Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije organiziralo je petu po redu konferenciju „EU Fondovi 2021. – 2027. – Nove prilike“ u Zorin domu. Konferencija je namijenjena svim sadašnjim i budućim korisnicima europskih fondova, kao i svima koji se bave europskim projektima, kako bi ih se upoznalo sa novim prilikama i mogućnostima koje nova financijska perspektiva nudi.
Tom prilikom, Karlovac i Karlovačku županiju posjetio je ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić te državna tajnica Spomenka Đurić. “Europski fondovi su u prethodnom razdoblju donijeli toliko toga dobroga, a prošlo je 10 godina od ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Od ulaska u EU, naš BDP je 5 posto veći nego što bi bio da nema EU fondova, jer smo njima, sa snažnom investicijskom politikom, ubrzali razvojni ciklus države. Preko 70 posto svih javnih investicija u RH dolazi od europskih fondova. Uz to je vidljivo da unatoč krizama, rastemo brže od prosjeka Europske unije. U posljednjih šest do sedam godina, podigli smo se sa 63 posto BDP-a po stanovniku na 73 posto, čime se smanjuje razvojni jaz između Hrvatske i prosjeka Europe. Nema područja u RH gdje nije realiziran neki europski projekt, a to dovoljno govori o važnosti fondova.”
Kada je riječ o Karlovcu i Karlovačkoj županiji, ministar Erlić je istaknuo važnost europskih fondova za jedinice lokalne samouprave, jer sa malim proračunima, kojima gradovi i općine raspolažu, trebalo bi puno više vremena za realizaciju svih onih projekata koji su već završeni kao i onih koji su u tijeku. Ministar Erlić je pohvalio je Karlovačku županiju i Grad Karlovac na izuzetnim rezultatima i odličnoj suradnji. “Oni su institucionalno dobro kapacitirani i spremni za novu financijsku perspektivu. Očekuje se velik investicijski ciklus u Karlovcu i Karlovačkoj županiji, a koji će biti realiziran europskim sredstvima.”, naglasio je ministar Šime Erlić.
Županica Martina Furdek Hajdin: “Prema posljednjim podacima od veljače 2023. godine na području Karlovačke županije, ugovoreno je preko pola milijarde eura vrijednih projekata. Cijela naša županija je jedno veliko gradilište jer europske fondove ne smatramo ciljem već učinkovitim alatom koji nam pomaže realizirati sve ono što je potrebno za našu županiju. Od 22 jedinice lokalne samouprave, njih 16 pripada u kategoriju potpomognutih područja, a europska sredstva tome i služe, da onim slabijim pomognu da postanu jači i da mogu brinuti o sebi. Nema kraja u županiji u koji nije stigao europski novac, a posebno je važan jer njime podižemo kvalitetu života i standard naših građana, da svakom dijelu županije osiguramo uvjete kakvi postoje i u gradovima, po pitanju zdravstva, infrastrukture, obrazovanja, zapošljavanja. Europski novac ne dolazi samo u javne ustanove već i u privatni sektor. Naše ladice pune su projekata spremnih za realizaciju i ne čekamo natječaje da bi ih izrađivali. Jedva čekamo novu financijsku perspektivu 2021. – 2027., a sada koristimo Fond solidarnosti te Mehanizam za otpornost i oporavak. “
Nakon konferencije, ministar Šime Erlić je sa županicom Martinom Furdek Hajdin i gradonačelnikom Damirom Mandićem posjetio radove u Nikola Tesla Experience Centru te radove na sanaciji šteta od potresa na projektu Bosanskog magazina.
Na kraju posjete, održan je sastanak ministra Šime Erlića i županice Martine Furdek Hajdin, sa suradnicima, na temu županijskih projekata u tijeku te planova u budućnosti.
Kako pokazuju podaci koje je prezentirala Središnja agencija za financiranje i ugovaranje (SAFU) najviše novca ugovoreno je u prošlom EU financijskom razdoblju na području energetske učinkovitosti te gospodarstva, istraživanja i inovacija.
Kroz program Jačanje gospodarstva primjenom istraživanja i inovacija financiran je Centar kompetencija za naprednu proizvodnju i mehatroniku, Atrij znanja – rekonstrukcija objekta Veleučilišta Karlovac, Istraživanje i razvoj specijaliziranih multirotornih bespilotnih letjelica te Modifikacija procesa zrenja sira i razvoj proizvoda na bazi sirutke – SIRENA. Ukupna vrijednost svih ulaganja je 14,6 milijuna eura.
Kroz Poduzetnički inkubatori i zone osiguran je novac iz EU za izgradnju i opremanje Nikola Tesla Poduzetničkog centra, Razvoj poduzetničkog inkubatora Duga Resa, Razvoj poduzetničke zone Gornje Mekušje u Karlovcu te Unapređenje infrastrukture poduzetničke zone Lug, Ozalj, ukupne vrijednosti svih ulaganja 6,8 milijuna eura.
Na području zdravstva i socijalne usluge osigurana su sredstva za uređenje prostora dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija Opće bolnice Karlovac; poboljšanje uvjeta pružanja usluga primarne zdravstvene zaštite u domovima zdravlja Karlovačke županije (Dom zdravlja Karlovac, Ogulin, Duga Resa, Slunj, Ozalj i Vojnić́), uređenje i opremanje socijalne infrastrukture u Karlovcu, Ogulinu, Ozlju i Slunju). Ukupna vrijednost svih ulaganja 11,5 milijuna eura.
Na području obnove kulturne i prirodne baštine osigurano je ukupno za sve projekte 11,8 milijuna eura. Među njima su obnova brownfield lokacije i zgrade nekadašnjeg kina Edison, opremanje i uspostavljanje kulturnih i turističkih sadržaja u revitaliziranom objektu nekadašnjeg kina Edison, priprema projektno-tehničke dokumentacije, izgradnja i opremanje posjetiteljskog centra Kuća špilje u sklopu Baraćevih špilja, uređenje 148 hektara značajnog krajobraza Slunjčice (razvoj nove i unaprjeđuje postojeće turističke infrastrukture na užem području ZK Slunjčica, uređenje i opremaju šetnica, pješačko-biciklističkih staza, vidikovaca, razgledišta te edukacijski i multimedijalni sadržaji u prezentacijskim centrima na otvorenom i sl. u tri grada Karlovačke županije i to u Karlovcu uz Koranu, u Ozlju uz Kupu te u Ogulinu uz Dobru.
Kroz promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije osigurana su sredstva za revitalizaciju i modernizaciju vrelovodne mreže u gradu Karlovcu ukupne vrijednosti ulaganja 17,8 milijuna eura.
Na području znanosti, obrazovanja i cjeloživotnog učenja uloženo je kroz EU fondove 6 milijuna eura. Među projektima su Rekonstrukcija i opremanje Regionalnog centra kompetentnosti u podsektoru strojarstva (uključujući i projekt uspostave centra kompetentnosti u podsektoru elektrotehnike i računalstva koju Tehnička škola Karlovac provodi u suradnji sa školama iz Primorsko-goranske županije)
Na području prometa uloženo je u Izradu studijske i projektne dokumentacije za modernizaciju željezničke pruge M202 Zagreb GK – Rijeka, dionica Karlovac – Oštarije vrijednosti 11,4 milijuna eura.
U sklopu tehničke pomoći osigurana su EU sredstva za jačanje administrativnih kapaciteta Grada Karlovca na području upravljanja i kontrole korištenja Europskih fondova (mehanizma integriranih teritorijalnih ulaganja) i osiguranju učinkovite provedbe Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020 te za projekt KaŽu5 EduKA I i II – projekti Javne ustanove Razvojna agencija Karlovačke županije. Ukupna vrijednost svih ulaganja je 2,6 milijuna eura. (Karlovačka županija, L.K.)