Počela je škola – skraćen školski sat, županije osigurale maske i zaštitna sredstva, osigurava se i prijevoz uz nove uvjete…

Danas je počela škola, za sve školarce po prvi puta zbog korone uz drugačije uvjete rada, a jedan od glavnih rekvizita koji ih čeka na klupama je zaštitna maska. Većina županija ih je osigurala za svoje školarce, a sudjeluju financijski i u drugim potrebama, kao što je osiguranje prijevoza, osobnih asistenata, neki i u nabavi radnih bilježnica… Zbog drugačijih uvjeta rastu i troškovi prijevoza, posebno u Županijama koje su razvedene i u kojima potrebu za prijevozom ima velik broj učenika. Uzme li se u obzir da će županije imati i trošak zbog porezne reforme, uz trenutačan zbog korone, mnogi župani traže da im se i ove godine omoguće kompenzacijske mjere pomoći od Vlade. No, EU projekti u obrazovanju ne staju, pa se i dalje mnoge škole energetski obnavljaju, a neke i same kreću u gradnju novih ili adaptaciju postojećih. Provjerili smo kako su županije spremne za prvi dan škole – što su sve omogućili školarcima, koliko ih to košta, što se obnavlja, gradi…

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 10 320 učenika u 36 osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač Županija kreće u novu školsku godinu sukladno preporukama vezanim uz suzbijanje pandemije koronavirusa.

Većina škola, a zahvaljujući sustavnom ulaganju u županijske škole, na nastavu će ići u jednoj smjeni, dok 4 Osnovne škole mijenjaju način rada i prelaze na dvosmjenski rad i to škola u Novoj Rači, Osnovna škola Čazma, Vladimira Nazora u Daruvaru i Osnovna škola u Grubišnom Polju.

Na dvosmjenski rad prelaze i 2 srednje škole, a riječ je o Gimnaziji Daruvar te Glazbenoj školi Brune Bjelinskog u Daruvaru, dok će Obrtnička škola Bjelovar i dalje raditi u jednoj smjeni, ali će nastavu održavati po hibridnom modelu.

Školski sat trajat će 40 minuta u svim županijskim  školama kako bi se stekli preduvjeti za detaljnu dezinfekciju školskih prostorija.

Bjelovarsko-bilogorska županija osigurat će 4 platnene maske za svakog učenika, ali i djelatnike škola. Riječ je o ukupno 49 284 zaštitne maske, a dio šivaju zaposlenici županijske Ustanove Suvenir Arbor.

Naime, na prijedlog župana Damira Bajsa županijski Stožer civilne zaštite donio je Odluku da Bjelovarsko-bilogorska županija preuzme na sebe nabavku potrebnih maski za učenike, ali i nastavnike. Uz to Županija će pokriti troškove vezane uz dezinfekcijska sredstva u školama.

Također, uslijed promjene načina rada u školama povećava se i broj potrebnih linija za prijevoz učenika što iziskuje i dodatne troškove i trenutno se obavljaju razgovori s ugovorenim prijevoznikom o ekonomičnosti i mogućem načinu prijevoza učenika u škole.

Prilagodba škola uslijed COVIDA 19 u Bjelovarsko-bilogorskoj županija puno je lakša za razliku od nekih drugih sredina, jer posljednjih godina uložena su značajna sredstva u obnovu škola. Samo pred ovu školsku godinu 12 školskih objekata obnovljeno je od temelja do krova, a ako se tome pridodaju škole obnovljene ranijih godina dolazi se do brojke od 24 obnovljene škole.

 ‘U nadolazeću školsku godinu krećemo s 12 škola koje su ili dograđene ili su bile u energetskoj obnovi. Gotovo 40% naših učenika osnovnih škola kreće u takve objekte. To nam je omogućilo i više prostora i bolje uvjete tako da se ulaganje u školstvo pokazuje opravdanim. Bitno je to našim učenicima, njihovim roditeljima, a tu je i preko 2000 zaposlenika škola. Županija će preuzeti obveze vezane uz nabavu zaštitnih maski. Siguran sam da sve što je moguće je i napravljeno. Kada govorimo o prijevozu učenika, uvjeti koji su dani su dosta rigorozni. Čazmatrans, kao naš glavni autoprijevoznik, trebao bi s drugim autoprijevoznikom preuzeti početak rada s početkom školske godine. Mi očekujemo da to i krene. Dopunske linije će krenuti posebice u tih 6 škola koje idu u dvije smjene i moraju imati više linija, ali i za redovite linije bit će potrebe za pojačanim aktivnostima’, naglasio je župan Damir Bajs.

Istarska županija je za sada osigurala sredstva za nabavu zaštitnih maski (ukupno 20.000 dvoslojnih pamučnih perivih maski) za sve učenike OŠ (viši razredi) i srednjih škola, čiji je osnivač Istarska županija. Koordinirali smo se po tom pitanju s ostalim istarskim gradovima, koji će postupati na isti način. Isto tako, razmatra se mogućnost nabave određenih količina prijeko potrebnih dezinficijensa.’ – kažu nam u Istarskoj županiji.

Istarska županija je osnivač 25 osnovnih škola, 21 srednje škole i Učeničkog doma Pula. I ove su godine uložena znatna sredstva u školsku infrastrukturu. Tako su u OŠ Fažana dovršeni  radovi ugradnje novog kotla za grijanje u kotlovnici, čišćenje spremnika ELLU-a, pregrađivanja nove učionice u blagovaonici, radovi na dijelu elektroinstalacije i rasvjete. U OŠ Potpićan dovršeni su radovi na sanaciji vanjske infrastrukture i izolacije podruma, u OŠ Čepić dovršeni su radovi na rekonstrukciji elektroenergetske instalacije i zamjene postojeće rasvjete te bojanja dijela škole. U OŠ Buzet-PŠ Lanišće dovršeni su radovi rekonstrukcije krova, a nastavlja se s adaptacijom 1. kata, odnosno prostora učionice. U OŠ Tar-Vabriga ugrađen je separator masti i ulja u kuhinji, u Turističko-ugostiteljskoj školi Antona Štifanića Poreč dovršena je adaptacija dvaju sanitarnih čvorova, u TSŠ D. Alighieri Pula dovršeni su radovi ugradnje novog kotla za grijanje u kotlovnici, dok je u Tehničkoj školi Pula zamijenjen  dio vanjske stolarije i dio rasvjetnih tijela. U Srednjoj školi Zvane Črnje Rovinj saniran je ravni krov iznad učionice i pregrađena je nova učionica. U Gimnaziji Pula odrađene su razne adaptacije i sanacije u zgradi,  a u pripremi je sanacija sportske dvorane koja se sufinancira od strane MRRFEU.  U Učeničkom domu Pula u tijeku su radovi sanacije unutarnjeg pročelja koji se planiraju dovršiti do početka školske godine. Kapitalni projekt zamjene vanjske stolarije zgrade Društvenog centra Pula je dovršen, a u tijeku je izgradnja nove zgrade Medicinske škole Pula. Postupak upisa učenika u I razred osnovnih škola u šk. god. 2020./2021., koje djeluju na području Istarske županije, nije dovršen. Prema prikupljenim podacima na dan 17. srpnja 2020. godine u prve razrede osnovnih škola bilo je upisano 1.878 učenika.

Vukovarsko-srijemska županija osigurava zaštitna sredstva za učenike od petog do osmog razreda osnovnih škola i srednjoškolce.

U novu školsku godinu i novo izgrađenu zgradu krenuti će učenici Osnovne škole Tordinci u Tordincima. Nadalje, obnovljeni su vanjski sportski tereni OŠ“ Antun i Stjepan Radić“ Gunja , a OŠ Trpinja cijela je energetski  obnovljena .

Obnavlja se krovište na OŠ Josipa Lovretića  Otok, OŠ Lipovac, OŠ Stjepana Antolovića  Privlaka , pa fasada, vanjska ovojnica zgrade Gimnazije Matija Antun Reljković  Vinkovci, u tijeku je energetska obnova sportske dvorane Lenije u Vinkovcima, koju će koristiti 2 srednje škole. U planu je izgradnja školske sportske dvorane u OŠ Babinoj Gredi.

U pripremi se također nalazi 7 škola sa pripremljenom dokumentacijom za energetsku obnovu : OŠ Antun Gustav Matoš Tovarnik, OŠ Stjepana Antolovića  Privlaka, OŠ Ivana Kozarca Županja, OŠ „Mijat Stojanović „Babina Greda, OŠ Franjo Hanaman Drenovci, OŠ Ivane Brlić Mažuranić Rokovci-Andrijaševci i školska sportska dvorana Gimnazije Matije Antuna Reljkovića Vinkovci

Trenutni broj upisane djece u I. razred osnovnih škola na području Vukovarsko-srijemske županije je njih 391 u Gradu Vinkovci u školama kojima je osnivač, 205 u Gradu Vukovaru, odnosno ukupno u Županiji 804 u školama kojima je osnivač, a sveukupan broj učenika u svim školama unutar Županije je 1.400.

Splitsko-dalmatinska županija nabavlja također zaštitne maske za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola i srednjoškolce. Zahtjev je i bio da sat traje 40 minuta.

Primorsko-goranska županija osnivač je 32 osnovne, 30 srednjih škola i 4 učenička doma. U osnovnim školama kojima smo osnivači ima  9572 učenika dok  srednje škole pohađa 9100 učenika. U ovom trenutku se ne raspolaže s konačnim podacima.

‘Prije nego što su s razine resornog ministarstva donijete mjere o načinu organizacije nastavne u novoj školskoj godini, osigurali smo sredstva kako bi se za svu djecu i zaposlene pravovremeno nabavile zaštitne maske, dovoljne količine  dezinfekcijskih i higijenskih sredstava, beskontaktni toplomjeri, otirači za dezinfekciju i sve drugo što škole procijene da im je potrebno. Za tu namjenu izdvojit ćemo oko 400.000 kuna. Svaka škola samostalno nabavlja zaštitna sredstva, a uvažavajući  preporuke i mjere samostalno izrađuju modele nastave sukladno vlastitim organizacijskim, materijalnim i kadrovskim uvjetima.’ – kažu u Županiji.

Prvi dan nastave svečano se obilježava u OŠ dr. Andrija Mohorovičić u Matuljima  gdje je završena kapitalna investicija dogradnje 8 učionica i ostalih pripadajućih prostora ukupne površine 900 četvornih metara. Zahvaljujući toj investiciji škola prelazi na rad u jednoj smjeni. Iznos cjelokupne investicije od projektne dokumentacije, stručnih nadzora i izvođenja radova iznosi 12.000.000 kn. Polovicu tog iznosa financirala je Županija, a ostalih 50 posto sredstava osigurala je Općina Matulji.

Osim toga tijekom ljeta obavljeni su radove investicijskog održavanja na 30 škola i učeničkih domova ukupne vrijednosti  4.550.000 kn.

Također je nabavljeno dostavno vozilo za Ugostiteljsku školu Opatija koja je dobila status  Regionalnog centra kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva.

Županije je za sve osnovne škole u Gorskom kotaru nabavila kombi vozila za prijevoz učenika, taj vozni park sustavno obnavljamo, pa će tako kroz nekoliko dana novi kombi biti isporučen Osnovnoj školi dr. Branimira Mrakovčića u Ravnoj Gori.

U tijeku je izvođenje radova na kompletnoj rekonstrukciji, dogradnji i izgradnji školske sportske dvorane, kao i uređenja okoliša osnovne škole Jelenje-Dražice na Grobniku. Dograđuje se 11 novih učionica, redefinira kompletan prostor sa novih 2800 m2 bruto površine. Cijela investicija iznosi gotovo 40.000.000 kn, od čega Županija sufinancira 60% odnosno 24.000.000 kn. Ostatak iznosa sufinancirat će Općina Jelenje. Završetak radova bio bi 2 mjesec 2021. godine.

Županija se sprema za još jedan veliki projekt – izgradnje školske sportske dvorane Medicinske škole u Rijeci –naše najveće strukovne škole koja broji gotovo 800 učenika. Tijekom jeseni bit će raspisana javna nabava za izvođenje radova. Projektna cijena iznosi 11.000.000 kn. Ovu investiciju će u potpunosti financirati Primorsko-goranska županija.

Tijekom ljeta dobivena je i građevinska dozvola za izgradnju nove osnovne škole u Marinićima, procijenjene vrijednosti oko 60 milijuna kuna, kako bi se rasteretila  po broju djece  najveću županijsku osnovnu školu, Sveti Matej u Viškovu. Priprema se i dogradnja osnovne škole Ivana Rabljanina na otoku Rabu kako bi matična škola prešla na rad  jednoj smjeni. Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 15.000.000 kn. Dovršetkom tih investicija i posljednje četiri osnovne škole kojima je PGŽ osnivač imat će prostorne uvjete za organizaciju nastave u jednoj smjeni.

Osječko-baranjska županija, kao osnivač, osigurat će svim svojim osnovnim i srednjim školama potrebna zaštitna sredstva kao što su maske, dezinficijensi, toplomjeri, sredstva za higijenu i čišćenje itd.

Osječko-baranjska županija svake godine ulaže znatna sredstva za gradnju, obnavljanje i održavanje školskih objekata svih osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač.

Trenutno je u tijeku izgradnja športske dvorane u Osnovnoj školi Đakovački Selci, Selci Đakovački, dok su u planu sljedeći projekti:  Osnovna škola „Vladimir Nazor“, Đakovo (dogradnja škole); Osnovna škola „Ivan Goran Kovačić“, Đakovo (izgradnja glazbene škole); Osnovna škola Bilje, Bilje (dogradnja blagovaonice); Osnovna škola „Matija Gubec“, Čeminac (dogradnja blagovaonice); Osnovna škola „Matija Gubec“, Magadenovac PŠ Marijanci (izgradnja športske dvorane); Osnovna škola Miroslava Krleže, Čepin (izgradnja športske dvorane); Ekonomska škola „Braća Radić“, Đakovo (dogradnja škole i športske dvorane); Srednjoškolski đački dom Osijek, Osijek (dogradnja učeničkog doma).

Također je pokrenuta nabava radova na investicijskom održavanju Osnovne škole Josipa Jurja Strossmayera, Đurđenovac, Osnovne škole Josipa Antuna Čolnića, Đakovo, Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić, Koška te Srednje škole Valpovo, Valpovo, III. gimnazije Osijek, Osijek, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna Osijek, Osijek i Srednjoškolskog đačkog doma Osijek, Osijek.

Od velikih investicija izdvajaju izgradnju Srednje škole Donji Miholjac te izgradnju I. gimnazije Osijek gdje je u tijeku priprema dokumentacije za provođenje postupka javne nabave.

‘U odnosu na podatak o broju upisane djece u prve razrede u školskoj 2020./21. godini, ističemo da postupak upisa djece još uvijek traje te nemamo konačne podatke. Prema trenutnim saznanjima u osnovnim školama na području Osječko-baranjske županije u prve razrede upisano je oko 2360 učenika.’ – kažu u Županiji.

Šibensko-kninska županija osnivač je 12 srednjih i 14 osnovnih škola na svom području. Zbog epidemije izazvane koronavirusom  sve škole prilagodile su se na nove uvjete. Iz decentraliziranih sredstava po svakom učeniku nabavljene su po dvije perive maske te potrebna dezinfekcijska sredstva. Sukladno uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Ministarstva obrazovanja dogovoren je i način organiziranja nastave.

Svih 14 osnovnih škola, čiji je osnivač ŠKŽ, odlučilo se za Model A  (svi učenici pohađaju nastavu u školi).

U Osnovnoj školi Domovinske zahvalnosti u Kninu uz model A primjenjivat će se i model B mješoviti  (djelomično izborni predmeti sastavljeni od mješovitih skupina idu online /model C i to: vjeronauk, srpski jezik, njemački jezik i izvannastavne aktivnosti u višim razredima).

U OŠ Vodice uz model A, izborna nastava će se provoditi po modelu B (mješovite grupe učenika).

U Srednjim školama ŠKŽ nastava će se primjenjivati po modelu A.

U osnovnim školama koje rade u dvije smjene nastavni sat skraćen je za 5 minuta radi potrebnog vremena za provođenje dezinfekcije između dvije smjene.

Prijevoz učenika osnovnih škola organizirati će se na način kako je to propisano Uputama i Preporukama Ministarstva znanosti i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, što znači da će se angažirati dodatni broj autobusa ili drugih vozila, gdje je to potrebno. Dodatni angažman vozila značiti će i dodatni trošak, a prema prvim procjenama riječ je o povećanju od oko 30%.

U sve osnovne škole u Šibensko-kninskoj županiji u školskoj godini 2020./2021. upisano je 7.104 učenika, što je 66 učenika manje u odnosu na školsku godinu 2019./2020. Prvašića na razini županije upisano je 855, što je 15 manje nego prošle školske godine.  U srednje škole u ovoj školskoj godini upisano je 3.316 učenika, od toga 897 u prvi razred. U odnosu na prošlu školsku godinu, ove godine je 29 učenika više upisano u prve razrede srednjih škola.  Gimnazija Antuna Vrančića Šibenik, Tehnička škola Šibenik i Medicinska škola Šibenik su popunjene, a u ostalim srednjim školama u Šibensko-kninskoj županiji ukupno je ostalo 81 slobodno mjesto.

U proračunu za 2020. godinu za kapitalne projekte osnovnih škola osigurano je 1.560 031,00 kuna, a za kapitalne projekte srednjih škola 1.437 840,00 kuna. Gotovo sva sredstva su iskorištena i to za sanaciju krovišta i fasada te okolišnog prostora, uređenje sanitarnih čvorova u pojedinim školama, ali uloženo je i u sustav video nadzora te opremanje kabineta i učionica novim namještajem u osnovnim i srednjim školama.

I Brodsko-posavska županija financira nabavu zaštitnih maski, pa i za one od 1. do 4. razreda koji su u sustavu prijevoza. Kako nam kažu, riječ je sada o 21.210 maski. Nabavljeni su i beskontaktni toplomjeri, viziri gdje je bilo potrrebe… Inače, ove godine na području Županije u prvi razred je krenulo 1.234 mališana, u školama kojima je BPŽ osnivač.

Virovitičko-podravska županija kupit će 10.000 maski za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola, kojima je osnivač Virovitičko-podravska županija, te učenike srednjih škola.

Tako će Županija za 5.000 učenika, osigurati po dvije „perive“ maske, kao i dezinfekcijska sredstva.

Sve škole kojima je osnivač Požeško-slavonska županija, krenut će na nastavu po modelu A, što znači da se  učenici obrazuju u školi uz pridržavanje epidemioloških uputa. Ograničenja su takve prirode da prostorni i kadrovski uvjeti omogućuju provedbu obrazovnog procesa u školi uz poštivanje epidemioloških mjera. Zbog pojačanog procesa dezinficiranja učionica škole koje  će provoditi  nastavu u II smjene skratit će nastavni sata s 45 na 40 minuta. Od ukupno 11 osnovnih i 7 srednjih škola kojima je osnivač  Županija u jednosmjenskom radu  ostaju samo 4 osnovne škole. Produženi boravak organiziran je u dvije osnovne škole, a provodit će se također  prema epidemiološkim uputama. Prijevoz učenika provodit će se sukladno epidemiološkim uputama, što znači da će se  učenici  pridržavati mjera propisanih za javni prijevoz (nošenje maske koje je osigurao osnivač i održavanje fizičke distance), i autobusi će biti popunjeni s pola kapaciteta. Troškovi prijevoza bit će povećani obzirom da će isti broj učenika prevoziti  povećan broj vozila i uz veću frekvenciju vožnje jer  će nekoliko škola koje su provodile nastavu u jednoj smjeni prijeći na dvosmjenski rad.  U ovom trenutku još ne znamo koliko će to povećanje iznositi, ali u svakom slučaju svi troškovi bit će podmireni u cijelosti i u zakonskom roku. Na području Županije ukupno je 8.450 učenika, od čega je prvašića 599, odnosno 389 u školama kojima je osnivač Županija.

U Međimurskoj županiji u školu je krenuo više od  13 000 učenika osnovnih i srednjih škola, ode kojih 1 129 učenika prvih razreda osnovnih škola. U svim školama kojima je Međimurska županija osnivač osigurani su potrebni prostorni, tehnički, organizacijski i financijski preduvjeti sukladno Preporukama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i uputama Ministarstva znanosti i obrazovanja. „Po pitanju obrazovanja Međimurje je uvijek bilo prvo, korak ispred te predvodnik dobrih ideja, jasne strategije i kvalitetnog razmišljanja koje rezultiraju mnogim uspjesima naših učenika i škola. I ove godine želimo biti primjer kako se regionalna samouprava, u ovom slučaju, Međimurska županija odnosi prema svojim učenicima, zaposlenicima škola, prema obrazovanju općenito. Zato smo osigurali potpore kako bi što je više moguće rasteretili roditelje naših školaraca te smo ulagali u dogradnju, izgradnju i adaptaciju naših školskih ustanova kako bi osigurali što kvalitetnije uvjete za provođenje nastave.“, kazao je neki dan župan Međimurske županije Matija Posavec.

Međimurska županija je zajedno s udrugama osigurala financiranje osobnih asistenata koji će biti na raspolaganju od prvog dana nastave. Tako će za 93 učenika, od kojih 75 u osnovnim školama i 18 učenika u srednjim školama biti na raspolaganju 87 pomoćnika u nastavi.

Svaki učenik koji pohađa neku od srednjih škola u Međimurskoj županiji ili je iz Međimurske županije dobit će po 300 kuna za nabavku radnih materijala. Učenici, ovisno o školi i smjeru za koju se obrazuju imaju troškove nabavke materijala te će im uz predočenje računa novac biti vraćen u njihovim školama, odnosno u Županiji za one koji pohađaju srednju školu izvan područja Međimurja.

Nastavni sat u školama skratit će se za 5 minuta. U većini osnovnih škola formirani su razredni odjeli s manjim brojem učenika te je u školskim učionicama moguće nastavu organizirati uz poštivanje preporučene fizičke udaljenosti. U nekim će učionicama biti nužno primijeniti i fizičke pregrade, a nekoliko škola koje su radile u jednoj smjeni, rad će nastaviti u dvije. U razredima je osigurana tekuća, najčešće i topla voda te sva potrebna higijenska i dezinfekcijska sredstva.

Iako ni tehnički ni financijski za svaki razredni odjel nije moguće osigurati poseban autobus, u vozilima će se udaljenošću i rasporedom sjedenja osigurati razmak među učenicima različitih obrazovnih skupina.

Međimurska županija će za svakog učenika nabaviti po dvije tekstilne maske namijenjene višekratnoj uporabi i proizvedene sukladno propisanim tehničkim specifikacijama, što znači da će se nabaviti oko 27 000 maski. Učenici od 1. do 4. razreda će dobiti posebno izrađene maske s crtanim likovima radi lakše prilagodbe.

Većina  škola u Dubrovačko-neretvanskoj županiji radit će po modelu A. Škole s manjim brojem učenika nastavljaju održavati nastavu kao i do sada, a one s većim koje nisu mogle nastaviti s jednosmjenskom nastavom, organiziraju nastavu u dvije smjene. 13 škola je zatražilo suglasnost za skraćivanje nastavnog sata iz razloga kako bi se imalo dovoljno vremena za očistiti i dezinficirati prostorije između dvije smjene. Samo su se dvije škole odlučile za održavanje nastave po modelu B jer već rade u dvije smjene i nisu mogle drugačije organizirati nastavu. Dubrovačko-neretvanska županija je još početkom svibnja nabavila dozatore i dezificijense za sve škole koji su postavljeni na svim ulazima/izlazima školskih ustanova, a sada je osigurala i po 2 platnene maske za učenike od 5. do 8. razreda osnovnih škola i sve učenike srednjih škola.

 Već drugu godinu za redom Dubrovačko-neretvanska županija u svom proračunu osigurava 2.400.000 kuna za financiranje radnih materijala za sve učenike od 1. do 8. razreda osnovnih škola kojima je osnivač. Ove je godine u prve razrede osnovnih škola na području Dubrovačko-neretvanske županije upisano 1 199 učenika, od toga 758 u škole kojima je osnivač Dubrovačko-neretvanska županija.

Ove je godine završena rekonstrukcija Područne škole Lovište u Lovištu, te projekti energetske obnova Osnovne škole Fra Ante Gnječa u Staševici te Gimnazije Metković u Metkoviću. Prethodnih godina smo izvršili energetsku obnovu Osnovne škole Gruda na Grudi i Obrtničke i tehničke škole Dubrovnik u Dubrovniku, a već su pripremljeni projekti za energetsku obnovu Osnovne škole Don Mihovila Pavlinovića u Metkoviću i Doma učenica Dubrovnik u Dubrovniku koji će se prijaviti na Poziv „Energetska obnova zgrada i korištenje obnovljivih izvora energije u javnim ustanovama koje obavljaju djelatnost odgoja i obrazovanja“ čije raspisivanje po najavama očekujemo do kraja godine.

Nakon objavljenih uputa za organizaciju nove školske godine 2020./21. u uvjetima epidemije uzrokovane bolešću COVID 19 Zadarska županija odmah je organizirala sastanak s ravnateljima najprije srednjih, a potom osnovnih škola kojima je osnivač. Srednje škole vrlo su brzo i bez većih problema pripremile prijedlog za organizaciju nastave u novim uvjetima, koji u najvećem broju škola podrazumijeva i skraćenje nastavnog sata sa 45 na 40  minuta. Važno je reći kako strukovne škole i gimnazije imaju različit model nastave i u redovnim okolnostima. U strukovnim školama se odvija učionička i praktična nastava koja se ne odvija samo u školskim praktikumima, već i kod gospodarskih subjekata. Zato su strukovne škole mogle lakše organizirati A model i većina strukovnih škola je to prihvatila.

Najveći izazov u svemu ovome bila je organizacija prijevoza. Polovica srednjoškolaca dnevno putuje u Zadar, a potom od autobusnog kolodvora moraju doći do svoje škole. Bilo je potrebno uskladiti satnice, cijene, količinu vozila do Zadra i po Zadru. A tu je veliki posao odradio javni prijevoznik. Prijevoz kod osnovnih škola još je veći izazov. Zadarska županija geografski je jako razvedena i prijevoz u osnovnim školama podrazumijeva kompleksnu mrežu autobusnih linija. Npr. upisno područje Osnovne škole Nikole Tesle u Gračacu veće je površinom od cijele Međimurske županije. U novim uvjetima bilo je potrebno uskladiti za svaku osnovnu školu cijelu mrežu linija.  Manje je zahtjevno nabaviti potrebne materijale i sredstva: dezificijense, maske, pleksigase, toplomjere I drugo, jer smo to već dijelom I nabavili pred kraj prošle školske godine.

‘Županija je osigurala sredstva za dodatni prijevoz učenika i za sve dodatne materijale. Kod pojedinih osnovnih škola išli smo na nabavu jednosjednih klupa, kako bismo stvorili uvjete da učenici ostanu i dalje u jednoj smjeni, a time ostavrili uštede na prijevozu.’ – komentiraju u Zadarskoj županiji.

S obzirom na epidemiološku situaciju Zagrebačka županija odučila je svim osnovnoškolcima i srednjoškolcima koji pohađaju školu na području Županije prvog školskog dana osigurati po dvije pamučne perive maske. Radi se o 70.000 maski za oko 32.000 djece.

‘Budući da i ove godine država financira nabavu školskih udžbenika, Županija se okrenula svom davno zacrtanom cilju – nastavlja povećavati standard u prosvjeti kroz kapitalnu gradnju i energetsku obnovu objekata. Tako ćemo u naredne dvije godine realizirati čak 13 značajnih kapitalnih investicija u školstvu ukupne vrijednosti 140 milijuna kuna, od čega je 80 milijuna osigurano kreditom, a 60 milijuna kuna je predviđeno vlastitih sredstava Županije. S nešto većim iznosom, oko 62,2 milijuna kuna, energetski se obnavljaju zgrade četiriju škola s našeg područja. Bez obzira na koronakrizu Zagrebačke županije odlučila je nastaviti s intenzivnom gradnjom i energetskim obnovama u školstvu. Tako ćemo 2020. godinu pamtiti po početku radova na čak 5 novih školskih objekata. Radi se o izgradnji nove zgrade škole u općini Luka vrijednosti 17,7 milijuna kuna te dogradnji Osnovne škole Pušća u vrijednosti 13,7 milijuna kuna i dogradnji Osnovne škole Vladimir Nazor u općini Pisarovini vrijednosti 3,1 milijuna kuna. Osim škola, gradimo i dvije nove dvodijelne školske sportske dvorane – u općini Klinča Sela vrijednu 21 milijun kuna te u općini Bedenica vrijednu 18,7 milijuna kuna.’ – kažu u Zagrebačkoj županiji.

Koprivničko – križevačka županija je kao osnivač osnovnih i srednjih škola na području Županije, izuzev đurđevačkih, koprivničkih i križevačkih osnovnih škola kojima su osnivači gradovi, uputila dopis ravnateljima s Uputama vezanim uz organizaciju početka nastave 7. rujna.

Koprivničko-križevačka županija je kao osnivač u trenutnoj epidemiološkoj situaciji, predložila da svi učenici osnovnih i srednjih škola započnu nastavu fizički u školama odnosno da se nastava za sve učenike održava istovremeno.

Vodeći računa o sigurnosti naših učenika i zaposlenika u sustavu školstva, ali i Uputama u kojima je propisana obveza nošenja maski u pojedinim situacijama, kao i pojačana dezinfekcija ruku, Koprivničko-križevačka županija će za sve učenike i zaposlenike osnovnih i srednjih škola kojima je osnivač osigurati po dvije platnene maske (ukupno 18 tisuća komada) te osigurati sredstva za nabavu dezinficijensa i beskontaktnih toplomjera.

U dopisu je pojašnjeno i kako će u slučaju pogoršanja epidemiološke situacije i eventualne pojave žarišta u pojedinim sredinama, Stožer civilne zaštite Koprivničko – križevačke županije na prijedlog školske ustanove i uz suglasnost osnivača, donositi odluke i mjere pojedinačno za svako područje.

Što se tiče ulaganja u školstvo, Koprivničko-križevačka županija, unatoč izvanrednim okolnostima uzrokovanim koronavirusom,  u sektoru obrazovanja  nastavlja s investicijama u kapitalne projekte od kojih  je najveći i najznačajniji izgradnja pet školskih sportskih dvorana koje će Županija realizirati u suradnji s općinama.

Tako je ove godine krenula realizacija Programa izgradnje školskih sportskih dvorana na području općina Kloštar Podravski, Kalinovac, Sveti Petar Orehovec, Sveti Ivan Žabno i Rasinja, koji je snažno  podržala i Vlada RH odobrivši Županiji i općinama  suglasnost za kreditno zaduženje  u iznosu 65 milijuna kuna. Sredinom kolovoza svečano je potpisan prvi ugovor o početku izgradnje dvorane u Općini Sveti Ivan Žabno, a trenutno se aktivno provode aktivnosti  u pripremi dokumentacije za javnu nabavu i za ostale četiri dvorane.  Realizacija ovih  kapitalnih projekata će, osim osiguranja adekvatnih uvjeta za učenike, značajno povećati standard života te dati poseban impuls u razvoju cjelokupne društvene zajednice.

Drugi veliki projekt s kojim se kreće u realizaciju je  Centar kompetentnosti Koprivničko-križevačke županije ukupne vrijednosti 60 milijuna kuna  za koji je dovršena projektna dokumentacija. Projektom, za koji su osigurana bespovratna sredstva iz europskih fondova,  će se unaprijediti infrastruktura Obrtničke škole Koprivnica i Strukovne škole Đurđevac te razviti novi školski kurikulum u sektoru elektrotehnike i računalstva što će omogućiti pristup kvalitetnom učenju temeljenom na radu te razvoj kompetencija radne snage i budućih zaposlenika lokalnih i regionalnih tvrtki.

Uz ove kapitalne investicije, Koprivničko-križevačka županija  radi i na brojnim manjim zahvatima čime se nastavlja kontinuirano ulaganje u školsku infrastrukturu.

Županija kao osnivač brine o čak 18 matičnih osnovnih škola  i 43 područne škole, osam srednjih škola i Učeničkom domu Križevci u kojima znanje stječe preko 7.000 učenika. Veliku pozornost Županija posvećuje i najmlađim školarcima pa je tako i ove godine prije službenog početka školske godine  za  969  učenika prvih razreda, u suradnji sa Županijskom upravom za ceste, u tradicionalnom višegodišnjem projektu osigurala i podijelila zaštitne prsluke čime je poslana poruka da je sigurnost djece na prvom mjestu  te je upućen apel vozačima da budu na oprezu u blizini škola.

Karlovačka županija je u proračunu osigurala oko 120 000 kuna za nabavu platnenih maski za sve učenike i zaposlenike u osnovnim i srednjim školama kojima je osnivač, a za tu priliku nabavljeno je oko 16 000 maski.

Sukladno povoljnoj epidemiološkoj situaciji u Karlovačkoj županiji, prijedlog Županije kao osnivača je da svi učenici osnovnih i srednjih škola započnu nastavu fizički u školama. Ukoliko dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, odnosno ako se pojavi žarište u određenoj sredini, neće se zatvarati sve škole već će se po preporuci Stožera CZ KŽ, uz suglasnost osnivača, donositi odluke i mjere pojedinačno za svako područje.

Stav je da se nastava pokuša  održati u jednoj smjeni.

Sisačko–moslavačka županija će za škole kojima je osnivač osigurati maske i za učenike i za zaposlenike sukladno uputama HZJZ-a. Isto tako škole su upućene da kupe dezinfekcijska sredstva sukladno potrebama.

Ukupna financijska sredstva potrebna za realizaciju navedenog troška predviđena su u iznosu od 300.000,00 kuna.

Županija će prilagoditi i prijevoz učenika sukladno prikazanim potrebama škola uvođenjem dodatnih linija i autobusa ali ponudu prijevoznika za navedeni trošak još uvijek nije poznat.

U objekte školstva županija u ovoj godini ulaže više od 55 milijuna kuna i to 36 milijuna kuna u energetsku obnovu (17 škola), obnovu školskih igrališta (Gimnazija Sisak, Tehnička škola Kutina i Osnovna škola Vladimir Nazor, Topusko), obnovu športske dvorane brezovica, dogradnju školskih kuhinja (I. osnovna škola Petrinja) te druge manje i veće investicije (kupovina informacijsko – komunikacijske opreme, sanacija sanitarnih čvorova itd.).

Osnovne škole na području Sisačko-moslavačke županije, njih 37 te jednu osnovnu glazbenu školu prethodne školske godine 2019./2020. pohađalo je ukupno 11.110 učenika. Ove školske godine 2020./2021. bilježimo 10.891 učenika, što je za 219 učenika manje.

Što se tiče upisa u prve razrede, prethodne školske godine upisano je 1336 učenika, za razliku od ove kada je upisano 1186 učenika, što je za 150 učenika manje.

Srednje škole kojima je osnivač Sisačko-moslavačka županija, njih 13 te dvije glazbene škole, prethodne školske godine pohađalo je 4545 učenika. Ove školske godine 2020./2021. bilježimo 4557 učenika, što je za 12 učenika više.

Nastava je u 46 osnovnih i srednjih škola Varaždinske županije počela za više od 16 tisuća učenika, pri čemu će većina na nastavu i dalje ići u jednoj smjeni, dok će se u 13 škola mijenjati način rada prelaskom u dvije smjene. „Hibridni“ model će imati samo dvije škole, i to za više razrede s tri dana boravka u školi i dva dana kod kuće te obrnuto.

– U Varaždinskoj županiji je 16.000 učenika i dvaput više roditelja, a tu su i bake i djedovi, čime je ova tema iznimno značajna za više od 50 tisuća građana. Koliko čujemo i vidimo iz javnih rasprava, Hrvatska nije u potpunosti spremna za početak nastave u uvjetima epidemije koronavirusa. To se odnosi i na nas iako je Varaždinska županija u vrhu po razini spremnosti i opremljenosti. No, za razliku drugih, mi jednostavnije svladavamo izazove i probleme jer imamo uvjete za 94 posto učenika u jednosmjenskoj nastavi, dvaput više od hrvatskog prosjeka, a zahvaljujući ulaganjima u izgradnju i dogradnju prije 15-ak godina. Ta ulaganja već su potvrdila svoju obrazovnu i društvenu korist, a sada su posebno značajna i u zdravstvenom smislu – istaknuo je neki dan župan Radimir Čačić.

Varaždinska županija će snositi sve povećane troškove poslovanja, kao što su dodatni troškovi prijevoza te viši troškovi energenata za škole koje će početi raditi u dvije smjene, napomenuo je. Ujedno će se osigurati po dvije platnene maske za svakog učenika i svakog djelatnika. Ukupno je riječ o 40.000 maski, 23.000 za osnovne i 17.000 za srednje škole. Za osnovne škole će se šivati u Zaštitnoj radionici Srednje strukovne škole, a za srednje škole u tvrtki Varteks.

Na novi način rada prelazi ukupno 8 osnovnih i 5 srednjih škola. Osam OŠ koje su radile u jednoj smjeni, a sada prelaze na rad u dvije smjene su: osnovne škole u Brezničkom Humu, Sračincu, Svetom Đurđu, Varaždinskim Toplicama, Vidovcu, Knegincu Gornjem, Ludbregu i Novom Marofu, zajedno s područnom školom u Remetincu. Hibridnu nastavu u kojoj se razred dijeli u dvije grupe, pri čemu je jedna kod kuće, a druga u školi, za više razrede imat će OŠ „Ivana Kukuljevića Sakcinskog“ u Ivancu i OŠ „Gustav Krklec“ Maruševec. Od 13 srednjih škola čiji su osnivači, na novi način rada u dvije smjene prelaze: Prva gimnazija, Druga gimnazija Varaždin, Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola te Strojarska i prometna škola, a u dvije smjene sada u potpunosti prelazi i Gospodarska škola Varaždin.

Od ukupno 16.379 učenika, njih 9.513 se odnosi na 33 osnovne škole čiji osnivač je Županija, a njih 6.866 na 16 srednjih škola (13 županijskih, 3 privatne i jedna vjerske zajednice).

Župan Ličko-senjski dr. Darko Milinović zatražio je suglasnost resornog ministarstva da se školski sat u prvom tjednu skrati za 10 min, a za Osnovnu školu dr. Franje Tuđmana Korenica za 5 minuta i nadalje, radi omogućavanja vremena potrebnog za čišćenje i dezinfekciju prostorija i pripreme za drugu smjenu.

S obzirom na povoljnu epidemiološku situaciju na području Ličko-senjske županije  škole će zatražiti nadležne lokalne stožere, uz suglasnost Ličko-senjske županije, da učenici od 5. – 8. razreda osnovne škole i učenici srednjih škola, ne moraju nositi maske.

Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar naveo je neki dan da su osigurane maske za učenike i nastavnike, dezinfekcijska sredstva te prijevoz po novim epidemiološkim uvjetima.

‘Kako su ovo izuzetno veliki troškovi, s nadležnim ministrom moramo čim prije imati jedan ozbiljan sastanak oko načina financiranja ovih dodatnih troškova.  Zbog povećanog broja odlaska i dolazaka rasti će troškovi prijevoza, a samo maske za početak školske godine koštaju gotovo 100.000 kuna. S druge strane Vlada ide u izmjenu poreza na dohodak prema kojim jedinice lokalne i regionalne samouprave gube između 3,5 i 4 milijarde kuna.’ – poručio je župan Kolar.

Više od 4.000 učenika ima osiguran prijevoz do škola te se je zbog nove epidemiološke situacije morao povećati broj dovoza i odvoza, neke linije su promijenjene a  neke nove uvedene. Sami troškovi prijevoza povećani su za čak 1.700.000 kuna te on na godišnjoj razini sada iznosi 13.600.000 kuna. Županija je u prvom valu nabavila 33.000  platnenih maski, svaki će djelatnik i djelatnica te učenik i učenica na početku školske godien dobiti po dvije maske. Nabavljeno je i više od 2.000 litara dezinficijensa za ruke, kao i dezinficijens za prostor i namještaj. I ta dezinfekcijska sredstva i viziri nabavljeni su kroz donacije. Dezinficijens je donirala Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, dok su viziri izrađeni u Srednjoj školi Krapina i Srednjoj školi Oroslavje

U Krapinsko-zagorskoj županiji ima 13.685 učenika, od čega njih 9.369 u osnovnim školama i 4.316 u srednjim školama, odnosno ukupno 117 manje nego prošle školske godina. Učenika prvih razreda ima 1.089, odnosno sedamdesetak manje nego prošle školske godine. Broj zaposlenih u osnovnim i srednjim školama je 2.233, dok pomoćnika u nastavi ima 118.

U KZŽ 90% škola odlučilo se je za model A, a model B, prema kojem se dio nastave održavati u školi te dio online, odabralo je 10% škola – to su velike škole i one koje nemaju organizacijske mogućnosti za model A. Model C, odnosno kompletnu online nastavu, će primjenjivati škole za one učenike koji imaju kronične ili teže bolesti i za koje je prevelik epidemiološki rizik  da nastavu pohađaju u školi. Dio škola prelazi iz jedne u dvije smjene, tako da će sada dvosmjenska nastava biti u 70% škola, a jednosmjensku u 30%.

I ove godine je Županija  zajedno s općinama i gradovima osigurala sredstva za radne bilježnice.

Grad Zagreb, koji ima status županije, kako je poručio gradonačelnik Milan Bandić, dočekale su nove ili  obnovljene školske zgrade, dvorane, učionice te nova oprema, a neki pak  nastavu moraju pohađati na drugoj adresi, u školi koja nije vaša matična. Grad Zagreb je i ove školske godine osigurao besplatne udžbenike i druge obrazovne materijale (radne bilježnice, kutije za tehničku kulturu i sl.) za sve zagrebačke osnovnoškolce i srednjoškolce.

Nadalje, radi očuvanja zdravlja i sigurnosti svih učenika i djelatnika te sprječavanja stvaranja dodatnoga financijskog tereta za svoje građane, Grad Zagreb je svim školama osigurao  zaštitne maske, dezinfekcijska sredstva i drugu zaštitnu opremu za sve učenike i djelatnike te će to nastaviti činiti i u buduće. 

U osnovne škole Grada Zagreba i ove se godine upisuje više od 8 000 prvašića. (L.K.)

 

Moglo bi vas zanimati

Od 1.273 kategoriziranih turističkih objekata tek 6 posto je s pet zvjezdica –...

Istra najposjećenija destinacija u pet ovogodišnjih mjeseci, Virovitičko-podravska ostvarila najveći rast broja noćenja

U prvom tjednu trećeg mandata župana Igora Androvića pokrenuti projekti vrijedni 35 milijuna...

Paško Rakić preuzeo dužnost župana Šibensko-kninske županije: Prioritet su gradnja brze ceste Šibenik-Drniš-Knin,...