Demografija

Novi zakon o priuštivom stanovanju donosi nove obaveze za općine, gradove i županije – evo o čemu je riječ…

Vlada je prošli tjedan usvojila konačni nacrt Zakona o priuštivom stanovanju koji zamjenjuje dosadašnji Zakon o društveno poticajnoj stanogradnji. Gradovi, općine i županije morat će napraviti programe priuštivog stanovanja koje će biti podloga za gradnju stambenih objekata. Ekonomski institut već je izradio procjenu stambenog jaza koji je pokazao da najviše stambenih objekata nedostaje na području Splitsko-dalmatinske, Zagrebačke i Varaždinske županije. Pojedine županije već su aktivno uključenje u programe stambenog zbrinjavanja, a neke ga i pojačale.

Kroz nacionalni plan stambene politike za razdoblje 2025. – 2030. za priuštivo stanovanje bit će na raspolaganju 1,5 milijardi eura, a kroz Višegodišnji financijski okvir 2028. – 2034. dodatnih 3,5 milijardi eura.

Nedavno su iz Zagrebačke županije pozvali gradonačelnike i načelnike da nakon donošenja Zakona u što kraćem roku izrade program priuštivog stanovanja koji je uvjet za korištenje sredstava, a potom će program donijeti i Županija. Programom će se definirati potrebe, razmotriti ustupanje zemljišta ili osnivanje prava građenja za gradnju zgrada namijenjenih priuštivom stanovanju, sufinanciranje gradnje kao i oslobađanje od komunalnog doprinosa i dr. Pojedine projekte stambene politike zajednički će moći provoditi više jedinica lokalne samouprave, rečeno je u Županiji i poručeno da ukoliko jedinice lokalne samouprave nemaju kapacitete za provedbu stambene politike, iste će preuzeti Županija.

Po prvi puta se naime u ovaj proces uključuju županije, a posebno općine i gradovi.

‘One će trebati donositi godišnje Programe stanovanja, koji će poslužiti kao temelj za donošenje nacionalnog Programa priuštivog stanovanja’, objasnio je ministar Branko Bačić prilikom predstavljanja zakona.

Kako stoji u nacrtu zakona, lokalnim programom priuštivog stanovanja planira se gradnja zgrada namijenjenih priuštivom stanovanju na području jedinice lokalne samouprave, dok se regionalnim programima priuštivog stanovanja uzimaju u obzir potrebe na području županije te se planira gradnja zgrada namijenjenih priuštivom stanovanju na području gradova ili općina koje su dale suglasnost za takvo planiranje. Uz suglasnost predstavničkog tijela gradova ili općina, regionalni program priuštivog stanovanja može u cijelosti zamijeniti lokalni program priuštivog stanovanja.

Lokalni i regionalni programi priuštivog stanovanja izrađuju se nakon provedene sociodemografske analize, analize prostornih mogućnosti, analize broja stanova za koje su izdane građevinske i uporabne dozvole prethodne godine i u prvoj polovici tekuće godine, analize stambenog jaza, analize praznih stambenih jedinica te procjene raspoloživih zemljišnih i financijskih resursa. Uz navedene podatke, programi moraju biti temeljeni i na broju stanovnika, migracijama, iskazu dugoročnih i kratkoročnih potreba za gradnjom stambenih jedinica za priuštivo stanovanje, prijedlogu mjera za smanjenje broja praznih stambenih jedinica itd.

Neke od predradnji već su napravljene, pa je tako lanjska analiza Ekonomskog instituta  pokazala da u Hrvatskoj trenutačno nedostaje čak 236,7 tisuća stambenih jedinica za priuštivo stanovanje. Istodobno, velik broj postojećih stanova ne koristi se za stalno stanovanje. Čak 958 tisuća ne služi za stanovanje – 595,3 tisuće stanova je prazno, a 363 tisuće se koristi za kratkoročni najam.

Najveći stambeni jaz ima Splitsko-dalmatinska županija (30 915 stambenih jedinica), zatim Grad Zagreb (30 033 jedinice), Zagrebačka županija (28 199 jedinica), Varaždinska županija (16 087 jedinica), Krapinsko-zagorska županija (13 015 jedinica) i Osječko-baranjska (12.267 jedinica).  Među gradovima, najveći je u Splitu, Velikoj Gorici, Rijeci, Zadru, Samoboru, Kaštelima, Slavonskom Brodu, Dubrovniku, Sinju i Solinu. Na popisu s nedovoljnim brojem stambenih jedinica su i općine Nedelišće, Brdovec, Viškovo i Podstrana. 

Ciljane skupine koje će biti obuhvaćene kroz program priuštvog stanovanja su mladi do 45 godina i obitelji s djecom, građani deficitarnih zanimanja i u posebnim oblicima rada te ranjive skupine odnosno osobe starije od 65 godina, osobe s invaliditetom i obitelji djece s teškoćama u razvoju te bivši zaštićeni najmoprimci. Priuštivo stanovanje omogućava gradnju i rekonstrukciju stambenih i stambeno-poslovnih zgrada u gradskim, prigradskim i ruralnim naseljima u kojima su stanovi namijenjeni za: prodaju ciljnim skupinama građana uz obročnu otplatu pod priuštivim uvjetima u smislu cijene, kamata i rokova otplate, davanje u najam ciljnim skupinama građana pod priuštivim uvjetima, davanjem potpora za stjecanje prve stambene nekretnine kupovinom stana ili jednoobiteljske kuće,  davanjem potpora za gradnju ili rekonstrukciju jednoobiteljske kuće,  davanjem potpore za rekonstrukciju zgrade i najmom stanova na tržištu i njihovim davanjem u podnajam pod priuštivim uvjetima.

Sve zgrade koje budu građene u okviru programa priuštivog stanovanja sadržavat će 50 % stambenih jedinica za prodaju, a 50 % za najam. U zgradama s manje od 10 stanova, svi stanovi bili bi namijenjeni za dugoročni najam, dok bi u većim zgradama najviše polovica stambenih jedinica bila za prodaju.

Specifičnost novog zakona je da cijena najma ili rate kredita za stan odgovarajuće površine, uvećan za prosječne režijske troškove i troškove održavanja, ne prelazi 30 % neto prihoda uže obitelji.

‘Kad zakon stupi na snagu, maksimalna cijena građenja u Zagrebu moći će iznositi 2.104 eura, a prodajna cijena jednog kvadrata stana oko 1.900 eura, s obzirom na to da smo predvidjeli da će ti isti stanovi sugrađanima omogućiti povrat 50 % plaćenog PDV-a’, istaknuo je ministar  Bačić na prošlotjednoj sjednici Vlade.

Uz program potpora za stjecanje prve stambene nekretnine, zakonom je propisana i aktivacija praznih stambenih jedinica.

Za kupce se propisuje se zabrana otuđenja stanova na 35 godine. U tom periodu stan nije moguće prodati, dati u najam niti prenamijeniti, osim u iznimnim slučajevima predviđenim zakonom. Zakon definira ciljne skupine, a uređuje i pojam neprofitnih stambenih zadruga – modela kojim se građani samostalno organiziraju u zadruge radi gradnje priuštivih stanova za svoje članove.

Uvode se i mikro stambene jedinice, veličine od 18 do 26 četvornih metara, koje bi služile kao privremeno rješenje za stanovanje mladih, u pravilu do četiri godine, a u iznimnim okolnostima do šest godina.

Nadalje, što se tiče lokalnih jedinica, za gradnju i stjecanje stanova za osiguranje priuštivog stanovanja na svom području jedinica lokalne samouprave mogu osnovati javnu ustanovu za priuštivo stanovanje ili to može učiniti više jedinica lokalne samouprave, a Ustanova će, u skladu s lokalnim ili regionalnim programom priuštivog stanovanja, pribavljati financijska i druga sredstva potrebna za njegovu provedbu, a u skladu s predvidivim javnim sredstvima i s potrebama za priuštivim stanovanjem, planirat će gradnju zgrada i obavljanje drugih poslova  te izrađivati nacrt lokalnog, odnosno regionalnog programa priuštivog stanovanja.

Kako smo pisali, nakon što je krajem prošle godine APN objavio Javni poziv za vlasnike nekorištenih stambenih nekretnina koji žele sudjelovati u Programu priuštivog najma, zaprimljeno je 943 zahtjeva. Ne računa li se Zagreb, na koji otpada gotovo trećina stambenih jedinica, najviše vlasnika nekorištenih nekretnina javilo se iz Primorsko-goranske, Sisačko-moslavačka, Osječko-baranjske, Zagrebačke i Karlovačke županije.

Županije zadržavaju svoje mjere

Uz nove mjere na nacionalnoj razini, pojedine županije, gradovi ili općine zadržat se svoje dosadašnje mjere na području stanogradnje za mlade obitelji, neke uvode i nove, a prednost će biti što će se moći kombinirati mjere s razine države te županije, grada ili općine, što će omogućiti mladim obiteljima još povoljnije uvjete kupnje ili gradnje nekretnine.

Kroz projekt Tu je tvoj dom već nekoliko godina Splitsko-dalmatinska županija nudi povoljne uvjete za gradnju ili kupnju stambenih objekata u ruralnim krajevima. Do sada je dodijeljeno blizu 500 ugovora, vrijedna oko šest milijuna eura, za obitelji s ukupno 1.011 djece. Kroz nove modele kreće u gradnju novog naselja Vučevica koja će imati priuštive stanove. Već u prvoj fazi kreće se u gradnju 200 kuća i nekoliko zgrada.

Karlovačka županija također ima potpore za kupnju ili gradnju u ruralnim krajevima. Riječ je o programu koji je u proteklih 6 godina izazvao veliko zanimanje mladih obitelji, pa je rastao i iznos koji se za tu namjenu osigurava iz proračuna. S početnih 130 tisuća eura, program je narastao na sadašnjih 300 tisuća eura. Dosad je bespovratna sredstva za kupnju, adaptaciju ili izgradnju kuće dobilo 100 obitelji. Brodsko-posavska županija subvencionira stambene kredite, lani je za tu svrhu za 31 obitelj osigurano u proračunu blizu 110.000 eura, a ove godine 346,5 tisuće s kojima će se subvencionirati 99 mladih obitelji, ali od ove godine i mladih osoba. Osječko-baranjska županija je ušla u velik projekt „Naša Slavonija i Baranja – naš dom“, koji obuhvaća izgradnju obiteljskih kuća i višestambenih zgrada za mlade obitelji, kao i dodjelu financijskih potpora u iznosu od 3.000 do 10.000 eura, za rješavanje stambenog pitanja. U prvoj fazi provedbe obuhvaćeno je 19 jedinica lokalne samouprave, 20 naselja i 46 lokacija, na kojima će se graditi 43 obiteljske kuće i tri stambene zgrade s ukupno 52 stambene jedinice. „Za obitelji Zadarske županije – Tu sam rođen“ novi je program Zadarske županije kojim se mladim obiteljima izravno olakšava rješavanje najvažnijeg životnog pitanja – krova nad glavom, s ciljem da svoju budućnost i obiteljski život grade upravo u našem kraju. Tim je povodom u Domu Zadarske županije održano svečano uručenje Ugovora o poslovnoj suradnji i provedbi Programa subvencioniranja stambenih kredita s poslovnim bankama.

‘Na samom početku mandata, u suradnji s potpredsjednikom Vlade i ministrom Brankom Bačićem, osigurali smo više od 12,3 milijuna eura za projekte, ponajprije za stambena rješenja mladih obitelji. U proračunu smo povećali sredstva za sufinanciranje kupnje prve nekretnine na 356,5 tisuća eura, a gotovo isti iznos osigurali smo za obitelji s četvero i više djece te potpore za trudnice koje ne ostvaruju uvjet staža’, rekao nam je u intervjuu vukovarsko-srijemski župan Ivan Bosančić.

Primorsko-goranska i Istarska županija pak grade stanove za deficitarni kadar. (L. Kiseljak)

Moglo bi vas zanimati

Virovitičko-podravska županija: Kreće rekonstrukcija i dogradnja Područne škole Josipovo u Sopju

Svetomarska čipka u nakitu postaje jedinstven suvenir Međimurja

Karlovačka županija treću godinu zaredom provodi upisnu kampanju ‘Šestar – zaokruži izvrsnost’

Primorsko-goranska županija pokrenula program ‘Rastem kroz pokret’ – sportska škola za vrtićance