Predstavljamo projekte koji su ušli u finale izbora za najbolji EU projekt koji petu godinu zaredom provodimo uz Jutarnji list,  Hrvatsku zajednicu županija i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Stručni žiri izabrat će pobjednike u kategorijama – Doprinos znanosti i inovacijama; Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici; Doprinos prekograničnoj suradnji, te Doprinos poduzetništvu, a svog pobjednika birat će glasanjem i javnost nakon što predstavimo sljedećih dana 61 projekt.

Centar za razvoj marikulture predložen je od strane Razvojne agencije Šibensko-kninske županije unutar kategorije  Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, a provodio se je od prosinca 2020. godine do srpnja 2023. godine.
Nositelj projekta bio je Razvojno inovacijski centar AluTech, koji je u 100% vlasništvu Šibensko-kninske županije. Ukupna vrijednost projekta bila je 605.520 eura, u potpunosti bespovratna.

Uspostavom Centra za razvoj marikulture  bio je cilj na okolišno održiv način unaprijediti i poboljšati kvalitetu i količinu marikulturnih proizvoda, osnažiti znanje i profesionalnost uzgajivača školjaka i riba, razviti inovacijski potencijal i potaknuti daljnju preradu te poboljšati plasman marikulturnih proizvoda posebice šibenske dagnje u Hrvatskoj i inozemstvu. Centar  školjkarima omogućava korištenje pogona za čišćenje i pakiranje školjki te pruža usluge edukacije i savjetovanja svim postojećim i budućim dionicima iz sektora marikulture. Također se bavi i pripremom i provedbom razvojnih i istraživačkih projekata koji imaju cilj iznalaženje novih i inovativnih pristupa proizvodnji školjaka te smanjenje utjecaja proizvodnje na okoliš i druge sektore.

Centrom upravlja Razvojno inovacijski centar AluTech kao županijska institucija specijalizirana za pružanje podrške poduzetnicima, posebno onima koji se bave proizvodnim djelatnostima, pa tako i onima koji se bave proizvodnjom školjaka.

U prvoj fazi projekta izgrađen je objekt Otpremno-purifikacijskog centra, opremljen specijaliziranom opremom za čišćenje, sortiranje, pakiranje te pročišćavanje (purifikaciju) školjaka.

Trend rasta sektora marikulture je na globalnoj razini brzorastući (prosječni stanovnik EU pojede godišnje i do 35kg marikulturnih proizvoda), a Šibensko-kninska županija ima goleme neiskorištene resurse u marikulturi (potencijal uzgajališta 5.000 tona godišnje) koje treba razumno iskoristiti. Naime, potreba za proizvodima marikulture postoji i na domaćem i na inozemnom tržištu te proizvodnja šibenskih dagnji za koje je i Juraj Šižgorić u 15. stoljeću pisao da su osebujne kvalitete upravo zbog uzgoja u boćatoj vodi, ima veliki gospodarski i razvojni potencijal za regiju i državu.

Imajući u vidu iznimni potencijal te u svrhu rješavanja problema sektora marikulture, Šibensko-kninska županija je realizaciju projekta uspostave Centra za razvoj marikulture uvrstila na listu strateških projekata županije. Jer upravo je povećanje proizvodnje marikulturnih proizvoda, a posebice školjki, potrebno podržati i s institucionalne strane: uzgajivačima je potrebno pružiti pristup znanju, novim praksama, tehnologiji te ih podržati u njihovim sektorskim procesima.
Kroz djelovanje Centra potaknuto je i razmatranje uzgoja nekih vrsta koje se trenutno ne uzgajaju u Hrvatskoj, a imaju veliki komercijalni potencijal kao što su jakobove kapice, rombovi i listovi te pastrve i alge.


Iako je projekt formalno započeo s realizacijom Odlukom Ministarstva poljoprivrede u prosincu 2020. godine, sama ideja datira još od 2012. godine kada su Šibensko kninska županija i Lučka uprava Šibensko-kninske županije započeli s prvim aktivnostima vezanim za projekt. (L.K.)