Šibensko-kninska županija je u 2020. godini za 158,58 posto povećala proračunska sredstva za subvencije poduzetnicima u odnosu na 2019. godinu, pokazala je naša analiza napravljena iz konsolidiranih proračuna. Lani je taj iznos dodatno povećan, a i ove godine se planira preko 25% više sredstava za izravne potpore poduzetnicima. Ukupno za jačanje gospodarstva ove je godine predviđen iznos od 1,9 milijuna kuna.
Šibensko-kninska županija je, u 2020. godini kao odgovor na pandemiju izazvanu virusom COVID-19, radi osiguranja likvidnosti poduzetnicima osigurala dodatni kreditni potencijal za provedbu županijskog Programa kreditiranja poduzetnika (ukupno 30.000.000 kuna) te je povećala iznos sufinanciranja kamatne stope od strane županije i visinu kredita za obrtna sredstva; tako da poduzetnici, uz fiksnu kamatnu stopu i uz subvenciju Šibensko-kninske županije mogu osigurati financijska sredstva po kamatnoj stopi od 0 do najviše 0,7 postotna poena (ovisno s kojom bankom posluju) za investicijska ulaganja te od 0,5 do najviše 1,2 postotna poena za obrtna sredstva.
Treba naglasiti, kaže privremena pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo, turizam, poljoprivredu, ruralni razvoj i EU fondove mr. sc. Marlene Floigl, da je lani osigurano 1.250.000 kuna za provedbu Programa dodjele poticajnih sredstava za razvoj malog gospodarstva, a koji se temelji na sufinanciranju ulaganja u marketinške aktivnosti, stručno osposobljavanje i kupnju dugotrajne imovine. ‘Udvostručili smo minimalni iznos bespovratnih potpora (sufinancirali smo do 80% prihvatljivih troškova, a najviše do 20.000 kuna.). Samo kroz ovaj program, sufinancirana su 184 gospodarska subjekta. Za usporedbu, u 2020. godini, odobreno je 900.000 kuna subvencija za 135 poduzetnika. Za napomenuti je da smo u 2019. godini, pred krizu, za isti mjere odobrili 388.695 kuna, a čime smo sufinancirali projekte 65 poduzetnika.’ – kaže Floigl.
U cilju daljnjeg poticanja razvoja maloga gospodarstva Šibensko-kninska županija nastavit će s izravnim potporama poduzetnicima kroz subvencioniranje troškova stručnog osposobljavanja zaposlenika, kupnje dugotrajne imovine i ulaganja u marketinške aktivnosti te u vidu subvencioniranja kamatne stope na poduzetničke kredite. U ovogodišnjem proračunu planira se preko 25% više sredstava za izravne potpore poduzetnicima. Nadalje, kažu, svjesni činjenice da je preduvjet razvoja gospodarstva ulaganje u obrazovnu infrastrukturu i ljudske resurse i nadalje ćemo znatne napore ulagati upravo u taj segment uz kontinuirano ulaganje u prometnu, socijalnu i gospodarsku infrastrukturu.
Kako stoji u prijedlogu proračuna ove godine će se za razvoj malog gospodarstva izdvojiti 1,25 milijuna kuna, a 650.000 kuna za subvenciju kamata na poduzetničke kredite, ukupno za programe jačanja gospodarstva 1,9 milijuna kuna. (L.K.)