Najviše je za obrazovanje po stanovniku u 2023. godini izdvojila Krapinsko-zagorska županija te je ujedno imala i najveći rast izdvojenih sredstava u odnosu na godinu prije u relativnom pokazatelju. U apsolutnom iznosu je najveći rast imala Splitsko-dalmatinska županija, dok je Osječko-baranjska lani imala najveći udjel izdvojenih sredstava za obrazovanje. Među vodećima po izdvajanju za obrazovanje su još Varaždinska, Vukovarsko-srijemska, Primorsko-goranska, Istarska, Karlovačka…županija. Pokazuje to analiza koju smo napravili iz izvješća konsolidiranih proračuna županija za 2023. godinu.
U školskoj godini 2024/25 u škole je upisano 448.519 učenika, 1.593 manje nego godinu prije, donosi analiza eRudnika Ministarstva znanosti i obrazovanja. Broj osnovnoškolaca manji je za 4.597, a srednjoškolaca veći za 3.004 u godinu dana. U osnovne škole upisano je 300.271 učenik, dok ih je lani bilo 304.868. S druge strane, u srednje škole upisano je 148.248 učenika, dok ih je lani bilo 145.244.
U odnosu na prošlu godinu, po broju učenika u plusu su Grad Zagreb (+0,39%), Međimurska županija (+0,28%), Dubrovačko-neretvanska (+0,12%) i Koprivničko-križevačka županija (+0,11%). Najmanji minus upisanih od 0,15 tj. 0,16 posto imaju Istarska i Karlovačka županija. Kada je riječ o osnovnoškolcima, samo je Ličko-senjska s 0,27 posto u plusu.
Na području RH provodi se značajna povijesna reforma ulaganja u obrazovanje vrijedna 2,7 milijarde eura, uz pomoć europskih fondova i iz Nacionalnog plana opravka i otpornosti. U srpnju je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih donijelo 7. odluku o financiranju izgradnje, rekonstrukcije i opremanja osnovnih škola sredstvima iz NPOO-a. Ukupno je na raspolaganju 1,3 milijarde eura, a kroz 7. poziv dodijeljeno je bespovratnih 56,3 milijuna eura za 6 projekata ukupne vrijednosti 60,5 milijuna eura koje su otišle u Primorsko-goransku, Bjelovarsko-bilogorsku, Brodsko-posavsku, Koprivničko-križevačku, Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju.
Čak 18 županija, uključujući i Grad Zagreb, izdvojile su lani više od 30 posto za obrazovanje, pri čemu dvije više od 50 posto, a četiri između 40 i 50 posto konsolidiranog proračuna. Čak njih 20 imalo je povećanje izdvajanja na godišnjoj razini za obrazovanje.
Najviše je za obrazovanje po stanovniku izdvojila Krapinsko-zagorska županija, 696 eura, Varaždinska 647 eura, Požeško-slavonska 571 euro, Vukovarsko-srijemska 551 euro i Osječko-baranjska 518 eura po stanovniku. Osječko-baranjska bila je vodeća po udjelu izdvojenih sredstava za obrazovanje iz proračuna, gotovo 58 posto, Splitsko-dalmatinska 55 posto, Zagrebačka 48 posto, Vukovarsko-srijemska 46 posto i Primorsko-goranska 43 posto. U apsolutnom iznosu, najveći rast izdvojenih sredstava za obrazovanje u odnosu na 2022. godinu, imala je Splitsko-dalmatinska županija, za 39,3 milijuna eura, Osječko-baranjska za 24,7 milijuna, Krapinsko-zagorska za 22 milijuna, Varaždinska za 20,1 milijun i Primorsko-goranska za 17,7 milijuna eura. Prema relativnom pokazatelju, za preko 35 posto, najviše je sredstva povećala Krapinsko-zagorska županija, Karlovačka za 34 posto, Istarska za 28, Splitsko-dalmatinska za 27 posto i Požeško-slavonska za 26 posto.
Krapinsko-zagorska županija izdvojila je najviše u odnosu na broj stanovnika za obrazovanje, 696,34 eura po stanovniku Županije te je bila vodeća i po rastu izdvojenih sredstava na godišnjoj razini, za 35,36 posto. U top pet je i po rastu izdvojenih sredstava u apsolutnom broju, za 22 milijuna eura u odnosu na 2022. godinu.
U Županiji su dvije škole ušle u projekt cjelodnevne nastave – Osnovna škola Augusta Cesarca u Krapini i Osnovna škola Mače. Za uređenje OŠ Mače izdvojeno je 317.000 eura. Osnovna škola Mače u novu školsku godinu ulazi s deset novouređenih učionica s novim klupama, stolicama, ormarima, pametnim pločama, novim bijelim pločama. Tu si i dvije specijalizirane učionice odnosno dva kabineta za biologiju, kemiju, matematiku i fiziku te informatička učionica. U sportskoj dvorani ugrađene su zaštitne obloge, a odrađeni su i soboslikarski radovi u cijelom unutarnjem prostoru školu ukupne veličine 2500 kvadrata.
Krenulo se je s radovima na sportskoj dvorani OŠ “Lijepa naša” Tuhelj, a nastavlja se i investicija u Osnovnu školu u Tuhlju.
Od lanjskih projekata izdvaja se izgrađena Područna škola Laz Bistrički i Područna škola Putkovec.
Produženi boravak organiziran je ove godine za 377 učenika u 12 škola. Prema podacima iz Županije, ove je školske godine krenulo 13.312 učenika osnovnih i srednjih škola, među kojima i 1.059 prvašića što je za 48 više nego prošle godine.
Županija zajedno s gradovima i općinama sufinancira željeznički ili autobusni prijevoz. Na početku godine Županija je osigurala nabavu radnih bilježnica za sve osnovnoškolce.
Županija naglašava važnost rada s darovitom djecom u osnovnim i srednjim školama te rad provodi kontinuirano kroz različite projekte i metode, prvenstveno kroz opremanje škola nastavnim i didaktičkim sredstvima, opremanjem kabineta, edukacije i radionice za darovite učenike na sedam lokacija u županiji što će se, uz projekt “Read your way to better English”, provoditi i ove školske godine. Projekt Baltazar 8 provodi se 12 godina, radi se o projektu kojim se osiguravaju pomoćnici u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju. Preko različitih modela, ove godine je osigurano 150 pomoćnika za 184 učenika. Projekt Građanskog odgoja i obrazovanja provodi se u 30 zagorskih škola kao izvanškolska aktivnost te projekt Škola i zajednica kao fakultativni nastavni predmet u devet srednjih škola…
Po 60 za učenike i 113 eura za studente iznosile su prošle godine stipendije. Nagrađuju se najbolji učenici i njihovi mentori, a za što je ove godine u proračunu izdvojeno 20.340 eura. Učenici i mentori koji su osvojili prvo mjesto dobili su nagradu u iznosu od sto eura. Za osvojeno drugo mjesto učenici i mentori nagrađeni su sa 85 eura, dok su oni koji su osvojili treće mjesto dobili nagradu u iznosu od 70 eura. Korepetitori su dobili nagradu u iznosu od 50 eura. Ukupno je osvojeno 16 prvih mjesta, 20 drugih i 16 trećih.
Nagrađuju se s 500 eura i učenici koji su sve razrede svog srednjoškolskog obrazovanja završili s prosjekom 5,0.
U Krapinskim Toplicama gradit će se Centar za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice.
Osječko-baranjska županija je sa 57,98 posto vodeća po udjelu izdvojenih sredstava iz proračuna za obrazovanje u 2023. godini, a u top pet po izdvojenim sredstvima za obrazovanje po stanovniku s iznosom od 518,31 euro te po rastu izdvajanja na godišnjoj razini, za 24,7 milijuna eura.
Osječko-baranjska županija nagrađuje najbolje učenike osnovnih i srednjih škola te njihove mentore. U završenoj školskoj godini dodijeljene su za 684 učenika i 78 mentora. Nagrade se dodjeljuju u 4 kategorije (opći uspjeh ostvaren tijekom cjelokupnog obrazovanja, ostvaren uspjeh na izlučnim državnim natjecanjima, ostvaren zapažen rezultat na smotrama na državnoj razini te ostvaren zapažen rezultat učenika s teškoćama u razvoju u završnim godinama obrazovanja), a u tu je namjenu ukupno izdvojeno u proračunu 83,7 tisuća eura.
Već 22 godine Županija dodjeljuje potpore za poslijediplomski studij s ciljem olakšavanja financiranja školarine polaznicima. U rujnu su dodijeljene potpore za 122 korisnika, a u tu svrhu je u ovogodišnjem proračunu predviđen iznos od 55.000 eura, pri čemu je najmanji iznos dodijeljene potpore iznosio 293,51 eura, a najveći 548,68 eura, dok je prosječni iznos potpore bio 451,06 eura.
Kako su izvijestili iz Županija, u prve razrede 53 osnovne škole (kojima je osnivač Osječko-baranjska županija) upisano je ove godine 2.250 učenika. To je 63 učenika više nego prošle školske godine, kada je upisano 2.187 učenika. Inače, u osnovnim školama na području Županije ima ukupno 19.116 učenika, a od toga su 12.052 učenika u školama kojima je osnivač Osječko-baranjska županija.
Na području Županije djeluju dva centra kompetentnosti, Elektrotehničke i prometne škole te Ugostiteljsko-turističke škole u Osijeku, a otvoren je i Regionalni znanstveni centar Panonske Hrvatske u Josipovcu Punitovačkom. Prate se i potrebe na tržištu rada, pa je u dogovoru sa školama i Sveučilištem otvoreno nekoliko novih programa. U pripremi su i projekti za jednosmjensku nastavu, a samo u prošloj godini kroz projekt cjelodnevne škole u škole je uloženo 2,6 milijuna eura. Plan je da od 2026./2027. školske godine sve osnovne škole trebaju prijeći u jednosmjensku nastavu. Trenutno 20 škola radi u dvije smjene, a za njih se priprema projektno-tehnička dokumentacija za dogradnju, u pojedinim slučajevima i ponovna izgradnja. Za sedam škola već je dobivena suglasnost Ministarstva za rekonstrukciju, a to su osnovne škole Bilje, Viljevo, Vladimir Nazor u Đakovu, Ivana Kukuljevića u Belišću koja je i najveća škola u OBŽ, Vladimira Nazora Feričanci i Đakovački Selci te Područna škola Veliškovci.
Ove školske godine otvoreno je pet novih programa u srednjim školama, a broj upisanih učenika je za više od 200 veći od prošlogodišnjeg.
U Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga u Našicama otvoren je program za medicinske sestre i tehničare, Medicinska škola Osijek uvela je 2 nova četverogodišnja programa, primalja asistentica i tehničar očnog smjera. U 1. gimnaziji Osijek otvoren je još jedan dodatni razredni odjel programa opće gimnazije, a u Graditeljsko-geodetskoj školi zbog velikog broja zainteresiranih učenika odobreno je dodatno razredno odjeljenje arhitektonskog tehničara. Nakon jesenskog upisnog roka, u 5 gimnazija i 7 strukovnih škola popunjenost je više od 90 %, a četiri strukovne škole popunile su sva upisna mjesta.
U apsolutnom iznosu Splitsko-dalmatinska županija je najviše povećala sredstva za obrazovanje u godinu dana, za 39,3 milijuna eura. U top pet je po postotnom rastu, za 26,94 posto, a među vodećima je i po udjelu izdvojenih sredstava za obrazovanje, 55,19 posto.
Na području Županije u osnovnim i srednjim školama je ove školske godine više od 50 tisuća učenika, a prvašića je 4056, što je 51 više nego prošle godine. Županija ulaže u darovitu djecu i potiče kompetitivnost da bi se postigla izvrsnost kroz rad Centra izvrsnosti pa preko aktivnosti u ‘Digitalnoj Dalmaciji’, gdje se radi na ulaganju u danas moderna i globalno konkurentna ICT zanimanja i poticanje startupova. Digitalna Dalmacija je uselila u nove prostore. Tu su i dva infrastrukturno najveća projekta trenutno u Splitu – Regionalni centar kompetencija u turizmu i Regionalni centar za elektrotehniku i računarstvu. Plan je i uspostava Nacionalnog kampa izvrsnosti na području Novih Sela.
U centrima izvrsnosti je preko 3 tisuće djece.
Splitsko-dalmatinska županija s 40 eura mjesečno sufinancira smještaj za studente Sveučilišta u Splitu koji nisu uspjeli osigurati smještaj u studentskom domu. Također, omogućen je i besplatan prijevoz vlakom za studente.
Zbog nedostatka radne snage na pojedinim područjima razmišlja se uvođenje stipendiranja deficitarnih zanimanja, a kako bi se nagradili najbolji u znanosti plan je i stipendirati najbolje na doktorskom studiju.
U Općini Šestanovac gradi se dvodijelna školska sportska dvorana, što se financira matičnim sredstvima Splitsko-dalmatinske županije. Kroz NPOO osigurana su sredstva za škole, a kako bi sve do 2027. godine imale nastavu u jednoj smjeni.
Varaždinska županija izdvojila je po stanovniku 647,25 eura čime je druga najbolja županija, a u top pet je i po rastu izdvojenih sredstava za obrazovanje u 2023. godini, u odnosu na godinu prije, za 20,1 milijun eura.
U travnju je u Osnovnoj školi Tužno svečano otvorena prva Google učionica u Hrvatskoj. Uređena je i opremljena u sklopu projekta Google referentne škole, a riječ je o globalnom standardu u obrazovanju iz područja računalstva i informatike. Varaždinska županija je kao osnivač škole izdvojila gotovo 80.000 eura za uređenje nove informatičke učionice, 58 računala, potrebne licence i drugo. Prethodno je otvoren prvi praktikum u RH s prvim simulatorom vožnje u SŠ u Varaždinu te centar LORI s prvim simulatorom upravljanja zrakoplovom u Ludbregu.
Centar LORI, regionalni znanstveni centar za osnovnoškolski i srednjoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području je suvremeno uređeni centar u kojem će se nova znanja i vještine iz matematike, kemije, biologije i fizike stjecati na dinamičan i praktičan način u Newton sobama. Riječ je o prvim učionicama u Hrvatskoj uređenima po uzoru na takve sobe u Norveškoj, a čija je posebnost simulator letenja.
‘Već to dovoljno govori o načinu na koji razvijamo obrazovni sustav Varaždinske županije, za koji također s ponosom možemo reći da je prvi u Hrvatskoj. Vodimo brigu o školama danas za zanimanja koja dolaze sutra. Vjerujem da će obrazovni programi, oprema i infrastruktura koju osiguravamo našim učenicima omogućiti da lakše savladavaju gradivo, stječu nova znanja i vještine, koje će im sutra biti od koristi u životu’ – rekao je tom prigodom župan Anđelko Stričak.
Lani je otvorena zvjezdarnica na krovu Elektrostrojarske škole, a za otprilike dvije godine u sklopu Prezentacijskog centra Gaveznica bit će otvoren znanstveni kutak u kojem će biti svemirska vaga.
Osim što je Varaždinska županija osnivač četrnaest Centara izvrsnosti i pet Centara u strukovnim zanimanjima, ima i dva Centra kompetentnosti, iz zdravstva je otvoren prošle godine, a slijedi otvorenje Centra kompetentnosti iz poljoprivrede. Središte svega navedenoga, ali i mjesto gdje će se okupljati stručnjaci, mentori, nastavnici i polaznici koji će razvijati svoje talente bit će u dvorcu Šaulovec. Za uređenje kompleksa dvorca Šaulovec rebalansom je osigurano još 500.000 eura.
Varaždinska županija daje stipendije učenicima i studentima u tri kategorije: za uspješnost, kojih je ove godine odobreno 18, zatim učenicima i studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa kojih je odobrenih 28 te stipendije studentima za zanimanja od posebnog interesa za Varaždinsku županiju kojih je ove školske tj. akademske godine 19. Učenici dobivaju po 65 eura mjesečno, a studenti po 130 eura mjesečno.
Također, neovisno o natječaju Županija dodjeljuje stipendije i učenicima upisanim u poljoprivredne programe obrazovanja u Srednjoj školi „Arboretum Opeka“ Marčan i Srednje škole Ludbreg, učenicima kojima je dodijeljena nagrada za posebna postignuća na međunarodnim natjecanjima u znanju te studentu kojem je dodijeljena nagrada za najboljeg učenika završnih razreda srednjih škola Varaždinske županije.
U sektoru osnovnog školstva najvažniji infrastrukturni projekti su dogradnja Osnovne škole Ivanec i dogradnja područnih škola Strmec Podravski i Nova Ves. Time će se uvesti jednosmjenska nastava u sve osnovne i srednje škole. Sve tri dogradnje financiraju se iz programa NPOO-a. Nadalje, projektira se ili priprema projektiranje ukupno 20 sportskih dvorana pri osnovnim i područnim školama, također kroz sredstva iz NPOO-a.
– Zahvaljujući kontinuiranim ulaganjima, sljedeće školske godine ćemo kao prva županija u Hrvatskoj imati nastavu u jednoj smjeni u svim školama u kojima smo osnivač. Svakako se izdvajamo i po tome što imamo 14 centara izvornosti, pet strukovnih centara izvrsnosti i dva regionalna centra kompetentnosti, izdvajamo za stipendije učenika i studenata, sufinanciramo program produženog boravka, a u našoj županiji djeluje i Centar za mentalno zdravlje djece i mladih, jedini u Hrvatskoj osnovan pri jednoj srednjoj školi – rekla je nedavno zamjenica župana Silvija Zagorec.
Po prvi puta Županija daje potpore za doktorske studije, a nedavno je 12 doktoranda dobilo potporu od 700 do 1.500 eura.

Županija je ove godine dobila odobrenje za novu školu u Vinkovcima. Zgrada nove vinkovačke škole, zajedno s jednodijelnom dvoranom i malom školskom sportskom dvoranom, prostirat će se na ukupno 5611 četvornih metara te će imati 21 učionicu, ali i niz drugih sadržaja. Izgradnja nove škole omogućit će provođenje jednosmjenske nastave u dvije škole. Naime, nova zgrada i školska dvorana OŠ Ivana Gorana Kovačića gradit će se u Ulici Majke Tereze, dok će OŠ Josipa Kozarca spajanjem sadašnjih zgrada ove dvije škole na raspolaganje dobiti proširene školske kapacitete.
Centar za suvremene tehnologije i obrazovanje u poljoprivredi – regionalni centar kompetentnosti projekt je Poljoprivredno šumarske škole Vinkovci, a partneri su Srednja škola Ilok i Vukovarsko-srijemska županija.
Uspostavom Regionalnog centra kompetentnosti na sustavan način i u suradnji s različitim institucijama uvela su se inovativna tehnološka, edukativna, praktična i moderna znanja, vještine i kompetencije koje su u skladu s tržištem rada, a učenicima su omogućeni vrhunski uvjeti za stjecanje praktičnog iskustva, kao i direktan transfer znanja u poljoprivrednoj praksi. Projektom su i rekonstruirani i dograđeni prostori na dvije lokacije, u Vinkovcima i Iloku.
Županija daje nagrade za najbolje učenike osnovnih i srednjih škola koji su na županijskim i državnim natjecanjima ostvarili sjajne rezultate. Učenici koji su na državnom natjecanju osvojili prvo mjesto nagrađeni su s 300 eura, za drugo mjesto s 250 eura, a za treće pak 170 eura, što je ukupno 11.320 eura nagrada učenicima i mentorima.
Primorsko-goranska županija za obrazovanje je izdvojila lani 42,71 posto proračuna, a u godinu dana povećala je sredstva za 17,7 milijuna eura.
Kako je priopćeni iz Županije, ove godine ima 2.203 prvašića. Ukupno je ove školske godine 28.529 učenika, i to 18.762 osnovnoškolaca i 9.767 srednjoškolaca. U usporedbi s prošlom školskom godinom, ove godine ukupno je 24 učenika više nego lani. Što se tiče učenika osnovnih škola, u 1.183 razredna odjela 300 učenika je manje, a učenika srednjih škola je 324 više nego lani.
Osigurano je 167 pomoćnika u nastavi za 179 učenika s teškoćama, što je u usporedbi s prošlom školskom godinom, 21 učenik i 19 pomoćnika više. Sukladno novom pravilniku, pročelnica je procijenila da će više od 50 posto troškova biti financirano iz proračuna Primorsko-goranske županije dok će se preostali dio pokriti iz Europskog socijalnog fonda.
Od kapitalnih projekata izdvaja se početak dogradnje PŠ Dobrinj, završetak obnove PŠ Eugen Kumičić u Mošćeničkoj Dragi te provedba nabave za radove i opremanje OŠ Broda na Kupi, jedine škole u cjelodnevnoj nastavi. U srednjim školama, uređena je dvorana u Prvoj hrvatskoj sušačkoj gimnaziji u Rijeci za izvođenje dva nova umjetnička programa suvremeni balet i klasični ples. Oba programa popunjena već u prvom upisnom roku, a prvu generaciju čini 18 učenica. Od kapitalnih investicija, slijedi gradnja nove sportske dvorane Željezničko-tehničke škole u Moravicama i završetak projektiranja novog broda Vila Velebita Pomorske škole Bakar.
Na opremanje osnovnih i srednjih škola utrošeno je ukupno 300 tisuća eura, a u okviru NPOO-a, potpisan je ugovor za izgradnju nove škole u Rešetarima vrijedan 17,9 milijuna eura, a čeka se odluka za izgradnju PŠ Marinići. Prijavljen je i idejni projekt na suglasnost i postotak financiranja za dogradnju OŠ Čavle, projekt sportske dvorana OŠ Marija Martinolića Mali Lošinj i novi gimnazijski odjel Ekonomske škole Rijeka, a predana je i prijava za novu sportsku dvoranu OŠ Jurja Klovića Tribalj.
S obzirom da Osnovna škola Milana Brozovića u Kastvu ima preko 800 učenika, izgradnjom nove škole, rasteretit će se postojeća zgrada i poboljšati uvjeti rada učenicima i nastavnicima. Nova područna škola primit će oko 450 učenika u 16 razrednih odjeljenja. Izgradnjom ove školske zgrade, osigurati će se jednosmjenski rad i cjelodnevna škola.
Na kraju prošle školske godine nagrađeni su najbolji učenici, poklon bonom Školske knjige u iznosu od 100 eura, a njihovi mentori bonom u vrijednosti od 50 eura.
Karlovačka županija je za 34,09 posto povećala izdvajanja za obrazovanje u godinu dana.
Karlovačka županija od ove će godine stipendirati 150-ero učenika i studenata, umjesto 100 koliko je stipendirala proteklih godina. Do sada se dodjeljivalo po 50 učeničkih i studentskih stipendija, a od sada će se dodjeljivati po 75. Rastu i iznosi: učeničke stipendije će, umjesto 70, iznositi 80 eura na mjesec, a studentske rastu sa 110 na 150 eura mjesečno. Izravne stipendije, koje se dodjeljuju za deficitarna zanimanja od posebnog interesa za Karlovačku županiju, a to su zidar, tesar, tapetar i limar, bit će, umjesto dosadašnjih 130, 150 eura.
„U našem su fokusu djeca i mladi i to nije demagogija. Iz godine u godinu promišljamo naše mjere kojima želimo pomoći našim obiteljima, ali i potaknuti mlade da uče, da se obrazuju, da budu izvrsni čime god se odlučili baviti. Mi smo i prije dvije godine povećali iznose stipendija, a s ovim povećanjem broja i iznosa, sredstva namijenjena stipendiranju učenika i studenata narasla su od početka mandata za više nego dvostruko“, istaknula je nedavno županica Martina Furdek Hajdin.
Županija će i dalje, osim poticanja izvrsnosti, brinuti i o onima slabijeg socijalnog stanja, te poticati upise u deficitarna zanimanja. Tako će od 75 stipendija, bilo učeničkih bilo studentskih, i ove godine po 20 biti rezervirano za darovitost, po 35 za učenike i stipendije slabijeg socijalnog stanja, a po 20 stipendija dodjeljivat će se za deficitarna zanimanja.
Natječaj za dodjelu učeničkih stipendija je objavljen, a za dodjelu studentskih stipendija bit će sredinom listopada.
Karlovačka županija spremna je za izgradnju čak 6 sportskih dvorana i proširenje jedne osnovne škole. Veliku, trodijelnu sportsku dvoranu tako će dobiti Osnovna škola Ivan Goran Kovačić u Dugoj Resi, a suglasnost za izgradnju manjih dvorana osigurana je za: Generalski Stol, Lasinju, Cetingrad, Barilović i Oštarije. Dana je suglasnost za proširenje Prve osnovne škole Ogulin, koja bi trebala dobiti 6 novih učionica, 3 specijalizirana kabineta i 4 sanitarna čvora.
Po završetku tih radova, i onih u ozaljskoj osnovnoj školi, sve će osnovne škole, kojima je osnivač Karlovačka županija, imati uvjete za rad u jednoj smjeni.
U školskoj godini 2024./2025. osigurana je podrška za 66 učenika od strane 64 pomoćnika u nastavi putem ESF + .
Istarska županija je za 28,06 posto povećala izdvajanja za obrazovanje u godinu dana.
S Gradom Pula je izgrađena nova zgrada Medicinske škole Pula, početkom godine otvoren je Centar kompetencija u sektoru ugostiteljstva i turizma Pula – KLIK PULA, rekonstruirana je i dograđena Talijanska srednja škola “Leonardo da Vinci” Buje-Buie, obnovljena područna škola u Nedeščini, a brojna su bila i županijska ulaganja u zgradu Društvenog centra Pula, gdje su smještene Gimnazija Pula, Strukovna škola i Glazbena škola. Slijedi dogradnja osnovnih škola u Svetvinčentu, Marčani i Žminju s ciljem prelaska u jednosmjensku nastavu. Zajedno s Gradom Umagom opremljena je SŠ u Umagu koju je Grad izgradio i koja je otvorena ove školske godine, a Županija je s Općinom Fažana dogovorila rekonstrukciju i dogradnju Osnovne škole Fažana. Istarska županija je prijavila projekt „Rekonstrukcija i dogradnja školske zgrade Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile, Pazin s ciljem povećanja kapaciteta za gimnazijski program“ na natječaj u sklopu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Također, iznimno važan projekt je i izgradnja Talijanske OŠ u Novigradu.
„U ovome mandatu, kao županu obrazovanje mi je na vrhu liste prioriteta, a potom slijede zdravstvo i socijalna skrb. Pokazali smo to ne samo riječima, već i dijelima. Govoreći konkretno o obrazovanju, od 2021. do 2023. godine kapitalna ulaganja Županije u navedeno područje povećana su za čak 61 %, u odnosu na prethodno razdoblje”, rekao je nedavno župan Boris Miletić.
Ove školske godine u srednjim školama uveden je novi program „Škola i Zajednica“ za srednje škole.
Županija kao osnivač u obavezi je organizirati prijevoz učenika osnovnih škola, a na godišnjoj razini na troškove prijevoza učenika osnovnih škola otpada 2,7 milijuna eura. Gotovo svake godine, Istarska županija nabavlja barem po jedno kombi vozilo za škole. Ove godine u proračunu je osigurano 135.000 eura za nabavu tri kombi vozila: dva za Buje – OŠ Mate Balote Buje i TOŠ – SEI Edmondo de Amicis Buie i jedan za OŠ Vazmoslav Gržalja Buzet.
Posljednjih godina Županija je povećala iznos stipendija te satnicu za pomoćnike u nastavi.
Za najbolje učenike daju se nagrade, prigodni bon za Nove Istarske knjižare u iznosu 150 EUR za pojedinačne prvake, a 100 EUR za one timske. (L. Kiseljak)
.