Predstavljamo projekte koji su ušli u finale izbora za najbolji EU projekt koji petu godinu zaredom provodimo uz Jutarnji list, Hrvatsku zajednicu županija i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, a uz pokroviteljstvo Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU. Stručni žiri izabrat će pobjednike u kategorijama – Doprinos znanosti i inovacijama; Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici; Doprinos prekograničnoj suradnji, te Doprinos poduzetništvu, a svog pobjednika birat će glasanjem i javnost nakon što predstavimo sljedećih dana 61 projekt.
SEarch, identificAtion and Collection of marine Litter with Autonomous Robots (SeaClear) projekt je predložen od strane Regionalne agencije Dubrovačko-neretvanske županije (DUNEA) u kategoriji Doprinos obrazovanju, znanosti i inovacijama. Provodio se je od početka 2020. godine do kraja 2023. godine.
Ukupna vrijednost projekta, koja su ujedno i bila bespovratna, iznosila su 4.981.267,50 eura.
Kroz projekt je uspješno razvijen sustav autonomnih robota za čišćenje otpada s morskog dna, koji je tijekom četverogodišnjem trajanja projekta, prošao niz testiranja kako u bistrim, tako i u muljevitim
morima Europe. Lokacije testiranja i demonstracija robotskih sustava uključivali su otok Lokrum pored Dubrovnik, zaljev Bistrinu, luku Hamburg i luku Marseille.
Uspješan razvoj autonomnih robota za čišćenje otpada s morskog dna i svih njegovih dijelova, uključilo je i SeaCat vozilo kao središnje mjesto samog sustava; dvije podmornice koje su privezane za SeaCat vozilo od kojih jedna mapira i pretražuje morsko dno u potrazi za otpadom, a druga prikuplja pronađen otpad i odlaže ga u košaru; dron koji nadgleda cjelokupni proces iz zraka. Jedan od većih projektnih uspjeha je i uspostavljanje Zajednice prakse za otpad u moru, za područje Dubrovačko – neretvanske županije i grada Hamburga. Koncept su potaknuli Regionalna agencija DUNEA i luka Hamburg za svoje područje, koji su u projektu imali ulogu krajnjeg korisnika. Zajednica prakse za otpad u moru predstavlja grupu građana iz raznih sektora, povezanih istim ciljem, uključujući javnopravna tijela, stručnjake, nevladine organizacije, turističke industrije, školjkare, ronioce, aktiviste, umjetnike, koji razmjenjuju ideje i razvijaju međusobnu suradnju, sve s ciljem podizanja svijesti o problemu otpada u moru.
Testiranje na otoku Lokrumu i u uvali Bistrina se odvijalo dva puta, u rujnu 2021. i na samom kraju projekta, u listopadu 2023., gdje je sustav uspješno verificiran. Kroz praćenje testiranja, intenzivno se radilo i na
podizanju svijesti lokalnog stanovništva o problemu otpada u moru. Isto tako, tijekom trajanja projekta, uz koncept Zajednice prakse za otpad u moru, organiziran je niz radionica i aktivnosti na području Dubrovačko – neretvanske županije, kako bi se potaklo razmišljanje lokalnog stanovništva o problemu otpada u moru.
Nositelj projekta bilo je Tehničko sveučilište Delft, a partneri Regionalna agencija DUNEA, Fraunhofer CML, Lučka uprava Hamburg, Subsea Tech, Tehničko sveučilište Cluj-Napoca, Tehničko sveučilište Munchen
i Sveučilište u Dubrovniku. (L.K.)