Vukovarsko-srijemska županija ima najveći broj proizvođačkih organizacija u poljoprivredi, druga po broju poljoprivrednika koji imaju više od 100ha zemlje, kao i po ukupnoj poljoprivrednoj površini te broju sklopljenih ugovora o zakupu poljoprivrednih zemljišta. Niz je projekata namijenjenih poljoprivrednicima, kao i potpora.
Prema podacima Zelenog izvješća u Vukovarsko-srijemskoj županiji je na kraju prošle godine djelovalo 5 proizvođačkih organizacija, najviše u odnosu na ostalih županije. Proizvođačku organizaciju na vlastitu inicijativu osnivaju i kontroliraju poljoprivredni proizvođači koji ravnopravno sudjeluju u donošenju odluka značajnih za rad i poslovanje. Glavni smisao udruživanja u proizvođačku organizaciju jest koncentriranje ponude i plasiranje na tržište proizvoda vlastitih članova, odnosno kroz pregovore s otkupljivačima postizanje povoljnijih uvjeta otkupa njihovog proizvoda.
Županija je imala lani 6.767 poljoprivrednika, dok je ukupna poljoprivredna površina bila 130.396 ha, druga po veličini u odnosu na ostale županije. No njih čak 183 ima površine veće od 100 ha (ukupno 48.725).
Od 2018. godine do kraja 2023. godine sklopljeno je u RH 2.142 ugovora o zakupu, za ukupnu površinu od 14.799,59 ha, četvrtina ugovora se odnosi na one u Vukovarsko-srijemskoj županiji, odnosno oko šestine poljoprivredne površine. Sklopljeno je 532 ugovora za površinu od 2,5 tisuće ha.
Županija je ovih dana objavila drugi Javni poziv za ostvarivanje potpora unapređenja poljoprivrede i ruralnog područja u 2024. godini, u iznosu od 170,6 tisuća eura. Potpora se odobrava za slijedeće mjere – Promocija i uvođenje profitabilnijeg načina biljne proizvodnje, Sufinanciranje analiza i popravaka poljoprivrednog zemljišta, Razvoj i unapređenje stočarske proizvodnje te Potpora za zaštitu usjeva/nasada. Nadalje za Unapređenje prerade poljoprivrednih proizvoda, Ulaganje u obnovljive izvore energije, Edukacija, stručno osposobljavanje i udruživanja i Razvoj proizvodnje i marketing proizvoda. Rok za podnošenje prijava je 15. listopada 2024. godine.
Za (su)financiranje programa i projekata udruga koje promiču poljoprivredu i ruralni prostor osigurano je ove godine 25 tisuća eura.
Uspostavom Centra za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi – regionalni centar kompetentnosti na sustavan način i u suradnji s različitim institucijama uvela su se inovativna tehnološka, edukativna, praktična i moderna znanja, vještine i kompetencije koje su u skladu s tržištem rada, a učenicima su omogućeni vrhunski uvjeti za stjecanje praktičnog iskustva, kao i direktan transfer znanja u poljoprivrednoj praksi.
Kroz projekt je nabavljena specijalizirana oprema za provedbu praktične nastave i vježbi te oprema za obavljanje aktivnosti tijekom nastave. Projektom su i rekonstruirani i dograđeni prostori na dvije lokacije, u Vinkovcima i Iloku.
U Poljoprivredno šumarskoj školi Vinkovci na postojeću upravljačku zgradu dograđen je prostor za potrebe edukacije učenika ”Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci”. U srednjoj školi Ilok pomoćne zgrade su rekonstruirane u suvremeni biotehnološki laboratorij za kulturu tkiva koji se sastoji od skladišta, pakirnice, laboratorija te modernog staklenika s dva plastenika koji su povezani komunikacijskim prostorom, odnosno toplim hodnikom i u kušaonicu vina gdje su smještena vina, sokovi i ostali proizvodi iz ponude Srednje škole Ilok, a koji se promoviraju i prodaju turistima i lokalnom stanovništvu.
Treću godinu zaredom županijska tvrtka Agroklaster provodi europski projekt „Povezivanje lokalnih gospodarstava prema mladim i starijim skupinama na području Vukovarsko-srijemske županije”, a njime se povezuju proizvođači poljoprivrednih proizvoda s područja VSŽ i ciljane skupine, kupci domaćih proizvoda – dječji vrtići, bolnice, domovi za starije i nemoćne, osnovne škole i druge ustanove putem kratkih lanaca opskrbe.
Provedba projekta započela je u veljači 2022. godine, u svrhu otkupa proizvoda od lokalnih proizvođača uključenih u projekt, te povećanje potražnje za njihovim proizvodima za 10 posto u svakoj godini provedbe. Naglasak je stavljen na proizvode poput oraha, lješnjaka, jaja, meda, pekmeza i soka od jabuka. (L.K.)