Unutar Osječko-baranjske županije grade se vrtići vrijednosti 80,5 milijuna kuna kroz program ruralnog razvoja, što ju svrstava među pet županija s najviše povučenih sredstava za vrtiće od strane njezinih gradova i općina. Najviše sredstava su među gradovima povukli Valpovo, Našice, Đakovo…, a od općina Semeljci, Strizivojna, Punitovci…
Rekonstrukcija, dogradnja i prenamjena zgrade stare škole u područni dječji vrtić u Ladimirevcima, mjestu u Gradu Valpovu, odgovor je dugogodišnjoj potrebi i želji mještana Ladimirevaca za dječjim vrtićem u njihovom mjestu, koji će primiti dvije skupine mališana, odnosno njih oko pedeset. Vrijednost odobrenih sredstava iz EU je oko 6 milijuna kuna.
Kako je više puta istaknuto u tom Gradu, otvaranje područnog odjela Dječjeg vrtića Maza Valpovo u Ladimirevcima stvarna je pomoć mladim obiteljima na tom području kao i na području ostalih prigradskih naselja koja gravitiraju Ladimirevcima. Upravo iz razloga što u Gradu nije bilo dovoljno kapaciteta da se prime svi mališani, tijekom siječnja potpisan je ugovor o dodjeli novčane naknade zaposlenim roditeljima čija djeca nisu upisana u vrtići iznosi 500 kuna. Inače, iznos subvencije za program vrtićke i jasličke skupine iznosi 700 kuna mjesečno, dok ukupan iznos subvencije za kraći program vrtićke skupine iznosi 500 kuna mjesečno.
Građevinski radovi na izgradnji novog dječjeg vrtića u Piškorevcima na području Grada Đakova, započeli su u lipnju prošle godine i u punom su jeku. Vrtić će imati kapacitet za dvije odgojne skupine, a gradi se na prostoru nekadašnjih školskih stanova. Radovi su vrijedni oko 4,8 milijuna kuna. Dovršetak gradnje očekuje se u kolovozu ove godine.
Zanimljivo je da u Đakovu plan gradnje još tri vrtića. Prvi je u mjestu Kuševac koji bi se gradio uz osnovnu školu, drugi u Sjever-Dračice sa četiri vrtićke jedinice, a oba bi se također financirala iz fondova EU. Također, plan je graditi vrtić u još jednom naselju koje pripada Gradu Đakovu – u Selcima Đakovačkim.
U Gradu Đakovu je inače ove pedagoške godine u vrtiće upisano 158 mališana, dok ih je lanjske bilo 121. Grad inače sufinancira smještaj djece u vrtićima u svom vlasništvu, ali i privatnima, kao i obrt dadilja te djecu koja stanuju na području Grada Đakova ali borave u nekom od vrtića koji nisu na tom području.
Ove godine trebao bi biti gotov i vrtić u Našicama, naselju Jelisavac, koji će moći primiti dva odjeljenja, a specifičnost je objekta višenamjenska dvorana za različite svrhe.
Prije godinu dana potpisan je ugovor o početku gradnje vrtića u općini Semeljci. Projekt se sufinancira sa 7,38 milijuna kuna. Prvi vrtić u Semeljcima bit će kapaciteta 50 vrtićke djece te 25 polaznika predškolske dobi, a u njemu će se zaposliti desetak osoba za obavljanje različitih poslova.
Kako je istaknuto prilikom početka radova, s ovim projektom podiže se kvaliteta života stanovnika ovog dijela Đakovštine, ovdašnjih pet naselja. Njime se podržava mlade roditelje i obitelji u obavljanju svakodnevnih aktivnosti kroz skrb za djecu.
Nešto manji iznos iz EU dobila je općina Strizivojna. Tamo se gradi i oprema dječji vrtić koji će primiti oko sto mališana. Također, bit će izgrađeno i opremljeno 770 m2 objekta odgojno-obrazovne namjene za predškolsku dob u funkciji dječjeg vrtića, poboljšana infrastruktura općine u svrhu bolje skrbi o djeci na ruralnom području te poboljšanje životnih uvjeta lokalnog stanovništva.
Isti iznos iz EU dobila je i općina Punitovci, gdje je gradnja novog vrtića počela prije godinu dana. Vrtić će primieti 75 mališana. (L.K.)