Krapinsko-zagorska županija izdvojila je 3,66 eura po stanovniku iz proračuna u 2023. godini za potpore poduzetnicima i obrtnicima te se je svrstala na četvrtu poziciju među hrvatskim županijama. Pokazala je to naša analiza, napravljena iz podataka županijskih konsolidiranih izvješća proračuna za 2023. godinu. Županija je proglašena poduzetničkom europskom regijom 2025. godine, a velikim dijelom tome su pridonijele i mjere, programi i projekti Županije usmjereni podizanju poduzetničkog duha.
„Ovaj značajan rezultat pokazuje našu kontinuiranu predanost razvoju poduzetništva i obrtništva, ne samo kroz izravnu financijsku podršku, već i kroz stvaranje poticajnog okruženja za njihov rad. Upravo je ovo jedan od glavnih razloga zašto je Krapinsko-zagorska županija proglašena Europskom poduzetničkom regijom za 2025. godinu“, ističe župan Željko Kolar te među aktivnostima Krapinsko-zagorske županije u tekućoj godini posebno izdvaja sufinanciranja kamata obrtnicima i pravnim osobama, nastavak promocije obrtničkih zanimanja, davanje potpora tradicijskim i umjetničkim obrtnika te isplaćivanja stipendija za čak 313 polaznika deficitarnih programa.
Krapinsko-zagorska županija proglašena je poduzetničkom europskom regijom 2025. godine te ju je Financial Times stavio na 6. mjesto poduzetničkih regija budućnosti u Europi.
Županija u Proračunu ima osiguranu stavku koja se odnosi na dodjelu potpora tradicijskim i umjetničkim obrtima. Iako su njihovi proizvodi od nemjerljivog značenja za očuvanje našeg identiteta, ove djelatnosti često nisu gospodarski atraktivne te se njima nerijetko bave još samo starije generacije. Suočeni sa smanjenjem tržišta i konkurencijom jeftine industrijske proizvodnje mnogima od tih obrta prijeti potpuno izumiranje. Izravne županijske potpore ovim obrtima su ove godine isplaćene u iznosu od 43.573,43 eura, što je za čak 66 % više u odnosu na 2023. godinu.
Županija isplaćuje i bespovratna sredstava Obrtničkoj komori KZŽ i Hrvatskoj gospodarskoj komori, Županijskoj komori Krapina. Nadalje, dodjeljuje potpore za obrtnička zanimanja, potpore poduzetnicima početnicima za zakup poslovnog prostora, potpore za proizvođače zagorskih mlinaca i zagorskih štrukli, potpore gospodarstvenicima / obrtnicima za edukacije i nastupe na sajmovima te potpora u turizmu. Županija sponzorira projekt Konferencija za žene u javnoj upravi, zajedno s partnerima organizira Zagorski gospodarski zbor na kojem obrtnici, poduzetnici i OPG besplatno izlažu i prezentiraju svoje proizvode i usluge.
Dodatno se ulaže u razvoj poduzetničkog okruženja kroz projekte poput BiznisBoost radionica za razvoj poduzetničkih vještina. U ovoj inicijativi sudjelovalo je ukupno 18 polaznika osnovnog modula te 18 polaznika naprednog modula, pružajući im alate i znanja potrebna za uspješno poslovanje.
Također, Krapinsko-zagorska županija financira program Kreiraj svoju budućnost, koji već treću godinu za redom uspješno potiče poduzetnički duh kod srednjoškolaca. Svake godine oko 50 učenika iz svih srednjih škola u županiji sudjeluje u ovom izvannastavnom programu, gdje istražuju izazove zdravstvene industrije te kreiraju svoja inovativna rješenja. Na temelju tih istraživanja formiraju mini startupove, a svoje projekte prezentiraju na finalnom natjecanju u sklopu regionalne investicijske konferencije Invest in Zagorje. Radi se o konferenciji koja okuplja investitore, startupove, akademsku zajednicu, poduzetnike i obrtnike, omogućujući im razmjenu iskustava, znanja i raspravu o najnovijim trendovima u poduzetništvu i investicijskoj klimi. Ova konferencija postavila je Krapinsko-zagorsku županiju na mapu međunarodnih investicija, a dodatni iskorak čini uspostava jedinstvenog one-stop-service centra putem platforme www.investinzagorje.hr. Platforma pruža pregled dostupnih greenfield i brownfield lokacija za ulaganja, zajedno s relevantnim informacijama za olakšano donošenje investicijskih odluka. Županija će u nadolazećem razdoblju dodatno razviti ovaj sustav, koji je samo 2023. godine privukao više od 13.000 posjetitelja. U planu je i niz novih aktivnosti usmjerenih na jačanje poduzetničkih kompetencija, pokretanje novih programa za startupove te širenje mreže mentora kroz Krapinsko-zagorsku županiju.
Nadalje, dodjeljuju se potpore startupovima kroz Poslovno-tehnološki inkubator, te subvencionira najam prostora za poduzetnike početnike. Od osnivanja inkubatora 2020. godine, kroz njega je prošlo 30 startupova, dok trenutno 38 startupova koristi usluge virtualne inkubacije, a 36 je koristilo coworking prostor. U inkubatoru djeluje i Centar za robotiku i inovativne tehnologije, kojim upravlja Srednja škola Krapina, a koji povezuje tehnička znanja s potrebama metaloprerađivačke industrije.
Spomenimo i da se prema zadnjim podacima DZS-a Županija svrstava u top pet županija po visini isplaćene neto plaće u trećem ovogodišnjem tromjesečju, u iznosu od 1.286 eura. (L.K.)