Projekt „Aktivni turizam susreće naprednu tehnologiju u pograničnom području“ “(„Active Tourism Meeets Advanced Technology in Cross-Border Area -AT@AT.CB“), u sklopu kojeg je obnovljen podrum palače Varaždinske županije i uspostavljen Centar za posjetitelje, proglašen je najboljim projektom EU u kategoriji “Doprinos prekograničnoj suradnji”. Ovo vrijedno priznanje uručeno je županu Varaždinske županije Anđelku Stričaku na svečanosti u sklopu Dana regionalnog razvoja i EU fondova u Šibeniku.
– Uspostavom Centra za posjetitelje nastojali smo ostvariti dva cilja. Prvi je taj da smo na jedan atraktivan način, prezentirali kulturnu i povijesnu baštinu Varaždinske županije, a drugi da centar postane početna točka svim posjetiteljima u razgledavanju destinacije „Županija s pričom“. Da smo na dobrom putu govori nam podatak da je centar od njegovog početka posjetilo više od 12.000 posjetitelja. Posebno nas raduje što je centar izuzetno zanimljiv djeci i to svih uzrasta – naglasio je župan Stričak nadovezavši se kako su povratne informacije od posjetitelja i više nego odlične.
– Posjetitelji ne samo da ističu kako su još nešto novog saznali o našoj županiji, već su i sami krenuli u istraživanje, te jedni druge pozivaju da razgledaju Centar u Županijskoj palači, a bolje reklame od usmene predaje nema – rekao je župan zahvalivši se svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog projekta, od županijskih upravnih odjela, županijske Turističke zajednice, Javne ustanove za regionalni razvoj Varaždinske županije, projektanata, izvođača radova, partnera na projektu i drugih.
Inače, AT@AT.CB je projekt iz Programa suradnje Interreg V-A Mađarska-Hrvatska 2014.-2020., sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj. Partneri na projektu iz Hrvatske su bili Varaždinska županija kao vodeći partner i Turistička zajednica Varaždinske županije, dok su mađarski partneri Grad Csurgó i Sveučilište Pannon, Nagykanizsa kampus.
Kako smo pisali pri predstavljanju svih projekata u finalu, Active Tourism meets Advanced Technology in Cross-Border Area – AT@AT.CB provodio se je od siječnja 2021. godine do svibnja 2023. godine. Vrijednost projekta bila je 1.577.342,92 eura, iznos isplaćenih bespovratnih sredstava 1.340.741,33 eura, dok su vlastita iznosila 236.601,59 eura.
Aktivnosti koje su provedene u projektu doprinijele su povećanju svijesti ciljanih skupina o turističkom potencijalu baštine kao i o prednostima korištenja informatičkih i komunikacijskih tehnologija u razvoju i pružanju turističkih usluga. Uspostavom modernih centara za posjetitelje u Varaždinu (Hrvatska) i Csurgóu (Mađarska), opremljenih najmodernijom informatičkom i komunikacijskom tehnologijom, te razvojem turističke aplikacije za pametne uređaje, koja se temelji na procesu igrifikacije i proširenoj stvarnosti, razvijeni su moderni alati za promociju kulturne i prirodne baština ruralnih područja na atraktivan i interaktivan način, a koji su u potpunosti prilagođeni potrebama nove generacija posjetitelja.
U sklopu projekta organizirana je međunarodna konferencija pod nazivom “Suvremene IT tehnologije i njihove primjene u turizmu” kojom se u projektu poticala i suradnju s dionicima u turizmu iz Mađarske, te razmjena znanja i iskustva s IT stručnjacima i akademicima. Dodatno, organizirani su različiti seminari te čak po dva trening ciklusa sa svake strane granice kao bi se dodatno motiviralo vlasnike/upravitelje baštine te pružatelje turističkih usluga za valorizaciju baštine te modernizaciju turističke ponude pograničnog područja.
Kroz projekt je ujedno izrađena baza vlasnika/upravitelja kulturne i prirodne baštine te je napravljena analiza potencijala korištenja postojeće baštine projektnog područja u turističke svrhe. Time je prvi puta uspostavljen cjelovit i jedinstven pregled postojeće baštine na projektnom području i omogućena sistematizacija podataka te daljnje strukturno planiranje turističkog razvoja projektnog područja.
Organizirane su i brojne aktivnosti poput izložbi, dječjih natjecanja, seminara, konferencija, itd.
Tijekom renovacije, pod arheološkim i konzervatorskim nadzorom, otkriveno je nekoliko novih prostorija koji su sada dio Centara, uključujući vrijedne arheološke nalaze poput bunara i očuvanih dijelova stare zgrade iz 16. st., izloženi u podu podruma. Centar je moderno opremljen (projektori, projekcije i 3D animacije, hologram, zvučni sustav, interaktivni paneli itd.) u kojem se na zanimljiv i edukativan način prezentira kulturna i prirodna baština Varaždinske županije. Sadržaj i prostor Centra prilagođen je osobama s invaliditetom, djeci i mladima, a informacije koje se pružaju putem interaktivnog panela i mobilne aplikacije dostupne su na hrvatskom, engleskom i mađarskom jeziku.
Kroz ovaj projekt, izravno su se popularizirala ruralna područja među posjetiteljima te se unaprijedila i obogatila turistička ponuda cjelokupne prekogranične regije. (Varaždinska županija, L.K.)