Redoviti press kolegij otvorio je predsjednik Županijske skupštine Erik Fabijanić koji je najavio predstojeću 10. sjednicu Skupštine na kojoj će biti 13 točaka dnevnog reda.
Pročelnica UO za socijalnu politiku i mlade Dragica Marač obavijestila je kako je u tijeku potpisivanje ugovora s 39 udruga kojima su odobreni programi i projekti provedenim javnim pozivom za područje socijalne skrbi i skrbi o mladima u 2018. godini, ukupne vrijednosti 1.417.000 kuna. Pri tom je Marač istaknula kako se u odabiru vodilo računa da su prijavljeni projekti i programi usklađeni s 5 prioriteta određenih Socijalnim planom. Tako je za programe i projekte za djecu i mlade namijenjeno 535.000 kuna za različite preventivne i programe vezane za prava djece, za preveniranje i suzbijanje nasilja u obitelji 300.000 kuna, za skrb o beskućnicima 260.000 kune i za osobe s invaliditetom 287.000 kuna.
Pročelnica Marač je pojasnila kako je s udrugama razvijena mreža koja djeluje na području socijalnih politika i prati izvaninstitucijsku mrežu koja se širi na području Županije. Istaknula je da se tako šire društveni domovi, potiče se jedinice lokalne samouprave na stjecanje statusa prijatelja djece, a udruge se usmjeravaju u istom smjeru kako bi se sinergijskim učinkom dobila mnogo veća dobrobit za zajednicu nego rascjepkano, malim sredstvima.
Marač je izdvojila neke udruge za čije programe Županija daje podršku, poput Udruge Sv. Vinko Paulski, koja se brine o beskućnicima i koja je napravila iskorak te dosadašnji program pružanja jednog obroka dnevno i omogućavanje osobne higijene štićenicima, proširila u partnerstvu sa Županijom, na pružanje cjelodnevnih usluga obroka i tijekom cijelog tjedna, kao jedini u Hrvatskoj.
Također je Marač navela udruge koje razvijaju svoje programe u prevenciji zlostavljanja, ali i rada s počiniteljima, kao što su udruge “Uzor“, “Oaza” i sklonište Dom Sv. Ane, čiji rezultati su prepoznati i na nacionalnoj razini. Nadalje, istaknula je i Društvo “Naša djeca” Opatija, udruge “Sreća” i “Portić,” koje provode programe za organizirano provođenje slobodnog vremena djece izvan škole i tijekom školskih praznika te pružanje podrške programima zaštite osoba s invaliditetom, udrugama koje rade s oboljelima od mišićne distrofije,cerebralne paralize, multipleskleroze itd.
“Mi doista imamo na terenu jako dobar obuhvat pokrivenih potreba,” zaključila je Marač te poručila da se stručna pomoć pruža ljudima kojima je i potrebna. Pročelnica je posebice naglasila činjenicu da su na području Gorskog kotara napokon počele osnivati udruge mladih s programima samozapošljavanja i društvenog poduzetništva za mlade, što je bilo vrlo teško ostvariti obzirom da su mladi odlazili na školovanja te ih je malo ostajalo u ruralnim sredinama.
(pgz.hr)