ANALIZA Izdvajanja za stipendije u 2016.

Za stipendije učenicima i studentima najviše izdvojila Međimurska županija

Od županija, pokazuju podaci Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna, najviše je za stipendije u prošloj godini izdvojila Međimurska – 1,26 posto proračuna, odnosno 13,30 kuna po stanovniku. Na drugom je mjestu Varaždinska sa 0,68 posto, potom Krapinsko-zagorska – 0,67 posto, Zagrebačka – 0,61 posto i Bjelovarsko-bilogorska – 0,60 posto proračuna.

Nakon što smo u proteklim tjednima analizirali koliko su lokalni čelnici u 2016. godini potrošili na reprezentaciju i službena putovanja, aktualni natječaji za dodjelu učeničkih i studentskih stipendija te najave brojnih gradova i županija kako će povećati izdvajanja za studente ponukali su nas da istražimo koji su to gradovi u prošloj godini i konkretnim izdvajanjem potvrdili deklarativni stav da ključ budućnosti i razvoja leži u ulaganju u mlade i njihovo obrazovanje.

Od županija, pokazuju tako podaci Ministarstva financija o izvršenju lokalnih proračuna, najviše je za stipendije u prošloj godini izdvojila Međimurska – 1,26 posto proračuna, odnosno 13,30 kuna po stanovniku. Na drugom je mjestu Varaždinska sa 0,68 posto, potom Krapinsko-zagorska – 0,67 posto, Zagrebačka – 0,61 posto i Bjelovarsko-bilogorska – 0,60 posto proračuna.

Redni broj

Županija

Broj stanovnika 2011

Stipendije i školarine 2016

UKUPNI RASHODI I IZDACI ZA 2016

% STIPENDIJA I ŠKOLARINA U UKUPNIM RASHODIMA I IZDACIMA ZA 2016

1

Međimurska županija

113.804

1.513.128

119.621.795

1,26%

2

Varaždinska županija

175.951

1.286.705

190.301.285

0,68%

3

Krapinsko - zagorska županija

132.892

1.056.074

158.785.589

0,67%

4

Zagrebačka županija

317.606

1.737.379

283.138.812

0,61%

5

Bjelovarsko - bilogorska županija

119.764

684.000

113.853.412

0,60%

 

 

 

Međimurski župan Matija Posavec pojašnjava kako je ulaganje u obrazovanje i usmjeravanje javnog novca prema građanima temeljna politika Međimurske županije.

 

'Za potrebe obrazovanja i ulaganja u školstvo Međimurska županija izdvaja više od 40 posto sredstava svog proračuna, radeći po načelu da se samo ulaganjem u mlade stvara nova vrijednost, zalog za napredak sredine, ali i društva u cjelini. Ujedno smo obrazovanje ukomponirali u svaki vid svog djelovanja te radimo ono za što ni država još nije pronašla rješenja, izravno povezivanje s gospodarstvom, svjesni kako će educirana i sposobna radna snaga sigurno generirati čitav niz pozitivnih trendova, ali i onaj najvažniji - da i mladi i investitori ostanu na ovom području', ističe Posavec. Osim samih stipendija, studentima pomažu i subvencijama kamata na studentske kredite tako što Županija, za vrijeme isplate tih kredita, odnosno tijekom studiranja i vremena počeka otplate, u cijelosti podmiruje kamate. Najboljim studentima koji ostaju živjeti i raditi u Međimurskoj županiji pomaže se i u otplati dijela glavnice, napominje. Županija, dodaje, pokušava i tijekom školovanja na neki način nagraditi i sve najuspješnije učenike i studente, posebnim priznanjima, nagradama i prijemima jer to svjetski, europski i nacionalni prvaci svakako zaslužuju, kao i njihovi mentori.

 Krapinsko-zagorski župan Željko Kolar kaže nam, pak, kako je dugogodišnje dodjeljivanje stipendija i stalno povećanje iznosa u proračunu za tu namjenu samo dio ulaganja u obrazovni sustav i mlade u županiji.

'Vrijednost projekata na području naše županije koji su trenutno u fazi realizacije ili postupka javne nabave iznosi 121,7 milijuna kuna, a čak 75% tih sredstava odnosi se upravo na područje obrazovanja. Dok je županijski prosjek izdvajanja za obrazovanje u Republici Hrvatskoj 37% proračuna, on u Krapinsko-zagorskoj županiji iznosi čak 45%, ali u budućnosti će biti još i veći. Naime, cjelokupno povećanje proračuna u 2018. godini, planirano sukladno novoj poreznoj politici, također ćemo usmjeriti u to područje. Svime ovime šaljemo jasnu poruku mladim ljudima – izuzetno ste nam važni te vodimo brigu o vašem obrazovanju, a samim time o vašoj i našoj budućnosti, kako bi ostali živjeti i raditi u Krapinsko-zagorskoj županiji', ističe župan Kolar.