Za subvencije obrtnicima u 2020. najviše su, per capita, izdvojile Krapinsko-zagorska, Virovitičko-podravska, Sisačko-moslavačka, Zagrebačka i Brodsko-posavska županija, a iz proračuna je najviše izdvojila Zagrebačka županija. Pokazuje to analiza koju smo napravili na temelju službenih podataka Ministarstva financija o izvršenju proračuna. 

Zbog COVID-19 sve su županije prije dvije godine povećale sredstva za potporu gospodarstvu, pa tako i obrtnike. Upravo je poljuljana situacija u mnogim tvrtkama lani utjecala na pojačano otvaranje obrta, a njihov trend rasta pokazuju i službeni podaci.

Uz najviše obrtnika kao što su frizeri, krojači, električari.. županije se okreću i potporama  tradicionalnim obrtima, a posebno onima koji se odnose na zahtjeve na tržištu rada. Iako im broj raste, ipak oni još čine mali dio ukupne radne snage, pa je i udjel u proračunima za njihove potpore do 1 posto. No, velik je interes za pokretanjem vlastitog posla, znači i obrta, zbog poticaja koji se mogu dobiti od države, a danas i većoj pristupačnosti sredstava koje daje država, pa do onih iz EU.

Podaci Ministarstva financija o izvršenju proračuna u 2020. pokazuju da je najviše sredstava, gledajući po glavi stanovnika, za obrtnike izdvojila Krapinsko zagorska županija – 29,48 kuna po stanovniku. Slijedi Virovitičko-podravska s 28,42 kune, Sisačko-moslavačka s 19,41 kunu, Zagrebačka županija s 19,08 kuna i Brodsko-posavska 17,37 kuna. Gledajući udjel u proračunu koji je bio namijenjen za obrtnike, tada je vodeća bila Zagrebačka županija s udjelom od 0,60 posto, Krapinsko-zagorska sa 0,42 posto, Virovitičko-podravska sa 0,40 posto, Splitsko-dalmatinska 0,30 posto i Sisačko-moslavačka 0,29 posto.

Primorsko-goranska županija je imala najbolji trend rasta subvencija obrtnicima, za preko tisuću posto u odnosu na 2019. godinu. Zagrebačka županija je imala rast od preko 700 posto, Brodsko-posavska iznad 200 i iznad 100 posto Varaždinska i Splitsko-dalmatinska županija. U odnosu na 2017. godinu u rastu predvodi Zagrebačka županija, koja je za obrtnike izdvojila preklani preko tisuću posto više nego 2017., slijedi Varaždinska s rastom od preko 300 posto te Šibensko-kninska, Primorsko-goranska i Osječko-baranjska s rastom iznad 100 posto.

Krapinsko-zagorska županija imala je u 2020. godini najveći iznos subvencija po stanovniku, 29,48 kuna, a ukupno je u proračunu bilo izdvojeno za tu namjenu 0,42 posto.

Nedavno je župan Željko Kolar, govoreći o mjerama za gospodarstvo i poljoprivredu, istaknuo je da one obuhvaćaju sufinanciranja kamata, potpore korisnicima Poduzetničkog inkubatora,  financiranje logističke potpore, financiranje rada Turističke zajednice, razvojne i energetske agencije te potpore Obrtničkoj i Gospodarskoj komori i tradicijskim obrtima. ‘Pola milijuna kuna smo osigurali za potporu gospodarstvu od COVID – a 19, ako će koja djelatnost biti posebno ugrožena  eventualnim mjerama Stožera da možemo pomoći, i naravno, tu su programi vezani za proizvodnju zagorskih mlinaca. Vjerujem da ćemo s ovom grupom potpora biti dobra podrška našem gospodarstvu u 2022. godini. Lani smo imali 161 otvoreni novi obrt i otvoren veći broj firmi’ – rekao je župan.

Inače, u planu ovogodišnjeg proračuna za poduzetnike i obrtnike koje nisu u vlasništvu Županije plan je izdvojiti 9,1 milijun kuna potpora. Najveći dio od 6 milijuna odnosi se na unapređenje konkurentnosti, a u što ulaze potpore za tradicijske obrte, sufinanciranje nastupa na sajmovima, potpora proizvođačima zagorskih mlinaca, start up tvrtkama te potpore vezane za COVID 19.

Sa 28,42 kune po stanovniku za subvencije obrtnicima Virovitičko-podravska županija je preklani bila druga županija, a treća gleda li se udjel izdvojenih proračunskih sredstava za obrtnike, koji je bio 0,40 posto. 

Virovitičko-podravska županija u okviru svog djelokruga učešćem vlastitih proračunskih sredstava sustavno brine o unapređenju politike i mjera poticanja razvoja malog i srednjeg poduzetništava, jasno osviještena činjenicom da u području regionalnog razvoja i planiranja aktivnosti programa i potpora kojima će se direktno utjecati na gospodarsko kretanje i razvoj gospodarstva može izravno utjecati na razvoj kvalitetnog i konkurentnog gospodarskog okruženja.

Virovitičko-podravska županija u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja provodi  program kreditiranja pod nazivom “Lokalni projekt razvoja – malog gospodarstva 09” u čiju realizaciju je uključeno osam poslovnih banaka na području Virovitičko-podravske županije s ukupnim kreditnim potencijalom u iznosu od 96.500.000,00 kuna. Subvenciju kamata po ovom kreditnom programu koriste poduzetnici koji su registrirani isključivo za proizvodnu djelatnost ili proizvodni obrt bez obzira na sjedište odnosno prebivalište, a koji ulažu na području Virovitičko-podravske županije.

Županija je u suradnji s  Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja kao jednu od razvojnih aktivnosti gospodarskog jačanja poduzetništva provodi Program poboljšanog kreditiranja poduzetništva i obrta pod nazivom „Kreditom do uspjeha 2014“. Korisnici sredstava subvencije kamata na poduzetničke kredite po ovom Programu su mikro, mali i srednji subjekti malog gospodarstva (d.o.o., j.d.o.o., obrti i profitne ustanove) koji ulažu na području Virovitičko-podravske županije. Ukupni kreditni potencijal sukladno Odluci Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja za VPŽ iznosio je 30.000.000 kuna.

– Virovitičko-podravska županija je u 2020. godini u suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak (HBOR) osigurala financijska sredstva za subvenciju kamate na poduzetničke kredite  te pozvala sva trgovačka društva, obrte, fizičke osobe koje samostalno obavljaju djelatnost, obiteljska poljoprivredna gospodarstva (OPG), zadruge i ustanove koje ulažu na području Županije neovisno o sjedištu, odnosno prebivalištu, kao prihvatljive korisnike da sudjeluju u programu “Poduzetništvo mladih, žena i početnika”. S ciljem poticanja poduzetništva na području Županije, kreditna sredstva za korisnike kredita osigurat će HBOR izravno ili posredstvom poslovnih banaka, a sredstva subvencije kamate korisnicima kredita će osigurati Županija. Županija za navedene kredite subvencionira kamatnu stopu u visini od 2,00%. Tako, s ovom kreditnom linijom, za krajnjeg korisnika, kamata iznosi „nula posto“. Virovitičko-podravska županija subvencionira kamatu svim mikro, malim i srednje velikim poduzetnicima koji su prethodno ostvarili pravo na korištenje jednog od HAMAG BICRO zajmova za obrtna sredstva (ESIF mikro zajmovi i COVID-19 zajmovi) u 2020. godini. Županija subvencionira puni iznos kamate od 0,25% za COVID-19 zajmove za obrtna sredstva odnosno kamatu od 0,5% za ESIF mikro zajmove za obrtna sredstva, u cijelom periodu otplate kredita – naglasio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

U cilju očuvanja radnih mjesta i likvidnosti obrtnika, a zbog nemogućnosti obavljanja njihovih djelatnosti uslijed pandemije koronavirusa, Virovitičko-podravska županija je 2020. godine usvojila interventnu mjeru kojom će pomoći mikro poduzetnicima u djelatnostima pogođenima koronavirusom kojima je bio zabranjen rad i koji su ostvarili pravo na novčanu naknadu od strane Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Jednokratna novčana pomoć isplaćena je 315 korisnika (podnositelja zahtjeva koji su ispunjavali uvjete Javnog poziva). Ukupno isplaćene jednokratne pomoći 567.000 kuna.

– Virovitičko-podravska županija subvencionira troškove korištenja poslovnog prostora u Poduzetničkim inkubatorima te je to direktna mjera odnosno instrument kojim se na regionalnoj razini nastoji potaknuti brži razvitak malog gospodarstva s ciljem novog zapošljavanja, povećanja konkurentnosti gospodarstva i gospodarskog rasta u cjelini, kroz bespovratnu potporu gospodarskim subjektima koji na području Virovitičko-podravske županije svoje djelatne aktivnosti obavljaju u prostoru Poduzetničkog inkubatora na području županije, a za koji plaćaju trošak najma – podcrtao je pročelnik za gospodarstvo i poljoprivredu Virovitičko-podravske županije, Bojan Mijok.

Inače, temeljem Sporazuma Virovitičko-podravske županije i HOK-Obrtničke komore VPŽ o provedbi projekta u svrhu očuvanja tradicijskih obrta, Virovitičko-podravske županija dodjeljuje potpore tradicijskim obrtima. Pravo na podnošenje prijava odnosno dobivanje potpore imaju obrtnici sa sjedištem obrta na području Virovitičko-podravske županije koji se u radu služe alatima i priborom na način uobičajen od davnina, izrađuju proizvode u malim serijama, a mogu se koristiti i novijim tehnologijama samo u pojedinim fazama rada. Treću godinu zaredom Virovitičko-podravska županija u suradnji s Hrvatskom obrtničkom komorom VPŽ dijeli bespovratne potpore tradicijskim obrtima. 2019. godine je bilo 12, 2020. godine 18, a 2021 godine 31 korisnik. Ukupan iznos dodijeljenih potpora premašuje 180.000 kuna te je i u 2022 godini planiran u iznosu od 50.000 kuna.

Osim toga, Virovitičko-podravska županija je po prvi puta 2021. godine raspisala natječaj za dodjelu bespovratnih sredstava poduzetnicima po Programu potpora male vrijednosti za poticanje razvoja poduzetništva na području Virovitičko-podravske županije. Potpora se dodjeljuje za ulaganje u osnovnu imovinu, odnosno za nabavku strojeva, opreme ili alata, nabavu računalne opreme, te računalnih programa i sustava. Prihvatljivi prijavitelji su mikro ili mali poduzetnici koji imaju sjedište na području Virovitičko-podravske županije. Najviši iznos bespovratnih sredstava po pojedinom korisniku je 50 posto iznosa prihvatljivih troškova, odnosno najviše do 15.000 kuna po korisniku.

Direktnim mjerama usmjerenim na ciljane strukture gospodarskih sektora nastoji se potaknuti brži razvitak malog i srednjeg poduzetništva s ciljem novog zapošljavanja, povećanja konkurentnosti gospodarstva i gospodarskog rasta u cjelini, zaključuju u Županiji, u kojoj je prema podacima Ministarstva gospodarstva lani broj obrta u odnosu na 2020. povećan za 85.

Sisačko-moslavačka županija je u 2020. godini za subvencije izdvojila 19,41 kunu po stanovniku Županije, odnosno 0,29 posto udjela u proračunu.

Inače, ta je Županija lani imala i izuzetno velik porast obrta, za 8,09 posto u godinu dana. Krajem 2020. bilo ih je 2.325, a krajem prošle godine 2.513.

‘Dio programa usmjerit ćemo prema strukovnom obrazovanju, promociji upisa učenika u obrtnička zanimanja, stipendiranju, majstorskim ispitima… Želimo postaviti čvrste temelje za jačanje gospodarstva. Pred nama su velike mogućnosti korištenja europskih sredstava i u tome će svi koji će tražit pomoć, imati konkretnu potporu.’ – izjavio je lani župan Ivan Celjak.

U svrhu doprinosa stvaranja što povoljnijeg okruženja za razvoj malog gospodarstva i turizma lani je Županija u svom proračunu osigurala 13,3 milijuna kuna za provedbu 13 direktnih i indirektnih poticajnih mjera za svoje gospodarstvenike.

Tako su primjerice potpisani ugovori o potpori tradicijskih i umjetničkih obrta. Kroz mjeru Kapitalne pomoći za nove investicije u proizvodnji sufinanciraju se kapitalne pomoći otvaranju novih obrta i  mikro trgovačkih društava te opstojnost postojećih koji djeluju na području Sisačko-moslavačke županije, a bave se proizvodnom djelatnošću. Kroz mjeru subvencije kamata na poduzetničke kredite- županijski poduzetnički krediti omogućava se pokretanja između ostalog i novih obrta. Od ove godine u ponudi će biti i beskamatni krediti kroz subvencioniranje kamate putem linije iz HBOR-a i HAMAG BICRO.  Izdvajaju se i sredstva za sufinanciranje obrazovanja za potrebe obrtništva.

Brodsko-posavska županija  je preklani po stanovniku izdvojila 17,37 kuna za subvencije obrtnicima, a svrstala se je i u vodećih pet po rastu sredstava za subvencije u odnosu na 2019. godinu, za 218,31 posto.

Prema podacima Ministarstva gospodarstva Županija je imala i jedan od najvećih rasta broja obrta u 2021. godini, za 8,76 posto, odnosno sa 2.250 u 2020. na lanjskih 2.447.

Sredinom prošle godine potpisani su 2 milijuna kuna vrijedni  ugovori o dodjeli bespovratne potpore za očuvanje i unaprjeđenje poslovne aktivnosti za mikro i male subjekte. U Planu razvoja Brodsko-posavske županije koje je izrađeno za razdoblje do 2027. godine, velik se naglasak stavlja na jačanje gospodarstva, pa tako i obrta, tu su i mjere samozapošljavanja i zapošljavanja, praćenje trendova na tržištu rada, posebno poslove budućnosti, prilagođavanju programa obrazovanja prema potrebama tržišta rada te pokretanje sustava pravovremenog informiranja o mogućnostima zapošljavanja, osiguranje potpora ili olakšica za otvaranje poduzeća i/ili novih radnih mjesta, što se  posebno odnosi na sustav poticanja deficitarnih zanimanja te razvoj i provedba programa za poticanje ženskog poduzetništva.

Zagrebačka županija je izdvojila 0,60 posto proračunskih sredstava u 2020. godini za obrtnike, što je najviše u odnosu na ostale županije, a među vodećima je po iznosu potpora u odnosu na broj stanovnika, 19,08 kuna, te rastu sredstava u odnosu na 2019. godinu, 743,15 posto, ali i vodeća po rastu u odnosu na 2017. godinu, 1.406,29 posto.

Uslijed korona krize i raznih ograničenja koja su se uvelike reflektirala na gospodarstvo Zagrebačka županija je preklani rebalansom proračuna povisila  iznos bespovratnih sredstava za poduzetnike za 97 posto u odnosu na plan s početka 2020. godine te je svojim poduzetnicima u 2020. godini dodijelila rekordnih 13,7 milijuna kuna. Uz „tradicionalne“ potpore za konkurentnost u ukupnom iznosu od 9,7 milijuna kuna, Županija je dodijelila i bespovratne potpore za očuvanje i poticanje poslovne aktivnosti za mikro subjekte čiji je rad bio obustavljen zbog lockdowna. Temeljem tog natječaja Zagrebačka županija je isplatila bespovratne potpore u iznosu od 4 milijuna kuna.

I u 2021. godini nastavilo se s bespovratnim potporama poduzetnicima, a one su kreirane kako bi se  pomoglo poduzetnicima koji su i dalje imali ograničenja za rad, a novina je bila raspisivanje natječaja koji je bio namijenjen poduzetnicima početnicima. Poticanje poduzetništva nastavit će se i u 2022. godini, a za tu namjenu u proračunu je osigurano 7 milijuna kuna.

S proračunskim udjelom od 0,30 posto za subvencije obrtnicima u 2020. godini  u top pet je Splitsko-dalmatinska županija, kao i po rastu sredstava za subvencije, za 114,42 posto u odnosu na 2019. godinu.

Prema prijedlogu ovogodišnjeg proračuna, za razvoj malog i srednjeg poduzetništva namijenjen je iznos od 13,5 milijuna kuna.

Neki dan održana je radionica za obrtnike, na kojoj su se prezentirale mogućnosti raznih financiranja –  bespovratna EU sredstava u novom programskom razdoblju, natječaj Grad Splita i Splitsko-dalmatinske županije, zeleni i digitalnim projekti i u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost, financijski instrumenti HBOR-a te razne mjere za zapošljavanje i samozapošljavanje.

Prema podacima Ministarstva gospodarstva na kraju prošle godine u Županiji je bilo 12.247 obrta, a preklani 11.524, odnosno broj je povećan za preko 700 obrta.

Primorsko-goranska županija povećala je u odnosu na 2019. subvencije obrtnicima za 1.189,76 posto, no uz izuzetak te 2019. godine, ranijih godina su sredstva bila veća, pa je tako u odnosu na 2017. taj rast 138,20 posto.

Za ovu godinu u proračunu je za poticaje obrtnicima predviđeno 1.722.483 kuna a lani je isplaćeno 2.130.000 kuna.

Godina 2020. je i u toj Županiji bila u znaku pomoći gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa koje ja snažno  utjecala na gospodarske aktivnosti u Županiji, naročito promet, turizam, ugostiteljstvo, trgovinu na malo te uslužne obrte pa je ocijenjeno da su potrebne nove prilagođene  mjere na županijskoj razini  kojima bi se  zbog smanjene poslove aktivnosti ublažile ekonomske posljedice, problem nelikvidnosti, potaknulo poslovanje i konkurentnost poduzetnika u sektoru malog gospodarstva..

Županija  je odmah  reagirala i već je krajem travnja župan Zlatko Komadina donio  je Odluku o provedbi mjera. Tako su za  poduzetnike i inovatore iz svih djelatnosti (osim poljoprivrede) osigurane potpore u iznosu od 9,6 milijuna kuna do kraja 2020, a zajedno s poljoprivrednicima i subvencioniranim kamatama usmjereno je više od 12 milijuna kuna izravnih bespovratnih potpora.

Značajno je napomenuti da je Primorsko–goranska županija tada jedina  Županija koje je  na taj način izašla u susret poduzetnicima i omogućila refundiranje troškova u cijelosti (bespovratnu potporu do 40.000 kuna) za investicije nastale prije epidemije  i to u vrijeme kad je pomoć poduzetnicama  bila najpotrebnija da bi održali poslovanje i likvidnost i sačuvala se radna mjesta.

Slične, prilagođene potpore su nastavljene i lani, a plan za ovu godinu predviđa nešto manje sredstava. Lani je i povećan broj obrta, prema podacima Obrtnog registra na kraju prošle godine bilo ih je 9.329, a preklani 8.727.

U odnosu na 2017. godinu, u 2020. Šibensko-kninska županija je za 155,66 posto povećala sredstva za subvencije obrtnicima.

Šibensko-kninska županija je, u 2020. godini kao odgovor na pandemiju izazvanu virusom COVID-19, radi osiguranja likvidnosti poduzetnicima osigurala dodatni kreditni potencijal za provedbu županijskog Programa kreditiranja poduzetnika (ukupno 30.000.000 kuna) te je povećala iznos sufinanciranja kamatne stope od strane županije i visinu kredita za obrtna sredstva; tako da poduzetnici, uz fiksnu kamatnu stopu i uz subvenciju Šibensko-kninske županije mogu osigurati financijska sredstva po kamatnoj stopi od 0 do najviše 0,7 postotna poena (ovisno s kojom bankom posluju) za investicijska ulaganja te od 0,5 do najviše 1,2 postotna poena za obrtna sredstva. Ta sredstva koristila su i obrtnici. Također se i sve mjere odnose zajedno za poduzetnike i obrtnike. Lani je tako za obje skupine osigurano 1,25 milijuna kuna za provedbu Programa dodjele poticajnih sredstava za razvoj malog gospodarstva, a koji se temelji na sufinanciranju ulaganja u marketinške aktivnosti, stručno osposobljavanje i kupnju dugotrajne imovine. Samo kroz ovaj program, sufinancirana su 184 gospodarska subjekta, a usporedbe radi, u 2020. godini, odobreno je 900.000 kuna subvencija za 135 poduzetnika.

Kako stoji u prijedlogu proračuna ove godine će se za razvoj malog gospodarstva izdvojiti 1,25 milijuna kuna, a 650.000 kuna za subvenciju kamata na poduzetničke kredite – ukupno za programe jačanja gospodarstva 1,9 milijuna kuna.

Osječko-baranjska županija je u odnosu na 2017. godinu povećala za 127,72 posto sredstva namijenjena subvencijama obrtnicima.

Kako su nam odgovorili u Županiji, malo i srednje poduzetništvo pokretač je gospodarskog rasta i razvoja i generator novih radnih mjesta. Uz mikro i male poslovne subjekte registrirane kao trgovačka društva, obrti su vrlo zastupljena kategorija subjekata malog gospodarstva. Na području Osječko-baranjske županije na dan 1. veljače 2022. godine bilo je 5.213 aktivnih obrta. U odnosu na isti datum 2021. godine to je povećanje od 420 obrta. Rast broja obrta tijekom 2021. godine, koja je bila godina puna izazova i neizvjesnosti, pokazatelj je da obrtništvo za području Županije ima sigurnu budućnost. Suradnjom s Obrtničkom komorom Osječko-baranjske županije i udruženjima obrtnika, te sufinanciranjem projekata razvoja obrtništva, Županije je dala svoj doprinos ovom pozitivnom trendu.

Subjekti malog gospodarstva, među kojima su i obrtnici, glavni su nositelji gospodarske aktivnosti, stoga je vrlo važno omogućiti im kontinuiran rast i razvoj, povećanje kvalitete proizvoda i usluga, kao i očuvanje postojećih radnih mjesta i novo zapošljavanje. Upravo zato, Županija kroz godišnji razvojni dokument „Program poticanja poduzetništva“, provodi gotovo 30 različitih projekata poticanja poduzetništva, među kojima su kreditiranje, informiranje i edukacija, savjetovanje i mentoriranje, poticanje izgradnje poduzetničkih zona, poticanje zapošljavanja, potpore poduzetnicima za rast i razvoj poslovanja, poticanje inovatorstva, učeničko poduzetništvo, razvoj klastera, za što je u proračunu Županije planirano 7,5 milijuna kuna. Ciljevi ovih aktivnosti su povećanje zaposlenosti te povećanje prosječnog broja zaposlenih, povećanje broja subjekata malog gospodarstva, povećanje konkurentnosti subjekata malog gospodarstva, lakši prodor na inozemna tržišta, povećanje domaćih i stranih ulaganja, promjena strukture djelatnosti u korist proizvodnje i jačanje izvozne orijentacije i supstitucije uvoza.

Uz bespovratne potpore za ulaganje u razvoj i unapređenje poslovanja, mogućnost ishođenja povoljnih financijskih sredstava jedan je od bitnih čimbenika za početak poslovanja poduzetnika, kao i za mogućnost njihovog daljnjeg rasta i razvoja. Upravo iz navedenog, Osječko-baranjska županije prva je institucija u RH koja je ponudila poduzetnicima kredite s 0% kamata, subvencionirajući kamatu na kreditne programa HBOR-a. Korisnici ovih kreditnih programa su i obrtnici, kako oni u fazi rasta i razvoja, tako i početnici, mladi obrtnici i žene obrtnice, a na raspolaganju je kreditni potencijal od 90 milijuna kuna. (L.K.)