Predstavljamo projekte koji su ušli u finale izbora za najbolji EU projekt koji petu godinu zaredom provodimo uz Jutarnji list, Hrvatsku zajednicu županija i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Stručni žiri izabrat će pobjednike u kategorijama – Doprinos znanosti i inovacijama; Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici; Doprinos prekograničnoj suradnji, te Doprinos poduzetništvu, a svog pobjednika birat će glasanjem i javnost nakon što predstavimo sljedećih dana 61 projekt.
Poduzetnički centar Coworking Pula prijavljen je u izbor za najbolji EU projekt unutar kategorije Doprinos poduzetništvu, a od strane IDA-e, Regionalnog koordinatora Istarske županije za europske programe i fondove. Provodio se je od studenoga 2021. do studenoga 2023. godine.
Ukupna vrijednost projekta bila je 3.694.376 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 2.441.220 eura, dok su vlastita iznosila 962.089 eura.
IDA je bila nositelj projekta, a partner Grad Pula.
Novi polifunkcionalni prostor na četiri etaže predstavlja svim zainteresiranim poduzetnicima, slobodnim profesionalcima i digitalnim nomadima centralno mjesto jačanja jedne nove vrste poduzetničke scene u kojoj više od stotinjak poduzetnika može naći svoje mjesto za rad i umrežavanje. Uz navedeno, poduzetnicima se nudi inovativni obrazovni programi u vidu sudjelovanja u tematskim kreativnim
događanjima, hackatonima, trening programima te pripravničkim programima na međunarodnoj razini.
U sklopu provedbe projekta Coworking Pula realizirano je ukupno 17 edukacija i 3 programa umrežavanja za ciljanu skupinu u suradnji s renomiranim učilištem Algebra iz Zagreba. Na navedenim događanjima
prisustvovalo je više od 400 polaznika, a ista su realizirana hibridnim putem: uživo i online kako bi se postigao što veći doseg različitim profilima poduzetnika, uključujući i digitalne nomade.
Brojni predavači iz svijeta poduzetništva prenijeli su znanja i iskustva polaznicima u području brojnih modernih zanimljivih tema od EU fondova i poduzetništva, digitalizacije, umjetne inteligencije, zelene
tranzicije, vještine digitalnog pripovijedanja i ostalog.
Jedna od projektnih aktivnosti bila je prijenos znanja i iskustva
djelatnicima Istarske razvojne agencije kako bi stekli adekvatne kompetencije za daljnji prijenos znanja korisnicima coworking poduzetničkog centra. Navedena aktivnost je uključivala 3 ciklusa edukacija tematskih usavršavanja, koja su obuhvatila tematska područja: poduzetništvo, EU fondove te digitalizaciju i upravljanje. Ciklusi edukacija obuhvatili su ukupno 15 radionica, svaka u trajanju od 8 sati (ukupno 120 sati).
Centar je otvoren za korisnike u studenom 2023. godine. Od tada pa do kraja lipnja 2024. godine u centru je održano 70 različitih događanja različite vrste s više od 3.700 sudionika (Idea HUB event, radionice za
poduzetnike poput AI, Chat GPT, Linkedin Meet up, web dizajn, prezentacijske vještine, Prvi susret digitalnih nomada u Puli, predstavljanje poslovnih udruga s naglaskom na žensko poduzetništvo, edukacije za osobe s invaliditetom, skupovi farmaceuta, ravnatelja škola, humanitarna događanja) te je najavljen velik broj događanja za nadolazeće mjesece. Sala za sastanke korištena je za 40tak poslovnih sastanaka (400 osoba) za potrebe poduzetnika. Održano je više od 25 obilazaka i predstavljanja centra školama, fakultetima, drugim institucijama, domaćim i stranima delegacijama i sl.
Digitalni nomadi kao nova kategorija poduzetnika svakodnevni su korisnici coworking centra. Početkom 2024. godine održan je i prvi susret digitalnih nomada na području Pule i Istarske županije, koji čine
poveznicu turizma i poduzetništva, a kojima coworking centar predstavlja mjesto poslovnih susreta i umrežavanja čime se doprinosi potrebama novih svjetskih trendova u poslovanju.
Obzirom da je jedan od ciljeva Europske unije klimatski neutralna Europa do 2050. godine, važno je naglasiti kako je izgrađeni poduzetnički centar objekt gotovo nulte energije – energetski razred A+ prema kriterijima nZEB-a što znači da nema značajnije potrošnje energije i negativnog učinka na okoliš uz odlična izolacijska svojstva objekta korištenjem sustava dizalica topline.
Centar se prostire na 1.500 kvadratnih metara na 3 kata i digitalno je opremljen. Prizemlje i prvi kat čine open-space prostor s 46 flydeskova koji imaju pristup brzom internetu, play i relax zoni te čajnoj kuhinji za
korisnike. U prizemlju se nalaze i 2 galerije namijenjene networkingu i sastancima, uređaj za printanje i skeniranje. Na drugom katu smješteno je 8 ureda i 1 sala za sastanke za 10 osoba. Pet ureda je iznajmljeno tvrtkama koje se bave programiranjem, marketingom, ispitivanjem materijala i uređenjem eksterijera. Preostala tri ureda koriste djelatnici IDA-e kako bi se mogli baviti upravljanjem coworking centrom i organizacijom događanja. Treći kat obuhvaća konferencijsku dvoranu za 120 osoba, koja se po potrebi može podijeliti na dvije manje dvorane za po 60 osoba. Dvorana je opremljena najmodernijom audio-video opremom, čajnom kuhinjom, šankom, prostorom za garderobu i terasom. Važno je naglasiti kako je pristup zgradi omogućen i osobama s invaliditetom putem dizala koje omogućuje pristup svim etažama centra.