Varaždinska i Krapinsko-zagorska županija izdvojile su najviše proračunskog novca u 2022. godini za obrazovanje po stanovniku, najveći udjel u proračunu za obrazovanje imale su Splitsko-dalmatinska i Osječko-baranjska županija, a najveći porast izdvojenih sredstava na godišnjoj razini Brodsko-posavska, Krapinsko-zagorska, Splitsko-dalmatinska, Primorsko-goranska, Varaždinska županija… Pokazala je to naša napravljena analiza iz podataka konsolidiranih proračuna za 2022. godinu, posljednju za koju su dostupni podaci o izvršenju proračuna.
Ovih dana završavaju projekti centara kompetentnosti kroz koji su pojedine škole opremljene u cilju stručne prakse učenika. Velik broj županija već ima razvijene centre izvrsnosti za najbolje učenike. Gotovo sve daju stipendije za učenike i studente te se najbolji učenici nagrađuju.
Za gradnju i dogradnju škola u cilju uvođenja jednosmjenske nastave kroz NPOO osigurano je 302,6 milijuna eura, a dodatnih milijardu za gradnju sportskih školskih dvorana. Trenutno 411 škola radi u jednoj smjeni, ali nemaju adekvatne sportske dvorane, a oko 60 posto škola radi u dvije ili više smjena.
Ukupno su županije u 2022. godini za obrazovanje izdvojile 13,1 milijardu kuna, odnosno 8,8 milijardi kuna, ne računa li se Zagreb. Prema podacima Otvorenog proračuna županije u prosjeku izdvajaju 35 posto proračuna za obrazovanje. Nakon prošlogodišnjih 1,7 milijardi eura, ove godine u još uvijek proračunskim planovima su veća sredstva za obrazovanje u županijama, ukupno 2 milijarde eura.
Varaždinska županija izdvojila je za obrazovanje po stanovniku u 2022. godini 3,9 tisuća kuna, Krapinsko-zagorska nešto manje od 3,9 tisuća, Bjelovarsko-bilogorska blizu 3,8 tisuća, Požeško-slavonska 3,4 tisuće kuna i Međimurska županija gotovo 3,3 tisuće kuna po stanovniku županije. Najveći udjel u proračunu namijenjen za obrazovanje imala je Splitsko-dalmatinska županija (53,12 %), Osječko-baranjska (52,02%), Zagrebačka županija (50,88%), Bjelovarsko-bilogorska županija (43,58%) i Krapinsko-zagorska županija (42,71%).
Najveći rast izdvojenih sredstava na godišnjoj razini i u apsolutnom iznosu imala je Splitsko-dalmatinska županija, za 110,2 milijuna kuna, Brodsko-posavska za 72,2 milijuna kuna, Primorsko-goranska za 69,6 milijuna, Varaždinska za 68,2 milijuna i Zagrebačka županija za 66,8 milijuna kuna. U relativnom iznosu, najviše je sredstva u proračunu za obrazovanje u 2022. godini, u odnosu na 2021. godinu, povećala Brodsko-posavska županija, za 32,97 posto, Krapinsko-zagorska za 15,65 posto, Šibensko-kninska za 15,01 posto, Zadarska za 13,71 posto i Sisačko-moslavačka za 13,53 posto.
Varaždinska županija izdvojila je za obrazovanje lani 3,9 tisuća kuna po stanovniku, najviše u odnosu na ostale županije, a u odnosu na 2021. godinu povećana su za 68,2 milijuna kuna, što ju je također svrstalo u top pet županija.
‘U Varaždinskoj županiji obrazovanje je oduvijek bilo prioritet. Upravo za obrazovanje kontinuirano se izdvaja više od 50 posto proračuna, a u 2024. će biti izdvojeno više od 60 posto.’ – kažu u Županiji i dodaju: – Naše aktivnosti usmjerene su na stvaranje „sustava jednakih šansi“ u kojem će svaki učenik imati jednake uvjete, ali i mogućnost školovati se u području u kojem će ostvariti svoj puni potencijal. Posebna pažnja posvećena je radu s darovitim i visokomotiviranim učenicima, po čemu je Varaždinska županija prepoznata izvan granica Hrvatske. Intenzivno se ulaže i u razvoj programa, kao i infrastrukturu za strukovno obrazovanje.
Trenutno su dva regionalna centra kompetentnosti najveći projekti Varaždinske županije u obrazovanju ukupno vrijedni 31,6 milijuna eura. Regionalni centar kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija pri Medicinskoj školi Varaždin raspolaže najsuvremenijom opremom za odvijanje praktične nastave, a u njoj će se obrazovati zdravstveni kadar kakvog danas nema na tržištu, ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe. Centar kompetentnosti u poljoprivredi pri Srednjoj školi „Arboretum Opeka“ će pak biti genetska baza sjemenja, laboratoriji za ispitivanje kakvoće biljnih ulja, vina, meda, tla, centar za floristiku, vinski praktikum i drugi sadržaji.
Pokrenuti su i strukovni centri izvrsnosti, kao mjesto na kojem se spaja srednjoškolsko obrazovanje i realni sektor te stječu kompetencije tražene na tržištu rada. Omogućiti učenicima da budu u trendu, da razumiju svjetska kretanja te da svojim znanjima i vještinama budu globalno konkurenti, to je glavni cilj svih naših aktivnosti i ulaganja.
Projekti koji se provode i pripremaju u području obrazovanja vrijedni su gotovo 94 milijuna eura. U okviru Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport planira se čak 62 % svih proračunskih sredstava i predlaže povećanje u odnosu na početni plan 2023. u iznosu od 10,5 milijuna eura. Prvenstveno se nastavljaju provoditi programi koji osiguravaju razvoj obrazovnog sustava Varaždinske županije kao sustava jednakih šansi.
Briga se vodi i o socijalnoj ravnopravnosti te se stoga povećavaju financijska sredstva za pomoćnike u nastavi, čak 60 posto više u odnosu na prošlu školsku godinu te ona sada iznose 1.091.195 eura – što je omogućilo povećanje broja asistenata, koje treba sve veći broj djece. Za program produženog boravka osigurano je 602.345 eura – povećanje od 24 % , za stipendije – 285.000 eura – dvostruko više nego 2021., za prijevoz učenika i studenata – 3,2 milijuna eura, za prehranu učenika – gotovo 2 milijuna kuna te 500.000 eura za poticanje izvrsnosti putem programa Centara izvrsnosti i stipendiranja.
Varaždinska županija daje stipendije učenicima i studentima u tri kategorije: za uspješnost, kojih je ove godine odobreno 18, zatim učenicima i studentima slabijeg socio-ekonomskog statusa kojih je odobrenih 28 te stipendije studentima za zanimanja od posebnog interesa za Varaždinsku županiju kojih je ove školske tj. akademske godine 19. Učenici dobivaju po 65 eura mjesečno, a studenti po 130 eura mjesečno.
Također, neovisno o natječaju Županija dodjeljuje stipendije i učenicima upisanim u poljoprivredne programe obrazovanja u Srednjoj školi „Arboretum Opeka“ Marčan i Srednje škole Ludbreg, učenicima kojima je dodijeljena nagrada za posebna postignuća na međunarodnim natjecanjima u znanju te studentu kojem je dodijeljena nagrada za najboljeg učenika završnih razreda srednjih škola Varaždinske županije.
U sektoru osnovnog školstva najvažniji infrastrukturni projekti bit će dogradnja Osnovne škole Ivanec i dogradnja područnih škola Strmec Podravski i Nova Ves. Time će se uvesti jednosmjenska nastava u sve osnovne i srednje škole. Sve tri dogradnje financirat će se iz programa NPOO-a. Nadalje, projektira se ili priprema projektiranje ukupno 20 sportskih dvorana pri osnovnim i područnim školama koje će biti prijavljene za financiranje putem natječaja programa NPOO-a. Sljedeće godine plan je i pokrenuti energetsku obnovu OŠ Jalžabet te energetsku obnovu stare škole u Svetom Iliji i energetsku obnovu dvorca Šaulovec.
Krapinsko-zagorska županija je po stanovniku u 2022. za obrazovanje izdvojila blizu 3,9 tisuća kuna, udjel u proračunu je imala od 42,71 posto, a u odnosu na 2021. godinu sredstva povećala za 15,65 posto.
Srednja škola u Zaboku transformirana je u Regionalni centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu, odnosno centar kvalitetnog, praktičnog i međunarodno orijentiranog obrazovanja za turizam i ugostiteljstvo, namijenjen učenicima, studentima, nastavnicima i mentorima, poslodavcima i osoblju svih dionika u turizmu na regionalnoj razini. U projektu ReCeZa, koji je vrijedan ukupno 8,85 milijuna eura, sudjelovalo je više od 1500 sudionika. Neke od ostvarenih aktivnosti su: uspješno uvođenje formalnog strukovnog obrazovanja prilagođenog potrebama tržišta rada kroz četiri nova programa, kao i uvođenje formalnog obrazovanja odraslih koji žele mijenjati zanimanje ovisno o potrebama i prilikama koje im se pružaju te neformalnog obrazovanja kroz niz specijaliziranih programa za usavršavanje djelatnika. Uspješno su provedene i aktivnosti unaprjeđenja kompetencija nastavnika i mentora, uspostavljen je HUB poslovnih susreta, komunikacije i ideja za sve aktere u turizmu…
Uz ovaj objekt ide se i u izgradnju sportske dvorane i sportskog igrališta vrijednih 3,3 milijuna eura. Specifičnost toga je da će igralište biti na samom krovu dvorane, a završetak radova planiran je do kraja ožujka sljedeće godine. Tako će Regionalni centar raditi na 6 tisuća kvadrata.
Ove je godine rekordan broj učenika dobio stipendiju, njih 194. Zbroje li se učeničke stipendije, studentske te učeničke za deficitarna zanimanja iz prošlih godina koje se nastavljaju, u ovoj školskoj godini stipendira se oko 550 učenika i studenata, za što se izdvaja oko 400 tisuća eura. Povećani su i iznosi stipendija za studente i deficitarna zanimanja za 13 eura, pa studenti primaju 132,72 eura, a za deficitarna zanimanja stipendija će iznositi 119,45 eura. Od polugodišta podići će se stipendije i za ostale učenike.
Županija nagrađuje učenike „super odlikaše“ novčanim iznosom od 300 eura te pratećim simboličnim poklonom.
Ove godine otvorena je nova zgrada PŠ Laz Bistrički, investicija vrijedna 1,5 milijuna eura te uređena PŠ Gorjakovo, a obnavlja se PŠ Putkovec kroz investiciju vrijednu milijun eura. Među planovima je projekt dogradnje osnovne škole u Oroslavju kako bi se stvorili uvjeti za jednosmjensku nastavu te izgradnja trodijelne sportske dvorane.
Županija sufinancira radne bilježnice u iznosu od 50%, drugu polovicu sufinanciraju jedinice lokalne samouprave. Dodjeljuje nagrade za učenike koji su osvojili prvo, drugo ili treće mjesto na državnim natjecanjima, provodi programe za nadarenu djecu, sufinancira pomoćnike u nastavi za djecu s teškoćama u razvoju, dodjeljuje stipendije iz donacije PBZ-a. Također, financira provođenje Građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti koju provodi 30 škola s 380 učenika.
Krapinsko-zagorska županija nositelj je projekta „Baltazar 7“ za školsku godinu 2023./2024., odnosno zapošljavanje pomoćnika u nastavi, njih 77, 30 su osigurale udruge, a za ostale pomoćnike se dogovaralo s gradovima i općinama s područja županije tako da niti jedno dijete neće ostati bez pomoćnika u nastavi. Vrijednost projekta je 550 tisuća eura.
Međimurska županija izdvojila je po stanovniku lani 3,3 tisuće kuna.
Županija je prijavila 17 projekata za gradnju ili dogradnju škola u cilju uvođenja jednosmjenske nastave, a prijavljeno je isto i za sportske dvorane. Nastavlja se i energetska obnova škola.
Svi učenici srednjih škola dobili su na početku godine 50 eura za nabavu radnih materijala i pribora, a osigurano je više od 195.000 eura.
Županija ima i besplatan prijevoz za sve učenike, dovoljan broj asistenata u vrtićima i školama, stipendije za djecu branitelja i učenike u deficitarnim obrtničkim smjerovima, besplatan neograničen prijevoz cijelom Hrvatskom za redovne studente…
Pravo na navedenu potporu imaju svi učenici s našega područja koji pohađaju srednjoškolske ustanove u Međimurskoj županiji ili izvan nje. To znači da je Županija osigurala sredstva za 3.718 učenika upisanih u srednje škole Međimurja, te za 200-tinjak upisanih u srednjoškolske ustanove izvan Međimurske županije.
Županija je i raspisala natječaj za dodjelu učeničkih stipendija djeci hrvatskih branitelja za školsku godinu 2023./2024. Stipendija iznosi 398,17 eura. Stipendije se daju i učenicima u obrtničkim zvanjima.
Splitsko-dalmatinska županija imala je najveći udjel izdvojenih sredstava za obrazovanje, 53,12 posto. U top pet je i bila po rastu izdvojenih sredstava za obrazovanje u odnosu na 2021. godinu, za 110,2 milijuna kuna.
Obrtna tehnička škola Split imenovana je Regionalnim centrom kompetentnosti u strukovnom obrazovanju za sektor elektrotehnika i računalstvo, a usmjeren je unapređenju kadrovskih i programskih uvjeta u RCK-u Obrtnoj tehničkoj školi, čime će se unaprijediti mogućnost učenja temeljenog na radu za učenike i odrasle polaznike strukovnog obrazovanja u podsektoru elektrotehnike i računalstva. Također, SŠ Turističko ugostiteljska škola Split imenovana je Regionalnim centrom kompetentnosti u strukovnom obrazovanju za sektor turizma i ugostiteljstva. Kreiranjem tržišno oblikovanih programa u suradnji s poslodavcima te primjenom inovativnih modela učenja, tehnologija i trendova, učenici i polaznici RCK-a poboljšat će izlazne kompetencije, razinu kreativnosti i zapošljivosti.
Ove godine centre izvrsnosti pohađa 3350 djece sa 675 mentora od Dubrovnika do Zadra, uključujući i 2 županije iz susjedne BIH.
Splitsko-dalmatinska županija s 40 eura mjesečno sufinancira smještaj za studente Sveučilišta u Splitu koji nisu uspjeli osigurati smještaj u studentskom domu. Također, omogućen je i besplatan prijevoz vlakom za studente.
Osječko-baranjska županija za obrazovanje je izdvojila 52,02 posto.
Županija je ove nagradila 595 učenika osnovnih i srednjih škola te njihovih 76 mentora za uspjehe ostvarene u školskoj 2022./2023. godini., a tu praksu uvela je ove godine po prvi puta. U proračunu je za tu svrhu osigurano 82.208 eura. Nagrade iznose od 50 do 200 eura.
Osječko-baranjska županija za učenike i studente dodjeljuje stipendije u četiri kategorije, njih 170, odnosno 100 stipendija učenicima i 70 stipendija studentima. Mjesečni iznos za učenike je 70 eura, a za studente tijekom trajanja akademske godine 160 eura mjesečno.
Završena je izrada projektno-tehničke dokumentacije za izgradnju i opremanje zgrade Znanstveno-istraživačkog centra elektrotehnike i računalstva. Tako su i osigurani preduvjeti za financiranje izgradnje zgrade Centra te pružanje vrhunskih uvjeta za znanstveno-istraživački rad u područjima naprednih elektroenergetskih tehnologija i sustava, inteligentnih vozila, naprednih industrijskih sustava, inteligentnih sustava i robotike, računarstva visokih performansi, biomedicinskog inženjerstva, multimedijskih sustava te informacijskih i komunikacijskih tehnologija u svim područjima njihove primjene.
Ugostiteljsko-turistička škola Osijek Centar je kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva. Projekt je vrijedan 3,2 milijuna eura. Uspostavljen je novi objekt Akademis, poligon za provedbu nastave i vježbi gdje će učenici, odrasli polaznici, nastavnici i mentori brusiti svoja ugostiteljska znanja, vještine i kompetencije kao i podizati razinu kvalitete zaposlenika u sektoru turizma i ugostiteljstva. Dobili smo stvarno izniman objekt s kvalitetnom i modernom opremljenom kuhinjom, sobama za smještaj učenika, gostiju, predavača i svih koji se uključuju u sustav obrazovanja, osposobljavanja i usavršavanja te jedan poligon za provedbu praktične nastave iz područja posluživanja. Uz Akademis, adaptiran je i suterenski dio UTŠO na Zelenom polju, gdje je dobiven iznimno vrijedan moderni pokazni praktikum kuharstva i slastičarstva u komu smo već održali puno radionica, ugostili renomirane kuhare i chefove iz Hrvatske i inozemstva.
Projekt ”Učimo zajedno 7” dio je Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020.“, a provodi se 12 mjeseci, od 23. kolovoza 2023. do 23. kolovoza 2024. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1,3 milijuna eura. Projektom je osigurano 198 pomoćnika u nastavi za učenike s područja županije. Početkom ove godine Osječko-baranjska županija povećala je cijenu satnice pomoćnicima s 25 na 30 kuna, a od 1. siječnja 2024. godine dodatno će se povećati na 35 kuna, odnosno 4,60 eura. Za to je osigurano oko 400.000 eura.
Primorsko-goranska županija povećala je za 69,6 milijuna kuna sredstva za obrazovanje u 2022. u odnosu na 2021. godinu.
U akademskoj 2023./2024. godini, Primorsko-goranska županija stipendira 37 studenata deficitarnih zanimanja, pri čemu se 21 student već nalazi u sustavu stipendiranja, a 16 je novih stipendista. Visina mjesečnog iznosa stipendije iznosi 132,72 eura, a nakon nove godine, taj se iznos povećava na 160 eura te se također 2024. godine uspostavlja nova stipendija po kriteriju darovitosti.
Projekom „Uz pomoćnike u nastavi do inkluzivnog obrazovanja u Primorsko-goranskoj županiji VII“ 148 pomoćnika u nastavi brine za 157 učenika s teškoćama u razvoju. U školskoj 2023./2024. godini prijavljeno je 33 učenika i 32 pomoćnika više nego prošle godine. Projektom se osigurava potpora pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama u razvoju u 27 osnovnih i 13 srednjih škola kojima je osnivač Primorsko-goranska županija.
Nedavno je završen projekt „MREŽA KOM5ENTNOSTI” na kojoj su predstavljene provedene aktivnosti i rezultati projekta kojim su unaprjeđeni prostorni i tehnički uvjeti za rad Regionalnog centra kompetentnosti – Ugostiteljske škole Opatija i partnerskih javnih ustanova. Ulaganjem u infrastrukturu i opremu standardizirani su obrazovni i nastavni procesi temeljeni na praksi te stjecanju znanja i vještina potrebnih za tržište rada u podsektoru turizma i ugostiteljstva.
„Ugostiteljska škola Opatija je nositelj projekta Regionalnog centra kompetentnosti kojim se podiže kvaliteta strukovnog obrazovanja, a oko 4,2 milijuna eura uloženo je u adaptaciju škole i novu opremu. Primorsko-goranskoj županiji potrebni su kvalitetni kadrovi u turizmu stoga je strukovno obrazovanje iznimno važno, što je i jedan od razloga za unapređenja kvalitete nastave u opatijskoj školi i partnerskim ustanovama“, naveo je župan Zlatko Komadina.
Županija omogućava studentima besplatan prijevoz vlakom.
Brodsko-posavska županija povećala je na godišnjoj razini sredstva za obrazovanje za 72,2 milijuna, odnosno za 32,97 posto.
U posljednjem razdoblju obnovljene su 23 škole, a obnove se nastavljaju.
Kroz EU projekt i ove su godine odobrena sredstva za pomoćnike u nastavi. Županija je dobila 380.000 eura za pomoćnike u 28 škola.
Jedan od važnih EU projekata na području obrazovanja u Županiji je Pametne škole, a u sklopu druge faze na 16 školskih objekata instaliraju se solarni fotonaponski sustavi.
U području visokog školstva radi se na Infrastrukturnom razvoju Sveučilišta u Slavonskom Brodu kroz izgradnju nove, jedinstvene zgrade Sveučilišta u Naselju Andrija Hebrang u Slavonskom Brodu te njezino opremanje obrazovnom i znanstvenom opremom.
Županija osigurava besplatan prijevoz studentima, daju se studentske stipendije, a posebno su uvećane za studente medicine. Ove godine osigurano je više novaca za studentske stipendije, 145.000 eura, pa tako mjesečna stipendija za studente koji imaju mjesto prebivališta u mjestu studiranja iznosi od 105 eura, dok za one koji studiraju izvan mjesta prebivališta stipendija ove godine iznosi 150 eura. Za studente medicine, odnosno buduće doktore, stipendija je 220 eura.
Sisačko-moslavačka županija povećala je za 13,53 posto sredstva za obrazovanje na godišnjoj razini.
Za redovite studentice i studente koji su ove godine upisali prvu godinu studija na Metalurškom fakultetu u Sisku i Učiteljskom fakultetu u Petrinji, odnosno ostali studirati u Županiji, dodijeljena je nedavno 31 jednokratna pomoć u iznosu od 663,31 eura.
„Ova mjera donosi dobre rezultate, sve je više studentica i studenata s područja naše županije na Učiteljskom fakultetu u Petrinji i Metalurškom fakultetu u Sisku. Cilj nam je zadržati naše učenike nakon završetka srednje škole na području naše županije. Ulažemo u intelektualni kapital, a naši studenti su upravo taj intelektualni kapital i na njima gradimo bolju budućnost“, rekao je tom prigodom župan Celjak.
Osim jednokratne novčane pomoći, Sisačko-moslavačka županija dodjeljuje još i učeničke i studentske stipendije za cijelo vrijeme redovnog školovanja, a ove akademske godine bit će dodijeljeno 30 studentskih i 25 učeničkih stipendija. Za učenike je stipendija 540 eura, a za studente 670 eura. Ukupno će se ove akademske godine dodijeliti 55 novih stipendija. Uključujući jednokratne potpore, ali i sve one stipendije koje su se ranije dodijelile, Sisačko-moslavačka županija trenutno stipendira 200 učenika i studenata za što je u proračunu izdvojeno 260.000 eura.
Za područje obrazovanja Sisačko-moslavačka županija je iz Fonda solidarnosti EU povukla ukupno 20 milijuna eura.
Nakon potresa obnovljeno je 12 škola, a u ovoj godini završena je cjelovita obnova Gimnazije Sisak, SŠ Viktorovac i OŠ Katarina Zrinska Mečenčani, izgrađene su nove zgrade OŠ Ivan Goran Kovačić Gora i Područna škola Nebojan, a pri kraju su radovi na i na SŠ Glina.
„Na području obrazovanja uvodimo nadstandard kroz našu Tehničku školu Sisak i Srednju školu Viktorovac. Srednjoj školi Viktorovac omogućit ćemo da učenici i profesori vode hotel u Tuškanovoj kući u Sisku, a naša Tehnička škola Sisak je regionalni centar kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo za koji smo nabavili najmoderniju opremu te obnavljamo kompleks bivše vojarne u Lađarskoj ulici“ – rekao je župan Celjak.
Potpuno nove škole dobit će i I. OŠ Petrinja, SŠ Petrinja i Ekonomska škola Sisak, a obnavljaju se i OŠ Mladost Lekenik, PŠ Letovanić te matične zgrade I.OŠ Petrinja i SŠ Petrinja.
Rad djece Sisačko-moslavačka županija podupire i kroz opremanje škola kojima je osnivač, odnosno nabavom pametnih ploča, tableta, ergonomskih stolaca, klupa, ali i kroz financiranje putovanja učenica i učenika kroz koja stječu nova znanja i usavršavaju svoje vještine. Tijekom posljednje dvije godine Sisačko-moslavačka županija, zahvaljujući dobroj suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom, svim učenicima četvrtih razreda s područja Županije omogućila je besplatno ljetovanje u Splitu. (L.K.)