– Nažalost, Vlada je kao što smo se i pribojavali odgurala Uljanik u stečaj. Gradonačelnik je odlučio proglasiti Dan žalosti zbog svega što Uljanik predstavlja za grad Pulu, ne samo u gospodarskom nego i u simboličkom smislu. Dan kada je netko rekao da treba ugasiti škver koji 163 godine hrani tisuće obitelji, koji je preživio ratove i druge potrese, koji je simbol Pule – to je sigurno žalostan dan. Međutim, još uvijek se nadam da stečaj može biti prilika za novi početak. Postoje brojni primjeri kada su se tvrtke nakon stečajnog postupka uspješno oporavile! Uvjeren sam da i Uljanik ima takvu šansu! No, to je ponovno pitanje strateškog plana države, kojeg ona nema. Sad je prioritet da se čim prije kroz stečajni postupak namire dugovanja prema radnicima koja do sada iznose vise od 80 milijuna kuna kako im se ne bi dodatno otežavala i ovako teška situacija – rekao je za naš portal Istarski župan Valter Flego.
Naime, na Trgovačkom sudu u Pazinu donijeta je danas odluka o otvaranju stečajnog postupka nad Uljanik brodogradilištem. Nepodmirene obveze brodogradilišta su 164 milijuna kuna, a blokada je trajala 231 dan. Za 1118 radnika to znači otkaz, a o njima će za početak odlučivati 50 mobilnih timova Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, kako bi se vidjelo koliki je broj ljudi potrebno zadržati zbog završetka započete gradnje. Oko devet mjeseci radnici nisu dobili plaće.
Podsjetimo se i da su za to brodogradilište bili zainteresirani kineski ulagači, no nije isključeno da interes postoji i dalje. A to bi značilo i spas za velik dio radnika, ali i cijelu županiju kojoj brodogradnja puno znači.
Istarska županija i Grad Pula pokrenuli su već niz mjera kojima nastoje radnicima i njihovim obiteljima maksimalno olakšati tešku situaciju u kojoj su se našli. Na Pučkom otvorenom učilištu ponuđeni su, tako, programi prekvalifikacije za sve radnike Uljanika koje plaća Grad Pula i provode se mjere usmjerene prema poduzetnicima kojima se olakšava zapošljavanje radnika koji su ostali bez posla, poput bepovratnih sredstava Grada za novoosnovana poduzeća, zapošljavanje i samozapošljavanje. U suradnji s Istarskom razvojom agencijom Grad i Županija provode niz programa koji su usmjereni jačanju ljudskih resursa i zapošljavanju, a imenovano je i Povjerenstvo za pomoć radnicima Uljanika. Pokrenuta je i inicijativa prema nadležnom Ministarstvu kako bi radnicima pomogli da iskoriste mogućnosti Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji koji pruža podršku osobama koje su izgubile posao. Također, u Puli će se 27. svibnja održati Sajam poslova, a od Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Obrtničke komore i Hrvatske gospodarske komore zatraženi su podaci o potrebama za zaposlenicima i radnicima.
Neki pak od radnika su se i sami snašli, što i govori brojka od oko 1800 radnika manje od trenutka kada su problemi u brodogradilištu bili očiti, a da istodobno, prema podacima Zavoda za zapošljavanje, broj nezaposlenih nije bio u porastu. Najveći dio je našao posao u Istri u raznim metalurškim i građevinskim tvrtkama, a jedan dio otišao je u Njemačku i Italiju.(L.K.)