Demografija

Požeško-slavonska županija s općinama i gradovima financira školu plivanja za djecu, ljetovanje za učenike slabijeg imovinskog statusa, osigurane su studentske stipendije…

Nastavljajući praksu prethodnih godina, Požeško-slavonska županija i ove godine provodi niz projekata usmjerenih djeci i mladima, a sufinanciranju se ponovno pridružuju gradovi i općine.

Spomenuti projekti, bili su jedna od tema koordinacije županice Antonije Jozić s gradonačelnicima i načelnicima.

– Riječ je o projektima koje smo pokrenuli kako bismo svoj djeci s područja županije pružili jednake uvjete. Želimo da svako dijete ima priliku naučiti plivati, otići na more, započeti školovanje s osmijehom, kao i da studenti dobiju poticaj vratiti se u svoju zajednicu – poručila je Jozić, naglasivši važnost kontinuirane suradnje s jedinicama lokalne samouprave.

Među aktualnim projektima istaknuta je besplatna škola plivanja koja se odvija uz sustav sufinanciranja. Ovaj model omogućava dostupnost plivačkog znanja većem broju djece, a provodi ju Sportska zajednica Požeško-slavonske županije.

Kako je istaknula pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport Požeško-slavonske županije, Sunčica Bajić, trenutačno školu plivanja na bazenima u Velikoj i u Lipiku pohađa gotovo 300 učenika iz svih škola kojima je županija osnivač.

Također, i ove godine se nastavlja projekt kojim županija, gradovi i općine osiguravaju besplatno ljetovanje za učenike slabijeg imovinskog statusa u požeškom dječjem odmaralištu u Baški na otoku Krku te u dječjem odmaralištu „Cvrčak“ na otoku Viru.

– Uz osiguran prijevoz, smještaj i hranu, Požeško-slavonska županija će dodatno i ove godine svakom djetetu osigurati džeparac u visini 50 eura – istaknula je županica Jozić.

Treći važan projekt odnosi se na učenike koji najesen po prvi put sjedaju u školske klupe. Sve prvašiće i ove će školske godine u klupama dočekati prigodni paketići.

Uz navedene projekte za osnovnoškolce, u suradnji se nastavlja ulagati i u visoko obrazovanje, stipendiranjem studenata medicine.

– Trenutačno je u program uključeno 27 studenata medicine, a svaki od njih prima mjesečnu stipendiju u iznosu od 400 eura – upoznala je pročelnica Bajić.

Županica Jozić podsjetila je kako je Požeško-slavonska županija stipendije dodjeljuje u tri kategorije. Budućim liječnicima 400 eura mjesečno, studentima deficitarnih zanimanja iz STEM područja matematike i fizike 230 eura te studentima svih ostalih studijskih programa 150 eura mjesečno.

– Kao i sve druge županije i mi se borimo s nedostatkom liječnika, a jedna od mjera su ove stipendije kojima mladim ljudima poručujemo da ih njihov kraj cijeni i treba po završetku obrazovanja – rekla je Jozić. (Požeško-slavonska županija)

Moglo bi vas zanimati

Splitsko-dalmatinska županija i Split domaćini Europskih sveučilišnih igara 2028., u planu novi sportski...

Međimurska županija: U prvom krugu upisa u srednje škole upisano 85 posto propisane...

Koprivničko-križevačka županija: Otvoren 18. Međunarodni dan folklora u Koprivnici

Aktualni sat Županijske skupštine: Novi smještajni kapaciteti za starije, sredstva za stambeni program...