S 5,47 posto Splitsko-dalmatinska županija je druga po udjelu povučenog EU novca u 2023. godini. U top pet je i po rastu povučenog novca u odnosu na 2022. godinu, za 12,8 milijuna eura, odnosno za 120 posto, pokazala je naša proračunska analiza o povučenim EU sredstvima županija, napravljena na temelju njihovih izvješća konsolidiranih proračuna.
Jedan od najznačajnijih projekata je Firespill, koji se i bori za najbolji projekt u ovogodišnjem izboru za najbolji EU projekt, kojeg organiziramo zajedno s Jutarnjim listom.
Županija je kroz projekt izgradila Centar za naprednu obuku za vatrogastvo i civilnu zaštitu s najmodernijom opremom i resursima potrebnima za suočavanje s kriznim situacijama. Kroz centar, lokalne hitne službe sada imaju pristup sofisticiranim simulatorima i poligonima za obuku, uključujući požarnu kuću i simulatore za intervencije u zračnom, cestovnom i željezničkom prometu, omogućavaju realistično vježbanje koje se direktno odražava na njihovu spremnost u stvarnim situacijama. Hitne službe su dobile najnoviju sigurnosnu opremu i specijalizirana vozila za kopnene i morske intervencije. Ova oprema, uključujući mobilne zapovjedne jedinice i napredne komunikacijske sustave, značajno je povećala operativnu sposobnost hitnih službi.
Brojne vježbe i seminari organizirani kroz projekt omogućili su kontinuiranu edukaciju operativnih snaga. Simulacijske vježbe, poput gašenja požara u zatvorenom prostoru, spašavanja s visina i upravljanja pomorskim incidentima, pružile su vatrogascima neprocjenjivo iskustvo u kontroliranim uvjetima.
Suradnja između regionalnih operativnih središta dovela je do organizacije zajedničkih vježbi i seminara, što je dodatno osnažilo operativne sposobnosti hitnih službi na lokalnoj i regionalnoj razini. Projekt FIRESPILL nije samo tehnički i operativno unaprijedio hitne službe, nego je također imao značajan utjecaj na svijest i angažman lokalne zajednice. Kroz razne edukativne kampanje i javne vježbe, građani su educirani o važnosti pripravnosti i pravilnog reagiranja u slučaju prirodnih katastrofa.
Uz Centar u Vučevici ima i podružnica u Općini Kuli Norinskoj gdje je izgrađen Vatrogasni dom – Centar za obuku operativnih snaga civilne zaštite.
Prepoznavanje ovog projekta na europskoj razini, uključujući posjet predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen, dodatno potvrđuje njegov značaj i uspjeh. Njegova uspješnost leži u kombinaciji moderne tehnologije, regionalne suradnje i spremnosti, edukacije i aktivnog angažmana građana, što sve zajedno osigurava trajnu otpornost i sigurnost zajednice.
Posebna pažnja u nadolazećem periodu, što se tiče europskih projekata, će se posvetiti razvoju otoka Splitsko – dalmatinske županije, i to kroz program Integriranih teritorijalnih ulaganja za otoke kojim je osigurano 35 milijuna eura za razvoj otočnog područja SDŽ. Nadalje, nastavlja će se ulaganja u izgradnju, dogradnju školskih objekta (s naglaskom na osiguravanje cjelodnevnog boravaka i jednosmjenske nastave). Poseban naglasak se stavlja na strateški projekt Županije „Centar izvrsnosti Nova sela“ koji za cilj ima uspostaviti regionalni centar izvrsnosti za rad s darovitom, visoko motiviranom djecom i mladima. Nastaviti će se i s izgradnjom i obnovom zdravstvenih objekata EU sredstvima s naglaskom na objekte primarne zdravstvene zaštite kao i daljnje financiranje specijalizacija iz područja primarne zaštite. U domeni zdravstva svakako treba istaknuti projekt „Biokovka 5.0 – mediteranski centar izvrsnosti lječilišnog i wellnes turizma, koji uključuje ulaganje u Specijalnu bolnicu za medicinsku rehabilitaciju Biokovka. Ulagat će se i u rekonstrukciju domova za starije i nemoćne (poput domova Cista Provo i Vrgorac Dragljane, Šolta) .
Poticat će se i projekti izgradnja sustava za navodnjavanje Sinjskog, Imotsko-bekijskog i Vrgoračkog polja, izgradnja mješovitog hidromelioracijskog sustava odvodnje i navodnjavanja Sinjskog polja – I. faza područje Trnovača i izgradnja sustava navodnjavanja Bunina, Vrgorac.