Povodom 14. travnja, Dana Primorsko-goranske županije i 33. obljetnice njezine uspostave kao regionalne samouprave, u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku održana je svečana sjednica Županijske skupštine.
Svečanosti su nazočili predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, rektor Sveučilišta u Rijeci Goran Hauser, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Matej Mišić i riječka gradonačelnica Iva Rinčić uz saborske zastupnike, zamjenike župana, županijske vijećnike, gradonačelnike i načelnike s područja županije, konzule i brojne druge uvažene goste te ovogodišnje laureati kojima su uručena najviša županijska priznanja.
U svom prigodnom obraćanju, župan Ivica Lukanović istaknuo je nužnost prilagodbe javnih službi modernim društvenim promjenama, koristeći dirljivu anegdotu o 102-godišnjem Josipu Valkoviću koji ga je podsjetio da su nekada „djeca bila mirovina“. Istaknuvši kako zajednica danas mora preuzeti uloge koje je nekada obavljala obitelj, naglasio je da je Županija pokrenula veliki investicijski ciklus s trenutnim projektima u realizaciji vrijednima 162 milijuna eura, usmjerenima na jednosmjensku nastavu, zdravstvo i ravnomjerni razvoj.
“Od prvih dana ovog mandata smo u kontinuiranoj i mirnoj reorganizaciji. Preispitujemo efikasnost dosadašnjih mjera i poticaja, sagledavamo smislenost naših javnih poziva. Povećavamo administrativne kapacitete u segmentu izdavanja akata za gradnju i vođenje županijskih razvojnih projekata. Vraćamo se poslovima i zadacima koji imaju regionalnu komponentu. Nema spektakularnih lomova, ali radimo u tišini na ovom planu svaki dan. Za provođenje velikog razvojnog ciklusa kakvog želimo, treba izgraditi efikasan i motivirani administrativni sustav”, naglasio je.
Kao ključne prioritete izdvojio je rješavanje nedostatka kapaciteta u domovima za starije osobe, gdje se planira osigurati 500 novih kreveta kroz projekte u Delnicama, Kostreni, Cresu, Opatiji i Gerovu. Potom, jednosmjensku nastavu i modernizaciju školstva, jačanje zdravstvene mreže, ravnomjerni razvoj Gorskog kotara, otoka i manjih sredina, te ciljane potpore gospodarstvu i demografskoj obnovi.
Župan je naglasio i da su tolerancija i multikulturalnost stanovnika zelenog plavog zavičaja najveći kapital regije koji treba čuvati uz predan rad za bolji servis svim građanima. Posebno je istaknuo važnost zadržavanja ljudi i njihovih potreba u prvom planu, poručivši da će se izazovi rješavati konkretnim rješenjima za bolji životni standard svakog pojedinca.
“Izazova ne nedostaje, ali nećemo tražiti izgovore – tražit ćemo rješenja”, rekao je i zaključno uputio riječi zahvale ovogodišnjim dobitnicima županijskih nagrada.

“Ova je nagrada poticaj da aktivno nastavite doprinositi zajednici i kolektivima. Za neke od vas ovo je priznanje za vaša životna dostignuća i doprinos, kojima ste u svom životu pomagali ljudima i zajednici. Nije ni za vas posao gotov. Vaša mudrost i savjeti mnogima mogu biti inspiracija tako da i oni ostave iza sebe duboki trag u našem društvu”, rekao je župan i svim stanovnicima Primorsko-goranske županije čestitao Dan županije sa željom da u vremenima koja dolaze zadržimo sigurnost i mir i da nas svih prate dobro zdravlje, uspjeh i sreća.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, kao prvi predsjednik Sabora na svečanoj sjednici povodom Dana Primorsko-goranske županije, naglasio je važnost sinergije regionalne i državne vlasti u ostvarivanju strateških projekata. Istaknuo je ključnu ulogu županije u energetskoj i prometnoj mreži Hrvatske i Europe kroz projekte poput tunela Učka, terminala Rijeka Gateway, LNG terminala i JANAF-a, istovremeno hvaleći velika ulaganja u zdravstvo i obrazovnu infrastrukturu vrijedna gotovo 200 milijuna eura. Uz fokus na demografsku obnovu i ravnomjeran razvoj svih krajeva, uključujući Gorski kotar, Jandroković je zaključio kako je učinkovita međuinstitucionalna suradnja nužna za jačanje nacionalne otpornosti i podizanje kvalitete života svih građana u složenim globalnim okolnostima.
Okupljene je pozdravio i predsjednik Županijske skupštine Marko Boras Mandić, pohvalivši županijska ulaganja u brigu za starije, sport te u obrazovnu infrastrukturu. Zahvalio je Vladi RH na provedbi strateških projekata na ovom području. “Nema jake Hrvatske, bez jake Rijeke i Kvarnera”, rekao je i pohvale na kvalitetnom radu uputio i općinama i gradovima. Čestitao je svim građanima PGŽ-a njihov Dan, a posebne čestitke, uz osobi osvrt, uputio ovogodišnjim laureatima.
Središnji dio sjednice bila je dodjela nagrada pojedincima koji su svojim radom ostavili neizbrisiv trag u zajednici. Nagrade za životno djelo uručene su Miljenku Doriću, za izuzetan doprinos znanosti i obrazovanju te razvoj Medicinskog fakulteta i Sveučilišta u Rijeci, i Leonardu Bressanu za izuzetan doprinos obiteljskoj medicini i ustrajno promicanje primarne zdravstvene zaštite. Godišnje nagrade primili su Željko Drinjak, za doprinos u očuvanju vojne baštine županije u Domovinskom ratu, te Helga Dukarić Dangubić za iznimna postignuća u glazbenoj pedagogiji i promociji županije na nacionalnoj i međunarodnoj razini.
U ime svih laureata nazočnima se obratio Miljenko Dorić koji je uputio zahvalu predlagateljima na dodijeljenom priznanju, ali i krugu najužih ljudi koji su tijekom života ključno utjecali na put i rad svih dobitnika. Naglasio je kako ova nagrada nije samo osobni uspjeh, već plod suradnje i podrške onih koji su ga oblikovali. Kao poseban znak pažnje, u ime svih dobitnika, članovima Županijske skupštine darovao je povijesni dokument sa zbirkom heraldičkih obilježja na kojem se nalazi najstariji hrvatski grb.
Svečani program uveličali su nastupi Plesnog studija Dance Queen te Združenog zbora Gimnazije Andrije Mohorovičića i Prve sušačke hrvatske gimnazije pod vodstvom Helge Dukarić Dangubić.
Ranije istoga dana, županijsko izaslanstvo položilo je vijence pred Središnji križ na groblju Drenova, odajući počast svim preminulim građanima i poginulim braniteljima s područja Primorsko-goranske županije.

Uoči svečane sjednice, u sjedištu Županije održan je radni sastanak s predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem. Župan Ivica Lukanović na sastanku je sudjelovao zajedno sa zamjenicima i predsjednikom Županijske skupštine Markom Borasom Mandićem, dok je predsjednik Sabora bio u pratnji saborskih zastupnika s područja Primorsko-goranske županije: Saše Đujića, Marina Miletića, Majde Burić, Mateja Mostarca, Sandre Krpan, Josipa Ostrogovića, Ane Puž Kukuljan i Tomislava Klarića.
Na sastanku se razgovaralo o ključnim razvojnim temama za Primorsko-goransku županiju, a župan je predsjednika Sabora upoznao s projektima i prioritetima koje je nedavno predstavio i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske. U središtu razgovora bili su kapitalni projekti u obrazovanju, socijalnoj skrbi, demografskoj obnovi, energetici, prometu i gospodarstvu, kao i pitanje poljoprivrede te inicijative za njezino snažnije oživljavanje.
Župan Ivica Lukanović istaknuo je kako Primorsko-goranska županija želi prijeći s modela održavanja postojećeg stanja na proaktivan i strateški razvojni pristup. „Želim promijeniti kurs iz jednog održavanja sustava u strateški razvoj koji će dati dodatnu vrijednost i gospodarstvu i našim građanima“, poručio je župan.
Govoreći o obrazovanju, naglasio je kako je dovršetak jednosmjenskog rada u osnovnim školama jedan od ključnih ciljeva ovog mandata. „Mi već dugo radimo na jednosmjenskom radu u osnovnim školama, a sada su najveći projekti konačno u fazi početka ili pripreme. Siguran sam da ćemo do kraja mandata taj cilj ostvariti“, rekao je Lukanović. Uz to je istaknuo i nastavak ulaganja u školske sportske dvorane te energetsku obnovu javnih objekata.
Kao drugo veliko područje izdvojio je povećanje kapaciteta u domovima za starije osobe, naglasivši da su potrebe višestruko veće od postojećih smještajnih mogućnosti. U tom je kontekstu naveo kako su u pripremi i realizaciji projekti u više sredina, među njima Kostrena, Delnice, Cres, Jelenje, Vrbovsko i Rab.
Predsjednika Sabora župan je upoznao i sa stanjem u poljoprivredi te planovima za unapređenje tog sektora. Istaknuo je kako Primorsko-goranska županija želi obnoviti poljoprivrednu proizvodnju i snažnije povezati razvojne, ruralne i gospodarske politike. U tom kontekstu posebno je naglasio mjere usmjerene na Gorski kotar, uključujući potporu srednjoškolcima koji školovanje nastavljaju u tom dijelu županije, ali i širi koncept ruralnog bonusa koji bi trebao pridonijeti zadržavanju stanovništva i jačanju života u slabije naseljenim područjima. Posebna pažnja posvećena je i velikim državnim projektima važnima za Primorsko-goransku županiju, prije svega prometnim i energetskim pravcima, razvoju lučke i željezničke infrastrukture, Zračnoj luci Rijeka te projektima koji imaju šire značenje za hrvatsko gospodarstvo.
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković istaknuo je kako mu je sastanak dao jasniju sliku povezanosti velikih nacionalnih projekata i razvojnih planova Županije.
„Drago mi je da postoji dobar dijalog između Vlade i Županije, bez obzira na političke razlike. Vidim da je generalni smjer razvoja dobar i da se projekti na nacionalnoj i regionalnoj razini međusobno nadopunjuju. Hrvatski sabor svakako daje podršku takvim razvojnim projektima, osobito onima koji imaju širi utjecaj na gospodarstvo i kvalitetu života građana“, rekao je Jandroković.
Dodao je kako Primorsko-goranska županija, zbog svoje prometne i energetske važnosti, ima posebno mjesto u ukupnom razvoju Hrvatske te naglasio važnost kontinuirane suradnje svih razina vlasti. Istaknuo je i kako je pozitivno što se, unatoč političkim razlikama, održava konstruktivan dijalog koji omogućuje realizaciju projekata od zajedničkog interesa.
Predsjednik Županijske skupštine Marko Boras Mandić istaknuo je da Primorsko-goranska županija ima snažan predstavnički potencijal i na lokalnoj i na nacionalnoj razini te naglasio važnost suradnje oko tema koje nadilaze regionalne okvire. Među njima je posebno izdvojio pitanje održivog odnosa prema prostoru i ekologiji, razvoj Zračne luke Rijeka, kao i inicijativu da se na razini županije obilježi Dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima.
Na tu temu predsjednik Hrvatskog sabora izrazio je spremnost za daljnji razgovor i podršku, istaknuvši važnost kulture sjećanja i društvenog dijaloga. „Podržavam tu inicijativu i mislim da može biti dobar primjer kako se o tim temama može razgovarati odgovorno i dostojanstveno, uz poštovanje prema svim žrtvama“, poručio je Jandroković. Sastanak je još jednom potvrdio važnost suradnje između regionalne i nacionalne razine, osobito kada je riječ o projektima koji traže koordinirano djelovanje više institucija. Istaknuto je kako Primorsko-goranska županija ostaje snažno usmjerena prema razvoju, uz jasnu namjeru da se postojeći potencijali pretvore u konkretne iskorake na korist građana i gospodarstva. (Primorsko-goranska županija, L.K.)


