Šibensko-kninska županija: Kurikularna reforma u tri škole

U ovoj školskoj godini započinje eksperimentalna faza kurikularne reforme pod nazivom „Škola za život“, u kojoj će sudjelovati tri škole iz Šibensko-kninske županije: Oš Primošten, područna škola Zlarin i šibenska srednja Prometno-tehnička škola.

Školama su osigurana sredstva za opremanje kabineta/praktikuma tako da će OŠ Primošten dobiti 157 tisuća kuna, a Prometno-tehnička 230 tisuća kuna. Osim toga za sve učenike i nastavnike, koji su prošli potrebne edukacije, osigurani su tableti. U eksperimentalnom programu u ove dvije škole sudjeluje ukupno 126 učenika (64 učenika OŠ Primošten i 62 učenika prometno-tehničke škole).

Tim je povodom, 3. rujna, u šibenskoj Prometno-tehničkoj školi održano predstavljanje ovog pilot projekta kojem je uz ravnatelja škole Zdravka Perana, nazočio i župan Goran Pauk s pročelnicom županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, znanost, kulturu i sport Dianom Ercegović i pročelnicom Ureda župana Senkom Bilać.

„Znamo kako učenici često potpuno nepotrebno moraju pamtiti previše činjenica i podataka, što će se ovim programom izbjeći. Vjerujem da će projekt „Škola za život“ doprinijeti kvalitetnijem obrazovanju učenika kojima će biti olakšano usvajanje znanja i vještina.“, kazao je župan Goran Pauk i učenicima poželio uspješnu školsku godinu.

Eksperimentalni program kurikularne reforme u Prometno-tehničkoj školi u Šibeniku obuhvaća zanimanje tehničara PTT prometa, kao i tehničara logistike i špedicije, odnosno pomorskog nautičara. Riječ je o ukupno 62 učenika koji će reformiranu nastavu imati iz općeobrazovnih predmeta.

Učenicima je dobrodošlicu u „Školu za život“ poželjela i predstavnica Ministarstva znanosti i obrazovanja Astrid Ćurić.

„Škola za život će vam pružiti nove vještine i nova znanja, naučit će vas rješavati probleme i kritički razmišljati, odnosno sve ono što trebate znati za 21. stoljeće.“, kazala je  Astrid Ćurić, predstavnica Ministarstva.

„Škola za život“ stavlja naglasak na digitalnu komponentu, a osim toga, uvode se okviri za rad s darovitom djecom te okviri za rad za djecu s poteškoćama. Ovim programom uvode se nove metode poučavanja i vrednovanja, koje podrazumijevaju odmicanje od podataka i činjenica prema rješavanju problema i poticanju kritičkoga razmišljanja.

Škola za život primjenjivat će se u prvim i petim razredima osnovnih škola te u prvim razredima gimnazija u svim predmetima, u sedmim razredima u biologiji, kemiji i fizici, a u prvim razredima strukovnih škola s četverogodišnjim programima u općeobrazovnim predmetima. Eksperimentalnim programom ostvarit će se nekoliko ciljeva: promjena nastavnih metoda i načini rada te metoda vrednovanja; promjena udžbenika i nastavnih materijala; administrativno rasterećenje nastavnika; profesionalni razvoj učitelja, stručnih suradnika i ravnatelja; svrhovita primjena tehnologije. (Šibensko-kninska županija)

Moglo bi vas zanimati

Osječko-baranjska županija: 237,5 tisuća eura za 258 programa i projekata u kulturi

Splitsko-dalmatinska županija: Zavodu za hitnu medicinu uručena 23 sanitetska vozila

Međimurska županija: 80.000 eura za potpore u turizmu, objavljen natječaj

Šibensko-kninska županija sufinancirat će gradovima i općinama izradu projektne dokumentacije i građevinskih radova...