Sisačko-moslavačka županija povećala je u 2023. godini izdvajanja za potpore za  92 posto, odnosno za 185 tisuća eura, u odnosu na 2022. godinu, što ju je svrstalo na treće, odnosno drugo mjesto, pokazala je analiza koju smo napravili iz županijskih proračunskih izvješća za 2023. godinu. 

Na području Sisačko-moslavačke županije u posljednje 3 godine vidljiva je tendencija rasta u broju poduzeća, u poslovnoj 2023. godini ukupni prihodi veći su za 1,7% u odnosu na prethodnu godinu, a kontinuirano pada i stopa registrirane nezaposlenosti u županiji. Posljednje 3 godine Sisačko-moslavačka županija provodi niz mjera kojima potiče gospodarski rast županije, poput dodjele bespovratnih potpora, subvencija kredita, osiguranje poduzetničke infrastrukture i slično.

„Gospodarstvenici su temelj razvoja Sisačko-moslavačke županije i zadovoljni smo porastom aktivnosti na svim područjima. Na nama je da osiguramo preduvjete za razvoj naših gospodarstvenika, a s tim ciljem uveli smo mjere i poticaje kojima omogućavamo razvoj postojećih tvrtki, osnivanje novih tvrtki i start-upova te nova zapošljavanja“, ističe župan Ivan Celjak.

Sisačko-moslavačka županija je 2022. godine potpisala Ugovor o poslovnoj suradnji s Hrvatskom bankom za obnovu i razvoj (HBOR)  za subvenciju kamate za tri kreditna programa i to „Investicije privatnog sektora“, „Poduzetništvo mladih, žena i početnika“ te „Obrtna sredstva“.

Program je namijenjen mikro, malim i srednjim subjektima malog gospodarstva: trgovačkim društvima, obrtima, fizičkim osobama koje samostalno obavljaju djelatnost, OPG-ovima, zadrugama i profitnim ustanovama koje ulažu na području Sisačko-moslavačke županije, neovisno o sjedištu odnosno prebivalištu. Cilj programa je povoljnije financiranje sektora malog gospodarstva, a time i obrtništva te lakša dostupnost izvorima financiranja za unapređenje poslovnih aktivnosti i otvaranje novih radnih mjesta. Ukupno od početka linije 2022. godine do rujna 2024. godine realizirana su 62 kredita s ukupnom vrijednošću investicije 18,2 milijuna eura. Na sve odobrene kredite Sisačko-moslavačka županija subvencionira kamatnu stopu fiksno za cijelo vrijeme trajanja kredita tijekom razdoblja korištenja. Trenutna kamatna stopa za krajnje korisnike iznosi 1%.

Županija se je ove godine odlučila  na uvođenje još jednog poticajnog programa namijenjenog poduzetnicima. Pokrenut je Program „Subvencioniranje kamata temeljem odobrenih zajmova HAMAG BICRO-a za 2024.godinu“. Program će pružiti podršku poduzetnicima u svim razvojnim fazama njihova poslovanja – od istraživanja i razvoja ideje do komercijalizacije i plasmana na tržište, a ostvarit će se kroz suradnju Županije i Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije. Kroz novi poticajni program Sisačko-moslavačka županija subvencionirat će kamatnu stopu u iznosu od 1% mikro, malim i srednjim poduzetnicima koji su tijekom 2024. godine ostvarili ili će ostvariti ugovorni odnos s HAMAG BICRO vezano za korištenje jednog od zajmova – EFRR Mali zajam za investicije i EFRR Mali zajam za obrtna sredstva, za ulaganje na području županije. Korisnici te poticajne mjere trebaju biti registrirani na području Sisačko-moslavačke županije te na njenom području i poslovati.

S ciljem doprinosa očuvanja i razvoja tradicijskih obrta koji baštine posebne zanatske vještine i umijeće, Sisačko-moslavačka županija provodi program „Tradicijski i umjetnički obrti“.  Korisnici potpore su obrti koji pripadaju grupaciji tradicijskih i umjetničkih obrta sa sjedištem u Sisačko-moslavačkoj županiji i koji obavljaju djelatnost na području Sisačko-moslavačke županije. Za ovaj program Županija je u svom proračunu u 2024. godini osigurala 27.000 eura.  Putem ovog programa naši obrtnici mogu kupiti ili popraviti svoje strojeve i opremu, nabaviti nove alate i pomagala, urediti svoje poslovne prostore, podmiriti pojedine troškove poslovanja i slično.

Na području Sisačko-moslavačke županije postoje i značajni turistički kapaciteti stoga je župan  inicirao uvođenje bespovratnih potpora u sklopu programa „Turizam plus“, a kojemu je cilj podizanje kvalitete cjelokupne turističke ponude Sisačko-moslavačke županije i jačanje njezine prepoznatljivosti na turističkom tržištu. Osigurano je 160.000 eura.

Osim već postojećih mjera za jačanje i oporavak gospodarstva, Sisačko-moslavačka županija pokrenula je i projekt osnivanja poduzetničkih centara kako bi se gospodarstvenicima, ali i novim investitorima osigurao prostor za rad i razvoj svoje djelatnosti. Poduzetnički centri nalazit će se u Sisku i Glini.

„U Sisku će se poduzetnički centri nalaziti na tri lokacije. Jedna lokacija je bivša zgrada NAMA-e u kojoj planiramo otvoriti 200 novih radnih mjesta. Druga lokacija je bivša zgrada Varteksa gdje ćemo imati poduzetnički inkubator u STEM području. Treća lokacija je kod INA-ine benzinske na Zagrebačkoj ulici gdje su zgrade i skladišta koja smo kupili. Osnovat ćemo i jedan poduzetnički inkubator na području grada Gline. Time želimo dati naš doprinos daljnjem razvoju poduzetništva i gospodarstva na području Sisačko-moslavačke županije“, ističe župan Celjak.

Potencijali Sisačko-moslavačke županije svakako su i značajne poljoprivredne površine, kontinuirani rast broja registriranih poljoprivrednih gospodarstva te sve veći broj mladih poljoprivrednika na mjestu nositelja OPG-a. S obzirom na navedeno, Županija se je strateški odredila i za razvoj održive poljoprivrede te u tom smjeru djeluje s provedbom potpora razvoju poljoprivredne proizvodnje.

Sisačko-moslavačka županija poznata je i po razvoju novih ideja i tehnologija koje su zaživjele u proteklih nekoliko godina, od razvoja gaming industrije u Novskoj do Regionalnog centra kompetentnosti u Sisku koji je ujedno razvio nove smjerove obrazovanja, poput tehničara za razvoj video igara i tehničara za robotiku koje je upravo naša županija uvela prva u Hrvatskoj.

U Novskoj započinje izgradnja Centra gaming industrije za što je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU odobrilo bespovratna EU sredstva u iznosu od 26,3 milijuna eura za prvu fazu koja obuhvaća izgradnju i uspostavu fakulteta usmjerenog na razvoj i izradu video igara, izgradnju studentskog smještaja te popratne javne i sportsko-rekreativne infrastrukture. Regionalni centar kompetentnosti Tehničke škole Sisak osmišljen je kao suvremeni centar namijenjen pružanju novih, inovativnih znanja u području elektrotehnike i računalstva te unapređenja strukovnog obrazovanja u Sisačko-moslavačkoj županiji, a koji će biti opremljen najmodernijom opremom i tehnologijom koju nema gotovo nitko u cijeloj Hrvatskoj. (L.K.)