Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike dodijelilo je 28 ugovora vrijednih 14,9 milijuna kuna za pružanje usluga asistencije osobama s invaliditetom, a ugovore su preuzeli predstavnici udruga s područja četiri županije, Primorsko-goranske, Istarske, Karlovačke i Ličko-senjske županije.
Ugovorima koji su dodijeljeni financirat će se programi usluge osobne asistencije, programi usluge tumača ili prevoditelja hrvatskog znakovnog jezika te programi usluge videćeg pratitelja, što će značajno poboljšati svakodnevni život brojnih sugrađana.
Provedbom programa povećat će se socijalna uključenost i unaprijediti kvaliteta života, poticati veća samostalnost i neovisnog življenja osoba s najtežom vrstom i stupnjem invaliditeta i odraslih osoba s intelektualnim i mentalnim oštećenjima te poticati zapošljavanje osoba u nepovoljnom položaju na tržištu rada kao osobnih asistenata.
Ugovori u okviru Ograničenog poziv za prijavu dvogodišnjih programa udruga koje pružaju usluge asistencije osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2022. – 2023. koji su uručeni, dio su od ukupno 135 ugovora koji će se potpisati s udrugama civilnog društva diljem Hrvatske, ukupne vrijednosti veće od 72,4 milijuna kuna.
Na svečanosti održanoj u hotelu Hilton nazočila je resorna pročelnica u PGŽ Dragica Marač, a u ime Grada Rijeke dodjeli ugovora nazočila je pročelnica Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Karla Mušković.
S područja Primorsko-goranske županije devet je udruga korisnika ove potpore ukupne vrijednosti 7,1 milijuna kuna i to Udruga osoba sa invaliditetom Grada Opatije, Udruga osoba sa spinalnim ozljedama Karoca iz Rijeke, Društvo tjelesnih invalida grada Rijeke, Društvo multiple skleroze PGŽ, Udruga osoba s mišićnom distrofijom PGŽ, Udruga osoba s cerebralnom i dječjom paralizom Rijeka, Udruga gluhoslijepih osoba PGŽ, Udruga gluhih i nagluhih Primorsko-goranske županije i Udruga slijepih Primorsko-goranske županije.
Prema riječima državne tajnice Ministarstva Margarete Mađerić kroz ovaj će se program značajno poboljšati svakodnevni život korisnika ovih usluga.
„Možda najveći invaliditet nas kao društva jest taj što kod drugih ljudi češće prvo uočavamo njihove nedostatke umjesto njihovih vrijednosti i sposobnosti. Problem percepcije osoba s invaliditetom možemo mijenjati jedino konkretnim djelovanjem, osiguravanjem potrebnih socijalnih usluga, lakšim pristupom sadržajima u zajednici te njihovim sustavnim ravnopravnim uključivanjem u svijet rada“, istaknula je Mađerić. (Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Primorsko-goranska županija)