Home - glavna vijest

Bolnice, škole, dvorane, parkovi, dvorci… Međimurska županija u četiri je godine pokrenula projekte vrijedne 160 milijuna eura – evo što je sve napravljeno…

Međimurska županija u četiri godine povećala je proračun za preko 30 milijuna eura, a pokrenuto je više od 50 projekata vrijednih 160 milijuna eura. Primjerice, u obrazovanju je  pokrenuto četrnaest projekata dogradnje i izgradnje škola i sportskih školskih dvorana za potrebe jednosmjenske nastave financiranih iz NPOO-a i županijskog proračuna. Započela je gradnja centra za starije osobe, prijavljen je projektni prijedlog za gradnju i opremanje logističko-distributivnog centra, pokrenuta su dva velika projekta u sektoru turizma… Prva je i jedina Županija koja financira asistente u vrtićima. Daje potpore u turizmu, poduzetnicima, obrtnicima, poljoprivrednicima, ukupno u četiri godine 2,35 milijuna eura. Posljednje četiri godine, kao i dva prethodna mandata Županiju vodi Matija Posavec, a hoće li se kandidirati i za četvrti mandat još nije odlučio. S obzirom na skore lokalne izbore, napravili smo pregled učinjenog u posljednjem i još uvijek aktualnom mandatu župana. 

Niz je projekata i mjera koji su posljednje četiri godine osnažili Županiju te utjecale na kvalitetu života. Uostalom, i naše proračunske analize pokazuju da je Županija u top pet županija po ulaganju ili rastu proračunskog novca za unapređenje stanovanja i zajednice, stavku obitelj i djeca, socijalnu skrb, kulturu, sport… Župan Matija Posavec je zadovoljan, no hoće li se kandidirati opet na izborima, kako nam kaže, još nije odlučio.

‘Dvije su još opcije otvorene, ili ću aktivirati saborski mandat ili se kandidirati za župana’, kaže.

Međimurska županija u 2025. godinu ušla je s najvećim proračunom ikad, čija vrijednost doseže 146,4 milijuna eura te je u njega ugrađeno 40 projekata. Za usporedbu, u 2021. godinu Županija je ušla s proračunom od 113 milijuna eura koji je po zadnjem rebalansu dosegnuo 114,5 milijuna eura. Navedeni iznosi se odnose na konsolidirani proračun koji uključuje sve proračunske korisnike, s time da u proračunu za 2025. godine nije sadržana Županijska bolnica Čakovec (koja je u međuvremenu prešla u ruke države), a u prethodnim godinama – sve do kraja 2023. –  činila je značajni udio u proračunu.

U razdoblju od 2017. do 2021. godine realizirani su projekti ukupne vrijednosti od gotovo 40,2 milijuna eura, od čega je iz europskih fondova te drugih izvora povučeno nešto više od 31,2 milijuna eura. Od 2021. do danas Županija je pokrenula više od 50 projekata ukupne vrijednosti 160 milijuna eura, četiri puta više nego li u prethodne četiri godine,  što ilustrira o kolikom je razvojnom zamahu riječ. To povećanje pokazuje i snažan iskorak u privlačenju investicija i korištenju EU fondova, što doprinosi razvoju infrastrukture, jačanju gospodarstva i poboljšanju kvalitete života građana, a Međimursku županiju pozicionira kao nacionalnog prvaka u privlačenju EU sredstava.

U Međimurskoj županiji dosegnut je cilj da se veliki projekti financiraju i sufinanciraju sredstvima Europske unije, kako bi se snaga proračuna usmjerila prema građanima te neki od oblika potpora ušao u svaki dom. A evo o kolikom je opsegu potpora riječ.

U prošle četiri godine završena je sanacija ukupno 6 zdravstvenih i  obrazovnih objekata oštećenih u potresu 2020. godine, projekata financiranih iz Fonda solidarnosti. Završen je i veliki projekt energetske obnove Županijske bolnice Čakovec u kojem je obnovljena i zgrada Zavoda za hitnu medicinu Međimurske županije. Radilo se o vrlo zahtjevnom projektu u kojem je najveća zdravstvena ustanova u Međimurju sveobuhvatnom obnovom i rekonstrukcijom, ali i opremanjem dosegnula najvišu moguću razinu uvjeta za djelatnike i pacijente.  Rekonstrukcija Bolnice bila je projekt ukupne vrijednosti 8,6 milijuna eura.

Iz Fonda solidarnosti EU-a obavljena je i konstrukcijska sanacija sjevernih krila palače Zrinskih u Čakovcu, dijela kompleksa Staroga grada, najvrjednijeg spomenika kulture Međimurske županije. U sanaciju je uloženo više od 3 i pol milijuna eura europskih sredstava, a Međimurska županija dodatno je uložila novac u uređenje okoliša, šetnica te parkirališta uz kompleks.

Još 2021. Županija je završila  najveće ulaganje u kulturu i baštinu, vrijedno više do 5,4 milijuna eura te provela iznimno zahtjevan projekt revitalizacije utvrde Staroga grada u Muzej nematerijalne baštine – Riznica Međimurja. U godinama koje su uslijedile taj je stalni postav struka proglasila najboljim u zemlji, te je ušao među tri najljepša mala muzeja Europe. Projekte toga obima i razine Županija doseže uz podršku svoje Javne ustanove za razvoj REDEA-e.

Pokrenuti su brojni projekti i u sektoru obrazovanja i to četrnaest projekata dogradnje i izgradnje osnovnih, srednjih škola i sportskih školskih dvorana za potrebe jednosmjenske nastave financiranih iz NPOO-a i županijskog proračuna.

Riječ je o sljedećim projektima: izgradnja školske sportske dvorane OŠ Domašinec, dogradnja OŠ Gornji Mihaljevec i izgradnja školske sportske dvorane, dogradnja OŠ dr. Ivana Novaka Macinec i izgradnja školske sportske dvorane, dogradnja OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica, dogradnja i obnova OŠ Mursko Središće, izgradnja nove zgrade OŠ Nedelišće te izgradnja sportske dvorane za područnu školu u Dunjkovcu. Tu je i dogradnja osnovnih škola u Selnici i Strahonincu, dovršenje gradnje te opremanje dvorane OŠ Sveta Marija, izgradnja školske sportske dvorane OŠ Sveti Martin na Muri, dogradnja OŠ Petar Zrinski Šenkovec i izgradnja školske sportske dvorane, dogradnja OŠ dr. Vinka Žganca Vratišinec  i izgradnja školske sportske dvorane te rekonstrukcija i opremanje Gimnazije Josipa Slavenskog Čakovec.

U tijeku su i velike projektne aktivnosti na području socijalne skrbi.  Započela je i gradnja centra za starije osobe Međimurske županije kojim će se odgovoriti na izazov deficita smještajnih prostora, ali i izvaninstitucionalnih usluga za osobe treće životne dobi.

Prijavljen je i projektni prijedlog za gradnju i opremanje logističko-distributivnog centra kojim će se značajno poboljšati uvjeti konkurentnosti na tržištu domaćim proizvođačima voća i povrća.

Pokrenuta su dva velika projekta u sektoru turizma koji će uvelike povećati atraktivnost Međimurja. Jedan od njih je projekt rekonstrukcije i revitalizacije Feštetićeva kaštela u Pribislavcu u interpretacijski centar. I drugi projekt je posvećen baštini i kulturi Međimurja te se u Donjoj Dubravi, rodnom mjestu Tete Lize – legendarne izvođačice izvorne međimurske popevke –  gradi muzej nazvan Palača međimurske popevke.

Završena su četiri projekta ugradnje sustava obnovljivih izvora u četiri osnovne škole  te je pokrenuto sedam projekata energetskih obnova osnovnih i srednjih škola. Provodi se i šest projekata prilagodbe klimatskim promjenama na brojnim lokacijama, od obrazovnih, zdravstvenih, socijalni i turističkih lokacija diljem Međimurske županije.  Projekti provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama imaju za cilj unaprijediti infrastrukturu ustanova i obuhvaćaju nekoliko ključnih komponenti koje će značajno utjecati na njihov svakodnevni rad i omogućiti korisnicima da više vremena provode na otvorenom.

U ovom periodu pokrenut je i novi ciklus pripreme projektno -tehničke dokumentacije za tri strateška projekta –  za novi park Zelena oaza Čakovca , za sanaciju četiri bivših vojnih objekata u Centru znanja Međimurske županije u kojima će biti smještena sva poduzetnička inkubatora, zgrada Inspiracijskog centra kreativnosti i Klimatski i energetski centar. Pokrenuta je i priprema projektno-tehničke dokumentacije za budući centar znanosti u Čakovcu.

U sklopu kontinuiranog razvoja Poslovnog parka Međimurje i ulaganja u komunalnu infrastrukturu, ulaže se u izgradnju vodovodne i kanalizacijske mreže na toj lokaciji na kojoj se upravo završava i uređenje prostora za HGSS- stanicu Čakovec gdje će se provoditi i edukacije za spašavanje na vodi.

Uz strateške i infrastrukturne projekte, Međimurska županija provodi i brojne projekte koji su fokusirani na jačanje ljudskih potencijala, obrazovnih mogućnosti i jačanje civilne zaštite.

Županija vrlo konstruktivno surađuje i s asocijacijama koje okupljaju umirovljenike kako bi što efikasnije odgovorila na potrebe u tom dijelu populacije. Jedna od novih mjera za umirovljenike i starije od 65 godina života, jest nadoknada troškova putovanja zbog liječenja.

Naime, starije osobe ostale su zatečene činjenicom da im Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje – po uvođenju besplatnog prijevoza vlakom za tu kategoriju stanovništva – više ne priznaje pravo na nadoknadu putnih troškova nastalih putovanjima na liječenje u ustanove izvan mjesta stanovanja, stoga Međimurska županija te troškove svojim građanima nadoknađuje, po predočenju negativnog rješenja HZZO-a. Visina naknade ovisi o udaljenosti mjesta liječenja od mjesta stanovanja i to: od 50 do 150 kilometara udaljenosti naknada iznosi 30 eura, za udaljenost od 151 kilometar do 300 kilometara isplaćuje se naknada od 60 eura, od 301 do 450 kilometara naknada je 90 eura, te za 451 kilometar i više naknada je 120 eura.

Kada je riječ o podršci sugrađanima treće životne dobi, Međimurska županija planirala je u proračunu i novac za jednokratnu pomoć za troškove smještaja u domovima za  starije i nemoćne osobe i to za najsiromašnije korisnike. U ovu mjeru direktnog pomaganja građanima, u 2024. godini – kada je uvedena – uloženo je 100.000 eura.

U 2021. godini u projekte i mjere iz područja socijalne skrb uloženo je ukupno 352.671 euro. Najveći pojedinačni iznos u toj sumi – 204.469 eura – odnosio se na podršku djelovanja Centra za pomoć u kući Međimurske županije te sufinanciranje dnevnog boravka za starije osobe oboljele od različitih oblika demencije pri Domu za starije i nemoćne osobe Čakovec, čiji je osnivač Međimurska županija.  Ostale aktivnosti i programi financirani ili potpomognuti iz proračuna odnosili su se na jednokratne potpore umirovljenicima, financiranje psihijatra u Domu za odrasle osobe u Orehovici, program djelovanja za mlade i aktivnosti Povjerenstva za suzbijanje zloporabe droga, zatim sufinanciranje rada Sigurne kuće kao i Dnevnog boravka za djecu i mlade s teškim oblicima invaliditeta, te programe posvećene tom ranjivom dijelu populacije. Također u ukupnom iznosu dio je bio namijenjen izgradnji MURID-ovog centra za ranu intervenciju u djetinjstvu te za nagrađivanje najpredanijih volontera.

Već godinu kasnije, 2022., u osnaživanje ranjivih skupina uloženo je ukupno 546.764 eura, a 2023. godine taj je iznos dosegnuo 637.819 eura. U 2024. godini po  planu utrošeno je 442.842 eura, uz uvođenje novih mjera. Uz spomenuto sufinanciranje boravka u domovima za korisnike s najnižim primanjima, sufinanciran je i program fizikalne terapije u Domu za starije i nemoćne u Čakovcu, uz kontinuirana ulaganja u uređenje objekta.

U projekte i potpore građanima u domeni socijalne skrbi Međimurska županija je od 2021. do 2024. uložila 1,98 milijuna eura.

Velikim ulaganjima Međimurska županija znatno je povisila zdravstveni standard na svom području te pokrenula i dva nova projekta – uređenje palijativnog centra i nove zgrade za sve bolničke laboratorije. Nažalost, oba projekta su trenutno zaustavljena – nakon prelaska županijskih bolnica u Hrvatskoj u ruke države.

U Međimurju su – zahvaljujući ulaganjima Županije – uspostavljeni oblici zdravstvenih nadstrandarda:  među prvima u Hrvatskoj uspostavili su dežurstva doktora dentalne medicine nedjeljama i blagdanima, kao i dežurstva liječnika obiteljske medicine, koji uz nedjelje i ostale neradne dane, dežuraju i subotama poslijepodne.

Godinama Županija sufinancira boravak roditelja uz dijete hospitalizirano u Županijskoj bolnici Čakovec. Za dežurstva i boravak roditelja uz dijete u bolnici, na godišnjoj razini Županija izdvaja ukupno oko 90.000 eura.

Međimurska županija, u suradnji s Obrtničkom komorom Međimurja još je 2003.  – prva u Hrvatskoj – pokrenula stipendiranje učenika koji se obrazuju za deficitarna obrtnička zvanja. Tijekom više od 20 godina provedbe programa stipendirano je više od 800 učenika i učenica, te uloženo više od pola milijuna eura. Samo u 2024. godini, osigurano je ukupno 96.800 eura za novu generaciju budućih majstora, pri čemu je udio Međimurske županije u sufinanciranju programa iznosio 37.600 eura. Ukupan udio Županije u ovom mandatu, odnosno u četiri školske godine, dosegnuo je 150.252 eura.

Riječ je o programu za koji su učenici vrlo zainteresirani te programu koji osnažuje domaće tržište rada. Iz godine u godinu raste broj stipendista te će u novom ciklusu, u lipnju 2025., ukupan broj dosadašnjih stipendista premašiti tisuću. U aktualnoj školskoj godini novih je stipendista 121.

Drago mi je što s Obrtničkom komorom Međimurja uspješno nastavljamo razvijati naše obrazovanje i prilagođavati ga tržištu rada, a jedan od glavnih ciljeva dosežemo upravo ovom mjerom kojom motiviramo i stimuliramo učenike da se školuju za ona zanimanja koja nedostaju na tržištu. Rezultate mjerimo i brojem obrta koji je u kontinuiranom porastu zadnjih godina“, kaže župan Međimurske županije Matija Posavec, dodavši da su dosadašnja iskustva pokazala da je riječ o odličnoj mjeri kojom se mladi ne školuju za Zavod za zapošljavanje, nego im se olakšava put do sigurnog posla.

Uz navedeni model Međimurska županija obrazovanje djece i mladih podupire se i stipendijama za djecu hrvatskih branitelja, studentskim kreditima, jednokratnim potporama studentima i srednjoškolcima, kao i ulaganjem u prijevoz koji je besplatan za sve učenike u Međimurskoj županiji. Tijekom 2021. za navedene potpore Međimurska županija uložila je 661,7 tisuća eura, u 2022. godini 861,2 tisuće eura, da bi u 2023. taj iznos narastao na 897,8 tisuća eura. U prošloj godini ulaganja u različite potpore u obrazovanju dosegnula su nešto više od milijun eura, što u ukupnom zbroju govori o ulaganju od 3,4 milijuna eura.

I ta suma nije konačna, jer joj treba pridodati ulaganja u kvalitetu obrazovanja djece i mladih kroz rad centara izvrsnosti u srednjim školama Međimurske županije, financiranje modela građanskog odgoja u osnovnim školama za koji je Županija financirala obuku učitelja te nabavku priručnika, kao i djelovanje županijske Zaklade za obrazovanje dr. Vinko Žganec koja potiče izvrsnost te financijski – uz podršku Županije i donatora – podržava učenike, studente i postdiplomante tijekom obrazovanja.

Broj učenika u osnovnim i srednjim školama u Međimurskoj županiji u školskoj godini 2020/21. bio je  9.419 učenika osnovnih škola te 3.648 učenika srednjih škola. U šk. godini 2021/22. osnovaca je ukupno bilo 9.388,  a srednjoškolaca 3.608. U narednoj školskoj godini – 2022/23. – osnovne škole u Međimurju ukupno je pohađalo 9.406 učenika i učenica osnovnih škola, te 3.676 srednjoškolaca. Nešto veći broj učenika osnovnih škola evidentiran je u školskoj godini 2023/24. kada ih je bilo 9.433, dok je srednjoškolaca također bilo nešto više u odnosu na godinu ranije – 3.718. U aktualnoj školskoj godini – 2024/25. u Međimurskoj županiji osnovne škole pohađa ukupno 9.305 učenika, a srednje škole 3.812 učenika. Napomenimo da su u ukupan broj učenika osnovnih škola uključeni i mladi s razvojnim poteškoćama, stariji od 21 godine života, koji pohađaju Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, ustanovu čije djelovanje snažno podržava i Međimurska županija. U tijeku je gradnja nove zgrade čime će se stvoriti uvjeti da ustanova preraste u rehabilitacijsko-edukacijski centar. Međimurska županija financijski je poduprla i gradnju novoga objekta.

U okviru djelovanja Upravnog odjela za civilno društva i ljudska prava Međimurska županija provodi mjere podrške građanima koji se nalaze u riziku od siromaštva. Tako je tijekom 2021. godine dodijeljena jednokratna novčana pomoć u ukupnom iznosu od 16 tisuća eura za 123 građana. U 2022. godini, zahtjev za dodjelu jednokratne novčane pomoći podnijelo je 155 građana, te je dodijeljeno  ukupno 28,6 tisuća eura. U 2023. godini 55 korisnika zatražilo je dodjelu jednokratne novčane pomoći te je dodijeljeno ukupno 12,3 tisuće eura, a u 2024. godini ukupni iznos jednokratnih pomoći dosegnuo je  36,9 tisuća eura jednokratnih novčanih pomoći za 93 građana.

Nadalje, tijekom 2021. godine, temeljem javnog poziva za dodjelu jednokratne novčane potpore građanima koji su uslijed pandemije ostali bez posla, 102 korisnika ostvarila su pravo na dodjelu jednokratne novčane pomoći u pojedinačnom iznosu od 132,72 eura, za što je iz proračuna Međimurske županije tada izdvojeno 13,5 tisuće eura. Iste godine, kao još jedna mjera za ublažavanje učinaka epidemije COVID-19, Međimurska županija je financirala troškove školske kuhinje za gotovo 2000 učenika u 26 škola, te je  osiguran 71.631 obrok, a ukupan trošak ove mjere iznosio je 42,8 tisuća eura.

Međimurska županija svake godine, pred božićne blagdane, u suradnji sa Zavodom za socijalnu skrb, dodjeljuje poklon bonove obiteljima lošijeg imovinskog stanja. Tako je u razdoblju od 2021. do 2024. godine, poklon bonove u iznosu od 100 eura dobilo ukupno 60 obitelji za što je iz županijskog proračuna izdvojeno ukupno 6.000 eura.

Međimurska županija brine i o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, koji su korisnici zajamčene minimalne naknade ili naknade za nezaposlene hrvatske branitelje. U 2022. godini Županija je osigurala poklon bonove u iznosu od 40 eura za 136 branitelja povodom uskrsnih blagdana za što je utrošeno ukupno 5.440 eura, dok je u tu svrhu u 2023. godini podijeljen 91 poklon bon u iznosu od 40 eura, odnosno ukupno 3.640 eura. U 2024. godini, povodom Uskrsa,  poklon bon u vrijednosti 50 eura primilo je 88 hrvatskih branitelja, dok je prigodom božićnih blagdana poklon bon u iznosu od 40 eura primilo 58 hrvatskih branitelja s područja Međimurske županije. U tu je svrhu, iz proračuna Međimurske županije izdvojeno ukupno 6.720 eura.

Međimurska županija od 2015. godine pruža financijsku podršku djeci s razvojnim teškoćama s ciljem uključivanja u predškolske ustanove. Zahvaljujući ovoj financijskoj podršci osiguravaju se pomoćnici i u vrtićima u cilju integracije djece s teškoćama u vrtiće na području cijele županije. U razdoblju od 2021. do 2024. godine, u tu je svrhu iz proračuna Međimurske županije isplaćeno ukupno 646,8 tisuća eura i to:  2021. godine – 120,1 tisuća eura (44 djece, 38 pomoćnika); 2022. godine  – 148,5 tisuća eura (52 djece, 37 pomoćnika); 2023. godina – 200,6 tisuća eura (56 djece, 42 pomoćnika); 2024. godina – 177,6 tisuća eura (61 dijete, 46 pomoćnika).

Međimurska županija putem natječaja za sufinanciranje programa i projekata udruga u području zdravstvene i socijalne zaštite, skrbi o djeci i mladima te ljudskih prava, demokratizacije i razvoja civilnog društva dodjeljuje i financijska sredstva udrugama koje provode programe i projekte kojima realiziraju i ciljeve definirane županijskim strateškim i planskim dokumentima.

U 2021. godini, putem javnog natječaja Županija je sufinancirala je programe i projekte 39 udruga s ukupnim iznosom od 89,6 tisuća eura, dok je u 2022. godini dodijeljeno 136,4 tisuće eura za 53 udruge. U 2023. godini financijske potpore ukupne vrijednosti 145,5 tisuća eura dobilo je 55 udruga, a u 2024. godini, putem javnog natječaja dodijeljeno je 190,2 tisuće eura za programe i projekte 65 udruga. Za osnaživanje građana iz ranjivih skupina, u protekle četiri godine Međimurska županija je izdvojila gotovo 1,4 milijuna eura.

Iz nadležnosti Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i turizam Međimurske županije tijekom 2024. godine dodijeljeno je ukupno 667.740 eura potpora gospodarstvenicima. Radi se o potporama iz programa potpora male vrijednosti za razvoj poduzetništva, sufinanciranja povećanja korištenja obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama, zatim po programu  sufinanciranja obrtnika te – ranije spomenutog – stipendiranja učenika koji se školuju za obrtnička zvanja. U ovoj kategoriji su i programi potpora u poljoprivredi te bespovratnih potpora u turizmu.

Od 2021. do 2024. u jačanje poduzetništva Međimurska županija uložila je ukupno 625.923 eura, a za financijske potpore i instrumente iz proračuna je – u istom razdoblju – izdvojeno 36.685 eura, dok je za povećanje korištenja obnovljivih izvora energije tijekom 2023. i 2024. Županija  uložila 157.745 eura u poticaje građanima. Nastup obrtnika na sajmovima Županija je podupirala s ukupno 29.576 eura od 2021. do 2024., dok je za stipendiranje učenika u obrtničkim smjerovima, u navedenom razdoblju uloženo ukupno 150.252 eura iz županijskog proračuna.

Ne zanemaruju se ni potrebe poljoprivrednika pa se od 2014. godine provodi pripadajući program potpora i mjera u koji je do danas uloženo oko 1,8 milijuna eura. Izdvojimo li razdoblje od 2021. do 2024. godine, Međimurska županija je za program potpora u poljoprivredi izdvojila 1,1 milijun eura, od čega je samo tijekom protekle godine u unaprjeđenje ruralnog prostora, poticanje konkurentnosti poljoprivrede i održivi razvoja ruralnih zajednica uloženo 304,1 tisuća eura.

Među potporama građanima i udrugama u području turizma, Međimurska županija redovito sufinancira ili financira turističke manifestacije. Tijekom zadnjeg mandata uloženo je ukupno 121.424 eura. Godine 2021. nije se dodjeljivala ova vrsta potpore zbog pandemije, no već 2022. za turističke manifestacije Županija je izdvojila  30.924 eura. U 2023. taj iznos narastao je 41.500 eura, a prošle godine uloženo je 49.000 eura.

U sklopu programa bespovratnih potpora, koje pridonose razvoju održivih oblika turizma, stvaraju nove turističke proizvode te proširuju postojeću ponudu, ali i doprinose promociji Županije kao poželjne destinacije, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima te pravnim i fizičkim osobama koje se bave ugostiteljstvom i smještajem dodijeljeno je ukupno 210.178 eura, u razdoblju od 2021.do 2024. godine.  Iznosi su rasli iz godine u godinu, te su u 2024. ukupne potpore iz ovoga programa dosegnule 57.500 eura.

U programe potpora u područjima gospodarstva, te poljoprivrede i turizma u zadnje četiri godine Međimurska županija uložila je oko 2,35 milijuna eura iz proračuna. (L.K.)

Moglo bi vas zanimati

U četiri godine 16 je županija povećalo izdvajanja za kulturu – evo koje...

Izdvajanja za sport rastu u svim županijama – evo koje predvode u posljednje...

U protekle četiri godine čak 16 županija povećalo izdvajanje za socijalnu skrb –...

U četiri godine izdvajanja za obrazovanje povećana za preko 500 milijuna eura –...