nema prireza. Među 22 općine i 3 grada u Međimurskoj županiji nema niti jedne jedinice koja ne primjenjuje potpore za sve dobne skupine građana, na mnogim područjima djelovanja. Tako je i s područjem skrbi za djecu i mlade gdje se izdvajaju sredstva za novorođenčad, provodimo projekte i mjere vezane uz usklađenje profesionalnog i obiteljskog života, poput financiranja duljeg rada vrtića, jedina smo Županija u Hrvatskoj koja financira osobne asistente za djecu s razvojnim poteškoćama i u vrtićima, u što ulažemo oko pola milijuna eura na godišnjoj razini zato što svako dijete mora imati jednaku šansu. Prvi smo uveli besplatan prijevoz za učenike srednjih škola, kao i za studente, pomažemo i jednokratnim potporama, nagradama za izvrsnost, besplatnim prijevozom itd., a za djecu iz romske populacije osiguravamo efikasan model pripreme za školu“, rekao je župan Matija Posavec te dodao da usprkos svim poteškoćama težimo cilju da sva djeca u Međimurju imaju mjesto u vrtiću: „Zato ćemo 30 vrtića dograditi, urediti ili izgraditi kako bismo povećali kapacitete. Najveći poticaj u premošćivanju problema je činjenica da ove godine imamo 167 djece više u vrtićima nego lani. U ovom trenutku u Međimurju 4088 djece pohađa vrtić i nema bolje demografske mjere od ove koju predlažemo. U našem kraju, ukupno u vrtićima imamo 669 zaposlenika, od čega 420 odgojitelja. Trošak države po modelu koji predlažemo, na primjeru naše Županije, iznosio bi oko 15-ak milijuna eura na godišnjoj razini“, pojasnio je župan.
U Županiji je podignut regionalni Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu –MURID, a u tijeku je gradnja rehabilitacijsko-edukacijskog centra za djecu i mlade s poteškoćama. Uz rad navedenih ustanova koje Međimurska županija podržava, značajna sredstva iz proračuna usmjeravaju se i u udruge koje okupljaju osobe s invalidnošću, među kojima je i značajan broj djece, osobito u Udruzi za sindrom Down, te udrugama Međimurski slatkiši i Prvi korak.
Međimurska županija potaknula je i jedinice lokalne samouprave na svom području u provođenje programa produljenog boravka u vrtićima, kako bi mladim roditeljima pomoglo u usklađivanju obiteljskog i profesionalnog života. Veliki broj gradova i općina na području Međimurske županije dodjeljuju i naknade za novorođenčad te omogućavaju niže troškove za boravak u vrtiću za drugo, treće i svako naredno dijete.
Međimurska županija ima i status Županija prijatelj djece.
U okviru Nacionalnog plana oporavka i otpornosti za izgradnju i dogradnju vrtića, financirat će se njih 17. Daju se i jednokratne potpore za učenike i studente. (L.K.)