Župan Longin ugostio veleposlanika Slovačke: Slovaci investirali 120 mil. eura u Zadarsku županiju

Župan Zadarske županije Božidar Longin sa suradnicima je ugostio veleposlanika Slovačke Republike u Hrvatskoj Nj. E. Juraja Priputena, u čijoj je pratnji bio počasni konzul Slovačke Republike u Splitu Goran Morović, inače međunarodno nagrađivani maslinar s Dugog otoka. Župan je veleposlanika i konzula upoznao sa strateškim projektima Zadarske županije, s naglaskom na nove projekte poput Luke Gaženica koja bi uskoro trebala postati polazna luka za kruzere. Time će se otvoriti posve nove mogućnosti suradnje, pa će i gosti iz Slovačke moći iz Zadra kretati na kružna putovanja po Mediteranu, najavio je Longin te iskazao zadovoljstvo razvojem ukupnog turističkog proizvoda u Zadarskoj županiji.

Podsjetio je da Zadarska županija tradicionalno njeguje vrlo dobre odnose sa Slovačkom Republikom, a posebno s Trnavskim samoupravnim krajem s kojim ima i potpisan Sporazum o suradnji.

Veleposlanik Priputen zahvalio je županu Longinu i suradnicima na pomoći Udruzi Oko Jadrana koja okuplja pripadnike češke i slovačke nacionalne manjine, prilikom organizacije projekta ‘Slovaci Zadru’, održanog prošle subote na zadarskom Forumu.

Posebno je naglasio kvalitetnu gospodarsku suradnju Hrvatske i Slovačke koja je tijekom 2013. godine, prilikom njegovog preuzimanja dužnosti, iznosila 300 milijuna eura, a do prošle se godine povećala na 550 milijuna eura s dodatnom tendencijom rasta. Cilj je, istaknuo je veleposlanik Priputen, dosegnuti iznos od milijardu eura. Do sada su slovački investitori uložili oko 120 milijuna eura u Zadarsku županiju, mahom u turističke projekte, a postoji interes i za novim investicijama, pogotovo u sektoru zdravstvenog turizma, istaknuo je veleposlanik Nj. E. Juraj Priputen.

 (zadarska-zupanija.hr)

Moglo bi vas zanimati

Primorsko-goranska županija: Decentralizirana sredstva za zdravstvo veća, ali ipak nedostatna – Županija će...

Međimurska županija dobiva vrhunski dron za povećanje sigurnosti građana

Vukovarsko-srijemska županija: Za potpore lovcima najviše do 4 tisuće eura godišnje, objavljen Javni...

Sisačko-moslavačka županija: U školama jedinstveni smjerovi u RH, kao što je tehničar za...