Sisačko-moslavačka županija je za 26,13 posto tj. 75 milijuna kuna povećala lani izdvajanja za obrazovanje u odnosu na godinu prije. U odnosu na 2017. godinu za 32,77 posto odnosno 89,3 milijuna kuna.
S obzirom na potres i oštećenje na školama, prvi potezi novog župana Ivana Celjaka bili su upravo usmjereni na pronalaženje rješenja da svi učenici pohađaju nastavu, ali se već razgovara i o razvoju, kroz pregovore o razvoju visokog školstva u Županiji, ali i projektima poput RCK pri Tehničkoj školi Sisak.
‘Stoljetna zgrada naše Gimnazije Sisak, ove školske godine nije primila svoje učenike, budući je znatno oštećena u potresu, stoga je pred nama bio vrlo izazovan period pronaći smještaj za 372 učenika u 20 razrednih odjeljenja sa 51 zaposlenom osobom. Donio sam odluku da ustupimo svoje urede, stoga sam zajedno sa službenicima županijskih upravnih odjela, napustio prostor kako bi do završetka obnove naši gimnazijalci imali siguran i opremljen prostor za pohađanje nastave. Radovi su završeni, sve je prilagođeno učenicima koji su bezbrižno krenuli u školu. Nakon razornih potresa i zgrada Ekonomske škole Sisak također je neuporabljiva, zahtjeva obnovu i za 244 učenika te 40 zaposlenih morali smo u kratkom vremenu pronaći prostor. Pronašli smo siguran i adekvatan prostor bez dodatnih ulaganja uz iznimno nisku cijenu zakupa u neposrednoj blizini centra grada i oni su također krenuli s nastavom. Za Srednju školu Glina zakupili smo modularni objekt koji je također u potpunosti opremljen za učenike i u kojem se održava nastava.’ – rekao nam je nedavno u intervjuu župan Celjak.
Županija je obnovila 9 objekata i učenici u njima sada pohađaju nastavu, no preostalih 11 objekata treba potpunu obnovu.
Gradnja dviju srednjih škola financirat će se iz zajma Svjetske banke, a čija je izgradnja nužna jer su učenici i Ekonomske škole Sisak i Srednje škole Petrinja uslijed razornih potresa ostali bez objekta u kojem mogu pohađati nastavu. Vlada Republike Mađarske financirat će gradnju novog objekta I. osnovne škole u Petrinji, a OŠ Dragutina Tadijanovića iz Petrinje obnovljena je donacijama Hrvata iz BiH za potrebe osnovnih škola, dok će Županija za iduću školsku godinu obnoviti potkrovlje ove škole kako bi studenti Učiteljskog fakulteta u Petrinji također imali svoj prostor za učenje do potpune obnove matične zgrade.
Sisačko-moslavačka županija u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja, Ministarstvom prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine i Ministarstvom financija gradit će novu Ekonomsku školu Sisak putem zajma Svjetske banke. Pripremljena je projektna dokumentacija, te je izdana lokacijska dozvola. Uskoro će se potpisati i ugovor za buduću Ekonomsku školu Sisak koja će se graditi uz novu Strukovnu školu Sisak. Time će učenici i profesori Ekonomske škole dobiti napokon svoju zgradu i to u puno većem obimu nego što su imali do sada kao “podstanari” Osnovne škole Ivan Kukuljević Sisak, koja je u vlasništvu Grada Siska. Novim prostorom omogućit će se rad u jednoj smjeni te proširiti kapaciteti za nova zanimanja koja su prijeko potrebna u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Druga škola je Srednja škola Petrinja koja će se raditi u okviru objekta nekadašnje škole tvornice Gavrilović, također iz zajma Svjetske banke. Napravljeni su svi istražni radovi, izrađeni idejni projekt, izrađen glavni projekt, dobivene sve suglasnosti javno pravnih tijela, a Grad Petrinja izmijenio je prostorni plan na sjednici Gradskog vijeća. Ono što je dodatni sadržaj, to je da će se uz školu graditi i sportska dvorana.
Obnavljat će se i stara zgrada Srednje škole Petrinja koja će raditi na dvije lokacije, te će u starom objektu biti dio gimnazijskog programa, a otvorena je mogućnost i uređenja Učeničkog doma.
Prvu osnovnu školu Petrinja gradit će Mađarska Vlada i to je najveća donacija na potresom pogođenom području. Projekt u potpunosti vodi donator.
Prva osnovna škola Petrinja koja se nalazi u centru grada, također će ići u obnovu i dio je programa od 32 objekata koje radi Ministarstvo kulture i medije, a provodi Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
Ono što je dobra vijest za Petrinjce, nakon što se zgrada obnovi, u njoj bi svoje mjesto trebale pronaći Gradska knjižnica i čitaonica Petrinja kao i Glazbena škola Fran Lhotka Sisak, Odsjek u Petrinji.
Župan Ivan Celjak je u četvrtak nazočio početnoj konferenciji predstavljanja projekta „Regionalni centar kompetentnosti u SMŽ – prema novim i inovativnim znanjima i vještinama“ koji, uz partnerstvo Sisačko-moslavačke županije provodi Tehnička škola Sisak.
“U okviru ovog projekta učenici Tehničke škole Sisak, stjecat će nova znanja, razvijat će svoje vještine i sposobnosti na najmodernijoj opremi koju nema nitko u Hrvatskoj. To znači da će učenici biti konkurentni na tržištu rada ako se odluče na rad poslije završetka srednje škole, a isto tako to znači da će biti konkurentni u odnosu na kolege iz drugih škola prilikom upisa na fakultete. Ovaj projekt će dati snažan doprinos razvoju gospodarstva na području Siska, Sisačko-moslavačke županije jer će omogućiti poduzetnicima da bez naknade koriste opremu u okviru Regionalnog centra kompetentnosti. Poduzetnicima izvan područja naše Županije omogućit ćemo korištenje ove opreme uz uvjet da osnivaju tvrtke na području Sisačko-moslavačke županije i da zapošljavaju ljude s područja Županije. Ono što ćemo mi kao Sisačko-moslavačka županija možemo dodati ovome projektu je Poduzetnički centar iz razloga da poduzetnicima izvan županije omogućimo prostor u kojemu će obavljati svoje djelatnosti. Isto tako u okviru ovog projekta očekujemo da učenici koji završe Tehničku školu Sisak, otvore obrte te da se zaposle i ostvaruju dobre plaće. Svi znamo da dobra plaća ujedno znači i ostanak naših ljudi na području Siska i na području Sisačko-moslavačke županije. Realizacijom ovog projekta stavljamo u funkciju zgradu vojarne u Lađarskoj ulici u Sisku koja je dugo napuštena i zapuštena te tako ćemo udahnuti život jednoj od najljepših ulica u Sisku, jer će nakon realizacije ovog projekta na tom području svakodnevno prolaziti između 600 i 700 ljudi.”, izjavio je župan Ivan Celjak.
Županija je također osigurala prijevoz za sve učenike na području Banovine gdje je uslijed potresa reorganizacijom nastala potreba za prijevozom.
Županija nastavlja razgovore s predstavnicima visokoobrazovnih institucija u RH s ciljem razvoja visokog školstva na području Županije, a posebno one programe koji su konkurentni na tržištu rada i koji će privući mlade da dođu studirati na području Sisačko-moslavačke županije. (L.K.)