Naša proračunska mandatna analiza pokazala je da je Sisačko-moslavačka županija druga po izdvajanju za socijalnu skrb i treća po rastu izdvojenih sredstava. Županija nije dizala cijenu smještaja u domovima za starije, mjesečno subvencionira cijenu smještaja te gradi nove domove, ali i umirovljenička naselja, po čemu je jedinstvena u zemlji.
Skupni indeks koji u obzir uzima prosječno izdvajanje za socijalnu skrb iz proračuna u posljednje četiri godine te izdvojena sredstva u odnosu na broj stanovnika, u Sisačko-moslavačkoj županiji iznosi 109,2. Naime, u ovome mandatu u prosjeku je Županija izdvojila iz proračuna za socijalnu zaštitu 4 posto proračuna, a po stanovniku izdvojila 240,88 eura.
Treća je pak po rastu izdvojenih sredstava za socijalnu skrb u protekle četiri godine. U odnosu na proračun iz 2021. godine, u prošlogodišnjem proračunu izdvojeno je 86 posto više novaca.
Županija je u sisačkom naselju Caprag izgradila novu zgradu doma za starije osobe gdje su građevinski i obrtnički radovi u završnoj fazi. Kapacitet doma na lokaciji u Capragu je 56 korisnika smještenih u 30 soba. Zgrada će se grijati na dizalicu topline što će osigurati velike uštede energije i niže račune za grijanje.
Obnovljen i uređen dom za starije osobe, osim u Sisku, i u Glini te Petrinji, a u sva tri grada izgrađena su moderna umirovljenička naselja koja su jedinstvena u cijeloj Hrvatskoj. Takva naselja gradit će se u Kutini i Popovači.

Uređena je zadnja etaža Doma zdravlja u Glini čime je omogućeno proširenje kapaciteta ovog Doma i ustrojavanje Odjela za Alzheimer i druge demencije. Dom za starije osobe Sisak obnovljen je i uređen, s proširenim kapacitetom i provedenim velikim ulaganjima u kvalitetniji smještaj najstarijih sugrađana. Sisačko-moslavačka županija iz vlastitog je proračuna financirala proširenje i opremanje kuhinje Doma za starije osobe Sisak te ugradnju nove kotlovnice.
Sisačko-moslavačka županija i u Kutini je uspjela riješiti problem vezan uz osiguravanje prijeko potrebnog doma za starije osobe koji je u tom gradu bio prisutan desetljećima. U dijelu prostora Doma zdravlja SMŽ u Kutini uređen je prostor za smještaj 45 korisnika. Najavljenom gradnjom umirovljeničkog naselja u Kutini, po uzoru na takva naselja u Sisku, Petrinji i Glini, povećat će se mogući kapaciteti smještaja starijih osoba u Moslavini. U Novskoj je otvoren Dnevni centar za starije osobe, gdje će i novi Centar za starije osobe na tom području omogućiti nove kapacitete. Sisačko-moslavačka županija jedina je koja je u kratkom roku osigurala 1000 novih smještajnih kapaciteta za umirovljenike.
Umirovljenici smješteni u domovima za starije osobe u Sisačko-moslavačkoj županiji plaćaju jednu od najnižih cijena smještaja u Hrvatskoj. Razlog tome je subvencija Sisačko-moslavačke županije koja podmiruje razliku u cijeni smještaja za sve korisnike. Subvencija u prosjeku iznosi do 280 eura mjesečno za korisnika. Također Sisačko-moslavačka županija u svojim domovima za starije osobe nije povećavala cijenu smještaja što je rijetkost u odnosu na druge gradove i županije. (L.K.)


