Projekt „Zaželi“, jedan je od najuspješnijih projekata zapošljavanja financiranih sredstvima Europskog socijalnog fonda, dakle novcem EU. Do kraja ožujka ove godine odobreno je, kako su nam kazali iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava, financiranje ukupno 274 projekta u okviru kojih će se zaposliti 5.705 žena koje će u sljedeće dvije godine raditi na poslovima potpore, podrške i brige o ukupno 27.146 starijih i/ili osoba u nepovoljnom položaju.
Projekt „ZAŽELI- program zapošljavanja žena“ do sada je najveći otvoreni poziv na dodjelu bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda, ukupne vrijednosti milijardu kuna. Ukupno je predviđeno financiranje zapošljavanja sedam i pol tisuća žena koje će pružati potporu i podršku za 30 tisuća starijih i osoba u nepovoljnom položaju
Vrijednost do sada odobrenih projekata iznosi 952.892.511,51 kn. Prema podacima Ministarstva rada i mirovinskog sustava, najveći broj projekata prijavljen je u Osječko-baranjskoj županiji, njih čak 50, od kojih su 33 prijavile jedinice lokalne i regionalne samouprave, a 17 nevladine organizacije. U njima se zaposlilo ili će se tek zaposliti 1.143 žene koje spadaju u kategoriju teže zapošljivih žena, a koje će skrbiti o čak 5.408 korisnika.
Sama Osječko-baranjska županija krajem prošle godine ugovorila je 8,6 milijuna vrijedan projekt zapošljavanja 46 teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja s područja Općina Antunovac, Vladislavci, Darda, Draž, Grada Belog Manastira kako bi se, kako stoji u odluci o financiranju, ublažile posljedice njihove nezaposlenosti, rizika od siromaštva i socijalne isključenosti te ujedno pružanjem usluge pomoći i podrške potaknulo socijalnu uključenost i povećalo kvalitetu života za 184 krajnjih korisnika, starijih osoba i osoba u nepovoljnom položaju.
Anušić: Višestruka korist projekta
„Podatak da je Osječko-baranjska županija najuspješnija u provođenju programa „Zaželi“ rezultat je prepoznavanja važnosti besplatnog europskog novca i napornog rada općinskih, gradskih i naših županijskih službi“, kazao nam je župan Ivan Anušić. Podsjetio je da je Osječko-baranjska županija vodeća u Hrvatskoj po povlačenju sredstava i za druge projekte, na primjer, po energetskoj obnovi školskih i ostalih javnih objekata, po broju projekata iz Programa ruralnog razvoja, u Operativnom programu iz područja učinkovitih ljudskih potencijala.
„Često se i puno govori o korištenju fondova Europske unije u Hrvatskoj, a Osječko-baranjska županija na tome nastoji raditi krajnje ozbiljno, konkretno i odgovorno, pa stoga i postižemo zapaženije rezultate. Naravno, na tomu ne mislimo niti želimo stati nego pripremamo nove projekte, s posebnim naglaskom na mogućnosti koje nam otvaraju nove statističke regije i nova financijska perspektiva“, kaže župan Anušić.
„Zapošljavanje više od 1.100 osoba svakako je vrijedno pozornosti, osobito kada je riječ o ženama koje su u kategoriji teže zapošljivih, pa je i korist višestruka, od osobne i obiteljske do utjecaja na odluke o odlasku iz svojih domova te odraza na ukupno stanje na području županije. Veseli nas baš svako novo zapošljavanje, a kroz program Zaželi, ali i druge mjere i aktivnosti (edukacije dugotrajno nezaposlenih osoba, niz poticaja u poduzetništvu i dr.) nastoji se mijenjati ukupna slika nezaposlenosti na području Županije. U sklopu projekta „ZAŽELI pomoć u kući” – Osnaživanje i aktiviranje žena na tržištu čiji je nositelj OBŽ, trenutno se provodi selekcija kandidatkinja, te će u konačnici biti zaposleno ukupno 46 žena s područja općina Antunovac, Vladislavci, Darda, Draž, te područja Grada Belog Manastira na razdoblje od 24 mjeseca. Kako bi se osnažio i unaprijedio radni potencijal 46 teže zapošljivih žena i žena s nižom razinom obrazovanja s područja provedbe projekta i kako bi se ublažile posljedice njihove nezaposlenosti, svih 46 žena bit će obrazovano ili osposobljeno u svrhu povećanja znanja i vještina potrebnih na tržištu rada, uzimajući u obzir njihove, ali i potrebe tržišta rada. Završetkom edukacije steći će javne isprave koje će im pomoći u zapošljavanju“, kazao nam je Osječko-baranjski župan.
Galić: Ovaj projekt je pun pogodak – zadovoljne gerontodomaćice i korisnici
Druga županija po broju projekata koji su dobili financiranje je Vukovarsko-srijemska. 28 jedinica lokalne i regionalne samouprave, te četiri nevladine organizacije povukle su sredstva za zapošljavanje 785 žena i skrb za 3592 korisnika.
„Izuzetno sam zadovoljan što je Vukovarsko-srijemska županija na najbolji mogući način iskoristila ovaj hvalevrijedan projekt i želim naglasiti da on pun pogodak za ovo ruralno područje, te se provedba projekta pokazala jako uspješnom“, kazao nam je župan Božo Galić.
„Zadovoljne su i žene koje rade i koje su spremne pomagati potrebitima, a koje su dugo bile nezaposlene na Zavodu za zapošljavanje, te se sad osjećaju korisno jer mogu pomoći svojoj obitelji a i zajednici u kojoj žive. Posebno su zadovoljni sami korisnici, pogotovo oni koji žive sami, da im netko može pomoć u obavljanju kućanskih poslova, dostavi lijekova i sl. te dati im podršku kroz razgovor i druženje. Ovaj projekt je od iznimnog značaja za našu županiju s obzirom na broj nezaposlenih kao i broj starijeg stanovništva kojem je potreban ovakav oblik pomoći, te podržavamo daljnju provedbu takvih i sličnih projekata“, rekao je župan Galić.
30 projekata u ovoj godini
Na trećem je mjestu Splitsko-dalmatinska županija, sa 26 projekata (19 jedinica lokalne i regionalne samouprave i sedam nevladinih organizacija), putem kojih će se zaposliti 573 žene koje će skrbiti za 2507 korisnika. Na četvrtom mjestu po broju ugovora je Sisačko-moslavačka županija, gdje su nevladine organizacije bile aktivnije, pa ih je tako ugovore o potporama potpisalo 14, a jedinica lokalne i regionalne samouprave devet. Zaposlit će 413 žena i skrbiti za 2558 korisnika. Na petom mjestu je Brodsko-posavska županija, s 21 projektom, od kojih su 13 potpisale jedinice lokalne i regionalne samouprave, a osam nevladine organizacije. Zaposlit će 562 žene koje će brinuti o 2522 korisnika.
Samo u ovoj, 2019. godini donesene su Odluke o financiranju 30 projekata, čija ukupna vrijednost iznosi malo manje od 88,4 milijuna kuna, rekli su nam u Ministarstvu. U okviru navedenih projekata planirano je zapošljavanje 449 žena koje će pružati pomoć 2437 starijih i/ili osoba u nepovoljnom položaju. Osim Slavonsko-baranjske županije, ugovor je potpisala i Zadarska županija, u vrijednosti od 4,26 milijuna kuna, dok su ostale ugovore potpisale općine, gradovi i nevladine organizacije. (župan.hr/Dalibor Dobrić)