Home - glavna vijest

Koprivničko-križevačka županija vodeća po izdvajanju za potpore poduzetnicima i obrtnicima, evo tko se još našao u vodećih pet…

Koprivničko-križevačka županija izdvojila je najviše po stanovniku za subvencije poduzetnicima i obrtnicima, imala je najveći udjel izdvojenih sredstava za potpore te najveći rast izdvojenih sredstava za potpore u odnosu na 2022. godinu. Među vodećima po izdvojenim sredstvima su još  Splitsko-dalmatinska županija, Virovitičko-podravska, Krapinsko-zagorska županija, Brodsko-posavska i Zagrebačka županija. U rastu izdvojenih sredstava na godišnjoj razini nalaze se još Sisačko-moslavačka,  Primorsko-goranska, Istarska županija, Požeško- slavonska… Pokazala je to naša analiza napravljena iz podataka iz izvješća županija o izvršenju proračuna za 2023. godinu. 

Radno mjesto je zasigurno najvažnija demografska mjera koja će zadržati mlade u županijama. Pa osim pomoći u stvaranju dobre investicijske klime, županije uz njihove gradove i općine sve više pomažu kroz izravne potpore malim poduzetnicima ili sufinanciraju kamate na kredite kroz programe razvoja poduzetništva, ponajprije onih HBOR-ovih.

Udjel potpora u županijskim konsolidiranim proračunima je do 1 posto, s tim da je lani iskočila Koprivničko-križevačka s gotovo 3 posto izdvojenih sredstava te znatno većim povećanjem u odnosu na godinu prije. Ukupno je 11 županija lani povećalo izdvajanja za potpore poduzetnicima i obrtnicima.

Koprivničko-križevačka županija izdvojila je najviše po stanovniku za subvencije poduzetnicima i obrtnicima (30,86 eura), imala je najveći udjel izdvojenih sredstava za subvencije (2,77 %) te rast izdvojenih sredstava za subvencije u odnosu na 2022. godinu, u apsolutnom iznosu gotovo 2,1 milijun eura više, a u relativnom 205 posto. Slijedi Splitsko-dalmatinska županija sa 7,14 eura po stanovniku i udjelom od 0,90 % te Virovitičko-podravska s 5,05 eura po stanovniku i 0,35 posto iz proračuna. Krapinsko-zagorska županija po stanovniku je izdvojila 3,66 eura, a Brodsko-posavska 3,59 eura. Zagrebačka županija izdvojila je 0,34 posto iz proračuna, a Brodsko-posavska 0,26 posto posto. U rastu izdvojenih sredstava, nakon Koprivničko-križevačke slijedi Sisačko-moslavačka, za gotovo 185 tisuća eura, Brodsko-posavska za gotovo 170 tisuća, Primorsko-goranska za 167,1 tisuću eura i Istarska županija za 106,7 tisuća eura. U relativnom rastu, druga je Primorsko-goranska županija s rastom od 157 posto, Sisačko-moslavačka za 92 posto, Požeško- slavonska za 83,7 posto i Brodsko-posavska za 57,2 posto.

Koprivničko-križevačka županija vodeća je u sve četiri kategorije koje smo analizirali. Izdvojila je najviše po stanovniku za subvencije poduzetnicima i obrtnicima (30,86 eura), imala je najveći udjel izdvojenih sredstava za subvencije (2,77 %) te rast izdvojenih sredstava za subvencije u odnosu na 2022. godinu, u apsolutnom iznosu gotovo 2,1 milijun eura više, a u relativnom 205 posto.

Podaci iz izvješća, a koje smo analizirali, za 50-tak tisuća eura se razlikuju od konačnih podataka koje su nam dostavili u Županiji, ali koji ne mijenjaju poredak. Lani je Županija isplatila blizu 3,1 milijun eura potpora. Od toga iznosa, 66,3 tisuće odnosi se na subvencioniranje kamata. Subvencionira se kamatna stopa sa 2% fiksno, godišnje za kredite plasirane po HBOR-ovim „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ i „Investicije privatnog sektora“, Kreditom do konkurentnosti – Mjera 1. te projektu „Obrtna sredstva za mikro i male poduzetnike“. Iznos od 16,6 tisuća odnosio se je na poticanje izgradnje gospodarskih građevina  sufinanciranjem glavnih građevinskih projekata javnog i privatnog sektora. Kako pojašnjavaju, subvencionira se 30% troškova izrade glavnih i/ili izvedbenih projekata svim gospodarskim pravnim osobama koje se bave proizvodnjom, do najviše 4.000 eura. Iznos od 100.000 eura odnosio se je na potpore male vrijednosti za gospodarstvo. Dodijeljene su 24 potpore. Gospodarskim subjektima do 50 zaposlenih koji su zadržali isti nivo zaposlenosti ili ga povećali te su u 2022. godini imali minimalno 25% povećanje troškova energenata (struja/plin/gorivo), subvencioniralo se je 50% ulaganja u opremu  ili energetske sustave za vlastite potrebe, maksimalno 7.000 eura. Kroz potpore za samozapošljavanje „START UP“, ukupno njih 25,  izdvojeno je 108.000 eura. Mjera se odnosi na nezaposlene ili zaposlene, koji se  samozapošljavaju kroz osnivanje novog obrta/tvrtke za proizvodne djelatnosti odnosno djelatnosti iz područja prerađivačke industrije, kao i za deficitarna zanimanja. Maksimalni iznos potpore po korisniku iznosi 4.000 eura. Za sudjelovanje na sajmovima i manifestacijama (tuzemnim i inozemnim), subvencionira  se 50% nastalih materijalnih troškova (izlagački prostor/ kotizacija i dizajn etiketa/pakiranja proizvoda), godišnji kumulativni iznos po izlagaču iznosi 1.500 eura. Lani je isplaćeno 25 potpora, ukupnog iznosa 14,2 tisuće eura.

Javna usluga prijevoza putnika u cestovnom prometu Koprivničko-križevačke županije pokrenuta je u prvom kvartalu 2022. godine kako bi se stanovnicima županije pružio jeftin i pouzdan prijevoz, a za što je izdvojeno lani gotovo 2,8 milijuna eura, za 4 prijevoznika.

Bitne karakteristike koje javna usluga prijevoza putnika u cestovnom prometu pruža stanovnicima županije su; povećana mobilnost svih kategorija putnika, što se postiže jeftinim prijevozom za korisnike usluge i mrežom linija kojom je ostvarena dobra pokrivenost cijele Koprivničko-križevačke županije, poticanje gospodarstva kroz povećanu mobilnost radnika i niske troškove prijevoza koji radnicima omogućuje siguran i jeftin prijevoz te mogućnost stanovanja u jednom gradu/općini unutar županije, a putovanje na posao u drugi grad/općinu bez korištenja osobnih vozila ili sličnih privatnih prijevoznih sredstava.

Mreža linija javne usluge prijevoza putnika u cestovnom prometu sastoji se od 79 linija, te su u toj mreži uključene i međužupanijske linije, ali samo za dio kilometraže linije koji je odvezen na prostoru Županije.

Slijedi Splitsko-dalmatinska županija sa 7,14 eura po stanovniku i udjelom od 0,90 % za potpore poduzetnicima i obrtnicima.

Kako bi se građanima što više približila mogućnost prijave na programe i poticaje koje provodi Županija, a u svrhu povećanja transparentnosti i dostupnosti djelovanja, osmišljena je i uspostavljena komunikacijska platforma, web stranica „Pravo misto“ na kojoj se nalaze svi programi i poticaji (programi u najavi, u tijeku te rezultati završenih) koje provodi Splitsko-dalmatinska županija, a među njima su i one za obrtnike i poduzetnike.

U prvom dijelu ove godine uručeni su ugovori poduzetnicima početnicima. Ovom raspodjelom dodijeljena je potpora za 217 korisnika u iznosu od ukupno 669,7 tisuća eura. Za ovu mjeru osigurano je  gotovo 1,7 milijuna eura.

U četvrtak su potpisani novi ugovori s 259 subjekata malog gospodarstva vrijedni milijun eura. Cilj dodjele bespovratnih financijskih sredstava je smanjenje početnih financijskih izdataka prilikom pokretanja poslovanja, proširenje postojećeg poslovanja, stvaranje novih radnih mjesta, jačanje dinamike poduzetništva žena, poticanje ulaska u svijet malog gospodarstva i poduzetništva, povećanje broja mikro, malih i srednjih poduzeća, razvoj i rast gospodarskih aktivnosti, usmjeravanje regionalnog gospodarstva prema prioritetnim područjima te jačanje regionalne gospodarske konkurentnosti.

“Sve tri mjere su vezane uz poduzetništvo i kroz njih smo podijelili 259 ugovora. Bilo je više prijava preko aplikacije Pravo misto, ali kroz rebalans ćemo osigurati sredstva za sve, njih 612. Mi kontinuirano bilježimo rast poduzetnika u našoj županiji, što prati i rast broja zaposlenih te prihoda. Tome sigurno doprinose i naše mjere, a svi koji danas dobiju ugovore mogu se prijaviti i na sve druge programe Splitsko-dalmatinske županije. Nekada smo imali desetak korisnika po programu, a danas imamo 259 korisnika na potpisu“, naglasio je župan Blaženko Boban.

Županija subvencionira i kamatne stope za korisnike kredita sukladno “Programu kreditiranja poduzetništva i obrta putem subvencioniranja kamate kredita u SDŽ”, a putem kojega Županija subvencionira kamatnu stopu do 2 postotna boda za nove investicije te s 1 postotnim bodom za obrtna sredstva.

Kroz kreditne programe HBOR-a subvencionira se kamata po kreditiranju programa, „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ i  „Investicije privatnog sektora“, u visini do 2 postotna boda za cijelo vrijeme trajanja kredita

Virovitičko-podravska županija izdvojila je 5,05 eura po stanovniku i 0,35 posto iz proračuna za potpore obrtnicima i poduzetnicima.

Virovitičko podravska županija već šestu godinu zaredom provodi razne Programe potpora za poljoprivrednike, poduzetnike i obrtnike koji se bave proizvodnjom ili preradom, tradicijske obrte, poduzetnike početnike te sufinanciramo kamate na kredite. Sve zajedno na razini godine provodi se sedam Programa potpora za koje se izdvaja 589,2 tisuće eura godišnje, dok je ukupan broj korisnika 284.  Mi smo u analizi obuhvatili poduzetnike i obrtnike, bez poljoprivrednike te je stoga i iznos  manji.

Kako kažu u Županiji, potpore se dodjeljuju kroz program potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetništva na području Virovitičko-podravske županije, potpore za tradicijske obrte, izdvajaju se sredstva za subvenciju zakupa poslovnog prostora  u Inkubatoru te Županija subvencionira kamate kroz program Žene, mlade i početnike te kroz program Kreditom do konkurentnosti.

‘Sve mjere koje provodi Županija su u funkciji potpora gospodarstvu, a naročito poljoprivredi kao gospodarskoj grani koja uz prerađivačku industriju čini okosnicu našeg gospodarstva, a sve sa ciljem – potaknuti ubrzani razvoj Županije u svim segmentima gospodarskog života, ali i razvoja infrastrukture  i društvenih djelatnosti. Svaka lokalna jedinica nastoji osigurati prikladne uvjete života građana, određene usluge lokalnoj zajednici, dobre uvjete poduzetništvu radi jačanja svoje ekonomske i fiskalne osnove. Tako ćemo zadržati ili lakše privući mlade obrazovane, radno aktivne, poduzetne ljude, razviti pozitivne ekonomske procese i poduprijeti razvoj naše županije.’ – kažu u Županiji i dodaju da se mjere nastavljaju provoditi i u 2025. godini. Spomenimo da za Županiju važna poljoprivreda se potiče kroz izravne potpore i subvencioniranje kamata za proljetnu i jesensku sjetvu.

Krapinsko-zagorska županija izdvojila je 3,66 eura po stanovniku iz proračuna u 2023. godini za potpore poduzetnicima i obrtnicima te se je svrstala na četvrtu poziciju među hrvatskim županijama.

„Ovaj značajan rezultat pokazuje našu kontinuiranu predanost razvoju poduzetništva i obrtništva, ne samo kroz izravnu financijsku podršku, već i kroz stvaranje poticajnog okruženja za njihov rad. Upravo je ovo jedan od glavnih razloga zašto je Krapinsko-zagorska županija proglašena Europskom poduzetničkom regijom za 2025. godinu“, ističe župan Željko Kolar te među aktivnostima Krapinsko-zagorske županije u tekućoj godini posebno izdvaja sufinanciranja kamata obrtnicima i pravnim osobama, nastavak promocije obrtničkih zanimanja, davanje potpora tradicijskim i umjetničkim obrtnika te isplaćivanja stipendija za čak 313 polaznika deficitarnih programa.

Ističemo da Krapinsko-zagorska županija u Proračunu ima osiguranu stavku koja se odnosi na dodjelu potpora tradicijskim i umjetničkim obrtima. Iako su njihovi proizvodi od nemjerljivog značenja za očuvanje našeg identiteta, ove djelatnosti često nisu gospodarski atraktivne te se njima nerijetko bave još samo starije generacije. Suočeni sa smanjenjem tržišta i konkurencijom jeftine industrijske proizvodnje mnogima od tih obrta prijeti potpuno izumiranje. Izravne županijske potpore ovim obrtima su ove godine isplaćene u iznosu od 43.573,43 eura,  što je za čak 66 % više u odnosu na 2023. godinu.

Krapinsko-zagorska županija isplaćuje i bespovratna sredstava Obrtničkoj komori KZŽ i Hrvatskoj gospodarskoj komori, Županijskoj komori Krapina. Nadalje, dodjeljuje potpore za obrtnička zanimanja, potpore poduzetnicima početnicima za zakup poslovnog prostora, potpore za proizvođače zagorskih mlinaca i zagorskih štrukli, potpore gospodarstvenicima / obrtnicima za edukacije i nastupe na sajmovima te potpora u turizmu. Županija sponzorira projekt Konferencija za žene u javnoj upravi, zajedno s  partnerima organizira Zagorski gospodarski zbor na kojem obrtnici, poduzetnici i OPG besplatno izlažu i prezentiraju svoje proizvode i usluge.

Dodatno se ulaže u razvoj poduzetničkog okruženja kroz projekte poput BiznisBoost radionica za razvoj poduzetničkih vještina. U ovoj inicijativi sudjelovalo je ukupno 18 polaznika osnovnog modula te 18 polaznika naprednog modula, pružajući im alate i znanja potrebna za uspješno poslovanje.

Također, Krapinsko-zagorska županija financira program Kreiraj svoju budućnost, koji već treću godinu za redom uspješno potiče poduzetnički duh kod srednjoškolaca. Svake godine oko 50 učenika iz svih srednjih škola u županiji sudjeluje u ovom izvannastavnom programu, gdje istražuju izazove zdravstvene industrije te kreiraju svoja inovativna rješenja. Na temelju tih istraživanja formiraju mini startupove, a svoje projekte prezentiraju na finalnom natjecanju u sklopu regionalne investicijske konferencije Invest in Zagorje. Radi se o konferenciji koja okuplja investitore, startupove, akademsku zajednicu, poduzetnike i obrtnike, omogućujući im razmjenu iskustava, znanja i raspravu o najnovijim trendovima u poduzetništvu i investicijskoj klimi. Ova konferencija postavila je Krapinsko-zagorsku županiju na mapu međunarodnih investicija, a dodatni iskorak čini uspostava jedinstvenog one-stop-service centra putem platforme www.investinzagorje.hr. Platforma pruža pregled dostupnih greenfield i brownfield lokacija za ulaganja, zajedno s relevantnim informacijama za olakšano donošenje investicijskih odluka. Županija će u nadolazećem razdoblju dodatno razviti ovaj sustav, koji je samo 2023. godine privukao više od 13.000 posjetitelja. U planu je i niz novih aktivnosti usmjerenih na jačanje poduzetničkih kompetencija, pokretanje novih programa za startupove te širenje mreže mentora kroz Krapinsko-zagorsku županiju.

Osim toga, Krapinsko-zagorska županija dodjeljuje potpore startupovima kroz Poslovno-tehnološki inkubator, te subvencionira najam prostora za poduzetnike početnike. Od osnivanja inkubatora 2020. godine, kroz njega je prošlo 30 startupova, dok trenutno 38 startupova koristi usluge virtualne inkubacije, a 36 je koristilo coworking prostor. U inkubatoru djeluje i Centar za robotiku i inovativne tehnologije, kojim upravlja Srednja škola Krapina, a koji povezuje tehnička znanja s potrebama metaloprerađivačke industrije.

Brodsko-posavska županija peta je po izdvojenim sredstvima za potpore po stanovniku u iznosu od 3,59 eura, iz proračuna je izdvojila 0,26 posto za potpore te u godinu dana povećala sredstava za  57,21 posto, odnosno 170 tisuća eura.

Početkom mjeseca  održana je svečanost potpisivanja i uručivanja ugovora o dodjeli potpora male vrijednosti za pokretanje, razvoj i unaprjeđenje poslovanja poduzetnika Brodsko-posavske županije. Potpisana su 173 ugovora, odnosno 173 potpore u ukupnom iznosu od 455 tisuća eura.

Županija je ovih dana objavila Javni poziv kroz Program dodjele potpora male vrijednosti poduzetnicima, za pojedinačne nastupe na sajmovima i manifestacijama u zemlji i inozemstvu ili organizaciju sajmova i manifestacija u Županiji. U proračunu je planiran iznos od 20.300 eura.

Intenzitet potpore je do najviše 2.000 eura za nastupe na sajmovima ili manifestacijama odnosno 4.500 za organizaciju unutar Županije. Prijave se primaju do 15. studenoga.

Sisačko-moslavačka županija povećala je u godinu dana izdvajanja za potpore za  92 posto, odnosno za 185 tisuća eura.

Na području Sisačko-moslavačke županije u posljednje 3 godine vidljiva je tendencija rasta u broju poduzeća, u poslovnoj 2023. godini ukupni prihodi veći su za 1,7% u odnosu na prethodnu godinu, a kontinuirano pada i stopa registrirane nezaposlenosti u županiji. Posljednje 3 godine Sisačko-moslavačka županija provodi niz mjera kojima potiče gospodarski rast županije, poput dodjele bespovratnih potpora, subvencija kredita, osiguranje poduzetničke infrastrukture i slično.

Gospodarstvenici su temelj razvoja Sisačko-moslavačke županije i zadovoljni smo porastom aktivnosti na svim područjima. Na nama je da osiguramo preduvjete za razvoj naših gospodarstvenika, a s tim ciljem uveli smo mjere i poticaje kojima omogućavamo razvoj postojećih tvrtki, osnivanje novih tvrtki i start-upova te nova zapošljavanja“, ističe župan Ivan Celjak.

Sisačko-moslavačka županija je 2022. godine potpisala Ugovor o poslovnoj suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj (HBOR)  za subvenciju kamate za tri kreditna programa i to „Investicije privatnog sektora“, „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ te „Obrtna sredstva“.

Program je namijenjen mikro, malim i srednjim subjektima malog gospodarstva: trgovačkim društvima, obrtima, fizičkim osobama koje samostalno obavljaju djelatnost, OPG-ovima, zadrugama i profitnim ustanovama koje ulažu na području Sisačko-moslavačke županije, neovisno o sjedištu odnosno prebivalištu. Cilj programa je povoljnije financiranje sektora malog gospodarstva, a time i obrtništva te lakša dostupnost izvorima financiranja za unapređenje poslovnih aktivnosti i otvaranje novih radnih mjesta. Ukupno od početka linije 2022. godine do rujna 2024. godine realizirana su 62 kredita s ukupnom vrijednošću investicije 18,2 milijuna eura. Na sve odobrene kredite Sisačko-moslavačka županija subvencionira kamatnu stopu fiksno za cijelo vrijeme trajanja kredita tijekom razdoblja korištenja. Trenutna kamatna stopa za krajnje korisnike iznosi 1%.

S ciljem doprinosa očuvanja i razvoja tradicijskih obrta koji baštine posebne zanatske vještine i umijeće, Sisačko-moslavačka županija provodi program „Tradicijski i umjetnički obrti“.  Korisnici potpore su obrti koji pripadaju grupaciji tradicijskih i umjetničkih obrta sa sjedištem u Sisačko-moslavačkoj županiji i koji obavljaju djelatnost na području Sisačko-moslavačke županije. Za ovaj program Županija je u svom proračunu u 2024. godini osigurala 27.000 eura.  Putem ovog programa naši obrtnici mogu kupiti ili popraviti svoje strojeve i opremu, nabaviti nove alate i pomagala, urediti svoje poslovne prostore, podmiriti pojedine troškove poslovanja i slično.

Na području Sisačko-moslavačke županije postoje i značajni turistički kapaciteti stoga je župan Ivan Celjak inicirao uvođenje bespovratnih potpora u sklopu programa „Turizam plus“, a kojemu je cilj podizanje kvalitete cjelokupne turističke ponude Sisačko-moslavačke županije i jačanje njezine prepoznatljivosti na turističkom tržištu. Osigurano je 160.000 eura.

Osim već postojećih mjera za jačanje i oporavak gospodarstva, Sisačko-moslavačka županija pokrenula je i projekt osnivanja poduzetničkih centara kako bi se gospodarstvenicima, ali i novim investitorima osigurao prostor za rad i razvoj svoje djelatnosti. Poduzetnički centri nalazit će se u Sisku i Glini.

U Sisku će se poduzetnički centri nalaziti na tri lokacije. Jedna lokacija je bivša zgrada NAMA-e u kojoj planiramo otvoriti 200 novih radnih mjesta. Druga lokacija je bivša zgrada Varteksa gdje ćemo imati poduzetnički inkubator u STEM području. Treća lokacija je kod INA-ine benzinske na Zagrebačkoj ulici gdje su zgrade i skladišta koja smo kupili. Osnovat ćemo i jedan poduzetnički inkubator na području grada Gline. Time želimo dati naš doprinos daljnjem razvoju poduzetništva i gospodarstva na području Sisačko-moslavačke županije“, ističe župan Celjak.

Potencijali Sisačko-moslavačke županije svakako su i značajne poljoprivredne površine, kontinuirani rast broja registriranih poljoprivrednih gospodarstva te sve veći broj mladih poljoprivrednika na mjestu nositelja OPG-a. S obzirom na navedeno, Županija se je strateški odredila i za razvoj održive poljoprivrede te u tom smjeru djeluje s provedbom potpora razvoju poljoprivredne proizvodnje.

Sisačko-moslavačka županija poznata je i po razvoju novih ideja i tehnologija koje su zaživjele u proteklih nekoliko godina, od razvoja gaming industrije u Novskoj do Regionalnog centra kompetentnosti u Sisku koji je ujedno razvio nove smjerove obrazovanja, poput tehničara za razvoj video igara i tehničara za robotiku koje je upravo naša županija uvela prva u Hrvatskoj.

U Novskoj započinje izgradnja Centra gaming industrije za što je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odobrilo bespovratna EU sredstva u iznosu od 26,3 milijuna eura za prvu fazu koja obuhvaća izgradnju i uspostavu fakulteta usmjerenog na razvoj i izradu video igara, izgradnju studentskog smještaja te popratne javne i sportsko-rekreativne infrastrukture. Regionalni centar kompetentnosti Tehničke škole Sisak osmišljen je kao suvremeni centar namijenjen pružanju novih, inovativnih znanja u području elektrotehnike i računalstva te unapređenja strukovnog obrazovanja u Sisačko-moslavačkoj županiji, a koji će biti opremljen najmodernijom opremom i tehnologijom koju nema gotovo nitko u cijeloj Hrvatskoj.

Primorsko-goranska županija povećala je u godinu dana sredstva za potpore za 157 posto.

Putem Potpora inovatorima, (fizičkim osobama),a provode se od 1995. izvršen je odabir 239 najboljih inovacija (oko 464 ukupno poticanih inovacija)  te su odobrena bespovratna poticajna sredstva za razvoj najboljih inovacija u iznosu od gotovo  540.000 eura (239 zato jer svake godine se odabire 9 najboljih inovacija , a ostalima se daju simbolična sredstva kao poticaj daljnjem radu ). Godišnje Primorsko-goranska županija  osigurava oko 20.000 eura. Projekt Komercijalizacija inovacija provodi se od 2009., a koji ima za cilj poticanje inovatorstva kao sve važnijeg segmenta razvitka poduzetništva na način da se kvalitativne zamisli inovatora patentiraju i predstave privredi. Sredstva se odobravaju gospodarskim subjektima za unaprjeđenje postojeće faze inovacije (izradu/nabavu naprava i alata; izradu, ispitivanje, usavršavanje prototipa ili postupka; promotivne aktivnosti u svrhu predstavljanja inovacije poslovnoj javnosti; ili za pozicioniranje gotovog novog proizvoda na tržište, tržišno-ekonomsku obradu inovacije; komercijalizaciju inovacije u vlastitoj proizvodnji i drugo).  Županija udružuje sredstva sa sredstvima Zaklade FIPRO te je projektom Komercijalizacija inovacija u razdoblju od 2009. do 2024. odobreno ukupno preko 580.000,00 eura i realizirano 40 inovacijska projekta. Godišnje Primorsko-goranska županija osigurava također 20.000 eura.

Raspisivanjem javnih poziva za dodjelu potpora poduzetnicima odobrila su se značajna bespovratna sredstva poduzetnicima kojima se omogućuje i olakšava primjena novih tehnologija, povećanje produktivnosti, realizacija kvalitetnijih proizvoda i bolje iskorištenje resursa. Dodjelom direktnih potpora poduzetnicima potiče se ravnomjeran i održiv razvoj poduzetništva Primorsko-goranske županije, gospodarski rast usmjeren na podizanje produktivnosti i atraktivno poslovno okruženje za zapošljavanje, rast i ulaganja, zadržavanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta te razvoj mikroregija aktiviranjem razvojnih potencijala. Sufinanciraju se troškovi nabave opreme – prerađivačke djelatnosti, potiče se energetska učinkovitost kod svih prihvatljivih sektora djelatnosti, pomaže se novoosnovanim tvrtkama/obrtima tj. poduzetnicima početnicima u počecima poslovanja prilikom nabave dugotrajne imovine kako bi se omogućila konkurentnost poduzetnika na ruralnom području Županije, naročito na području Gorskog kotara i otoka, nadalje, potiče se zapošljavanja i samozapošljavanja  žena, mjera uvedena 2023. godine, isto kao i mjera sufinanciranja troškova pripreme i prijave projekta za EU.  Od ove godine odobravaju se potpore za mentorstvo na području Gorskog kotara za učenike koji se školuju prema Jedinstvenom modelu obrazovanja (JMO) kako bi se povećao broj poslovnih subjekata koji obavljaju mentoriranje učenika putem pokrivanja dijela troškova prilikom aktivnosti izvođenja naukovanja za vrijeme provedeno na naukovanju (iznos nagrada isplaćenih učenicima, troškovi nabave alata, sitnog inventara i potrošnog materijala te ostalih troškova povezanih s potrebama učenika na naukovanju. Nova mjera su i  potpore za provedbu mjera razumne prilagodbe građevina poslovne namjene ulasku i kretanju osoba s invaliditetom (OSI) i osoba smanjene pokretljivosti (OSP). Lani je uvedena mjera poticanja razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara radi ravnomjernijeg razvoja turizma na području Primorsko-goranske županije.        Odobravaju se potpore poduzetnicima u poljoprivredi, lani je izdvojeno oko 350.000 eura, a zbog velikog odaziva i nedostatnih sredstava u 2024. godini osigurano je 545.000 eura.

U 2025. godini planira se nastaviti sa svim nabrojanim mjerama i potporama, a posebno će se dati naglasak na mjeru razumne prilagodbe građevina poslovne namjene ulasku i kretanju osoba s invaliditetom (OSI) i osoba smanjene pokretljivosti (OSP).“

Istarska županija povećala je za potpore sredstva za 106,7 tisuća eura u 2023. godini, u odnosu na 2022.

Istarska županija je u kolovozu objavila Javni poziv za poticanje poduzetništva u 2024. godini, a za što je osigurano  269.000 eura. Dodjela nepovratnih potpora (potpora malih vrijednosti) provodi se kroz subvencioniranje realiziranih troškova u visini do 50 % koje poduzetnici mogu ostvariti prijavom na Javni poziv.

Potpore se daju kroz četiri mjere: Potpore za poduzetnike početnike, Potpore za jačanje prerađivačke industrije, Potpore za razvoj i komercijalizaciju inovativnih proizvoda i usluga  te Potpore za digitalnu transformaciju malog gospodarstva.

U kolovozu je i objavljen natječaj za  dodjelu potpora za razvoj IKT sektora u Istarskoj županiji u 2024. godini vrijedan 70.000 eura.

Inače, naša analiza napravljena na temelju podataka Ministarstva gospodarstva pokazala je da je Istarska županija s 34 obrtnika na 1.000 stanovnika bila lani vodeća te u vodećih pet  po rastu broja obrtnika, za 548 u 2023. godini u odnosu na 2022. godinu. Na kraju prošle godine bilo je 6.728 obrtnika u Županiji, što je također jedan od pet najvećih brojeva među županijama.

U proračunu za 2024. osigurano je spomenutih 270.000 eura za dodjelu nepovratnih financijskih potpora za poticanje razvoja poduzetništva, 89.000,00 eura za potpore za zapošljavanje osoba s invaliditetom, 70.000 eura za poticanje i razvoj ICT sektora, ali  kontinuirano se i sufinanciraju  kamate na poduzetničke kredite temeljem programa Poduzetnik-Istarska županija za što je predviđeno 65.000 eura. (L. Kiseljak)

Moglo bi vas zanimati

Od 2021. godine broj obrta povećan za gotovo 30 posto, evo u kojim...

‘Ostvarili smo sva obećanja – vratili smo mlade u ruralne krajeve, otvorili vrtiće,...

Uz Dan žena: Žensko poduzetništvo jača u svim županijama – evo gdje najviše...

Bolnice, škole, dvorane, parkovi, dvorci… Međimurska županija u četiri je godine pokrenula projekte...