Hrvatsko vatrogastvo može pohvaliti s preko 26 % žena u svojim redovima, a prema kontinuiranom praćenju analitike putem baze podataka VATROnet, ta brojka raste iz godine u godinu. Ukupno bilježe 34.057 vatrogaskinja u dobrovoljnim društvima i profesionalnim postrojbama. Najviše žena u hrvatskom vatrogastvu bilježi Zagrebačka županija, njih 5.384, a slijedi ju Sisačko-moslavačka s 4.528 žena te Osječko-baranjska s 3.003 žena.
U dobrovoljnim vatrogasnim društvima žene čine 10 % operativnog članstva.
Profesionalnih vatrogaskinja imamo ukupno 33, a najviše ih je u zaposleno u Koprivničko-križevačkoj županiji (7), a slijede je Sisačko-moslavačka (6), Osječko-baranjska i Primorsko-goranska županija s 4 vatrogaskinje, slijedi Krapinsko-zagorska županija s 3 žene te Bjelovarsko-bilogorska, Grad Zagreb te Zagrebačka županija s po dvije vatrogaskinje.
Žene su i dalje jako malo zastupljene u profesionalnom vatrogastvu pa prema aktualnim podatcima njihova zastupljenost je tek 1,26% u javnim vatrogasnim postrojbama, a profesionalno zaposlenih vatrogaskinja u dobrovoljnim vatrogasnim društvima tek je neznatni udio od 0,27%.
Ukupno je, zajedno u javnim i dobrovoljnim postrojbama, zaposleno 1,53% profesionalnih vatrogaskinja.
„Proces uključivanja žena u vatrogastvo nije bio lak niti brz, no unatoč tome taj proces jednom kad je krenuo je bio nezaustavljiv, ponajviše zahvaljujući ustrajnosti vatrogaskinja. Iz godine u godinu hrvatsko vatrogastvo bilježi sve veći broj žena u svojim redovima koje, ravnopravno sa svojim muškim kolegama, sudjeluju u svim vrstama intervencija. S ponosom izjavljujem kako danas imamo više od četvrtine vatrogaskinja u našim redovima“, kazao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Od početka obilježavanja Dana žena mnogo toga se promijenilo pa zanimanja koja su donedavno tradicionalno smatrana „muškima“ doživljavaju promjenu, a jedno od njih je i vatrogastvo.
Hrvatska vatrogasna zajednica kontinuirano se bavi tematikom žena u vatrogastvu, od istraživanja, provođenja anketa do izložbi koje su predstavljene u Tehničkom muzeju i Muzeju hrvatskog vatrogastva. Provedeni su i brojni razgovori s vatrogaskinjama vezani za njihova iskustva u vatrogastvu poput razgovora s dislociranim vatrogaskinjama u Supetru na Braču koji je objavljen u Vatrogasnom vjesniku prošle godine, a o tome je pisao i britanski Guardian.
Ono što se moglo iz njihovih priča zaključiti je kako je žena u hrvatskom vatrogastvu sve više, a predrasuda prema njima u ovom humanom i opasnom zanimanju – sve manje. (L.K., Hrvatska vatrogasna zajednica, Foto: HVZ)