Ukupno sedam županija isplaćuje naknade za rođene bebe, 13 ih sufinancira troškove smještaja studenata, 19 plaća prijevoz studenata vlakom, 15 posto županija uključilo se je u program stambenog zbrinjavanja mladih obitelji, sve više ih pomaže studentima medicine kroz veće stipendije ili zdravstvenim djelatnicima kroz bolje uvjete najma ili stambenih kredita… Pokazuju to ovogodišnji objavljeni podaci demografskih mjera koju je napravilo Ministarstvo demografije.
Gledajući zajedno, županije, gradove i općine izdvaja se nekoliko primjera dobih praksi. Pa tako Osječko-baranjska i Splitsko-dalmatinska županija su županije s najviše besplatnih dječjih vrtića. Sve više jedinica lokalne samouprave ulaže u mjere stambenog zbrinjavanja. Općine Sali, Blato i Vir te gradovi Otočac, Imotski i Novska predvodnici su u novčanim potporama za rođenje djeteta. Vukovarsko-srijemska županija daje 133 eura mjesečno obiteljima s četvero i više djece. Grad Dubrovnik dodjeljuje stalnu godišnju naknadu za treće i svako sljedeće dijete od 4.459,49 eura.
Besplatni vrtići
Iako predškolski odgoj nije u nadležnosti županija, ipak, Zagrebačka županija ove godine s 390.000 pomaže u radu vrtića u ruralnim sredinama.
Nadalje, Karlovačka županija je u koordinaciji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja i načelnicima JLS krajem 2019. godine krenula s uvođenjem programa predškolskog odgoja i obrazovanja u organizaciji osnovnih škola u lokalnim zajednicama u kojima nema mogućnosti osnivanja vrtića ili ne postoji mogućnost prihvata djece u najbližem vrtiću. Do sada je u suradnji općina, škola i Karlovačke županije ustrojeno ukupno 7 jedinica predškolskog odgoja (Tounj, Lasinja, Saborsko, Cetingrad, Bosiljevo, Krnjak i Plaški). ff
Međimurska županija osigurava asistente u vrtiću za potrebitu djecu.
Naknade za rođene bebe daje sedam županija. Najveću za prvo dijete isplaćuje Zagrebačka županija, 150 eura, a isti iznos daje i za svako sljedeće dijete; Zadarska i Osječko-baranjska za prvo dijete daju po 135 eura, pri čemu je u Osječko-baranjskoj isti iznos prisutan i za svako sljedeće dijete, a Zadarska za treće i svako sljedeće isplaćuje po 675 eura; Bjelovarsko-bilogorska za svu rođenu djecu daje pod 132 eura; Karlovačka županija za prvo dijete daje 120 eura, drugo 150, a treće i svako sljedeće 200 eura te dodatno daje i poklon pakete za bebe; Splitsko-dalmatinska, kako piše u izvještaju, daje za prvo dijete 70 eura, drugo 80, treće 100, četvrto 110 eura, peto i sljedeće 135 eura. Ipak, iznosi se razlikuju ovisno o stupnju razvijenosti pojedinog kraja. Krapinsko-zagorska županije daje za treće dijete 133 eura, četvrto 265, a peto i šesto 399 eura naknade. Sedmo, osmo i deveto novorođeno dijete dobiva 530 eura, a deseto i svako daljnje novorođeno dijete 663 eura,
Sve više županija pomaže i u financiranju studenata medicine ili konkretnim mjerama za zadržavanje liječnika.
Pa tako Bjelovarsko-bilogorska županija sufinancira troškova liječnika za podstanarstvo, edukacije i kamate na kredite.
Brodsko-posavska županija daje 6 stipendija za studente integriranog preddiplomskog i diplomskog studija zdravstvenog usmjerenja- smjer doktor medicine, u iznosu od 220 eura mjesečno.
Po 292 eura mjesečno stipendiraju se studenti medicine u Istarskoj županiji, a koja ujedno ima i program stambenog zbrinjavanja za deficitarne kadrove u zdravstvu.
U Požeško-slavonskoj županiji studenti medicine dobivaju 400 eura mjesečno.
Primorsko-goranska županija sufinancira smještaj zdravstvenih radnika u Gorskom kotaru i na otocima. U 2024. godini u Proračunu je osigurano 47.000 eura.
Varaždinska županija provodi mjeru subvencioniranja kamata na stambene kredite za djelatnike zdravstvenih i socijalnih ustanova na području Varaždinske županije.
Zagrebačka županija subvencionira kamate na stambene kredite doktorima medicine u visini 50% ugovorene kamate, a maksimalno u iznosu od 132,72 eura. Za ovu mjeru je za 2024. godinu u proračunu osigurano 31.854 eura, a mjeru koristi 11 doktora.
I program stambenog zbrinjavanja je sve raširenija mjera kod županija.
Istarska županija provodi jednu vrstu mjere stambenog zbrinjavanja – deficitarnih kadrova u zdravstvu, koje su često ujedno i mlade obitelji, ali, kako navode „mlade obitelji“ nije kriterij po kojem se mjera koristi.
Karlovačka županija s ciljem poboljšanja kvalitete života mladih te u želji da potakne rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji na ruralnom području županije po prvi put je raspisala javni poziv u ožujku 2021. godine za rješavanje demografskih mjera za stambeno zbrinjavanje mladih na ruralnom području Županije. U 2024. osigurana su sredstva u visini od 200.000 eura.
Projekt „Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva“ namijenjen je hrvatskim državljanima s prebivalištem i radnim odnosom na području Osječko-baranjske županije, bez obzira na godine života, za kupnju stana ili kuće na području Županije. Projekt se provodi subvencioniranjem kamatne stope od jednog postotnog boda na odobreni kredit poslovnih banaka s kojima Županija zaključi ugovor o poslovnoj suradnji u provođenju Projekta prvih deset godina otplate kredita, uz minimalni rok otplate od 15 godina. Najviši iznos koji Županija subvencionira iznosi 66.500 eura. Stambeni kredit može biti i veći od tog iznosa, ali će razliku financirati korisnik kredita. U Projekt su uključene i 22 jedinice lokalne samouprave koje dodatnim postotnim bodom subvencioniraju kamatu korisnicama kredita koji kupe stan ili kuću na njihovom području te šest poslovnih banaka.
Od početka Projekta, 2019. godine, do kraja 2023. godine podneseno je 567 zahtjeva za subvenciju kamate, koju je koristilo 527 korisnika kredita i to za kupovinu 251 stana i 276 obiteljskih kuća. Utrošeni kreditni potencijal za kredite tih 527 korisnika iznosi gotovo 28.000.000 eura. Kreditni potencijal povećava se na 50.000.000 eura. Ugovorene kamatne stope s poslovnim bankama za kredite u okviru Projekta iznose od 2,99% do 3,70% .
Primorsko-goranska županija provodi demografsku mjeru poticajnog stanovanja. Cilj mjere jest stvaranje uvjeta za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji kroz davanje stambenih jedinica u vlasništvu jedinica lokalne samouprave u dugoročni, društveno dostupan najam.
Splitsko-dalmatinska županija je prva krenula kroz projekt Tu je moj dom s potporom mladim obiteljima za kupnju, dogradnju ili adaptaciju kuća u ruralnim područjima.
Varaždinska županija ima mjeru stambenog zbrinjavanja za zdravstvene djelatnike.
Zadarska županija subvencionira kamate na stambene kredite. ‘Sukladno dosadašnjim poticajima kredita poduzetnicima, s poslovnim bankama dogovoreni su kreditni uvjeti, uz očekivanu kamatnu stopu od najviše 2,5 posto, dok će županija plaćati 50 posto kamate prvih 5 godina kredita. Subvencioniranje kamate na kredite odnosi se na sljedeće kategorije stanovništva ; višečlane obitelji i deficitarna zanimanja na području Zadarske županije (liječnici, IT stručnjaci)’ stoji u pojašnjenju Županije.
Zagrebačka županija sufinancira kupnju prve nekretnine, najamnine za stanovanje(podstanarstvo) i subvencionira kamate na stambene kredite.
Stipendije dodjeljuju gotovo sve županije.
‘Godišnje se dodjeljuje ukupno 30 novih stipendija koje se isplaćuju u deset jednakih mjesečnih rata. Isto tako sufinanciraju se u pedesetpostotnom iznosu troškovi doškolovanja zdravstvenih djelatnika.’ – odgovor je Bjelovarsko-bilogorske županije.
Broj korisnika koji je ostvario stipendiju od Brodsko-posavske županije za akademsku godinu 23./24. je 22 studenta. Daje se i spomenutih 6 stipendija za studente integriranog preddiplomskog i diplomskog studija zdravstvenog usmjerenja, mjesečno po 220 eura.
U ovoj školskoj / akademskoj godini Dubrovačko-neretvanska županija dodijelila je stipendije za 103 učenika i studenta, učenici dobivaju po 88, a studenti po 146 eura stipendije.
U Proračunu Istarske županije za 2024. godinu osiguran je iznos od 248.200 eura za dodjelu stipendija redovitim studentima. Dodijeljeno je 40 stipendija u mjesečnom iznosu 146 eura. Na temelju kriterija slabijeg imovnog stanja daje se 20 stipendija u mjesečnom iznosu 146 eura.
-Pravilnikom o dodjeli stipendija studentima na studijima za deficitarna zanimanja u zdravstvu u Istarskoj županiji dodjeljuju se višegodišnje stipendije (do završetka studija uz ispunjavanje uvjeta redovito upisane naredne godine studija) uz obvezu zapošljavanja u zdravstvenim ustanovama čiji je osnivač Istarska županija za razdoblje najmanje koliko je trajala isplata stipendija. U ak. god. 2023./2024. isplaćuju se za 23 studenta stipendije iz ranijih akademskih godina u iznosu od 292 eura mjesečno, a isto toliko za još 20 novih studenata.
Po 70 eura za učenike i 110 za studente iznose stipendije koje daje Karlovačka županija. Karlovačka županija ukupno dodjeljuje 100 stipendija i to 50 stipendija učenicima i 50 stipendija studentima u 3 kategorije (darovitost, deficitarnost zanimanja, socijalni status).
Koprivničko-križevačka županija studentima daje stipendije u iznosu od 150 eura. Dodjeljuje se 100 stipendija u akademskoj godini.
Po 60 za učenike i 113 za studente iznose stipendije u Krapinsko-zagorskoj županiji.
U Ličko-senjskoj županiji stipendije su 150 eura i koristi ih 10 korisnika ove akademske godine.
Po 399 eura jednokratne pomoći dobivaju učenici Međimurske županije. Jednokratne potpore redovnim studentima su 100 eura.
Po 70 eura za učenike i prosječnih 160 za studente iznose stipendije u Osječko-baranjskoj županiji. Prijavitelji mogu konkurirati u četiri različite kategorije: daroviti učenici i studenti, učenici i studenti koji se obrazuju za zanimanja iz STEM područja, učenici i studenti koji se obrazuju za deficitarna zanimanja te učenici i studenti slabijeg socijalnog statusa. U Proračunu Županije za 2024. godinu iznos predviđen za stipendiranje učenika i studenata iznosi 180.000 eura. U školskoj, odnosno akademskoj godini 2023./24. Osječko-baranjska županija stipendira ukupno 160 stipendista od kojih se 96 stipendija odnosi na učenike, a 64 na studente. U Proračunu Županije za 2024. godinu iznos predviđen za dodjeljivanje potpora za poslijediplomski studij iznosi 55.000 eura. Za akademsku 2022./2023. godinu pravo na potporu ostvarilo je 90 kandidata. Prosječna potpora dodijeljena u 2023. godini iznosi 442,40 eura.
U Požeško-slavonskoj županiji učenička stipendija iznosi 70 eura, za većinu studenata 150 eura, no, uz studente medicine koji dobivaju 400 eura, profesori matematike i fizike primaju mjesečno 230 eura. Ukupni broj korisnika je 116 od čega je 50 studenata i 66 učenika.
Po kriteriju deficitarnosti stipendiraju se studenti u Primorsko-goranskoj županiji, s po 160 eura. Studenti primaju stipendiju 10 mjeseci u godini. Trenutno je 37 korisnika stipendije.
Umjesto stipendija, po 540 eura jednokratne pomoći dobivaju učenici na području Sisačko-moslavačke županije, po kriteriju uspjeha i nadarenosti, deficitarnosti i slabijeg imovinskog stanja. Uz iste kriterije daje se i jednokratna novčana pomoć studentima, u iznosu od 670 eura.
Splitsko-dalmatinska županija nema stipendije, ali daje pomoć obiteljima (Dalmatinska zagora i otoci) s više djece na školovanju.
Po 53 eura mjesečna je stipendija za učenike u Šibensko-kninskoj županiji, po kriteriju uspjeha i nadarenosti, deficitarnosti zanimanja i slabijeg imovinskog stanja. Prema istim kriterijima daju se i stipendije za studente, u prosječnom mjesečnom iznosu od 230 eura. Broj korisnika kojima se dodjeljuju stipendije je sljedeći: učenici-8 stipendija, studenti prve godine-10 stipendija, studenti viših godina-8 stipendija, studenti stručnih studija- 5 stipendija, studenti s medicinskog područja-5 stipendija.
Po istim kriterijima daju se stipendije u Varaždinskoj županiji. Mjesečni iznos stipendije za studente iznosi 130 eura, a za učenike 65 eura i dodjeljuje se kroz svih 12 mjeseci. Ukupni broj stipendista je 198.
U 2023/2024. godini raspisan je Javni natječaj za dodjelu 13 stipendija Virovitičko-podravske županije. Stipendije se dodjeljuju na temelju općih kriterija-uspjeh u školovanju, socijalni status i školovanje za deficitarna zanimanja. Za učenike iznosi 67 eura, a za studente 140 eura.
Prema Pravilniku o dodjeli stipendija i jednokratnih financijskih potpora studentima i učenicima s područja Vukovarsko-srijemske županije, jednokratne financijske potpore dodjeljuju se za poboljšanje materijalnih uvjeta studiranja i školovanja učenika i studenata lošijeg imovnog i socijalnog statusa, studente i učenike kojima je potrebna posebna skrb zbog invalidnosti, sufinanciranje dopunskog obrazovanja, troškove sudjelovanja na natjecanjima, za poslijediplomski specijalistički i doktorski studij. Maksimalna visina jednokratne financijske potpore je 663,61 eura. Lani je bilo osigurano 19,9 tisuća eura.
Zagrebačka županija daje za učenike 80, a za studente 160 eura, prema kriterijima uspjeha i nadarenosti, deficitarnosti zanimanja i slabijeg imovinskog stanja. (L. Kiseljak)