Prema našim proračunskim analizama, Sisačko-moslavačka županija je među vodećim županijama po izdvajanju za stipendije te obrazovanje. Ovogodišnji plan proračuna pokazuje da je u 2022. u planu još više sredstava izdvojiti za obrazovanje. Zbog potresa, fokus je na obnovi škola, ali se ulaže i u razvoj obrazovanja, pri čemu se izdvaja projekt Centra kompetentnosti, ali i izobrazba za tehničara za razvoj video igara. Kroz FEAD je za 994 učenika osigurana besplatna prehrana.
S udjelom od 0,20 posto u proračunu za stipendije, Sisačko-moslavačka županija bila je vodeća u 2020. godini, kao i po rastu stipendija u odnosu na 2017. godinu, za 740.412 kuna. U postocima taj je rast bio 47,20 posto, što ju je svrstalo također u top pet županija, isto kao i povećanje u odnosu na 2019. godinu za 203.177 kuna te po visini isplaćene stipendije u odnosu na broj stanovnika od 13,39 kuna. Pokazala je to naša proračunska analiza o izdvajanju za stipendije.
U ovoj školskoj i akademskoj godini, predviđeno je 30 stipendija za studente u jednokratnom iznosu od 5.000 kuna i 25 za srednjoškolce u jednokratnom iznosu od 4.000 kuna. Natječaj je raspisan u siječnju.
Osim 55 stipendija, Sisačko-moslavačka županija će u narednom razdoblju osigurati dodatne stipendije u partnerstvima s pravnim osobama. Uzme li se u obzir 179 učenika i studenata koji su trenutno uključeni u sustav stipendiranja Sisačko-moslavačke županije, s novim potporama, bit će uključeno preko 250 mladih s područja županije.
Županija je inače prema našoj analizi i prethodnih godina bila u top pet po visini stipendija. Po učeniku je ranije mjesečni iznos stipendije bio 500 kuna, a po studentu 700 kuna.
Naša proračunska analiza o ulaganju u obrazovanje također je pokazala da je Sisačko-moslavačka županija u nekoliko kategorija vodeća županija – po apsolutnom i relativnom rastu izdvajanja za obrazovanje u 2020. u odnosu na 2019. te relativnom u odnosu na 2017. godinu. Trenutačno je fokus na obnovama škola, ali i usavršavanju obrazovanom programa, plan je razvoj visokog školstva, a ulaže se i u projekt Regionalnog centra kompetentnosti pri Tehničkoj školi Sisak.
Prema podacima Otvorenog proračuna u 2020. za obrazovanje je Županija izdvojila 313,9 milijuna kuna, prema planu za prošlu godinu riječ je o iznosu od 526,8 milijuna, dok je ove godine u planu još veći iznos, od 606,4 milijuna kuna.
Županija je obnovila 9 objekata i učenici u njima sada pohađaju nastavu, no preostalih 11 objekata treba potpunu obnovu.
Gradnja dviju srednjih škola financirat će se iz zajma Svjetske banke, a čija je izgradnja nužna jer su učenici i Ekonomske škole Sisak i Srednje škole Petrinja uslijed razornih potresa ostali bez objekta u kojem mogu pohađati nastavu. Vlada Republike Mađarske financira gradnju novog objekta I. osnovne škole u Petrinji, a OŠ Dragutina Tadijanovića iz Petrinje obnovljena je donacijama Hrvata iz BiH za potrebe osnovnih škola, dok će Županija za iduću školsku godinu obnoviti potkrovlje ove škole kako bi studenti Učiteljskog fakulteta u Petrinji također imali svoj prostor za učenje do potpune obnove matične zgrade.
Za novu Ekonomsku školu Sisak pripremljena je projektna dokumentacija, te je izdana lokacijska dozvola, a gradit će se uz novu Strukovnu školu Sisak. Novim prostorom omogućit će se rad u jednoj smjeni te proširiti kapaciteti za nova zanimanja koja su prijeko potrebna u Sisačko-moslavačkoj županiji.
Srednja škola Petrinja će se smjestiti u okviru objekta nekadašnje škole tvornice Gavrilović. Napravljeni su svi istražni radovi, izrađeni idejni projekt, izrađen glavni projekt, dobivene sve suglasnosti javno pravnih tijela, a Grad Petrinja izmijenio je prostorni plan na sjednici Gradskog vijeća. Ono što je dodatni sadržaj, to je da će se uz školu graditi i sportska dvorana.
Obnavljat će se i stara zgrada Srednje škole Petrinja koja će raditi na dvije lokacije, te će u starom objektu biti dio gimnazijskog programa, a otvorena je mogućnost i uređenja Učeničkog doma.
Prvu osnovnu školu Petrinja gradit će mađarska Vlada i to je najveća donacija na potresom pogođenom području. Projekt u potpunosti vodi donator.
Prva osnovna škola Petrinja koja se nalazi u centru grada, također će ići u obnovu i dio je programa od 32 objekata koje radi Ministarstvo kulture i medije, a provodi Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Nakon što se zgrada obnovi, u njoj bi svoje mjesto trebale pronaći Gradska knjižnica i čitaonica Petrinja kao i Glazbena škola Fran Lhotka Sisak, Odsjek u Petrinji.
Kroz projekt Centra kompetentnosti učenici Tehničke škole Sisak, stjecat će nova znanja, razvijat svoje vještine i sposobnosti na najmodernijoj opremi koju nema nitko u Hrvatskoj. To znači da će učenici biti konkurentni na tržištu rada ako se odluče na rad poslije završetka srednje škole, a isto tako to znači da će biti konkurentni u odnosu na kolege iz drugih škola prilikom upisa na fakultete. Ovaj projekt će dati snažan doprinos razvoju gospodarstva na području Siska, Sisačko-moslavačke županije jer će omogućiti poduzetnicima da bez naknade koriste opremu u okviru Regionalnog centra kompetentnosti. Poduzetnicima izvan područja Županije omogućit ćemo korištenje ove opreme uz uvjet da osnivaju tvrtke na području Sisačko-moslavačke županije i da zapošljavaju ljude s područja Županije.
‘Ono što ćemo mi kao Sisačko-moslavačka županija možemo dodati ovome projektu je Poduzetnički centar iz razloga da poduzetnicima izvan županije omogućimo prostor u kojemu će obavljati svoje djelatnosti. Isto tako u okviru ovog projekta očekujemo da učenici koji završe Tehničku školu Sisak, otvore obrte te da se zaposle i ostvaruju dobre plaće. Svi znamo da dobra plaća ujedno znači i ostanak naših ljudi na području Siska i na području Sisačko-moslavačke županije. Realizacijom ovog projekta stavljamo u funkciju zgradu vojarne u Lađarskoj ulici u Sisku koja je dugo napuštena i zapuštena te tako ćemo udahnuti život jednoj od najljepših ulica u Sisku, jer će nakon realizacije ovog projekta na tom području svakodnevno prolaziti između 600 i 700 ljudi.’, rekao je nedavno župan Ivan Celjak.
Početkom godine u Novskoj je otvoren novi Učenički dom Srednje škole Novska. Ovo vrijedno ulaganje samo je dio nastojanja da se na području županije otvori što više suvremenih obrazovnih institucija te učenicima i studentima omogući kvalitetna naobrazba.
„Kao što smo i obećali, ulaganje u obrazovanje jedan je od prioriteta ove vlasti, kako na županijskoj, tako na državnoj razini. Uveden je eksperimentalni program za stjecanje strukovne kvalifikacije pod nazivom Tehničar za razvoj videoigara, kojega danas pohađaju učenici s područja cijele Republike Hrvatske. Na taj smo način uskladili naš obrazovni sustav s potrebama tržišta, ali se pritom zbog velikog interesa javila potreba za osnivanjem Učeničkog doma na području Grada Novske. Za potrebe Učeničkog doma Srednje škole Novska koristit će se objekt od 704 m2, a dom ima dvije odgojno-obrazovne skupine s ukupno 20 učenika. Sisačko- moslavačka županija financirala je unutarnje uređenje doma u vrijednosti oko pola milijuna kuna, te financira u potpunosti smještaj učenika a osigurava i prijevoz učenika. Ovo je nastavak pomoći učenicima od strane Županije jer smo već financirali smještaj učenika u Učeničkom domu u Kutini“, tom je prigodom izjavio župan Celjak.
Uz podršku Hrvatskog zavoda za zapošljavanje provodi se program prekvalifikacije za zanimanje Tehničar za izradu video igara.
Sisačko-moslavačka županija u proteklom razdoblju je provela i energetske obnove na školama, a neke od njih nedavno je posjetio i župan. Primjerice, Područnu školu Osekovo u koju je uloženo 2,3 milijuna kuna, dok je nešto više od 10,7 milijuna kuna uloženo u OŠ Jasenovac.
Upravo je danas župan bio u posjeti OŠ Ivo Kozarčanin u Hrvatskoj Dubici na kojoj su provedeni radovi energetske obnove. Osnovnu školu pohađa devedeset petero djece u jednosmjenskoj nastavi i ima 30 zaposlenika. Škola u svom sastavu ima i dječji vrtić, u zgradi odvojenoj od škole, u kojem je trenutno dvadeset i četvero djece.
U 2021./2022. unutar 22 osnovne škole Županija podmiruje troškove školske kuhinje u cijelosti, čime je obuhvaćena prehrana za 994 učenika u ukupnom iznosu 978.692,40 kuna, financirana sredstvima Europske unije- Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD).
Osim obrazovanje, Županija u cilju jačanja demografskih mjera daje i naknade za treće rođenu bebu u visini od 1.000 kuna. (L.K.)