Najviše e-škola u Osječko-baranjskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji

Pilot projekt e-Škole započeo je 2015. godine, a od tada je u opremanje škola informatičko-komunikacijskom tehnologijom bežičnim internetom, interaktivnim i prezentacijskim učionicama, pametnim pločama, tabletima, računalima, na edukaciju nastavnika i izradu više od 100 modula u 16 obrazovnih sadržaja, te alata i e-usluga koji omogućuju transparentnije i bolje upravljanje školama i organizaciju nastave utrošeno više od 306 milijuna kuna, od čega je 85 posto dobiveno iz fondova Europske unije.

Nedavno smo na portalu gradonačelnik.hr objavili kako su dvije škole u Dubrovniku ušle u pilot projekt e-Škole, projekt digitalizacije odnosno „razvoja digitalno zrelih škola“, kako se to formalno naziva. Time je u pilot projekt Hrvatske akademske i istraživačke mreže, CARNeta, koji završava ove godine, ušla 151 škola – 191 osnovna i 50 srednjih, što je 10 posto svih škola u Hrvatskoj. Najviše ih je u Zagrebu, a zatim u Osječko-baranjskoj županiji. Škole su u sklopu projekta dobile wi-fi mrežu, interaktivnu učionicu s pametnim ekranom, tablete, računala, a profesori i nastavnici edukaciju za korištenje opreme, ali i svih prednosti koje tehnologija pruža.

Više od 23.000 učenika i više od 7000 nastavnika sudjeluju u projektu koji za cilj prvenstveno ima transparentnije i bolje upravljanje školama, a učenicima omogućuje pristup interaktivnoj nastavi, programskim modulima za više predmet i načinu savladavanja znanja i vještina koji je novim generacijama bliži. Ovisno o angažmanu nastavnika projekti im daje priliku sudjelovati u programima poput Erasmus plusa, a pomoću eTwinning projekata mogu se povezivati s kolegama iz drugih EU zemalja, natjecati se s njima u kvizovima znanja, razgovarati na stranim jezicima, ali i pratiti nastavu interaktivno, rješavati zadatke zajedno, dok im pametna ploča prikazuje rezultate. I učenici i nastavnici su oduševljeni projektom i mogućnostima koje pruža, tako da se nadamo da će njegova druga faza, implementacija u sve škole u Hrvatskoj, biti uspješan.

Pilot projekt e-Škole započeo je 2015. godine, a od tada je u opremanje škola informatičko-komunikacijskom tehnologijom bežičnim internetom, interaktivnim i prezentacijskim učionicama, pametnim pločama, tabletima, računalima, na edukaciju nastavnika i izradu više od 100 modula u 16 obrazovnih sadržaja, te alata i e-usluga koji omogućuju transparentnije i bolje upravljanje školama i organizaciju nastave utrošeno više od 306 milijuna kuna, od čega je 85 posto dobiveno iz fondova Europske unije.

Pilot faza projekta završava krajem ovog kolovoza, nakon čega je predviđeno da se započne s implementacijom projekta u apsolutno sve škole u Lijepoj našoj, kazala nam je Ana Smoljo, voditeljica ureda za administraciju i vođenje posebnih programa CARNeta.

Inače, po broju škola koji sudjeluju u, zasad još uvijek pilot projektu, prednjači grad Zagreb, s 25 škola koje sudjeluju u projektu, od kojih je osam srednjih škola. Slijedi Osječko-baranjska županija s 12 škola, od kojih četiri srednje. Na trećem je mjestu Splitsko-dalmatinska županija, gdje u projektu e-Škole sudjeluje 11 škola, od kojih čak šest srednjih, a slijedi Varaždinska županija u kojoj od 10 škola sudjeluju tri srednje škole. Peto mjesto pak dijele dvije županije sjevernog Jadrana, Istarska i Primorsko-goranska županija, svaka sa po devet škola koje sudjeluju u programu.

Drugu fazu projekta, tj. veliki projekt, planiramo za razdoblje od 2019. do 2022. godine, a njime želimo obuhvatiti sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj, kazala nam je Ana Smoljo iz CARNeta, koja napominje da je planirana vrijednost projekta čak 1,3 milijarde kuna. (župan.hr/Dalibor Dobrić)