Iako Bjelovarsko-bilogorska županija nema velikih problema s odljevom stanovnika, 16. su od 20 županija, ipak, želja je bila na vrijeme spriječiti moguće jače iseljavanje, te su prvi uveli mjere kojima žele zadržati liječnike, ali ih i dovesti u županiju. Kroz tu mjeru osigurali su tri milijuna kuna za tri godine, a do sada je ugovore potpisalo 67 liječnika i medicinskog osoblja.
– U čitavoj Hrvatskoj postoji problem s pronalaskom liječnika i medicinskoj osoblja i iz tog razloga mi smo, uz veliku pomoć struke, pronašli način na koji smo uspjeli motivirati bjelovarske liječnike i medicinsko osoblje da ostanu u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, odnosno da dođu raditi u našu županiju. Bjelovarsko-bilogorska županija na neki način „probila je led” tim mjerama. Mi smo u sljedeće tri godine osigurali po milijun kuna godišnje, a naš natječaj stalno je otvoren. Dakle, oni koji ispunjavaju uvjete, mogu se prijaviti u bilo kojem trenutku. Do sada je ugovore potpisalo 67 liječnika i medicinskog osoblja, a riječ je o tri različite potpore koje iznose i do 20 tisuća kuna po korisniku. Trošak Županije je i do 40 tisuća kuna jer plaćamo doprinose, poreze i ostale troškove – kaže župan Bjelovarsko-bilogorske županije Damir Bajs.
Županija ili subvencionira kamate na stambene kredite, ili subvencionira troškove podstanarstva ili pak troškove stručnog usavršavanja i doškolovanja za liječnike i medicinsko osoblje.
Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija uspješno koristeći europska sredstva u zdravstvo ulaže preko 200 milijuna kuna. Najveći projekt je gradnja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar, a tu su još energetska obnova bolnice i projekt „Za zdravlje BBŽ“ putem kojeg su se obnovili Domovi zdravlja u Čazmi, Daruvaru, Grubišnom Polju i Garešnici i putem kojeg se ambulante opremaju i novom medicinsko-tehničkom i dijagnostičkom opremom. (L.K.)