Lokalne jedinice već neko vrijeme upozoravaju na izgubljenih oko 4 milijarde kuna sredstava zbog porezne reforme. Dodatno se i bore s posljedicama korona krize i pada gospodarske aktivnosti, ali i većih troškova koji su nastupili početkom ove školske godine, zbog nabave zaštitnih maski, dezifencijensa…te prijevoza učenika. Pregovori ministarstva financija i lokalnih jedinica se vode oko mogućih modela kompenzacijskih mjera, uskoro će biti i poznati, a vjerojatno neće biti kao lani kroz izravnu financijsku pomoć.
‘Kriza nužno nameće da svi podnesemo dio tereta, ali je neophodno ublažiti udar na županije kojima porez na dohodak čini 80% prihoda. Promjenama Zakona o financiranju jedinica lokalne i područne samouprave u „lokal“ je došlo oko 3,3 milijarde kuna više. Ipak, najavljenim izmjenama poreza na dohodak (podizanje neoporezive osnovice, izuzimanje mladih i smanjenje stopa) iz lokalnih će blagajni doslovno uzeti od 3,5 do 4 milijarde kuna. To je nenadoknadiv gubitak i u ovom trenutku se vode pregovori između ministarstva i predstavnika jedinica lokalne i područne samouprave o mogućim modelima kompenzacije za izgubljena sredstva. Budući da je g. Marić naveo da PDV nije predmet diskusije, ostaje samo vidjeti koje su ostale mogućnosti da se kompenziraju lokalni minusi koji će biti još veći zbog općeg pada gospodarske aktivnosti.’ – kaže župan Šibensko-kninske županije i predsjednik Hrvatske zajednice županija Goran Pauk.
Ministar financija Zdravko Marić samo kratko odgovara ‘da će sve biti jasno ovih dana.’ U posljednje vrijeme govori da se neće okrenuti leđa županijama, gradovima i općinama te da se ide u smjeru funkcionalne decentralizacije, a ne fiskalne decentralizacije.
Podsjetimo, od početka sljedeće godine smanjit će se stopa poreza na dohodak sa 24% na 20% te sa 36% na 30% za veća primanja građana. Također i stopa poreza na dobit s 12% na 10% za 93% tvrtki koja imaju godišnji prihod do 7,5 milijuna kuna.
Inače, u prošlom mandatu i primjenom od početka 2018. godine donesen je novi Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave temeljem kojega su gradovi, općine i županije u 2019. u odnosu na 2017. ostvarile 3,35 milijardi kuna više prihoda, odnosno oko 30% više u odnosu na 2017. godinu.
Lani je pak Vlada uslijed izmjena zakona o porezu na dohodak uvela kompenzacijske mjere tj. izravnu novčanu pomoć za županije. Prema za sada izglednim razgovorima, očito se ovaj puta ide u drugom smjeru. (L.K.)