Regionalni centar čistog okoliša u siječnju je potpisao ugovor s tvrtkom “Institut IGH” za pružanje usluga stručnog nadzora građenja tri pretovarne stanice u Splitsko-dalmatinskoj županiji te je odabran izvođač radova za građenje “Tehno-elektro” s kojim će biti potpisan ugovor. Tako su stvoreni svi preduvjeti za početak građenja pretovarnih stanica: PS Sinj, PS Brač i PS Zagvozd, za koje su još ranije ishođene građevinske dozvole.
‘Izgradnjom pretovarnih stanica stvorit će se preduvjeti za saniranje i zatvaranje odlagališta otpada diljem županije, što će uvelike pridonijeti uspostavi održivog sustava gospodarenja otpadom. Sav skupljeni otpad u pretovarnim stanicama ubuduće će se odvoziti u Centar za gospodarenje otpadom u kojem će se obraditi na način da postane neutralan za okoliš’ – poručio je Ivan Vukorepa, direktor “Regionalnog centra čistog okoliša”.
Procijenjena vrijednost građenja Pretovarne stanice Sinj iznosila je 1,7 milijuna eura, a odabrana je ponuda tvrtke “Tehno-elektro” vrijedna 2,7 milijuna eura. Za građenje Pretovarne stanice Brač procijenjena vrijednost iznosila je blizu 1,9 milijuna eura, a izabran je isti ponuđač s cijenom gotovo milijun eura većom, a koji je izabran i za gradnju PS Zagvozd s cijenom od blizu 2,5 milijuna eura, dok je planirana bila 1,7 milijuna eura. Sve su cijene bez PDV-a.
Pretovarne stanice izgrađene kao dio infrastrukture Centra za gospodarenje otpadom služit će za dnevno prikupljanje otpada iz obližnjih jedinica lokalne samouprave. Miješani komunalni otpad preko nadzemne pretovarne rampe pretovarivat će se u poluprikolicu velike zapremine u kojoj će se, prije odvoza u Centar, sabijati radi smanjenja zapremine. Glomazni i biorazgradivi otpad će se strojno usitnjavati, te u konačnici također prevoziti u CGO – prvi na odlaganje, a drugi na kompostiranje. Izgradnjom pretovarnih stanica te prijevozom otpada do budućeg Centra prijevoznim sredstvima velike zapremine, značajno će se smanjiti troškovi odvoza komunalnog otpada, a povećati učinkovitost u sustavu gospodarenja otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Ukupna procijenjena vrijednost projekta izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji bila je 611,4 milijuna kuna (81,1 milijun eura), dok su ukupni prihvatljivi troškovi 454,1 milijun kuna (60,3 milijuna eura). U skladu s važećim ugovorom o dodjeli nepovratnih sredstava projekt se sufinancira nepovratnim sredstvima Europske unije iz Kohezijskog fonda u visini od 71 posto ukupno prihvatljivih troškova, odnosno 322,5 milijuna kuna (42,8 milijuna eura). U financiranju sudjeluju još i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sa 86,2 milijuna kuna (11,4 milijuna eura), odnosno 18,99 posto i Splitsko-dalmatinska županija sa 45,4 milijuna kuna (6 milijuna eura – 10 posto ukupnih troškova, te Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije s 10 milijuna kuna (1,3 milijuna eura).
Inače, infrastrukturni radovi u Općini Lećevica i lokaciji budućeg Centra za gospodarenje otpadom su u pripremi. Gradi se prometnica koja je trasa budućeg Centra za gospodarenje otpadom s pripadajućom infrastrukturom, a gradi se i HEP-ova trafostanica koja će služiti stanovništvu, ali i budućem Centru. Tamo su u tijeku pripremne radnje za budući CGO, u skladu sa sklopljenim ugovorom čija je vrijednost 155 milijuna kuna. (L.K.)