Home - glavna vijest

Kroz EU sredstva nova šansa za gradnju, širenje i opremanje poslovnih zona, inkubatora i poduzetničkih centara – evo što je u planu

Proširenje poslovne zone Zalužje u Vinkovcima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, razvoj poduzetničke zone Poslovnog parka Međimurje, gradnja novog Poduzetničkog inkubatora na Bilom brigu u Zadarskoj županiji te u Zagrebačkoj u Velikoj Gorici, početak gradnje poslovne zone u Orahovici u Virovitičko-podravskoj županiji, pa novog Poduzetničkog centra u Valpovu i Poduzetničkog inkubatora u Belišću tj. Osječko-baranjskoj županiji, a u Šibensko-kninskoj uskoro novi Poduzetnički centar u Kninu, neki su od najavljenih projekata, dok je prošli tjedan otvorena gospodarska zona u Umagu, Istarskoj županiji. Posljednjih godina na raspolaganju su i sredstva EU za ulaganje u poslovne zone, centre ili inkubatore, a kroz poslovne centre dodatno se pojačava njihova uloga davanjem savjetodavnih usluga poduzetnicima.

Kroz instrumente za oporavak “Next generation EU” potiče se gospodarstvo i privatna ulaganja, pa je tako primjerice početkom godine raspisan natječaj za potpomognuta područja, brdsko planinska područja i poseban program za gospodarsku revitalizaciju Slavonije Baranje i Srijema gdje se između ostaloga pruža mogućnosti kreiranja poslovnih poduzetničkih zona. Poziv Jačanje konkurentnosti ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju lani je bio raspisan

“Hrvatski poduzetnici u nadolazećem razdoblju mogu očekivati čitav niz poziva za bespovratna sredstva. Nacionalni plan oporavka i otpornosti podrazumijeva potpore poduzetnicima u tranziciji na energetski učinkovito gospodarstvo, gdje će izravne potpore iznositi 1,9 milijardu kuna.

U cilju bolje organiziranosti, pokretanja i razvoja poduzetništva, HAMAG BICRO otvara svoje ispostave po svim županijama.

U Jedinstveni registar poduzetničke infrastrukture (JRPI) upisano je preko 500 poduzetničkih institucija – od poslovnih zona, akceleratora, inkubatora, razvojnih agencija…preko 200 poduzetničkih potpornih institucija te i oko 300 poslovnih zona. Sve nisu aktivne, a od onih 200 verificiranih zona aktivno je oko 2.000 poduzetnika.

Prije oko tri godine objavljena je analiza o učincima poslovnih zona na gradove i općine, odnosno županije u cjelini. Zaključeno je da veliku ulogu ima politika lokalnih uprava usmjerena prema investitorima, a što se onda vraća kroz bolje punjenje proračuna, za čak 60 posto, nadalje da te lokalne jedinice imaju manju nezaposlenost i veći izvoz.

Prilikom nedavnog otvaranja ispostave HAMAG BICRO-a u Splitu župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban istaknuo kako je Županija u 2021. potpisala 9 ugovora za dodjelu bespovratnih sredstava vrijednih preko 17 milijuna kuna, kojim se ojačavaju poduzetničko-potporne institucije urbane aglomeracije Split s ciljem pružanja inovativnih i kvalitetnih usluga poduzetnicima s ovog područja. Rekao je i kako će Županija uz program poticanja osnivanja i rada potpornih institucija, uz već postojeće programe kreditiranja malog i srednjeg poduzetništva napraviti kvalitetan pomak prema ravnomjernijem razvoju i uspostavi fleksibilnog i razvojno orijentiranog gospodarstva županije.

Unutar Županije, prema podacima Registra, djeluju Inkubatori u Splitu i Klisu, Poslovne zone Šestanovac, Postira, Vrgorac, Omiš, Stari Grad, Supetar, pa Centar kompetencija 3LJ Trilj.

U Trilju je lani otvoren Poslovno uslužni centar (PUC) 3LJ.  Županija i njena tvrtka Ljekarna te Galenski laboratorij su poveznica s projektom, gdje je na dugogodišnjem planiranju napravljena gospodarska poveznica između CEKOM 3LJ, koji je prvi službeni korisnik Centra i Galenskog laboratorija koji je otvoren u Dugopolju. U sklopu ukupnog projekta u pogon je stavljen uređaj vrijedan 12 milijuna kuna i koji će biti jedini takve vrste u ovom dijelu Europe, koji na najmoderniji način ekstrahira sastojke iz samoniklog aromatičnog bilja i koji će biti korišten u komercijalne, istraživačke i znanstvene svrhe.

U našem izboru za najbolji EU projekt lani je po izboru građana proglašen projekt Izgradnja poslovnog inkubatora u poslovnoj zoni Kosore.

Sisačko-moslavački župan Ivan Celjak najavio je lani osnivanje Poduzetničkog centra SMŽ s ispostavama u Sisku i Glini u okviru kojeg će poduzetnici moći registrirati tvrtke i obavljati svoje djelatnosti. ‘Naglasak u 2022. godini je u potpunosti stavljen na razvoj gospodarstva i Sisačko-moslavačka županija preuzima tu ključnu ulogu kako bi ne samo gospodarski nego i demografski osnažila cijelo područje, jer najbolja demografska mjera je upravo adekvatna plaća koja može pružiti financijsku stabilnost i spriječiti raseljavanje ljudi, a potaknuti dolazak novih generacija. Sisačko-moslavačka županija osigurava najpovoljniju investicijsku klimu u Hrvatskoj i širom otvara vrata za dolazak investitora na područje županije.’ rekao je tom prigodom.

Županija je uvela i nove mjeru beskamatnih kredita, a doda li se tome i nova karta potpora, ulagača bi trebalo biti više. Na raspolaganju im je na jednom mjestu centar za usluge koji djeluje u okviru Razvojne agencije Sisačko-moslavačke županije – SIMORA-e, inače pokretača zasigurno najzvučnijeg inkubatora za video igre PISMO, inače i našeg jednog od pobjednika u izboru za najbolji EU projekt prije dvije godine. 
‘Investitor treba točne i pravovremene informacije o administrativnim zahtjevima, o raspoloživoj radnoj snazi, cijenama komunalnih usluga, procesu ishodovanja raznih dozvola, ponuda poslovnih zona i sl. Te sve informacije sada će moći dobiti na jednom mjestu i osoba zadužena za suradnju s poduzetnicima, na raspolaganju je 24 sata i vodit će ga kroz taj proces od početka do kraja.’ – rekao je nedavno Celjak.

Nedavno je u SIsku, unutar jednog od najvećih privatnih inkubatora PISAK, otvorena i ispostava HAMAG BICRO-a.

Prema podacima Registra u SMŽ djeluju još poslovne ili gospodarske zone u Novskoj, Petrinji, Popovači, Sisku, općinama Donji Kukuruzari, Jasenovac, Lipovljani, Martinska Ves, Sunja…

Novom kartom potpora one su u SMŽ i u još osam kontinentalnih županija do 70 %, a u Zagrebu maksimalno 55%.

‘U svom mandatu stavio sam naglasak na razvoj malih gospodarstava i malog poduzetništva te pomoći poduzetnicima za uvođenje inovacija i investicija u tom sektoru.’ kaže župan Vukovarsko -srijemske županije, Damir Dekanić.

U Vinkovcima djeluju poduzetničko-potporne institucije (VIA i Tehnološki park s Poduzetničkim inkubatorom) koje stoje na raspolaganju poduzetnicima u svim sferama i ciklusima njihova poslovanja.

Lani je Vlada darovala 110 ha državnog zemljišta Gradu Vinkovcima za proširenje Zone Zalužje. Čak 42% cijele gospodarske aktivnosti odvija se u Vinkovcima, pa tako je i popunjenost velika, zone i inkubatori su puni. U Gradu djeluje i Zona Jošine.

Smješten je u Gradu i Tehnološki park Vinkovci koji se uključio u BOND, a direktor Josip Gilja, direktor Tehnološkog parka Vinkovci d.o.o. koji upravlja Poduzetničkim inkubatorom Vinkovci nedavno je naglasio kako se je izgradnjom Poduzetničkog inkubatora Vinkovci poboljšala dostupnost poduzetničko-poslovne infrastrukture na području Grada te da se priključivanjem Tehnološkog parka Vinkovci Mreži BOND, uz poduzetničko-poslovnu infrastrukturu, poduzetnicima  nudi poslovno savjetovanje s ciljem smanjenja rizika poslovanja.

I Vukovar ima Poduzetnički inkubator, a unutar županije djeluju i poslovne zone Otok, Ilok Vukovar, Županja, Andrijaševci, Nijemci,  Centar kompetencija…

Osječko-baranjska županija ima nekoliko poduzetničkih inkubatora, među kojima je primjerice onaj u Općini Antunovac gdje djeluje i Agencija za održivi razvoj Općine Antunovac – RODA d.o.o. koja upravlja Poduzetničkim inkubatorom i akceleratorom Antunovac, a gdje se je između ostaloga od nedavno smjestila ispostava HAMAG BICRO-a.

U Valpovu kreće gradnja novog Poduzetničkog centra u Zoni Malog gospodarstva II, ukupne površine 1105,11 m2, a  sastojat će se od 2 laboratorija za testiranje podsustava električnih vozila i testiranje električnih pogona, 3 proizvodna pogona, 2 skladišta te 5 uredskih prostora te će se otvoriti 50 novih radnih mjesta.

U gradu Belišću započeli su ovaj mjesec radovi na projektu “Novi Polet – izgradnja proizvodnog poduzetničkog inkubatora”. Prvi poduzetnički inkubatoru u Belišću započeo je s radom 2014. godine, a stopostotna popunjenost od samog početka djelovanja te velika potražnja za dodatnim proizvodnim poslovnim prostorima bili su motiv za daljnja ulaganja i izgradnju novog proizvodnog inkubatora za poduzetnike početnike s područja grada Belišća.

Kroz poduzetničke inkubatore poduzetnici početnici od prve do treće godine poslovanja imaju znatno lakše startne pozicije, nemaju fiksne troškove, nego djelatnost mogu razvijati tri godine, nakon čega im te tri godine poslovanja omogućavaju razvijanje do te mjere da mogu samostalno egzistirati na tržištu i biti financijski samoodrživi.

Novi Polet – proizvodni poduzetnički inkubator veličine od preko 700m2 bit će primarno namijenjen proizvodnim djelatnostima te će sadržavati četiri radionice. Projekt se provodi u okviru ITU mehanizma urbane aglomeracije Osijek.

Na jesen prošle godine završena je Gospodarska zona u Općini Čepin a prostire se 23 hektara, od čega dio otpada na prometnice i na  reciklažno dvorište.

Poslovna zona Nemetin kod Osijeka je industrijska i druga  najveća u Hrvatskoj. Prostire se na više od 100 hektara i opremljena je kompletnom infrastrukturom. Gradnja se odvija u tri faze, a već se i treća aktivira zbog velikog interesa ulagača. Cijena je povoljna, nudi se cjelokupna infrastruktura, prometna povezanost je dobra…

Osječki inkubator je jedan od najboljih u zemlji, ima 4500 četvornih metara prostora za iznajmljivanje i popunjen je te postoji i lista čekanja.

Unutar županije, prema podacima Registra, djeluju i Poduzetnički inkubator u Donjem Miholjcu, pa poslovne zone Belišće, Beli Manastir, Donji Miholjac, Osijek, Valpovo, Antunovac, Bilje, Petrijevci, Trnava…

Važna poduzetnička institucija na području Međimurske županije je  Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje: “U desetak godina rada Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje, na različite smo načine podržali više stotina poduzetnika. Od toga ih je osamdesetak bilo uključeno u proces inkubacije, a pedesetak ih je trenutno u našem poduzetničkom inkubatoru u Čakovcu.  Zbog velikog opterećenja poslovnim obavezama, izazov nam je predstavljalo uvođenje novih članova u tim. Projekt BOND nam je ovaj dio u mnogočemu olakšao kroz strukturirane priručnike i edukacije u koje upućujemo novije članove tima. Dodatnu korist vidimo u umrežavanju i razmjeni znanja i iskustava s drugim poduzetničkim potpornim institucijama. Kroz uspostavljene osobne kontakte lakše dolazimo do odgovora na sva pitanja koja nam mogu pomoći u radu s međimurskim poduzetnicima.” rekao je lani direktor TIC-a Ivan Plačko.

U Županiji djeluje i MENEA – jedna je od pet energetskih agencija u Republici Hrvatskoj, fokusirana na energetsku učinkovitost, obnovljive izvore energije i održivi razvoj te apsorpciju sredstava iz Europske unije.

Tu je i Centar znanja Međimurske županije, dio poslovne zone Poslovni park Međimurje, gdje u sinergiji djeluju studenti, istraživači, poduzetničke potporne institucije i poduzetnici početnici. Na prostoru Centra znanja djeluje osam podupirućih, obrazovnih i znanstvenih institucija. Zatim i Metalska jezgra,  znanstveno-istraživačka ustanova, jedna od pobjednica u našem prošlogodišnjem izboru za najbolji EU projekt.

Kako je ovih dana najavljeno, Međimurska županija nastavlja sa strateškim razvojem područja poslovne zone Poslovni park Međimurje  na kojem će se narednih godina izgraditi i razviti suvremeni proizvodni pogoni i servisni centri za automobilsku industriju, e-mobilnost i visoku tehnologiju.

Nakon revitalizacije objekata na prostoru bivše vojarne u kojima djeluju Tehnološko-inovacijski centar Međimurje sa startupovima, Razvojno-edukacijski centar za metalsku industriju Metalska jezgra, Međimursko veleučilište u Čakovcu, potporne i razvojne agencije, cilj je razviti poduzetničku zonu Poslovnog parka Međimurje, stoga je Međimurska županija na prodaju stavila preostala zemljišta. Temeljem javnog natječaja, pet zemljišta kupila su tri poduzeća koja već djeluju na području Međimurja i svojim poslovanjem pridonose pozitivnim gospodarskim pokazateljima koje Međimurska županija bilježi. Župan Međimurske županije Matija Posavec potpisao je nedavno ugovore o kupoprodaji zemljišta s tvrtkama LTH Alucast d.o.o., Autokuća Gašparić d.o.o. i Framos technologies d.o.o. – zahvaljujući kojima će se u narednom razdoblju poduzetnička zona u tom dijelu Čakovca  okrenuti visokim tehnologijama. U ukupno 15 000 m2 novih prostora koji će se izgraditi zahvaljujući spomenutim investicijama, otvorit će se 200-tinjak novih radnih mjesta u automobilskoj industriji, e-mobilnosti i visokim tehnologijama.

Unutar županije djeluju i poslovne zone Čakovec, Mursko Središće, Prelog, Domašinec, Donja Dubrava, Goričan, Gornji Mihaljevec, Kotoriba, Mala Subotica, Nedelišće, Orehovica, Sveti Martin na Muri…

Svoju mrežu inkubatora ima Virovitičko-podravska županija i to u Virovitici, Slatini, Orahovici i Pitomači. Korisnici u prvoj godini ne plaćaju najam, a sve im troškove podmiruje Županija.

‘Virovitičko-podravska županija, Poduzetnički inkubator i Agencija VIDRA bit će poduzetnicima velika podrška u pisanju njihovih projekata. Virovitičko-podravska županija među onima je koje su u proteklom periodu povukle najviše sredstava iz EU fondova, a tom je rezultatu velik doprinos dao i dio poduzetnika koji se javljao na natječaje. Ispred nas je nova financijska perspektiva, a to znači još veću mogućnost za naše poduzetnike i proširenje njihovih kapaciteta, a samim time i porast broja zaposlenih što će se u konačnici dodatno odraziti na razvoj gospodarstva cijele županije’ – rekao je prošli tjedan župan Igor Andrović te naglasio kako će Županija i dalje biti na raspolaganju poduzetnicima čak i ‘van’ EU fondova, a jedan od najboljih primjera su i beskamatni krediti za poljoprivrednike.

Prema postojećim cijenama, poduzetnički inkubatori u VPŽ su među najpovoljnijima u Slavoniji, a stanari mogu postati svi poduzetnici početnici u razdoblju do 3 godine od početka poslovanja. Od lani, stanar može postati i OPG koji ima upisanu dopunsku djelatnost, na primjer prerada poljoprivrednih proizvoda. Osim besplatnog poslovnog prostora u poduzetničkim inkubatorima stanarima se besplatno pružaju i usluge mentorstva u početku poslovanja, priprema poslovnih planova i projekata, edukacija i informiranje o svim važnim temama i aktualnostima vezanima za poslovanje, promocija putem sajmova, medija i društvenih mreža, besplatan brzi internet te umrežavanje s drugim poduzetnicima. Sve ove usluge potpuno su besplatne za stanare.

Lani je u našem izboru za najbolji EU projekt drugoplasirani bio projekt Tehnološko inovacijski centar Virovitica.

Uskoro pak kreće gradnja poslovne zone u Orahovici.

Mrežu inkubatora ima i Istarska županija, a djeluju u Puli, Pazinu, Barbanu, Rovinju, Vodnjanu, Labinu, Poreču, Buzetu.

Grad Umag prošli je tjedan obilježio završetak izgradnje gospodarske zone „Ungarija“, najvećeg projekta toga tipa u Županiji.

Grad je proteklih godina samostalno uložio u projekt preko 108 milijuna kuna. Zbog svog visokog indeksa razvijenosti, Umag nije u mogućnosti dobiti državna ili EU sredstva kao pomoć za razvoj gospodarskih zona. Stoga je Grad Umag samostalno krenuo s velikim ulaganjem u vlastiti gospodarski razvoj. Ujedno, izgrađena je nova mreža javne rasvjete, te nova energetska mreža, kao i sve potrebne prometnice, a tu su i nova parkirališta, nogostupi i biciklističke staze.

Sve građevinske čestice  su u cijelosti opremljene potrebnom infrastrukturom te prodane po poticajnoj cijeni od 10 do 20 eura po m2, ovisno radi li se o proizvodnji ili o drugim gospodarskim djelatnostima. Navedenim je omogućena gradnja proizvodnih hala odmah, dok je maksimalni predviđeni rok izgradnje četiri godine. Grad Umag je u svrhu pomoći osigurao i kreditnu liniju do 20 milijuna kn za sve one koje su u mogućnosti odmah započeti s izgradnjom te u svrhu toga Grad Umag sufinancira kamatu u iznosu od 1,25%, što je oko 50% tržne kamate.

U Istarskoj županiji poslovne zone su na području općina i gradova Buje, Buzet, Novigrad, Pazin, Umag, Vodnjan, Barban, Brtonigla, Kaštelir, Kršan, Tar Vabriga, Pićan.

Industrijska zona Bakar najveća je i najrazvijenija ne samo u Primorsko-goranskoj županiji, nego u cijeloj RH.

Unutar nedavno završenog EU projekta Gospodarsko središte hrvatskog primorja izgrađeno je i potpuno komunalno opremljene dvije prometnice. Izgradnjom i opremanjem infrastrukture od 28.962 m2 stvoreni su preduvjeti za investicije u izgradnju novih poduzetničkih objekata. Ispod asfaltnog sloja krije se impozantna mreža infrastrukture (plinovod, vodovod, kanalizacija, suvremena tehnologija, optika, javna rasvjeta…) Da će Grad Bakar postati Gospodarsko središte hrvatskog primorja svjedoči činjenica da je u pripremi za pokretanje još jedna poslovna zona na području naselja Hreljin. Vizija Grada je na tom prostoru planiranih poslovnih zona direktno zaposliti preko 10 000 radnika.

U Industrijskoj zoni Bakar je 200-tinjak pravnih subjekata i više od  4 500 direktno zaposlenih.

Prošlo ljeto predstavljen je EU projekt – Poduzetnički inkubator u Kastvu KASPI,  kojemu su korisnici mali i srednji poduzetnici, te poduzetnici početnici kojima se pruža stručna podrška u unapređenju poslovanja i daljnjeg razvoja poslovne ideje. Edukacije i savjetovanja  dostupne su i fizičkim osobama koje tek razvijaju svoju ideju.

S novcem iz EU fondova nastao je i projekt Tehnološko-edukacijski poduzetnički inkubator Proizvodni park Torpedo.

Uz najveću poslovnu zonu u Bakru, tu su i zone u Kastvu, Novom Vinodolskom, Rabu, općinama Čavle, Kostrena, Lovran Viškovo, a djeluje i Poduzetnički centar Vinodol i Inkubatori u Rijeci..

U Šibensko-kninskoj županiji trebali bi uskoro biti gotovi radovi na obnovi bivše tvornice „Kninjanka“, čiji će se prostor prenamijeniti u poduzetnički centar i inkubator. Osim zakupa poslovnih ureda, inkubator će nuditi i mogućnost najma proizvodnih pogona, u cilju da se potakne proizvodnja u Šibensko-kninskoj županiji i Kninu.

Poduzetnički inkubator Šibenik počeo je s radom 2007., a njime upravlja tvrtka PODI, isto kao i s industrijskom zonom PODI i iNavis centrom. Adaptacija dvije zgrade financirana je sredstvima iz predpristupnog  fonda CARDS-2002 , a treća zgrada iz proračuna grada Šibenika. „Od početka rada poduzetničkog inkubatora, svi raspoloživi prostori su uvijek popunjeni. Neke tvrtke su nakon rada u inkubatoru nastavile svoje poslovanje u industrijskoj zoni Podi, dok su neke prešle u INavis centar, gdje se uredi iznajmljuju po komercijalnim cijenama.

Prije godinu i pol dana otvoren je Inkubator za nove tehnologije Trokut Šibenik u Mandalini koji se prostire se na dvije etaže, ukupna mu je površina više od dvije tisuće četvornih metara.

Poslovne zone ima Šibenik, Skradin, Knin, Drniš, a djeluje i Centar kompetencija Alu Tech.

U listopadu prošle godine završena je gradnja poslovnog inkubatora u Slavonskom Brodu, Brodsko-posavskoj županiji. Poduzetnički inkubator dio je Gospodarske zone „Bjeliš-zapad“, a osim poslovnih prostora nudi se i potpora.  Sastoji se od uredskih prostora, proizvodno-servisnog prostora, konferencijske i multimedijalne opreme te ostalog prostora u svrhu zajedničke namjene. Radni prostori u prizemlju predviđeni su za proizvodne djelatnosti, a prostorije na katu namijenjene su za urede. Također su u sklopu projekta izgrađena i parkirališna mjesta, od kojih je dio posebno označen za osobe s invaliditetom i poteškoćama u kretanju.

Kroz EU sredstva izgrađen je i Poslovni inkubator Nova Gradiška unutar Tehnološkog parka. Od poslovnih zona u Županiji, su Donji Andrijevci, Dragalić, Garčin, Okučani, Nova Gradiška, Davor…

u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji djeluje Tehnološki park u Bjelovaru, tu su i popunjene poduzetničke zone, a Poduzetnički inkubator djeluje još u Velikoj Pisanici. Poslovne zone ima Grubišno Polje, Kapela, Đulovac, Severin, Šandrovac, Veliki Grđevec, Velika Pisanica, Veliko Trojstvo, Čazma, Daruvar, Garešnica…

U Karlovačkoj županiji, prema podacima Registra, poduzetničke zone ima  Karlovac, Slunj, Ozalj, Ogulin, općine Josipdol, Netretić, Rakovica, Tounj, Žakanje, Dragnić… Nakon Poduzetničkog inkubatora Karlovac je prije nešto više od godine dana osnovao i Poduzetnički centar,  kao središte stručne i savjetodavne pomoći poduzetnicima, da na jednom mjestu dobiju sve relevantne informacije i savjete. Poduzetnički inkubator djeluje i u Dugoj Resi.

Poduzetnički inkubator u Krapinsko-zagorskoj županiji ima i  centar za robotiku i nove tehnologije, ali tu su i sve aktivnosti važne za poduzetnike i obrtnike, start up – ove gdje se organiziraju konferencije, edukacije, tematski paneli … Radi od 2018. godine te da je u tom razdoblju odrađeno tristotinjak projekata vrijednih više od 1,3 milijardi kuna.

Poduzetničke ili gospodarske zone nalaze se u Krapini, Pregradi, Zaboku, općinama Bedekovčina, Gornja Stubica, Hum na Sutli, Konjščina, Kraljevac na Sutli, Kumrovec, Marija Bistrica, Stubičke Toplice, Sveti Križ Začretje, Veliko Trgovišće, tu je i Poduzetnički centar i Poduzetnički akcelerator Baltazar,  Zona malog gospodarstva u Krapini…

Projekt Poslovno-tehnološki inkubator Krapinsko-zagorske županije proglašen je drugim najboljim projektom u kategoriji Doprinos poduzetništvu u našem izboru za najbolji EU projekt.

U Zagrebačkoj županiji gradi se novi Poduzetnički inkubator u Velikoj Gorici, za što je lani Grad dobio bespovratna sredstva od 21,2 milijuna kuna. Uz Poduzetnički inkubator pokrenut je i  Start-up inkubator namijenjen poduzetnicima početnicima. Novi inkubator prostirat će se na 2.000 četvornih metara. Osim ureda za poduzetnike, bit će osigurana i tri opremljena laboratorija s opremom za razvoj umjetne inteligencije i gaming industriju. Uz to će imati i popratne prostorije poput čajne kuhinje, prostoriju za druženje, a na jednoj etaži bit će potpuno opremljen prostor za co-working namijenjen freelancerima te multifunkcionalna dvorana u kojoj će se moći održavati edukacije i prezentacije.

Prije dvije godine završen je projekt na prostoru bivše vojarne Taborec  poduzetničke potporne instituciju koja nudi uslugu inkubatora, korištenja opreme za 3D printanje i skeniranje te razne druge usluge usmjerene jačanju kapaciteta poduzetnika i jačanju njihovih vještina i konkurentnosti na tržištu.

Zagrebačka županija inače obiluje poduzetničkim zonama – dvjema u Rugvici, jedna u Stupniku, četiri u Svetoj Nedelji, dvije u Ivanić Gradu, pa u Velikoj Gorici, Jakovlju, Općini Križ…, a ima i poduzetničke centre u Samoboru i Velikoj Gorici. Smještene su tu i prepoznatljiva imena od Rimac automobila u Svetoj Nedelji, dijelovi za Mercedes proizvode se u Pisarovini, a dijelovi za Boing i AirBus u Jakovlju.

U Varaždinskoj županiji od niza poslovnih zona, izdvaja se svakako ona u Ivancu gdje djeluje i poduzetnički centar.

‘Nudimo im čitav niz potpornih usluga, ali posebno ističemo individualno savjetovanje, online informiranje, čitav set promidžbenih alata i platformu za marketing, organizaciju i potporu kod prijava na europske fondove, za što smo se i posebno specijalizirali. BOND projekt nam je omogućio razvoj dodatnih vještina zaposlenika, što je za direktnu posljedicu imalo razvoj novih poslovnih ideja i ciljeva, novih kompleksnijih usluga i nesumnjivo je doprinio razvoju poslovnih kontakata.” rekla je nedavno Lana Labaš, direktorica Poslovne zone Ivanec.

Općina Breznički Hum primjerice ima tri poslovne zone i velik interes ulagača.

Djeluju još poduzetničke zone u I Ludbregu, Novom Marofu, u Beretincu, Jalžabetu… , a djeluje i Tehnološki park Varaždin.

U Zadarskoj županiji izdvaja se zasigurno u Zadru Centar za kreativne industrije koji je treća  zgrada poslovne infrastrukture koja je na području Zadarske županije izgrađena u kratkom vremenu, nakon Centra za razvoj i edukaciju u Poličniku te Poduzetničkog inkubatora u Biogradu. Ukupno je za tri spomenuta objekta osigurano 60 milijuna kuna bespovratnih sredstava. „To dokazuje da želimo pametnu županiju, u skladu sa svim ključnim smjernicama EU-a. Zajednički nam je cilj je stvoriti što pozitivniju klimu za ulaganje te povezati sve ustanove i institucije koje pružaju potporu poduzetnicima kako bi ona bila učinkovitija i dostupnija.“, rekao je nedavno župan Božidar Longin.

Lani je i počela gradnja još novog centra  na Bilom brigu u Zadru.

Ustanove INOVAcija nositelj je projekta Centra za kreativne industrije, a koji je specijalizirani poduzetnički inkubator za vizualnu industriju.

U Ličko-senjskoj županiji od nedavno radi nova poslovna zona Derale, gdje je neki dan predstavljena i velika investicija. U toj županiji, prema podacima Registra djeluju u poslovne zone u Gospiću, Novalji, Otočcu, Brinju, Karlobagu…

U Koprivničkoj-križevačkoj županiji prošle su godine završeni  radovi na infrastrukturi Poslovne zone A – sjever u Đurđevcu, površine 230.000 četvornih metara, čija je ukupna vrijednost gotovo 11 milijuna kuna. Osim te zone djeluju i poduzetnički inkubatori Enter Koprivnica, Križevci, Đurđevac te  poduzetnički centar Križevci, poduzetnički akcelerator KKŽ te poduzetničke zone Đurđevac, Koprivnica, Križevci, Kalinovac, Koprivnički Ivanec, Legrad, Novigrad Podravski…

Dubrovačko-neretvanska županija ima svoj Poduzetnički centar i mrežu inkubatora, u Dubrovniku i Pločama. Poslovne zone ima Ploče, Metković, Lumbarda, Blato, Konavle, Orebić, Vela Luka…

Požeško-slavonska županija ima poduzetničke inkubatore u  Lipiku, Pakracu, Pleternici, a poslovne zone u općinama Velika, Kaptol.., lani je otvorena poduzetnička zona 2 u Lipiku. Poduzetnički inkubator Požega Požeško-slavonske županije bio je trećeplasirani projekt u našem izboru za najbolji EU projekt. (Lidija Kiseljak)

Moglo bi vas zanimati

Od 1.273 kategoriziranih turističkih objekata tek 6 posto je s pet zvjezdica –...

Poduzetnici 2024. zaključili u plusu, rasle su plaće, dobit i broj zaposlenih –...

Istra najposjećenija destinacija u pet ovogodišnjih mjeseci, Virovitičko-podravska ostvarila najveći rast broja noćenja

U prvom tjednu trećeg mandata župana Igora Androvića pokrenuti projekti vrijedni 35 milijuna...