Splitsko-dalmatinska županija pokreće još dva Centra izvrsnosti

Splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban u petak je na informativno-stručnom skupu „Upravljanja imovinom Splitsko-dalmatinske županije“ izvjestio o aktivnostima koje Županija provodi u području odgoja i obrazovanja.

‘Uz tri postojeća Centra izvrsnosti već na jesen krećemo s još dva nova, jer se takav način rada s nadarenom djecom pokazao izvrsnim. Osim toga, učenici sedmih i osmih razreda osnovnih te prvih i drugih razreda srednjih škola su uključeni u program EDIT u okviru šireg županijskog projekta ICT županija jer smo prepoznali važnost informatičke struke za pokretanje novih poslova. Kako su me izvijestili, na području Županije trenutno radi 1400 informatičkih stručnjaka a na tržištu ima mjesta za bar 5000 njih’, kazao je župan te naveo primjer regije Košice, koja je otprilike iste veličine i ima jednak značaj u Slovačkoj kao i SDŽ u Republici Hrvatskoj, a u kojoj radi 12 tisuća IT stručnjaka. Socijalna dimenzija županijskih demografskih mjera se očituje u nabavci udžbenika za sve osnovnoškolce u školama u kojima je županija osnivač, a načelnici i gradonačelnici koji mogu osigurati sredstva u svojim općinskim i gradskim proračunima će nastojati pomoći djeci i roditeljima u nabavci radnih bilježnica, izvjestio je župan.

Iznio je i nevjerojatan podatak po kojem su danas na području županije čak 153 školska objekta izvan funkcije.

‘Prošla su vremena Vice Buljana koji bi se u svoje vrijeme „zametnuo“ pršutom i demežanom vina odlazeći u Zagreb po novce. Vi se danas jednostavno morate pripremiti za povlačenje sredstava iz EU fondova, za što je preduvjet registrirati i legalizirati imovinu, pripremiti projekte i krenuti u energetsku i svaku drugu obnovu, rekonstrukciju ili izgradnju školskih objekata. Zato danas ovdje apeliram, upućujem molbu svima koji nisu još legalizirali školske objekte da do roka (30. lipnja ove godine) započnu proces legalizacije, a za sve drugo se mogu obratiti stručnim službama Županije i našoj razvojnoj agenciji’, naglasio je župan ponavljajući da je energetska obnova pet škola bila moguća jer su imali „čiste papire“.

Župan je na kraju svog obraćanja istaknuo da ipak ekonomska isplativost, profitabilnost ne smije biti jedini kriterij, jer ako bismo vodili računa isključivo o profitabilnosti onda bi naša ionako raseljena mjesta postala opustošena, a napušteni školski objekti potpuno devastirani. (Splitsko-dalmatinska županija)

Moglo bi vas zanimati

Međimurska županija: 70.000 eura za 49 projekata u kulturi

Sisačko-moslavačka županija: Petrinja dobiva učenički dom

Međimurska županija sufinancira gradnju školske sportske dvorane u Domašincu te dogradnju škole i...

Ličko-senjska županija: Kreće izrada potrebne dokumentacije za projekt navodnjavanja poljoprivrednih površina u Udbini...