Aktualno

Renew Heat, BLUEMED, Poboljšanje uvjeta za pružanje primarne zdravstvene zaštite, KeyQ+… Evo kako su se dalje razvijali i što je danas s pobjedničkim projektima našeg drugog Izbora za najbolji EU projekt

Izbor za najbolji EU projekt održat  će se ove godine četvrti puta, a mi ćemo podsjetiti na pobjedničke projekte, u kojem su se smjeru razvili te na kojim daljnjim projektima rade Razvojne agencije koje su u velikom broju slučajeva bili nositelji projekata. Nakon 2020., podsjetit ćemo se i najboljih u 2021. godini.

U želji da se poveća razina osviještenosti građana o  uspješnom korištenju EU sredstava i promocijom najboljih projekata potakne pozitivna konkurencija i još efikasnije korištenje EU fondova, prije tri godine je naš portal, župan.hr, u suradnji s Hanza medijom, Hrvatskom zajednicom županija i Uredom Europskog parlamenta u Hrvatskoj pokrenuo Izbor najboljeg županijskog EU projekta u Hrvatskoj. Kroz serijal od tri nastavka, podsjetit ćemo se nagrađenih projekata i njihovih nositelja te nastavaka tih uspješnih priča i novih projekata. U drugom izboru najboljeg projekta 2021. godine obuhvaćeni su projekti provedeni i/ili završeni u prethodne dvije godine, odnosno u 2019. ili 2020. godini.

Regionalna energetska agencija sjeverozapadne Hrvatske REGEA slavila je i u 2021. godini kao nositelj projekta Karlovačke županije Renew Heat – Heating communities with renewable energy koji je bio pobjednik u dvije kategorije – Doprinos poduzetništvu po glasovima stručnog žirija i kao najbolji po glasovima građana.

U kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama pobjedu je odnio projekt BLUEMED Dubrovačko-neretvanske županije, projekt Razvojne agencije Vukovarsko-srijemske županije Poboljšanje uvjeta za pružanje primarne zdravstvene zaštite  u Vukovarsko-srijemskoj županiji bio je najbolji u kategoriji Doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, a projekt Istarske županije KeyQ+: Kultura i turizam kao ključevi kvalitete za prekogranični razvoj Italije i Hrvatske najbolji u  kategoriji Doprinos prekograničnoj suradnji.

Nakon što je prva u Hrvatskoj potaknula razvoj inovativnih modela ugovaranja prodaje topline iz biomase između javnog sektora i privatnih poduzetnika, Karlovačka županija pokrenula je projekt Renew Heat koji se odnosio na korištenje energije iz biomase koja je jedna od ključnih komponenti energetske tranzicije prema čistim i obnovljivim izvorima energije. Projekt se je provodio u sklopu programa Interreg IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora.

U Karlovačkoj županiji ugrađena je kotlovnica na biomasu u Srednju školu Duga Resa.

Foto: Tomislav Kristo / CROPIX

‘Osim što će donijeti izravnu korist u uštedama na energentima i zaštiti okoliša, projekt je usmjeren i na gospodarstvo, prije svega na korištenje obnovljivih izvora energije.  Ovdje se radi o tehnologiji korištenja drvne mase kao energenta, a Karlovačka županija je županija najbogatija šumom u Republici Hrvatskoj. Projekt je svakako prezentan i kao primjer dobre prakse kojeg će moći uspješno koristiti i drugi. Zahvaljujem svima koji su prepoznali vrijednost ovog projekta i svojim glasom doprinijeli da ponese titulu najuspješnijeg.’ – prokomentirala nam je županica Karlovačke županije Martina Furdek-Hajdin nakon što je projekt odnio pobjedu.

‘Karlovačka županija je bila prva, a definitivno je i dalje vodeća u poticanju energije biomase. Imamo tri škole koje imaju vlastite tvornice biomase.’ – izjavio je nedavno ravnatelj REGEA-e Julije Domac.

Projekt je prijavila  Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije.

Biomasa je tek početak korištenja obnovljivih izvora energije u čemu je Županija, a upravo uz pomoć REGA-e, danas puno napredovala. Kroz energetske obnove, ugradnju u kućanstvima sustava iskorištavanja obnovljivih izvora energije ili poboljšanja energetske učinkovitosti svojih domova itd.

‘Projektom KeyQ+ učinili smo dodatni iskorak u promociji naše bogate istarske kulinarske baštine, te smo obogatili turističku ponudu prekograničnog područja Hrvatske i Italije novim turističkim proizvodima temeljenih na zajedničkoj kulturnoj i kulinarskoj baštini. Uvijek kažem kako je Istra premala da bi bila prosječna i stoga moramo težiti izvrsnosti, što će biti i smjer i daljnjeg razvoja istarske poljoprivrede, njenog još jačeg povezivanja s turizmom, kao i još jačem brendiranju Istre kao vrhunske eno-gastro destinacije, poručio je istarski župan Boris Miletić prije dvije godine, prilikom dodjele priznanja na najbolji prekogranični projekt u 2021. godini, čiji je nositelj bila Agencije za ruralni razvoj Istre – AZRRI.

Kako na regionalnoj tako i na nacionalnoj razini, projekt je pridonio usavršavanju ljudskih potencijala turističko-ugostiteljskog sektora putem didaktičkih programa i radionica razmjene iskustava, što se pokazalo od izuzetne važnosti za valorizaciju hrvatske gastronomije.

Foto: Tomislav Kristo / CROPIX

Kroz prekograničnu suradnju stvoreni su preduvjeti za povećanje atraktivnosti i valorizaciju povijesnih kulturnih građevina područja, pa je tako u sklopu Tržnice Pula, podignute davne 1903. godine za vrijeme Austrougarske vladavine, uspješno uspostavljena didaktička kuhinja,  a koja je i nakon završetka projekta ostala kao relevantan primjer jedinstvenog turističkog proizvoda.

Agencija za ruralni razvoj Istre ove godine obilježava 20 godina rada, a u tom je razdoblju radila na još nizu projekata usmjerenih na promociji istarskih poljoprivrednih proizvoda i namirnica te povezivanju sa sektorom turizma, ugostiteljstva i hotelijerstva kao i zaštita istarskih autohtonih pasmina boškarina, tovara, ovce i koze kroz razvojne programe i vraćanje života u ruralni prostor Istre.

KeyQ+ je inače bio nastavak projekta Key Q, financiranog u okviru Programa Jadranska prekogranična suradnja, u sklopu kojeg je osnovan Edukacijski gastronomski centar Istre, koji danas djeluje kao platforma za vrednovanje i promociju istarske gastronomije kao nematerijalne kulturne baštine.

Nagradu u kategoriji doprinos lokalnoj i regionalnoj zajednici, 2021. godine u izboru za najbolji EU projekt, dodijeljena je projektu Poboljšanje uvjeta za pružanje primarne zdravstvene zaštite u Vukovarsko-srijemskoj županiji, koja je i bila nositelj projekta.    Projektom je poboljšan pristup primarnoj zdravstvenoj zaštiti s naglaskom na udaljena i deprivirana područja Vukovarsko-srijemske županije, a sa svrhom podizanja kvalitete usluge primarne zdravstvene zaštite.

Projektom su osigurana sredstva za nabavu specijalizirane medicinske i dentalne opreme, ugradnju dizala u domovima zdravlja Vinkovci i Vukovar te edukacije zdravstvenih djelatnika. Obuhvaćena su sva tri doma zdravlja s područja Županije ali i 36 koncesionara koji djeluju u području obiteljske medicine, ginekologije, pedijatrije i dentalne medicine.

A, svoj doprinos uspješnosti ovog projekta, kroz pripremu projektne dokumentacije prijave te pružanje stručne i savjetodavne pomoći u provedbi  dala je i Razvojna agencija Vukovarsko-srijemske županije. 

Naravno, ulaganje u zdravstvo tu nije stalo. Primjerice, ove je godine Nacionalna memorijalna bolnica „Dr. Juraj Njavro“ u Vukovaru, uz pomoć donacije Vukovarsko – srijemske županije u iznosu od 3,3 tisuće eura opremila senzornu sobu na Odjelu fizikalne medicine, rehabilitacije i reumatologije. Mogućnost e-naručivanja stvorila je duge liste čekanja za određene preglede, ali nabavkom i obnavljanjem postojeće dijagnostičke opreme, najavio je nedavno župan Dekanić, planira se rješavanje i tog problema.

Projekt BLUEMED  Dubrovačko-neretvanske županije kojeg je ugovorila i provodila Regionalna agencija DUNEA proglašen je prije dvije godine najboljim EU projektom u kategoriji Doprinos znanosti i inovacijama. Projekt se je provodio  na području općine Konavle i to na dva podmorska arheološka nalazišta ispred Cavtata, kao i u mjestu Pridvorje gdje je otvoren virtualni muzej.

DUNEA inače zajedno sa Županijom priprema obilježavanje 10 godina ulaska RH u EU, a gdje će se i predstaviti rezultati projekta BLUEMED.

‘U manifestaciji sudjeluju i Muzeji i galerije Konavala – Odjel za arheologiju i spomeničku baštinu, čije će stručno vodstvo ‘Antički brodolomi cavtatskog akvatorija’, prilagođeno i za djecu, predstavit rezultate EU projekta BLUEMED od kojih je posebno zanimljiv centar u Odjelu za arheologiju i spomeničku baštinu Konavala u franjevačkom samostanu u Pridvorju.’ – navodi se na stranici DUNEA-e. (L.K.)

 

 

Moglo bi vas zanimati

Krapinsko-zagorska županija: U Bedekovčini još jedna investicija – Končar otvorio 20 milijuna eura...

U lipnju nezaposlenost smanjena za 15,2 posto, za više od 30 posto u...

Osječko-baranjska županija: U ovoj godini ukupno 640.000 eura vrijedne potpore za kupnju, gradnju...

U pet mjeseci najviše stranih kruzera na jugu Jadrana