Usporedi li se broj zaposlenih kod pravnih osoba s brojem stanovnika, vodeća je lani bila Primorsko-goranska županija, a slijede Varaždinska, Međimurska, Istarska i Zadarska županija. Zadarska je lani imala i najveći rast zaposlenosti na godišnjoj razini, a u relativnom pokazatelju slijede ju Brodsko-posavska, Ličko-senjska, Zagrebačka i Međimurska županija. Pokazuje to analiza koju smo napravili na temelju podataka DZS-a – gradovi u statistici.
Noviji podaci DZS-a za prva tri mjeseca ove godine pokazuju istih pet vodećih županija po broju zaposlenih u pravnim osobama kao i u prošloj godini – Splitsko-dalmatinska, Primorsko-goranska, Zagrebačka, Osječko-baranjska i Istarska te da je u 14 županija povećan broj zaposlenih u odnosu na prvo tromjesečje 2023. Najveći rast bio je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, Brodsko-posavskoj županiji, Zagrebačkoj, Zadarskoj i Istarskoj županiji.
Dodaju li se i podaci o zaposlenima u obrtu i slobodnim zanimanjima, u tri mjeseca najveći je bio u Splitsko-dalmatinskoj, pa Primorsko-goranskoj, Istarskoj, Zagrebačkoj i Osječko-baranjskoj županiji.
Lani je, u odnosu na 2022. godinu, rast zaposlenosti kod pravnih osoba zabilježeno u 17 županija.
U relativnom i apsolutnom pokazatelju, najveći rast zaposlenosti imala je Zadarska županija – za gotovo 10.000 osoba, odnosno za 23,4 posto. U Brodsko-posavskoj županiji broj zaposlenih povećan je za 6 posto, Ličko-senjskoj za 5,5 posto, Zagrebačkoj za 5,2 i Međimurskoj županiji za 4,7 posto. U apsolutnim iznosima, nakon Zadarske je najveći porast zapošljavanja bio u Zagrebačkoj županiji, za blizu 4,2 tisuće osoba, Primorsko-goranskoj za nešto više od 4 tisuće, blizu 3,5 tisuće u Splitsko-dalmatinskoj i 1,8 tisuća u Brodsko-posavskoj županiji.
U odnosu na broj stanovnika najviše zaposlenih u pravnim osobama imala je lani Primorsko-goranska županija, 348 na 1.000 stanovnika, Varaždinska 347, Međimurska 330, Istarska 329 i Zadarska 326 zaposlenih na 1.000 stanovnika.
Kada govorimo o zaposlenosti, spomenimo i da je prema podacima od kraja ožujka, najmanju stopu registrirane nezaposlenosti imala Varaždinska županija (2,9 posto), što je ujedno i 3,3 postotna boda manje od prosjeka RH. Slijedi Istarska (3 posto), Zagrebačka (3,2 posto), Krapinsko-zagorska (3,4%) i Koprivničko-križevačka županija(4,1%). Između je i Grad Zagreb sa stopom od 3 posto.
Provjerili smo kojim mjerama županije pomažu poduzetnike, odnosno kroz potpore, jer postoji još niz mjera koje olakšavaju dolazak ulagača pa tako i povećanje zapošljavanja.
Primorsko-goranska županija je s 348 zaposlene osobe na 1.000 stanovnika vodeća županija, a i trend zapošljavanja je velik te je u godinu dana povećala zaposlenost za 4.005 osoba. Druga je i po ukupnom broju zaposlenih.
Ukupno milijun eura osigurano je kroz javni poziv za dodjelu potpora poduzetnicima.
Inače, ove je godine predložena provedba osam mjera: Sufinanciranje troškova opreme za prerađivačku djelatnost, Poticanje energetske učinkovitosti, Potpore novoosnovanim tvrtkama/obrtima, Poticanje zapošljavanja i samozapošljavanja žena, Sufinanciranje pripreme i prijave projekta za EU fondove, Potpore za provedbu mjera prilagodbe građevina poslovne namjene ulasku i kretanju osoba s invaliditetom (OSI) i osoba smanjene pokretljivosti (OSP), Potpore za mentorstvo na području Gorskog kotara za učenike koji se školuju prema Jedinstvenom modelu obrazovanja i Poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara.
Nova mjera odnosi se na potpore za mentorstvo na području Gorskog kotara i to za učenike koji se školuju prema jedinstvenom modelu obrazovanja. Cilj mjere je potaknuti obrte i trgovačka društva da uđu u sustav obrazovanja za vezane obrte. Naime, povećanjem broja licenciranih obrta i trgovačkih društva stvaraju se nova naučnička mjesta i kvalitetnija radna snaga za tržište rada. Ovom mjerom potiču se poslodavci da se uključe u sustav mentoriranja i prepoznaju važnost poučavanja učenika u radnom procesu, a sve sa ciljem stvaranja kvalitetne radne snage i zadržavanja mladih na području Gorskog kotara.
Niz poticajnih mjera odnosi se na Gorski kotar. Pa je tako, primjerice, do 29. srpnja, otvoren javni poziv za poticanje razvoja turističkog poduzetničkog potencijala Gorskog kotara, a korisnici potpora su mikro i mali subjekti malog gospodarstva. Potpore se kreću se od 2.000 do najviše 10.000 eura.
Brodsko-posavska županija od lani bilježi znatan rast zapošljavanja, u odnosu na 2022. povećano je za 6,04 posto, odnosno 1.786 osoba, što ju je također svrstalo u vodećih pet.
Za poticanje razvoja konkurentnog i inovativnog malog i srednjeg poduzetništva i obrtništva, tehnološko unaprjeđenje i digitalna tranzicija, odnosno digitalna transformacija poslovanja malih i srednjih poduzeća Brodsko-posavska županija objavila je početkom godine Javni poziv, a osigurano je 442.100 eura.
„Prema HGK-ovom Indeksu razvijenosti Brodsko-posavska županija imala je četvrti najbrži rast BDP po kupovnoj moći u zadnje 4 godine. Uspjeh poslovne zone u Novoj Gradiški u privlačenju novih investitora i ulaganje stranih investitora u Đuro Đaković dio su razloga iza poboljšanja gospodarskih pokazatelja u županiji. Ulazak u Schengenski prostor svakako je potaknuo gospodarske aktivnosti, osobito u prometnim djelatnostima. Proteklih je par godina izraženi uvoz radne snage iz trećih zemalja zapravo omogućio gospodarstvenicima iz županije da ostvare dobre poslovne rezultate.” – komentirao nam je lani glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja.
Za 4,72 posto zaposlenost je povećana u Međimurskoj županiji, a ta je županija i u top pet po broju zaposlenih na 1.000 stanovnika – 330.
Potpore male vrijednosti dodjeljuju se za sufinanciranje troškova izrade prijavne dokumentacije projektnih prijedloga koji se kandidiraju za dodjelu bespovratnih sredstava (osim prijava za dodjelu bespovratnih potpora Međimurske županije), troškova izrade cjelovitih zahtjeva za HAMAG-BICRO zajmove, troškove izrade cjelovitih zahtjeva za HBOR kredite i troškova izrade cjelovite prijavne dokumentacije temeljem ZPU, sukladno pravilima pojedinih programa.
Jednom poduzetniku, bespovratna potpora može biti dodijeljena u maksimalnom iznosu od 2.000 eura.
Međimurska županija, poput većine kontinentalnih županija, ima i potpore za turizam. Ove je godine tako dodijeljeno 20 ugovora ukupne vrijednosti 60.000 eura, što je najviše dosad. Međimurska županija još je 2011. godine pokrenula program turističkih potpora kojima je dosad 535.725 eura usmjereno u razvijanje turističkih potencijala te je obogaćeno sa 193 nova turistička proizvoda.
Varaždinska županija je prema lanjskim podacima imala 347 zaposlenih osoba na 1.000 stanovnika.
U Planu razvoja Varaždinske županije navedeno je 50 bitnih investicija od zdravstva, obrazovanja, gospodarstva, infrastrukture, zaštite okoliša, a kako je nedavno istaknuo župan Anđelko Stričak, već sada su 65 investicije odrađene, započete, projektiraju se ili su u pripremi. Ali osim društvene infrastrukture iza kojih stoji država, županija, gradovi i općine, trenutačno je i nikad veći investicijski ciklus privatnog kapitala u vrijednosti preko 300 milijuna eura.
Potpisanim ugovorom o sanaciji bala, otvorena je mogućnost za poduzetnike da na tom području da krenu s izgradnjom proizvodnih hala.
Naša proračunska analiza za 2022. godinu, pokazala je da je Varaždinska županija u top pet županija po potporama poduzetnicima.
Kako stoji u prijedlogu ovogodišnjeg proračuna, i u 2024. planirana su sredstva za regresiranje kamata za poduzetničke kredite po programima iz ranijih godina u koje je uključena Varaždinska županija zajedno s resornim ministarstvom i općinama i gradovima (program „Lokalni projekti razvoja malog gospodarstva“, program „Kreditom do uspjeha 2014.“- Mjera 1. Kreditom do konkurentnosti), te za regresiranje kamatnih stopa za poduzetničke kredite po programima HBOR-a: ”Poduzetništvo mladih, žena i početnika” i ”Investicije privatnog sektora.
U 2022. godini Županija je započela subvencionirati kamate po programima kreditiranja „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ i „Investicije privatnog sektora“, a sukladno Ugovoru o poslovnoj suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak u provedbi navedenih programa kreditiranja. Godišnje se u proračunu osigurava oko 40.000 eura za potrebe navedenog Programa.
Istovremeno je nastavljeno subvencioniranje kamatnih stopa poduzetničkih kredita po programu „Kreditom do uspjeha“ – Mjera 1 „Kreditom do konkurentnosti“ koji se provodi zajedno s resornim ministarstvom i jedinicama lokalne samouprave na području županije.
Lani je Županija pokazala i značajne rezultate rasta u turizmu. U veljači je objavljen javni poziv za dodjelu bespovratnih potpora u turizmu za koje je u proračunu osigurano ukupno 172.540 eura.
Ove godine je za poljoprivrednike osigurano 900 tisuća eura potpora.
Istarska županija je pak imala 329 zaposlene osobe na 1.000 stanovnika, što ju isto svrstava u vodećih pet županija. Sa 64.241 ukupno zaposlenom osobom županija je također u top pet županija.
U proračunu za 2024. osigurano je 270.000 eura za dodjelu nepovratnih financijskih potpora za poticanje razvoja poduzetništva, 89.000 eura za potpore za zapošljavanje osoba s invaliditetom, 70.000 eura za poticanje i razvoj ICT sektora, a sufinanciraju se i kamate na poduzetničke kredite temeljem programa Poduzetnik-Istarska županija, za što je predviđeno 65.000 eura.
U sklopu programa „Zelena tranzicija Istarske županije“ u 2024. godini planira iznos od 30.000,00 eura za poticanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za privatni sektor i 40.000 eura za gospodarski sektor.
Ličko-senjska županija je povećala broj zaposlenih za 5,54 posto u godinu dana.
Hrvatska banka za obnovu i razvitak i Ličko-senjska županija potpisali su ove godine dodatak postojećem Ugovoru o poslovnoj suradnji proširenjem programa subvencioniranja kamatnih stopa za poduzetnike.
Predmetnim dogovorom, maksimalni iznos kredita u okviru programa “Obrtna sredstva”, koji podliježe sufinanciranju od strane Županije, povećan je sa 140.000 na 200.000 eura.
HBOR je u Županiji u posljednjih deset godina podržao više od 200 projekata s iznosom od 62 milijuna eura.
Svi poduzetnici koji udovoljavaju uvjetima za korištenje kredita iz Programa „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ mogu koristiti potporu Ličko-senjske županije za sufinanciranje kamatne stope u 50 % iznosu u svim godinama otplate kredita.
Ličko-senjska županija subvencionirat će kamatne stope po dva programa HBOR-a: za „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ s 2 postotna boda i za program „Obrtna sredstva“ s 1 postotnim bodom.
Među potporama su i one za poljoprivrednike, za što je osigurano 166,4 tisuće eura.
Splitsko-dalmatinska županija ima najveći broj zaposlenih, a lani ih je bilo 121.511 te je povećana na godišnjoj razini za 3.458 osoba.
Javni poziv za poduzetnike početnike, žene poduzetnice i za tradicijske obrte otvoren je do 2. kolovoza. „Uključene su sve gospodarske grane osim trgovine, ugostiteljstva i prijevoza. Ove mjere ne isključuju prijave na bilo koji drugi poziv iz Splitsko-dalmatinske županije, a na ovaj poziv mogu se prijaviti i svi oni koji su sudjelovali na nekim drugim javnim pozivima resornog ministarstva ili lokalnih zajednica“, izjavio je nedavno župan Boban.
Kako stoji u Javnom pozivu, sredstva se dodjeljuju za poduzetnike početnike, žene poduzetnice i za očuvanje tradicijskih djelatnosti.
Za poduzetnike početnike sa sjedištem na području grada Splita potpora se odobrava u 50% iznosu opravdanih troškova, a najviše do iznosa od 2.500 eura ili 4.000 eura, ovisno o godinama i vrsti djelatnosti. Za podnositelje zahtjeva sa sjedištem izvan grada Splita potpora se dodjeljuje u 80% iznosu
opravdanih troškova, a najviše do iznosa od 4.000 do 7.000 eura, također ovisno je li korisnik mlađi ili stariji od 50 godina te ovisno o vrsti djelatnosti. Neovisno o sjedištu za podnositelje zahtjeva čiji je većinski vlasnik osoba s invaliditetom potpora se dodjeljuje u 80% iznosu opravdanih troškova najviše do iznosa od 7.000 eura.
Za podnositeljice zahtjeva žene poduzetnice početnice sa sjedištem na području grada Splita potpora se odobrava u 80% iznosu opravdanih troškova, a najviše do iznosa od 2.500 do 4.000 eura, ovisno je li starija ili mlađa od 50 godina i ovisno o vrsti djelatnosti, a za one izvan Splita uz iste uvjete potpora se kreće od 4.000 do 7.000 eura. Za podnositeljice zahtjeva žene poduzetnice neovisno o sjedištu za korisnike čiji je većinski vlasnik osoba s invaliditetom potpora se dodjeljuje u 80% iznosu opravdanih troškova najviše do iznosa od 7.000 eura.
Za podnositeljice zahtjeva žene poduzetnice s više od dvije godine poslovanja potpora se isključivo i samo dodjeljuje za trošak čuvanja djece, troškove vrtića, troškove odgajatelja te za treće i svako naredno dijete u 100% iznosu opravdanih troškova, a najviše do iznosa od 796,34 eura po djetetu na godišnjoj razini.
Kroz mjeru očuvanje tradicijskih djelatnosti za podnositelje zahtjeva sa sjedištem izvan grada Splita u statusu tradicijskog obrta potpora se dodjeljuje u 80% iznosu opravdanih troškova, a najviše do iznosa od 7.000 eura.
I Osječko-baranjska županija je u top pet po broju zaposlenih u pravnim osobama, lani ih je bilo 75.101.
‘Opravdanost ulaganja u Gospodarski centar OBŽ i Regionalni distribucijski centar OBŽ za voće i povrće potvrdila se već u prvoj godini rada. Sigurno i stabilno okruženje omogućilo je dolazak novih investitora, što potvrđuju i sve popunjenije gospodarske zone diljem županije. Uskoro očekujemo i otvorenje mega pogona američke tvrtke Jabil, što je jedan od najvećih gospodarskih iskoraka u posljednjim desetljećima. Nastojimo biti partner svim našim tvrtkama, osluškujući njihove potrebe prilagođavamo naše potpore i aktivnosti. Broj obrta na području Osječko-baranjske županije iz godine u godinu raste. Svjetski smo priznati centar IT industrije, a gospodarski iskorak omogućio je da danas sa zadovoljstvom govorimo o rekordnoj zaposlenosti.’ – rekao je nedavno župan Mato Lukić. Osječko-baranjska županija je na kraju ožujka imala ukupno 93.337 zaposlenih osoba, što je najviše ikada i 1.186 osoba više nego u ožujku 2023. godine. ( L. Kiseljak)