Predstavljamo projekte koji su ušli u finale izbora za najbolji EU projekt koji petu godinu zaredom provodimo uz Jutarnji list, Hrvatsku zajednicu županija i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Stručni žiri izabrat će pobjednike u kategorijama – Doprinos znanosti i inovacijama; Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici; Doprinos prekograničnoj suradnji, te Doprinos poduzetništvu, a svog pobjednika birat će glasanjem i javnost nakon što predstavimo sljedećih dana 61 projekt.
Development of Cross-Border Cooperation Network of Creative Industries (CREATIVE@CBC) prijavljen je u izbor za najbolji EU projekt unutar kategorije Doprinos prekograničnoj suradnji. Provodio se je od lipnja 2020. godine do kraja svibnja 2022. godine. Ukupna vrijednost projekta bila je 595.214 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava
505.931,90 eura, dok su vlastita iznosila 89.282,10 eura.
Kroz projekt je ostvareno spajanje kreativne i tradicionalne industrije. Naime, u Sisačko-moslavačkoj županiji je i dalje tradicionalna industrija najveći generator prihoda, ali je spora, troma, zastarjela – cilj je bio modernizirati ju upotrebom novih alata ICT industrije i pritom ostvariti visoke razine dodane vrijednosti, a pripadnicima ICT industrije istovremeno dati priliku za stjecanje iskustva i zaradu. Nadalje, osiguran je pristup znanju te pristup tehnologijama osnivanjem kreativnih centara u Prijedoru, Sisku i Podgorici te je kreirana održiva baza za razvoj i promicanje novih inovativnih koncepata i mreža kreativnih industrija – CREATIVE@CBC.
Kroz aktivnosti su se prvo odradila mapiranja kreativne i tradicionalne industrije. Tako je dobiven presjek stanja obje industrije u Sisačko-moslavačkoj županiji. Nakon toga su odrađene radionice i meet-up eventi na kojima su pripadnici obje industrije ostvarili prve kontakte i dali sugestije za razvoj suradnje obje industrije (što bi njima bilo interesantno, koje usluge tradicionalcima trebaju od kreativaca, općenito moguća područja suradnje i napretka). Zatim su odrađene edukacije i tzv. treninzi trenera u područjima za koja su se pokazala najkorisnijim našim krajnjim korisnicima – ideja je bila stvoriti tzv „pool“ stručnjaka koji će nastaviti održavati edukacije u prostorima novostvorenih kreativnih centara nakon što se projekt završi.
Paralelno s tim radilo se je na izradi web alata – web stranice koja je spajala pripadnike i jedne i druge industrije – kreativci su na stranici ponudili svoje usluge i na taj način postali lako dostupni pripadnicima tradicionalne industrije koji će za napredak svog poslovanja moći vrlo jednostavno ugovoriti stručnjake iz pojedinih područja, za jednokratne poslove, bez da moraju zapošljavati stručnjake u svojim poslovnim subjektima. Nakon odrađenih edukacija i nakon što su korisnici stekli nova znanja, odrađen je pilot projekt – kokreacijski program – kroz kojeg je testirana novonastala suradnja kreativne i tradicionalne industrije kao i novonastali kreativni centri – sudionici su zajednički izradili poslovne planove koji su bili mješavina tradicionalne i kreativne industrije te je 9 najboljih ideja/koncepata poslano na doradu stručnjacima iz sljedećih područja – marketing, business model canvas, IPR, prezentacijske vještine te financijsko planiranje
Nositelj projekta bila je Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora “PREDA-PD” Prijedor, a partneri RRA SIMORA d.o.o. & Asocijacija Za demokratski prosperitet – Zid. (L.K.)