Home - glavna vijest

Požeško-slavonska županija: Obnovljeno i opremljeno šest objekata doma zdravlja, uvedena 61 nova usluga, za 15% smanjeno opterećenje županijske bolnice

Projekt se počeo provoditi 1.11.2016., a završio 1.5.2019. godine. Ukupna mu je vrijednost 5.849.028,24 kuna, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 3.218.332,12 kuna, a vlastita sredstva bila su 2.627.445,81 kuna

Dom zdravlja-centar zdravlja projekt je koji je Požeško-slavonska županija prijavila unutar kategorije Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici i s njim ušla u finale našeg izbora za najbolji županijski EU projekt. Požeško-slavonska županija je nositelj projekta a partner Dom zdravlja PSŽ. Tehnička pomoć u pripremi i provedbi projekta je Regionalni koordinator razvoja Požeško-slavonske županije (financirano iz projekta  „Zajedno do razvoja“), nekadašnja Regionalna razvojna agencija Požeško-slavonske županije Panora.

Projekt se počeo provoditi 1.11.2016., a završio 1.5.2019. godine. Ukupna mu je vrijednost 5.849.028,24 kuna, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 3.218.332,12 kuna, a vlastita sredstva bila su 2.627.445,81 kuna.

Projekt je bio usmjeren na unaprjeđenje kvalitete primarne zdravstvene zaštite na području Požeško-slavonske županije kroz ulaganja u obnovu šest objekata Doma zdravlja, u Velikoj, Požegi, Pakracu i Lipiku (vrijednost radova 1.424.348,84 kuna) te nabava nove medicinske opreme za ordinacije primarne zdravstvene zaštite djelatnika Doma zdravlja i koncesionara (vrijednost opreme 3.519.600,00 kuna).

Vrijednost radova u Domu zdravlja u Velikoj bila je  485.299,43 kuna, Pakracu 187.085,55 kuna, Požegi na tri lokacije 124.864,75 kuna, odnosno 86.337,50 i 484.550,24 kuna te Lipiku 56.211,38 kn

Izvedenim građevinskim radovima i nabavom nove medicinsko-tehničke opreme, zdravstvenim radnicima osigurani su primjereni uvjeti rada, a pacijentima pružena kvalitetnija primarna zdravstvena zaštita koja uključuje više dijagnostičko-terapijskih postupaka na primarnoj razini u sklopu ordinacija za opću, obiteljsku medicinu, pedijatriju, dentalnu medicinu i ginekologiju. Ono što projekt izdvaja od mnogih drugih projekata jest činjenica da se ovim projektom podigla kvaliteta života stanovništva ruralnih prostora županije, osiguravajući bržu, bolju i kvalitetniju zdravstvenu usluga i onim stanovnicima koji žive u udaljenijim i slabije prometno povezanim naseljima županije.

Upravo je zato kao rezultat projekta bilo smanjenje broja uputnica pružatelja primarne zdravstvene skrbi u bolnice u izoliranim područjima Požeško-slavonske županije za 15%, osigurana je nova oprema za 46 pružatelja primarnih zdravstvenih usluga, povećan broj novih usluga primarne zdravstvene zaštite za 61 novu uslugu te je rekonstruirano spomenutih šest objekata Doma zdravlja Požeško-slavonske županije.

Od ukupno 275 komada nove medicinsko tehničke opreme za Dom zdravlja PSŽ i koncesionare nabavljeni su primjerice ginekološki ultrazvuci 3D/4D za ordinacije u Pakracu i Požegi, pedijatrijski prenosivi ultrazvuci, UZV za gustoću kostiju, digitalni ortopani, pulsnioksimetri, defibrilatori, reanimacijski setovi, EKG-ovi, kolposkopi, inhalatori, aspiratori, spirometri, holteri EKG, elektrokauteri, aparati za davanje kisika, tensi, setovi za strojnu endodonciju, ormari za instrumente i lijekove, stolovi i ležajevi za pregled bolesnika, stolovi za pregled dojenčadi , vage za bebe s dužinomjerom, visinomjeri i dr.

U Požeško-slavonskoj županiji, kako je rečeno na početku predstavljanja projekta, zbog promjene u broju stanovnika i migracija, došlo je do problema dostupnosti i broja usluga zdravstvene zaštite, a posebno u ruralnim područjima i manjim mjestima, zbog čega je velik broj stanovnika liječničku uslugu tražio izravno u bolnicama. Ugrožen socijalni status i starost stanovništva utjecalo je na nemogućnost primanja adekvatne zdravstvene skrbi jer nije bila dostupna u mjestu stanovanja te je sve dovelo do nejednakosti zdravstvenog sustava u Županiji. Problem su bili i neadekvatni prostori Doma zdravlja koji su trebali rekonstrukciju i bolju opremljenost. Također je odmah predviđeno, a što je i učinjeno, da projekt odmah osigura pristupačnost osobama s invaliditetom, majkama s kolicima, trudnicama, osobama s pomagalama za hodanje.. U zgradama Doma zdravlja, kako je i najavljeno, postavljene su oznake na Braillovom pismu, a kako bi se olakšao pristup uslugama slabovidnim i slijepim osobama.

Župan Požeško-slavonske županije Alojz Tomašević

Temeljem navedenoga, u Požeško – slavonska županija, na čelu sa županom Alojzom Tomaševićem, odlučila je učiniti sve kako bi svojim stanovnicima omogućila adekvatnu zdravstvenu zaštitu. Tim povodom župan je izjavio:“ Osim ovog projekta, pri kraju je provedba projekta „Zajedno do zdravlja“ kroz koji se u opremanje i uređenje dijela dnevne bolnice OŽB Požega ulaže preko 34 milijuna kuna bespovratnih sredstava, čime zapravo podižemo razinu opremljenosti i tog dijela sustava zdravstvenih usluga za na području Požeško-slavonske županije.

Zapravo smo kroz ova dva projekta značajno unaprijedili kvalitetu života građana Požeško-slavonske županije, ali ne samo njih, već i svih onih koji će danas-sutra koristiti usluge naših zdravstvenih ustanova. Važnosti ulaganja u zdravstveni sustav i kvaliteta zdravstvene usluge je nužna pretpostavka funkcioniranja zdrave i produktivne zajednice, što nas postojeća  COVID-19 pandemija svakodnevno podsjeća.“

Projekt je sve nedostatke uklonio kako je bilo i predviđeno –  unaprjeđenje kvalitete primarne zdravstvene zaštite na području PSŽ kroz ulaganja u infrastrukturu i opremu 9 pružatelja primarne zdravstvene zaštite (ordinacije liječnika Doma zdravlja Požeško-slavonske županije i 8 koncesionara)

-Što je briga prema bolesnima, nemoćnima i potrebitima veća – društvena zajednica je naprednija i progresivnija – naglasio je po završetku projekta Marijan Višaticki, ravnatelj požeško-slavonskog Doma zdravlja. Bilo je teškoća u provedbi ali uz razumijevanje svih dionika uspjeli smo doći do rezultata koji nas sada sve čini ponosnima. Rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je zahtjevan, težak, odgovoran i kompliciran u svakom aspektu rada medicinske struke. Ali, prvo mjesto kada je u pitanju zdravlje temeljne jedinice društva – obitelji na koji ćemo se svi obratiti jest naš obiteljski liječnik ili doktor dentalne medicine. Dom zdravlja Požeško slavonske županije realizacijom projekta “Dom zdravlja – centar zdravlja” istinski je zauzeo mjesto koje mu je novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i namijenjeno, a to je da bude „temeljni nositelj primarne zdravstvene zaštite na području nadležnosti. Kvalitetna i dostupna zdravstvena zaštita mora biti cilj za svaku našu jedinicu lokalne samouprave, a na zadovoljstvo svih stanovnika naše županije – rekao je tada ravnatelj   Marijan Višaticki.

U sklopu projekta nabavljena je također informatička oprema (računala i pisači) za ordinacije primarne zdravstvene zaštite.

U sklopu projekta održana je i edukacija o jednakim mogućnostima i nediskriminaciji. Edukacija je održana u prostoru Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije za zaposlenike Doma zdravlja i koncesionare Požeško-slavonske županije, a provedena je u svrhu promicanja horizontalnih politika Europske unije te potrebom za povećanjem razine svijesti o jednakim mogućnostima i nediskriminaciji. (Lidija Kiseljak)

 

 

 

Moglo bi vas zanimati

Poduzetnici 2024. zaključili u plusu, rasle su plaće, dobit i broj zaposlenih –...

U drugom krugu izabrano šest novih župana – evo tko je ostvario najbolje...

Županije su lani povukle 183 milijuna eura europskog novca, evo koje najviše…

‘Građani su prepoznali naš trud i rezultate, nastavljamo s projektima kojima podižemo kvalitetu...