Varaždinska županija prepoznaje kulturu kao neizostavan dio razvoja županije te se u Planu razvoja Varaždinske županije za razdoblje 2021. – 2027. navodi da očuvanje kulturne baštine i razvoja turizma doprinosi viziji Varaždinske županije kao one koja čuva i njeguje svoju kulturnu baštinu i običaje, promiče kulturnu različitost i podupire kulturne i kreativne sektore. Naglasak na razvoju kulture u 2025. godini je snažniji utjecaj na upravljanje kulturnom baštinom, posebice prijedlogom osnivanja nove ustanove u kulturi Centar za upravljanje kulturnom baštinom Varaždinske županije — CUKUR,
provođenjem Urbanističko-arhitektonsko-dizajnerskog projektnog natječaja za izradu idejnog rješenja Interpretacijskog centra Špilja Vindija te stavljanjem dvorca Bela I u funkciju kulture, ali i turizma.
Županijski vijećnici donijeli su nedavno odluku o osnivanju nove javne ustanove Centra za upravljanje kulturnom baštinom – CUKUR Varaždinske županije. Takve ustanove na području Županije nema, a kulturnih dobara je 228.
CUKUR Varaždinske županije upravljat će kulturnom infrastrukturom te će biti zadužen za zaštitu, očuvanje i upravljanje kulturnih dobara kojih je Varaždinska županije vlasnik, te interpretacijskih centara koje planira izgraditi. Među njima su interpretacijski centar Špilja Vindija koji će predstavljati
kuću voćanskog neandertalca u Donjoj Voći, centar za posjetitelje s rekonstruiranom grobnicom halštatskog kneza u Jalžabetu – Gomila, posjetiteljski centar Gaveznica, dvorci Bela I, Opeka i Šaulovec, nekadašnji austrougarski vojni konjički kompleks u Optujskoj ulici te drugi objekti. CUKUR će biti ustanova koja će objediniti kulturnu priču Varaždinske županije od špilje do palače te će surađivati s obrazovnim i turističkim organizacijama, JU Priroda, a posebice s lokalnom zajednicom gdje se pojedini objekt nalazi.
Centar za posjetitelje Gaveznica bit će izgrađen uz sam lokalitet u Lepoglavi. Prostirat će se na oko 1.300 kvadrata, imat će podrum i 2 etaže, a najveći dio će odnositi na interpretacijski postav, odnosno edukacijsko-istraživački dio za posjetitelje. Bit će tu mnoštvo atrakcija. Primjerice, posjetitelji će moći doživjeti erupciju i izlijevanje lave, doznati kako je izgledao pradavni lepoglavski vulkan. Uređena će biti „soba ahata“, a ovdje će biti i „svemirska vaga“. Procijenjena vrijednost projekta izgradnje i uređenja Posjetiteljskog centra je oko 8 milijuna eura.
Arheološko nalazište Gomila u Jalžabetu jedno je od najbolje očuvanih i najvažnijih nalazišta željeznoga doba u srednjoj Europi, a otkriva moć, utjecaj i bogatstvo kraljeva istočnohalštatske kulture koji su ovim prostorima vladali u 6. stoljeću prije Krista. Ogromna drevna grobnica, koja se prostire na površini 65 puta 8 metara, jedan je od najvrijednijih primjera prapovijesne grobne arhitekture tog tipa u Europi. Zahvaljujući Varaždinskoj županiji, ovaj vrijedan lokalitet bit će očuvan i prezentiran javnosti na poseban način, kroz projekt Posjetiteljskog centra Gomila.
U tijeku je urbanističko-arhitektonsko-dizajnerski natječaj za izradu idejnog rješenja Interpretacijskog centra Špilja Vindija, koji će provoditi Društvo arhitekata Varaždina. U budućoj zgradi Interpretacijskog centra se širokoj publici i posjetiteljima iz regije i svijeta želi prezentirati kulturna, povijesna, prirodna i znanstvena baština Špilje Vindije na najvišem mogućem nivou te prenijeti informacija o špilji i neandertalcu koji je tu živio u kamenom dobu. Planirana površina Interpretacijskog centra Špilja Vindija je 2.400 četvornih metara bruto razvijene površine, a idejno rješenje odnosi se na zgradu interpretacijskog centra, interpretacijski postav, okoliš interpretacijskog centra i parkiralište kod špilje Vindija.
Dvorac Bela I je kompleks koji čini dvorac, pomoćni objekt i perivoj. Kao cjelina dio je zaštićenog kultiviranog krajolika. Varaždinska županija postala je vlasnik dvorca Bela I u ožujku 2024. godine te je tijekom godine izrađena početna projektno-tehnička dokumentacija koja će biti priprema za izradu konzervatorskog elaborata u 2025. godini te izradu idejnog, glavnog i izvedbenog projekta. Planirana namjena dvorca je kulturna namjena, prezentacija života u i oko dvorca, njegovih vlasnika, raznih situacija oko njega kroz povijest i suživot dvorca s Ivančicom.
Gotovo dvostruko veća koncertna dvorana s 308 mjesta, klavirske učionice, plesni studio za balet i suvremeni ples, kabineti i učenička referada najvažniji su prostori koji će se nalaziti u novom sjevernom krilu Glazbene škole u Varaždinu, smještene u palači Erdödy-Patačić u samom centru grada.
Za projekt su odobrena bespovratna EU sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.
Varaždinska županija će u 2025. godini sufinancirati 79 programa udruga, umjetničkih organizacija, samostalnih umjetnika, ustanova i drugih pravnih osoba, a uz to će biti sufinanciran festival Varaždinske barokne večeri. Time će za javne potrebe u kulturi biti izdvojeno ukupno 229.700 eura. (L.K.)